Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 06-08-09, 19:47   #346
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: BMW M3 vs. Mercedes C 63 AMG - best buy 70000 euro

Quote:
Originally Posted by 300zxtt View Post
Eu, chiar daca detin doua bmw-uri, nu merg pe fanatism afirmand ca bmw e masina si restul cotigi cu motor.in acest poll, merg pe mercedes, care , dupa parerea mea e o masina mai echilibrata si mult mai confortabila. Nu stiu acum cum stau cele doua modele cu fiabilitatea, dar eu personal sunt satul ca in fiecare saptamana sa gasesc noi defectiuni si apoi sa stau la mila celor de la bavaria.Si nu merg pe circuit cu ea la sfarsit de saptamana sau nu sunt Shumacher sa conteze doua zecimi de secunda pe un tur de pista.
La partea legata de comfort este exact invers. Mercedesul e mai wild decat M3-ul, mai greu de stapanit si mai violent iar cu pachetul sport (LSD + jante 19" + alta suspensie) e deosebit de incomfortabil. Asta reiese din mai multe articole auto si teste comparative facute de diferite publicatii.
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 22-04-10, 12:38   #347
YGD-sef

Stage 5
 
YGD-sef's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,260
Default Re: BMW M3 vs. Mercedes C 63 AMG BEST BUY 70000 euro !!

Quote:
Originally Posted by C63 AMG View Post
E varza man si spre deosebire de tine am si argumente ca sa sustin acest lucru Uita-te putin la curba de cuplu a ambelor motoare si ai sa intelegi (sper) despre ce vorbesc. Ffs, AMG-ul are cuplul minim mai mare cu 50 Nm decat cuplul maxim al BMW-ului ! Iar faptul ca acesta din urma scoate un timp mai bun pe circuit decat C63 nu inseamna automat ca are un motor mai bun, sunt mult mai multi factori care intra in calcul. Cum ar fi diferentialul autoblocabil, greutatea redusa, manevrabilitatea superioara. In plus comparatia intre un coupe si un sedan mi se pare total neadecvata, eu cred ca cel mai bine ar fi sa comparam doua masini din aceeasi clasa..adica M3 sedan cu C63 amg sedan

Oricum pe drumurile noastre bimmerul n-are nici o sansa in fata amg-ului, asa ca pe mine cel putin fraze de genul "OMG, M3 a scos un timp mai bun pe Nurburgring cu 5 secunde" ma lasa rece...puteau sa fie si 10 ca la fel de mult imi pasa Asa ca dragi posesori de M3, cand o sa va intalniti cu un C63 AMG la semafor stiti ce aveti de facut: va dati jos din masina si va remorchati de Mercedes ca sa va laudati dupa aia ca nu v-a lasat chiar asa de tare in urma
Si ce daca are cuplu mai mic ...(de aia obtine puterea maxima la 8.200 rpm si are limitarea in 8.400)!Motorul lui M3 e92 e cel mai avansat motor aspirat din lume(asat asa ca pentru tine)!are "numai" 400 nm ca nu a fost gandit sa fie pus pe utilaje agricole(C63 ) ci pe o masina sportiva cat mai usoara gen CSL!motorul BMW-ului e gandit ca motor de finete si precizie fata de al lui C63!
"filozofia" BMW la motoare e preluata din F1 !(motoare de turatie innalta si cuplu pe toata plaja de turatie pus pe o masina usoara)!

ps: oare Mercedes ce filozofie are la motoare?"mare si prost"?iar C63 AMG nu "remorcheaza" deloc M3-iul nici la liniuta (unde sunt egale)si nici pe circuit unde M3 e net superior cu motorul ala al lui "anemic" !
__________________
"On a given day, a given circumstance, you think you have a limit. And you then go for this limit and you touch this limit, and you think, 'Okay, this is the limit'. As soon you touch this limit, something happens and you suddenly can go a little bit further. With your mind power, your determination, your instinct, and the experience as well, you can fly very high." - Ayrton Senna "
YGD-sef is offline   Reply With Quote
Old 22-04-10, 14:12   #348
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: BMW M3 vs. Mercedes C 63 AMG - best buy 70000 euro

baiete ai avut cosmaruri cu amg azi noapte si era necesar sa postezi toate aberatile ?

stim cu toti ca " BMW RULLZZ " , nu era nevoie sa ne improspatezi memoria.
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 22-04-10, 22:18   #349
YGD-sef

Stage 5
 
YGD-sef's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,260
Default Re: BMW M3 vs. Mercedes C 63 AMG - best buy 70000 euro

Bogdan_mb::nu vreau sa fiu rautacios,si mie imi place Mercedesul asta dar ca,calitate a fabricatiei si cum arata....dar pe circuit nu se poate compara cu M3!La emisiunea Fifth Gear in comparatia facuta intre cele 2 masini ,Mercedesul trebuia sa "dea cu plugul" in decor ca sa se poata tine de M3 !



ps:asa ca stimati viitori cumparatori,la 70.000 euro daca doriti o masina de oras si"Bling-Bling" luati-va C63 AMG,iar daca doriti o masina de precizie si vreti sa va mai duceti si din cand in cand pe circuit alegerea e => ///M3
YGD-sef is offline   Reply With Quote
Old 22-04-10, 22:59   #350
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: BMW M3 vs. Mercedes C 63 AMG - best buy 70000 euro

In cate amg-uri ai stat de vii cu o replica penibila de genul "calitate a fabricatiei si cum arata" . Intradevar m3-ul este ceva mai rapid pe circuit dar c63 exceleaza pe alte domenii dar nu mai dau exemple caci e plin topicul de ele. Lasa fan-boy-ul dus la extrem la o parte ca nu iti da bmw de mancare.
__________________
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 22-04-10, 23:06   #351
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: BMW M3 vs. Mercedes C 63 AMG - best buy 70000 euro

eu zic ca de luat in seama mai e si Lexus IS-F plus noul RS5..care dupa parerea mea sunt mai echilibrate..
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 22-04-10, 23:13   #352
Gorby

Stage 5
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 490
Default Re: BMW M3 vs. Mercedes C 63 AMG - best buy 70000 euro

Quote:
Originally Posted by YGD-sef View Post

ps:aşa că stimaţi viitori cumpărători,la 70.000 EURO dacă doriţi o maşină de oraş, "Bling-Bling", RIDICOL de scumpă şi grea ca o elefănţică gravidă luaţi-vă M3 E92, iar daca doriţi precizie şi vreţi să vă mai duceţi şi din cānd īn cānd pe circuit alegeţi BMW M3 CSL E46 şi vă mai rămān bani de 50 de rezervoare pline ochi cu benzină/pneuri + multe alte fiţe.
Fixed.
Gorby is offline   Reply With Quote
Old 22-04-10, 23:31   #353
YGD-sef

Stage 5
 
YGD-sef's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,260
Default Re: BMW M3 vs. Mercedes C 63 AMG - best buy 70000 euro

Gorby: e92 nu e "elefantica" ! C63 atunci ce mai e ?T.REX?


ps: nu va mai contraziceti atat ca oricum a aparut mai nou BMW M3 e92 Competition Pack si M3 GTS (4.4 litrii si 450 cai)asta aviz lui Bogdan_mg care zicea ca C63 AMG nu are substitut de cuplu si putere ...
Gorby cum se face ca desi "molto grosso" amandoua masinile cantaresc la fel ,iar M3 are motorul mai "anemic"....pe circuit BMW-ul face C63 cu 3 secunde(mai putin),iar la la liniuta sunt egale? oricum fiecare alege ce vrea....

Last edited by YGD-sef; 22-04-10 at 23:34.
YGD-sef is offline   Reply With Quote
Old 22-04-10, 23:40   #354
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: BMW M3 vs. Mercedes C 63 AMG - best buy 70000 euro

La "liniute" nu sunt egale, nu stiu de unde ai dedus asta, din mers lafel, cuplul isi spune cuvantul. Iar la Merc ai avantajului unui motor "retinut" de producator, cu o simpla resoftare dai drumul bestiei defapt face orice M la ora actuala : https://www.youtube.com/watch?v=4718vN0kL3M

p.s. Nu stiu de ce tot lauzi competition packet-ul de la m3, caci iti cer 5000 de euro in plus doar pentru alte jante si o suspensie mai joasa, in schimb la c63 primesti o revizuire completa la motor rezultand o crestere de 30cp, un sistem performant de franare, volan alcantara + alte elemente. Eventual adaugi si diferentialul spate si ai o masina apta de circuit.

Comparand cu e46 mi se pare un downgrade, vechiul pachet performance oferea mult mai multe..

Last edited by Bogdan_mb; 23-04-10 at 00:01.
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 23-04-10, 00:06   #355
YGD-sef

Stage 5
 
YGD-sef's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,260
Default Re: BMW M3 vs. Mercedes C 63 AMG - best buy 70000 euro

/cuplu...cuplu ...asa iti dau si eu un exemplu daca imi permiti ... https://www.youtube.com/watch?v=th1rYrv-oXY oricum nu e relevant ...drept stie orice masina sa mearga ....la curbe necesita mai multa stiinta "intre urechi" !
YGD-sef is offline   Reply With Quote
Old 23-04-10, 00:19   #356
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: BMW M3 vs. Mercedes C 63 AMG - best buy 70000 euro

Scuze de offtopic, dar domnul considera ca nu este necesar folosirea pm-ului.
Deci va rog nu mai veniti cu exemplul acela de 2 bani, asa gasesc si eu video-uri cu "fetitze" in M.

Uite circuit :
http://www.fastestlaps.com/compariso...s_E63_AMG.html

Track Performance :
m5 : 0 pts.
E63 : 34 pts.
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 23-04-10, 00:21   #357
TurkishCarFan
Opel Driver

Stage 5
 
TurkishCarFan's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,078
Member of:
[Opel]
Default Re: BMW M3 vs. Mercedes C 63 AMG BEST BUY 70000 euro !!

Quote:
Originally Posted by YGD-sef View Post
"filozofia" BMW la motoare e preluata din F1 !(motoare de turatie innalta si cuplu pe toata plaja de turatie pus pe o masina usoara)!
bha...mai taci ca deja esti depasit total de situatie si rad si curcile de tine.nu te uiti la tine ca n`ai pic de cunostinte si arunci vorbe in vant aiurea?
1 la mana,ca sa ai si tu habar de motorsport, monopostul care a castigat anul trecut F1 era propulsat de un motor MERCEDES
2 la mana, singura echipa bmw ramasa in F1 in momentul de fata bmw sauber are motor Ferrari.
3 la mana, din 4 curse pana acum anu' asta,mclaren mercedes a castigat 2.
ZI MHA ACUM SI MIE DE UNDE FILOZOFIA ASTA A TA?
Daca te`ar vedea un angajat bmw i`ar fi jena ca bmw are asemenea fani.

Acum dai "ics" la pagina asta si " back to nfs".
__________________
Stop trying to catch me and catch me!
Vand mazda 323f cu faruri escamotabile ! ! !
TurkishCarFan is offline   Reply With Quote
Old 23-04-10, 00:29   #358
YGD-sef

Stage 5
 
YGD-sef's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,260
Default Re: BMW M3 vs. Mercedes C 63 AMG - best buy 70000 euro

Sa inversat rolul acum .... M5 e60 desi e vechi ...obtine 0-100,0-200 timpi mai buni ca E63 ...iar la track test scuzama dar E63 e masina noua si revizuita fata de M5 e60 care are 6 ani de cand e pe piata!Stai pe pace ca apare si noul M5 cu sistemul KERS preluat din F1 si cu motor V8 twin-turbo ...sa vedem cine rade la urma!

ps:Bogdan te rog frumos fi on-topic ca nu prea ai argumente solide sa sustii C63 peste BMW M3 ...desi vad ca mereu "sari" din grafic !de cand e lumea BMW >MERCEDES ca timpi pe circuit!dau exemplu aici pe M3 e46 CSL care cu 360 cai scoate pe Ring timp mai bun ca SL 65 AMG Black! http://www.fastestlaps.com/car4585753fa2d14.html
YGD-sef is offline   Reply With Quote
Old 23-04-10, 00:37   #359
YGD-sef

Stage 5
 
YGD-sef's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,260
Default Re: BMW M3 vs. Mercedes C 63 AMG - best buy 70000 euro

TurkishCarFan: dute si fa nani !te-ai trezit din somn ? aici se vorbeste de "M3 vs C63-best buy" daca nu stiai !Ce treaba ai tu ca BMW sa retras din F1?oricum ce e de apreciat e ca BMW spre deosebire de alti constructori foloseste tehnologiile din F1 pe masinile de strada si asta conteaza mult!


ps:gandeste si apoi vorbeste!nu mai polua forumul cu aberatii!
YGD-sef is offline   Reply With Quote
Old 23-04-10, 00:53   #360
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: BMW M3 vs. Mercedes C 63 AMG - best buy 70000 euro

Quote:
Originally Posted by YGD-sef View Post
Sa inversat rolul acum .... M5 e60 desi e vechi ...obtine 0-100,0-200 timpi mai buni ca E63 ...iar la track test scuzama dar E63 e masina noua si revizuita fata de M5 e60 care are 6 ani de cand e pe piata!Stai pe pace ca apare si noul M5 cu sistemul KERS preluat din F1 si cu motor V8 twin-turbo ...sa vedem cine rade la urma!

ps:Bogdan te rog frumos fi on-topic ca nu prea ai argumente solide sa sustii C63 peste BMW M3 ...desi vad ca mereu "sari" din grafic !de cand e lumea BMW >MERCEDES ca timpi pe circuit!dau exemplu aici pe M3 e46 CSL care cu 360 cai scoate pe Ring timp mai bun ca SL 65 AMG Black! http://www.fastestlaps.com/car4585753fa2d14.html
Am observat ca esti fan boy, te las in pace, doar deschide ochi caci nu exista doar BMW pe lumea asta. Am zis eu ca c63 > m3 pe circuit ? NU. Doar ca cel putin din punctul meu de vedere ca si masina de zi cu zi, autobahn, fun factor face mai mult ca si M-ul. Pentru circuit as opta mai degraba pentru porsche gt3 care oricand va fii peste orice bmw CSL, gts sau ce vrei tu, la orice capitol.

p.s. referitor la traditie si tehnologii, vremea motoarelor in 6 cyl. in linie a apus, urmeaza acum si cea a motoarelor aspirate ...
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -