Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 30-05-05, 20:59   #16
baghy83

Stage 5
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 364
Default

imi place cum gandesti pimp_lex,pacat ca nu esti fata
baghy83 is offline   Reply With Quote
Old 20-06-05, 19:21   #17
cristi_ubs

Stage 5
 
cristi_ubs's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 641
Member of:
[RENAULT]
Default

daca as avea de gand sa oi tin mult timp as lua ceva nou .cum imi plac masinile tunate prefer una la SH si restu banilor se duc in tuning.
__________________
Renault Clio Symbol
WR BLUE MICA PEARL
cristi_ubs is offline   Reply With Quote
Old 21-06-05, 18:19   #18
Jess

Stage 1
 
Jess's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 22
Default parerea mea...

E adevarat ca daca ai 18 mii de euro poti alege intre un Focus II nou noutz, 115 cai si Packetu Sport sau un audi A4 penultimul model aproape full option.. din Germania... masina buna si bine intretinuta.. de neamtz, evident 1.9 TDI
Trebuie sa te gandesti ca masina noua, in general, iti da 3 ani garantie fara limita de km.. + costurile intretinerii.. care evident la focus sunt mai mici decat la un audi.. daca pui si diferenta aia de 100 de mii de Km cu cei 0 km in bord al Focusului iti vei da seama ca reviziile si problemele vor aparea mai rar si iti vor lasa buzunaru mai plinutz.
Apoi garantia, de multi oameni neglijata, eu am avut un kangoo (masina f proasta) a carei cutii de viteza a hotarat sa numai functioneze dupa 45 de mii de km.. iar costu' reparatiei?? cat un Kangoo la mana a 2-a Norocu meu era garantia care ma ajutat sa nu dau nici un ban din buzunar...
Daca mai ai si Full Casco la masina.. cca 700-800 de euro pe an.. ai scapat de orice grija.. o groapa luata in plin, o bara zgariata... o pacare nereusita... nu iti vor crea probleme la buzunar...

Trage tu concluziile.. si vei vedea ca nu degeaba nemtii ne vand noua \"vechiturile\" lor.. iar ei isi cumpara numai masini noi.

P.S. mai e ceva: cand mergi in targ sa ti iei o masina SH primu lucru la care te uiti sunt nr de proprietari.. daca deja sunt 2 strambi din nas... dar daca e 1 o cumperi... si atunci te gandesti..\"eu cand voi vinde aceasta masina va avea deja 2 proprietari... oare mi o cumpara cineva

Atat. Pa Pa.
Jess is offline   Reply With Quote
Old 21-06-05, 19:52   #19
SFW
Audi Driver

Stage 5
 
SFW's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,901
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: parerea mea...

Quote:
Originally Posted by \"Jess\"
E adevarat ca daca ai 18 mii de euro poti alege intre un Focus II nou noutz, 115 cai si Packetu Sport sau un audi A4 penultimul model aproape full option.. din Germania... masina buna si bine intretinuta.. de neamtz, evident 1.9 TDI
Trebuie sa te gandesti ca masina noua, in general, iti da 3 ani garantie fara limita de km.. + costurile intretinerii.. care evident la focus sunt mai mici decat la un audi.. daca pui si diferenta aia de 100 de mii de Km cu cei 0 km in bord al Focusului iti vei da seama ca reviziile si problemele vor aparea mai rar si iti vor lasa buzunaru mai plinutz.
Apoi garantia, de multi oameni neglijata, eu am avut un kangoo (masina f proasta) a carei cutii de viteza a hotarat sa numai functioneze dupa 45 de mii de km.. iar costu' reparatiei?? cat un Kangoo la mana a 2-a Norocu meu era garantia care ma ajutat sa nu dau nici un ban din buzunar...
Daca mai ai si Full Casco la masina.. cca 700-800 de euro pe an.. ai scapat de orice grija.. o groapa luata in plin, o bara zgariata... o pacare nereusita... nu iti vor crea probleme la buzunar...
Pai in primul rand garantia nu-ti acopera costurile intretinerii, aceste costuri fiind reprezentate de consumabile pe care le platesti tu. Garantia iti asigura ca daca se strica ceva o sa ti-o repare gratis, ceva ce NU trebuie sa se strice.
Full casco poti sa ai si la masina second.
Nu trebuie sa iei neaparat o masina SH cu 100 mii km, poti sa iei o masina cu vreo 20 de mii de km, rulata in germania, la aproape jumate de pretul initial. Uita-te pe mobile.de cate masini sunt de vanzare in germania cu mai putin de 20.000 de km. Ei nu le tin si din motive de taxe.
Daca nu ai bani sa-ti iei o masina cu TOT ceea ce vrei tu, toate optiunile ce-ti trec prin cap ca sa fie PENTRU TINE, atunci poti sa-ti iei una cu optiunile pt care aveai deja bani si sa bagi restul banilor in buzunar, sau mai bine in tuning.
SFW is offline   Reply With Quote
Old 21-06-05, 22:11   #20
orlando

Stage 5
 
orlando's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 2,595
Member of:
[Hyundai]
Default

depinde cat de omorata si de forjata e cea uzata...
acum daca ai bani iatzi una noua ptr ca stii ca nu a mai frecat-o nimeni dar daca nu dispui de finantze te uitzi dupa vanzator daca e bishnitzar cam indoielnic dar daca nu e forjata masina d c nu...
dar eu pana acum am avut numai mashini noi...si am fost satisfacut...adica nu s-a spart nimik la ele
orlando is offline   Reply With Quote
Old 21-06-05, 22:17   #21
SFW
Audi Driver

Stage 5
 
SFW's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,901
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default

Eu ziceam de una adusa de afara .... se pot aduce prin firme de leasing.
SFW is offline   Reply With Quote
Old 21-06-05, 22:39   #22
Rolex_Logan

Stage 3
 
Rolex_Logan's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 145
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"pimp_lex\"
hmmm

depinde f mult de ce cauta persoana la o masina, ce masina e vorba si ce situatie financiara/sociala are persoana.

In cazul meu, stiu ca nu voi cumpara o masina noua prea curand, poate niciodata.

Gasesc aberant sa pierzi cateva mii euro/$ in momentu cand ai parasit dealeru si gasesc ca numai pt un milionar in euro/$ acei bani nu conteaza.

In al doilea rand stiu ca nu o sa-mi permit prea curand o masina noua care sa-mi si placa. Cu ce ma incalzeste ca dau eu tzipla jos de pe scaune daca masina nu-mi place, sau stiu ca puteam sa iau una care-mi placea MULT mai mult cu aceeasi bani.

Exemplu de mai sus e chair f bun. Acel M5 mi se pare extrem de ieftin. Pai ce masina poate sa-si ia un italian cu 19 000 euro, noua. Probabil o compacta \"amarata\" care nu se compara absolut deloc, dar nici macar aproape, cu un M5, la nici un capitol. Dar intervin si alte costuri, adica intretinere, asigurare etc, care pt un m5, cum e acest exemplu, pot fi exorbitant de scumpe, mult peste posibilitatile unui om de rand care insa si-ar permite sa zicem ratele la o masina noua de 19 000 euro.
da si daca la M5 ala iti cade motoru de cat l-a forjat ala ce afacere faci ... ca banuiesc ca in aia 18.000 de euro nu intra si un al doilea motor (nou sau macar care sa mai mearga 50.000 de km)
__________________
Oricat ai evita radarele politiei tot te va prinde unu mai devreme sau mai tarziu. Fii cu ochii in 4!!!

Renault Clio Symbol Expression 1.4 16v
Rolex_Logan is offline   Reply With Quote
Old 21-06-05, 22:45   #23
baghy83

Stage 5
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 364
Default

s-a vandut m5-ul .poate cand o sa am bani de unul o sa fie mai ieftin
baghy83 is offline   Reply With Quote
Old 21-06-05, 22:46   #24
Rolex_Logan

Stage 3
 
Rolex_Logan's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 145
Default

pe mobile.de sunt si multe tzepe ... sau cel putin nu pot sa cred ca un neamtz isi vinde porscheul care are 50.000 de km rulatzi cu 5.000 de euro ...
Rolex_Logan is offline   Reply With Quote
Old 21-06-05, 22:50   #25
SFW
Audi Driver

Stage 5
 
SFW's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,901
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"Rolex_Logan\"
pe mobile.de sunt si multe tzepe ... sau cel putin nu pot sa cred ca un neamtz isi vinde porscheul care are 50.000 de km rulatzi cu 5.000 de euro ...
Ai luat si tu un exemplu. Cauta pe mobile anunturile date de autohause-uri
SFW is offline   Reply With Quote
Old 22-06-05, 14:01   #26
200SX
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
200SX's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 5,015
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
Default

din punctul meu de vedere masina SH, mereu am cautat sa cumpar ce e mai bun folosind suma de care dispun, si in cazul masinii.

motivele le-a exemplificat foarte bine pimp_lex cand se face alegere se discuta de scopul in care e folosita masina si de posibilitatile financiare.
200SX is offline   Reply With Quote
Old 22-06-05, 16:18   #27
Jess

Stage 1
 
Jess's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 22
Default parerea mea..

da, aveti dreptate, casco iti poti face si la masina sh aici am gresit eu, dar in rest.. cred ca multi sunt de acord si cu mine... masina noua e noua... cand e vorba de km mai ales.. ca si aia 20 de mii facuti pe drumurile lor.. daca au fost facuti de un om care are grija de propria masina si are cat de cat habar de cum sa o foloseasca, ok... dar daca masina aia si a petrecut cateva ierni alaturi de o femeie care se suia in ea la -10 grade... si pleca direct nici un minut nu astepta sa i se incalzeasca uleiu'...
+ ca, nu tre sa uitam ca asta e un site de tuning.. unde multi isi cumpara masini si le modifica deci isi cumpara masini sportive, nu Mondeo 2.0 Tdci, nu? si cine isi cumpara masina sportiva mai scapa in ea si o toba, o janta mai mare.. un filtru... etc.. si atunci te gandesti:\"cine dreq isi modifica o masina ca sa mearga cu 40 la ora...\" mai nimeni, cel putin la ei.. deci sansele sa gasesti o masina sportiva si cu putin km si in stare buna, etc se micsoreaza. Corect?
Jess is offline   Reply With Quote
Old 22-06-05, 17:16   #28
pimp_lex


Stage 5
 
pimp_lex's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,212
Member of:
[4Tuning International]
Default

ce zici tu e valabil pt tine (si poate nu numai)

sunt prea multi factori ca sa potzi generaliza. Pt mine nu-i valabil ce zici tu acolo, pt ca daca, cu banii pe un Focus nou de 1.6 pot sa iau un A4 de cativa ani de 3.0 V6 pai n-as ezita O CLIPA sa iau Audi, daca finantele ulterioare permit(asigurari, cost intretinere, benzina) bineinteles, chiar daca are 3 ani vechime si 60 000 km.
Cand am cumparat masina mea avea 10 ani vechime. Stiam cat ma cost intretinerea reparatii si modificarile care vroiam sa le fac. CU aceeasi bani, puteam sa-mi iau un Hyundai Accent nou noutz cu motor de 1.6(106 cp), garantie 5 ani. Dar am preferat vechitura. In ciuda vechimii masinile pur si simplu nu sunt comparabile. La nimic. De la cum se conduc la interior la spatiu la rafinament la orice vrei tu. Si cu deprecierea Hyundai acum un Accent de 4 ani vechimea valoreaza exact cat batranioara mea, daca nu mai putin.

Asta nu inseamna ca pt toata lumea e alegerea ideala masina SH. Chiar deloc.
pimp_lex is offline   Reply With Quote
Old 23-06-05, 00:25   #29
Jess

Stage 1
 
Jess's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 22
Default parerea mea..

Deja m ai luat un pic peste picior, imi vorbesti de o masina veche de 10 ani... adik cel putin 95.. dar cred ca nu ai luat o anu asta... deci probabil 92-93... Punctul meu de vedere despre masinile noi.. e ca incep sa se construiasca din ce in ce mai proaste.. mai grele.. si mai putin rezistente la uzura, traim in \"era consumizmului\" unde masinile nu mai sunt alea de acu 15-20 de ani.. unde unu daca apuca sa stranga banii pt un golf I cu ala ramanea toata viata.. si abia peste 400-500 de mii de km ii segmenta motoru... In ziua de azi masinile nu mai rezista mult dupa 100-150 de mii in spetza la noi in tara... Am cativa prieteni de familie care din cand in cand aduc masini din Germania-Olanda.. la 120-150 de mii km.. si le vad perfecte cand ajung cu ele in tara... i ar dupa 2-3 mii de km parcursi la noi.. incepe sa zdoncane rau sau sa lacrimeze amortizoarele.. sau sa cedeze cate o bucsa...

Apoi eu am tinut cont si de alt factor cand am spus ca masina noua e mai buna: Piesele de schimb la un A4 cu siguranta sunt muult mai scumpe decat la un focus.. daca tii cont si de diferenta aia de km intre noua si sh.. iti vei da seama ca vizitele la service vor fi din ce in ce mai lungi si mai dese...
Jess is offline   Reply With Quote
Old 23-06-05, 00:29   #30
SFW
Audi Driver

Stage 5
 
SFW's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,901
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default

Acuma nu stiu daca mi-ai raspuns si mie dar eu ma refeream la o masina cu vreo 20 de mii de km... si sincer un a4 cu 20000 km mi se pare mai bun ca un focus cu 0 km ... si iti garantez ca mai repede o sa mergi cu focusul la service. E diferenta mare.
SFW is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -