Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 02-04-05, 01:58   #1
mad_oviddiu

Stage 4
 
mad_oviddiu's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 194
Default 400m Subaru STI vs. Kart 125cc CRG de competitie

Hmmm.................. poate o sa ramaneti surprinsi dar sapt trecuta am asitat la o cursa inedita......... porsche 911 turbo VS KART 125cc si am ramas SHOCKK..............i -a rupt gura la saracu Porsche............
kartul are 0 -100 km/h in 3.1 s, si are top speed de 195 km/h.

Comentarii va rog.................. nu sunt basme si nici povesti de 1 Aprilie..

Kartul cu pricina este cel cu care se da la Nationale, reprezentantul la 125cc al Herastrau Racing Team Bucuresti.

detalii: cutie 6 trepte
franse pe fiecare roata hidraulice, discuri ventilate
sasiu fibra carbon
motor 125cc 60 cai putere.
greutate................. hmmmmm ............. am uitat. oricum e mica pt ca il pot cara 2 persoane destul de lejer.
mad_oviddiu is offline  
Old 02-04-05, 02:55   #2
Alexutzzz

Stage 5
 
Alexutzzz's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 1,349
Default

wow criminala faza doar 195 km/h
Alexutzzz is offline  
Old 02-04-05, 03:02   #3
BOGDANDMN

Stage 2
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 32
Default

Nu stiu ce sa spun! Daca spui ca l-a facut pe ala cu Porsche, nu vad ce rost mai are comparatia cu Subaru... Si totusi... Pe ce distanta s-au tras? Ce sofer era pe Porsche? Sint mai multe semne de intrebare... In alta ordine de idei, prea e smecherit kartu' ala! 3,1? Nu te contrazic! Pt simplul fapt ca nu stiu eu, nu inseamna ca nu exista, dar mi se pare putin exagerat...
Cu un sofer bun, cred ca Porsche ar avea sanse... Si Subaru...
BOGDANDMN is offline  
Old 02-04-05, 08:46   #4
ServaR

Stage 2
 
ServaR's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 55
Default

Parerea mea ca depinde shi de cine conduce masina, daca a facut Porsche poate sa fie shi din cauza soferului imi dau cu ideea. Cu Subaru totul depinde de sofer parerea mea, degeaba ai mashina daca nu-i sofer bun sa o conduca. Tind sa cred ca sansele sunt egale !
__________________
Volskwagen Power
ServaR is offline  
Old 02-04-05, 12:44   #5
mad_oviddiu

Stage 4
 
mad_oviddiu's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 194
Default

Ideea este ca pe porsche era sofer, tot un pilot de karting, prieten bun cu cel care concureaza pe kartul respectiv. ( deci nu cred ca e vreun fraier )

Nu este numic iesit din comun acest kart tinand cont ca este standard pt categoria de 125cc. Da ia ganditi-va ca unul de 250cc din competitiile de afara ( la noi max. 125cc) ia suta cam in 2.5 si bate tot ce misca pe 400 m. aia cum o mai fi...............

Cursa Porsche vs. CRG 125cc s-a tinut pe 300m.
O sa incerc sa ajung azi in Herastrau la Racing TEam si sa fac niste poze cu \"jucaria\"
mad_oviddiu is offline  
Old 02-04-05, 12:54   #6
Vyruss
AfterDark Racing Member

Stage 5
 
Vyruss's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 477
Member of:
[AfterDark Racing]
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
[DAEWOO]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"mad_oviddiu\"
Ideea este ca pe porsche era sofer, tot un pilot de karting, prieten bun cu cel care concureaza pe kartul respectiv. ( deci nu cred ca e vreun fraier )

Nu este numic iesit din comun acest kart tinand cont ca este standard pt categoria de 125cc. Da ia ganditi-va ca unul de 250cc din competitiile de afara ( la noi max. 125cc) ia suta cam in 2.5 si bate tot ce misca pe 400 m. aia cum o mai fi...............

Cursa Porsche vs. CRG 125cc s-a tinut pe 300m.
O sa incerc sa ajung azi in Herastrau la Racing TEam si sa fac niste poze cu \"jucaria\"
Eu am impresia ca tu nu mai sti ce scrii
400m Subaru STI vs. Kart 125cc CRG de competitie
Incearca sa fi mai exact.
Vyruss is offline  
Old 02-04-05, 15:56   #7
mad_oviddiu

Stage 4
 
mad_oviddiu's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 194
Default

Vyruss ??? adica ??

In topic am pus intrebarea SUBARU STI vs CRG 1255cc pe 400m .

eu am afirmat ca am vazut 911 vs crg 125cc pe 300m si porsche si-a furat-o............. deci???? unde sa fiu mai exact???
no ofeence: poate nu am inteles io intrebarea ta.
mad_oviddiu is offline  
Old 02-04-05, 19:58   #8
mike20
Seat Driver

Stage 5
 
mike20's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,096
Member of:
[SEAT]
Default

Pai cred si yo la ce greutate are un cart... Da ash fi curios sa vad o cursa de genu asta
mike20 is offline  
Old 02-04-05, 23:46   #9
mad_oviddiu

Stage 4
 
mad_oviddiu's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 194
Default

Am fost azi la Racing Team si am aflat cate ceva..............

Kartul cu pricina are suta in SUB 3 secunde.............. adica 2 si ceva........
\" anu trecut s-a dat u ultima fitza de motor si i-a rupt curu \" mi-a spus mecanicul de acolo, nea` Relu.

deci invitam amatorii la o cursa pe bani............
mai precizez ca pretul jucariei aleia, full echipat, e undeva in jurul a 10.500 euro.
mad_oviddiu is offline  
Old 03-04-05, 15:30   #10
Soichiro
Guest
 
Posts: n/a
Default

Care este puterea specifica in fiecare caz? Adica greutate/putere? Cate kg/1 cp are? Afla asta si vezi cine castiga. In mod ideal, daca cartul are 60cp si 100kg, o masina ar trebui sa aiba 600cp si 1000 kg ca sa fie egala in acceleratie. Pe langa asta, se mai adauga transmisia, aderenta, aerodinamica, etc. Daca cartul respectiv are 6 viteze, e criminal si pentru un Saleen pe 400m.
 
Old 04-04-05, 08:12   #11
BOGDANDMN

Stage 2
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 32
Default

Asa mai merge... Pai de ce n-ai spus de la inceput? E clar ca daca a facut motorul si ia suta in 2 si ceva, e mai bun kartu'! Asta poti sa-ti dai seama si comparand performantele celor 2... Din moment ce pe hartie Kartul e mai bun si pilotii sint de valoare sensibil egala, nu vad cum ar fi posibil sa castige masina...
BOGDANDMN is offline  
Old 04-04-05, 09:39   #12
Alexutzzz

Stage 5
 
Alexutzzz's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 1,349
Default

hai cu kartu e logiq ca il frige pe si mai ales daca pui un pilot mai slabutz pe la 50 Kg e belea mai intrecel
Alexutzzz is offline  
Old 05-04-05, 22:44   #13
pauladrian

Stage 4
 
pauladrian's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 232
Default

e normal ca un karting de competitie sa scoata timp bun
eu am un 125 de competitie si nu ma mir.
dar daca porschele ar fi de competitie
pauladrian is offline  
Old 15-04-05, 23:36   #14
CrazyMind

Stage 2
 
CrazyMind's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 43
Default

Am si eu o intrebare?!Ce nr de dinti pe pinion a avut cel cu kartul?Pt ca un kart cu calcatura de curse pe 400m are sanse sa sparga motorul din ce stiu eu.
CrazyMind is offline  
Old 16-04-05, 09:21   #15
DACIA-Wrc

Stage 5
 
DACIA-Wrc's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 4,203
Member of:
[DAEWOO]
Default

da, ce sa zic.? posibila treba
credibil, eu am facut karturi si m-am dat, dar sa faca o asemenea masina nu cred, hai o dacie, un opel, cred ca am vazut...dar porche...posibil.
cunosc un copil...are kart personal, adus de afara o dat vreo 12 mi euro pe el...copilu are 8 ani, campion natiiooooonal la clasa lui...are vreo 40 kg...si kartu are vreo 67kg...si prinde 140km....
si are motor de drujba :O de 80cm3
daca ala are de 125...posibil
dar daca o FA`urile ) alea cu motoare de 1000cm3 :d alea o fi batand avioanele...astea de parasutisti? :d
__________________
Sa fi Om e o Intamplare, sa fi Domn e un Lucru Mare ! ! !
DACIA-Wrc is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -