Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 11-05-15, 22:14   #1
VasiD

Stock
 
Join Date: May 2015
Posts: 2
Unhappy Renault Laguna II vs Astra, Golf, Passat (2001+)

Acum 2 saptamani mi-am propus sa-mi cumpar o masina. Buget limitat asa ca trebuie sa ma multumesc cu una second de vreo 13-16 ani. Initial m-am decis spre o Astra 1.7D Berlina, apoi spre un Golf/Passat, ca in cele din urma sa dau peste modelul Laguna II Grandtour (break, full option, etc). Instant am fost uimit de tehnologia disponibila atunci (2001) cat si de ieftin a ajuns masina dupa 13-14 ani.

Problema mea : Pe hartie, masina asta este cam tot ce-mi doresc, am si facut un test drive si am fost placut impresionat, dar dupa ce am intrebat mai multi mecanici din zona, nu mi-au recomadat acest model de masina (din mai multe motive, pe care le voi enumera mai jos).

Este masina asta chiar atat de capriocioasa ? La o cautare simpla pe net, multi care au avut aceasta masina au fost multumiti... totusi, comparativ cu modelele germane, pe termen lung si scurt, luand in considerare fiabilitatea, serviceul, confortul si siguranta masinii, care este mai buna ?

Dau spre comparatie urmatoarele modele :

Renault Laguna II 1.9 dCI (120 CP).
Consum mediu ~6% ; Full electric ; Dublu Climatronic ; Senzori de Ploaie ; Senzori de Parcare ; Oglinzi si scaune incalzite ; 6+1 Viteze ; etc...
Unii reclama probleme cu cartela, alti ca sunt piesele mai scumpe, altii ca se strica repede, altii ba ca e Renault si atat a fost arguentul lor.

Opel Astra 1.7 DTI Caravan (75 CP)
Consum mediu ~5% ; Oglinzi si Geamuri electrice ; AC manual ;
Mi-a fost dat de inteles ca acest tip de motor, pe langa faptul ca este destul de economic, este puturos si zgomotos. Piesele in schimb sunt mai ieftine si intretinerea mai "usoara". La cate Astra sunt acum in tara, probabil gasesti piese si la SuperMarket...

Volkswagen Golf IV 1.9 TDI ALH (90 CP)
Consum mediu ~5% ; Oglinzi si Geamuri electrice ; Climatronic; etc
Recunosc, tare multe nu stiu despre acest model, dar se pare ca este foarte cautat, si recomandat de mecanicii din zona ("o masina foarte buna" - cuvintele lor). Ma tem sa nu fie ceva asemanator cu fata de la colt...


Volkswagen Passat 1.9 TDI
Asemanator cu cel de mai sus, doar ca are alt nume si probabil alta culoare... si un motor mai puternic. Mi-a fost dat de inteles ca in cazul in care, apar probleme la directie, trebuie schimbat tot (ma gandesc ca nu toata masina).

Recunoesc, din punct de vedere al numerelor (cel putin al masinilor din Romania), o masina germana este mai usor de intretinut...Dar nici o masina nu este fara probleme si pana la urma toate se strica.. dar care mai mult ?
Astept parerile voastre, poate asa pot sa-mi fac si eu una
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Renault_Laguna_II_Grandtour_Phase_I.JPG
Views:	56
Size:	145.2 KB
ID:	3097246   Click image for larger version

Name:	astra.jpg
Views:	53
Size:	34.1 KB
ID:	3097247   Click image for larger version

Name:	golf.jpg
Views:	42
Size:	14.9 KB
ID:	3097248  

Click image for larger version

Name:	Volkswagen-Passat-W8-Variant-2001-4.jpg
Views:	39
Size:	83.4 KB
ID:	3097249  
VasiD is offline   Reply With Quote
Old 12-05-15, 08:50   #2
crywolf

Stage 5
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,080
Default Re: Renault Laguna II vs Astra, Golf, Passat (2001+)

Am avut de ales intre EXACT aceleasi masini ca si tine .

Renault : la varsta lui incep sa apara diferite defecte. Si piesele costa mai mult de cat la 'nemtoaice'. Interventia e mai dificila , si de multe ori cere mecanic specializat.Probleme pe partea de electrica pot sa apara deja frecvent la varsta asta. Exista un mottiv pentru care masina mare, motor puternic, interior cu tot ce vrei, costa 1000-1500EUR in Germania.
Opel : Motor puturos : depinde ce vrei de la masina. Am condus si masina de 275CP si pot spune ca 1,7DTi este destul de 'fasnet'. Este un motor durabil. Piesele in General la Opel sunt ieftine si masina este simpla dpdpv mecanic. Spatiu suficient, consum bun. Preferabil combi, atunci ai spatiu si mai mult.
VW Golf : ALH este un motor ff reusit, doar ca la varsta lui posibil sa aiba probleme cu pompa de inj. Dar si la asta se gasesc piese pe toate gardurile. In rest, piese ieftinache, masina durabila.
VW Passat : ma gandesc ca te referi la PD. Daca da, atunci pot sa apara costuri mai mari la reparatii. Este o masina mai mare, daca nu iti trebuie, atunci recomand Golf intre astea doua. Pe mecanicul care 'schimba tot' sa ii recomanzi curs de recalificare bucatar-spalator de vase.


Legat insa de toate masinile : la varsta lor toate masinile au probleme. Sau incep sa apara. Nu te astepta numai pentru simplul fapt ca e VW, sa nu se strice. Toate se vor strica, mai repede sau mai tarziu. Ideea e care se repara mai usor si pe bani mai putini.
__________________
Manni for life !!!
crywolf is offline   Reply With Quote
Old 12-05-15, 23:29   #3
VasiD

Stock
 
Join Date: May 2015
Posts: 2
Default Re: Renault Laguna II vs Astra, Golf, Passat (2001+)

Multumesc crywolf pentru raspuns. Probabil ca e mai sigur sa ma orientez spre un golf4 ALH... asta daca nu ma intorc la 180° si iau un BMW 320d 136CP
VasiD is offline   Reply With Quote
Old 13-05-15, 11:50   #4
crywolf

Stage 5
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,080
Default Re: Renault Laguna II vs Astra, Golf, Passat (2001+)

320d de 136CP are iar aceeasi problema si anume pompa de injectie cu control electronic. La cati km au, te poti astepta sa pice ceva.
Personal as opta pentru ALH vs 1,7TDTi de la Opel. Si dupa, conteaza doar gustul personal.
crywolf is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -