Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 24-12-07, 22:45   #16
Leon

Stage 2
 
Leon's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 51
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Subaru Impreza Type 25 vs Mitsubishi Evo FQ400

Mai intai vreau sa spun ca este una dintre cele mai interesante si apropiate
postari la versus si felicit initiatorul topicului.
Acuma haideti sa ne gandim cam ce ar face un cumparator de astfel de masini:

In 85% din cazuri un buy-er de astfel de masini o sa mearga pe asfalt cu ele si nu le vor supune la probe de raliu unde ar insemna sa gaseasca pietris, nisip si alte cele.

Acuma din cate vad eu mr-fq400 ia suta in 3,5 secunde si type 25 ia 96km/h in 3,7s dar asta inseamna ca pana la 100km/h diferenta sa fie de maximum jumatate de metru, ceea ce inseamna ca este un lucru neglijabil, tinand cont de gumele cu care sunt incaltate masinile, de exemplu daca punem niste slick-uri moi pe ele timpul scade si daca le incaltam cu niste hard-compound atunci timpul va creste, dar vom putea rula cu viteze ridicate(peste 230km/h) timp indelungat si fara griji ca se vor incinge pneurile.

Am gasit aici un link destul de interesant despre mr400
http://www.rsportscars.com/eng/cars/lancer_fq400.asp

Sa vedem plusurile si minusurile fiecareia: evo are mult prea multa electronica pt un om de rand care vrea sa mearga tare pe linie dreapta, asa ca vor fi atrasi cei care vad viata ca pe o ''curba'' motorul de 2000cmc fiind dus aproape de limita lui superioara de rezistenta pana la 405 cai si mult mai multi cai nu va suporta acest motor pt ca se va pierde din fiabilitatea sa.

Subaru este avantajat aici de motorul cu o cilindree mai mare care printr-un tuning ulterior ar putea adauga destui cai la herghelie fara sa se teama de o fiabilitate mult micsorata.

Inca o chestie, faptul ca motorul este boxer la subi oarecum aduce aceste 2 masini la o egalitate, subaru cu motorul boxer cu centrul de greutate mai jos ajungand cam la aceeasi stabilitate pe viraje cu evo cu motorul clasic si centrul de greutate mai sus si cu multa electronica la transmisie, dar sa mai tinem cont ca subi are motor de 2,5 iar evo de 2,0 ceea ce se traduce prin inertia momentului de miscare mai mic la evo decat la subaru.(De exemplu o motocicleta sa presupunem ca ar avea aceeasi ciclistica, aceeasi putere, acelasi ampatament si aceeasi greutate una de 250cmc si cealalta de 400cmc, cea de 250cmc va lua acele de par si virajele stranse cu viteze mult superioare celei de 400cmc datorita tocmai inertiei pieselor in miscare ale motorului care la cea de 400cmc ar fi mai grele...sper ca m-am facut inteles oarecum)

Dupa mine eu as alege evo-ul fq400 datorita faptului ca ma pot juca la diferentiale si as avea dupa umila mea parere un timp ceva mai bun pe un traseu de asfalt uscat sau poate chiar mult mai bun pe umed.

Un liniutar ar cumpara fara echivoc un type25 pt diferentialele mecanice(au si ele partea de electronica ce-i drept) care ii confera fiabilitate marita la puteri crescute ale motorului.

Masinile astea 2 se cumpara mai mult pt sistemele lor de transmisie care fac cam 60% din ce poate masina, ca doar mai exista masini cu motoare puternice si fiabile, dar asta-i alta mancare de peste si ramane sa vorbim alta data despre gadget-urile pe care le au ambele.

Din toate filmuletele si cat am citit eu pana acuma despre masinile astea 2 se pare ca tot timpul subaru va ramane putin mai subvirator si evo mai supravirator, asa ca evo se pare ca poate permite iesiri din apex-ul virajului cu viteze usor crescute.

Suta pe ora este un concept depasit la masinile astea, aici depinde de etajarea cutiei foarte mult, cel mai relevant ar fi dupa mine un 0-160 unde am putea sa vedem 3 trepte in actiune sau chiar un 0-200.

Cu toate ca am scris mai sus ca prefer evo, daca ar trebui sa aleg intre aceste 2 hyper-car-uri cred ca as ramane tot timpul cu impresia ca poate cealalta pe care nu am ales-o mi-ar fi oferit alte senzatii, asa ca nu prea e de ales intre aceste masini, este egalitate, e ca si cum ai zice bruce lee il bate pe van damme...
__________________
Here's to those who wish us well, and others can go to hell...
Leon is offline   Reply With Quote
Old 25-12-07, 12:11   #17
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: Subaru Impreza Type 25 vs Mitsubishi Evo FQ400

intotdeauna lumea va alege masina care are acceleratie mai buna, cai mai multi...dar daca ar fi sa`si ia x`ulescu masina sigur se va mai gandi si la altele si atunci ar privi din alt punct de vedere si nu stiu daca ar face aceeasi alegere. eu as opta pt un type 25.
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 02-01-08, 21:47   #18
gamer555

Stage 2
 
gamer555's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 40
Default Re: Subaru Impreza Type 25 vs Mitsubishi Evo FQ400

Quote:
Originally Posted by Leon View Post
[...]
asa ca nu prea e de ales intre aceste masini, este egalitate, e ca si cum ai zice bruce lee il bate pe van damme...
bine zis, e chestie de gusturi si preferinte personale pana la urma

* pentru mine brusli (type25) il bate pe vandam oricand desi nu mi-ar fi rusine sa merg cu vandam in oras niciodata
gamer555 is offline   Reply With Quote
Old 04-01-08, 22:47   #19
IamCross

Stage 3
 
IamCross's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 87
Default Re: Subaru Impreza Type 25 vs Mitsubishi Evo FQ400

Quote:
Originally Posted by Leon View Post
e ca si cum ai zice bruce lee il bate pe van damme...
Cred ca comparatia potrivita ar fi intre bruce lee si jackie chan...


La masinile astea doua exista un singur criteriu absolut clar in diferenta: design-ul chiar daca si aici pot exista dubii. Eu as alege Evo pt ca pare mai mai agresiv oarecum. Impreza pare cam "executive" in comparatie cu Evo (suna cam stupid, huh? ).Deci e vorba doar de gust.
__________________
Corvette FTW (ambele sensuri se aplica).
IamCross is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -