Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 06-02-15, 17:09   #16
crywolf

Stage 5
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,080
Default Re: 1.8i vs 1.8is e36

Ff fain spus. E36 e un fel de Chrysler PT Cruiser : ori iti place, ori nu . Pt unii masina aia e incredibil de faina, pentru altii e o uratenie intruchipata. Nu am intalnit pe nimeni care sa spune ..... mda, e frumusica, merge. Ori au belit ochii mari, impresionati ori au intors capul ai au fugit )
Hai, Weekend fain ca am 100km pe zapda, prin munte, cu E36 meu de mers acasa.
__________________
Manni for life !!!
crywolf is offline   Reply With Quote
Old 06-02-15, 22:18   #17
Giully4u

Stage 5
 
Giully4u's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 577
Member of:
[SEAT]
Default Re: 1.8i vs 1.8is e36

Interiorul la G4 mi se pare peste cel de E36, dar asta e parere personala si nu conteaza pt initiatorul topicului.

Cei ce spun ca au E36 si o sa isi cumpere tot E36, E36 pana la moarte etc. vorbesc prostii. Am vazut n cazuri in care pasionati care surubareau toata ziua la masini si care au facut cateva proiecte cap coada pe acelasi model au schimbat barca cand au dat de ceva mai multi $$$.

Sa zici ca E36 e peste E46 la orice capitol e... e oricum, numai parere obiectiva nu e. A, ca iti place tie mai mult, e alta treaba.

JDV, care e suma in care trebuie sa te incadrezi? In ce bani se mai vinde o pisica in stare buna?

GPL-ul pe orice masina e o investitie buna. Si sa fim seriosi, e pisicuta, nu e ferrari.
Giully4u is offline   Reply With Quote
Old 06-02-15, 22:48   #18
zpzpzpo

Stage 5
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 886
Default Re: 1.8i vs 1.8is e36

Am in prezent si golf 4 coupe 1.6 si e36 sedan 1.6 si nu ai cum sa le compari.
Bmw ul se misca mult mai bine,e mai bine inchegat si mai rezistent,motorul trage mai vioi,spatiu mai mult,stabilitate mai buna,piese mai ieftine.
Per total e36 le este o masina mai buna desi a fost conceputa in 91,diferenta de pret cand a iesit la poarta fabricii isi spune cuvantul si acum.

Golful e o masina robusta,care se misca bine,o parchezi usor si iti faci treaba cu ea,cam atat.
Nu cred ca duce forja si drumuri lungi ca un e36.
Cu e36 le am facut 1800 de km fara pauza,decat pt pisat si benzina,cu golful n as avea incredere,nu mi se pare o masina solida.
zpzpzpo is offline   Reply With Quote
Old 07-02-15, 11:18   #19
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: 1.8i vs 1.8is e36

Quote:
Originally Posted by Giully4u View Post
JDV, care e suma in care trebuie sa te incadrezi? In ce bani se mai vinde o pisica in stare buna?
Am 2 variante...
1. ori dau golful la schimb
2. ori vand golful cu ~1500 si mai pun eu ceva bani, dar asta ar insemna sa raman fara masina 1 luna, ceea ce nu prea pot.
Prima varianta mi se pare cea mai eficienta.

Am mers aseara, ca si pasager, intr-un 316 din `99.
Deci vreau sa spun ca nu ma asteptam niciodata sa se miste atat de bine. M-a uimit total....bine...facand paralela la ce ma asteptam, ca nu e 2.0.
Stie sa se si dea putin de spate...cu 1a ce e drept, si nu rupe a 2a ca si 2.0, dar nici moarta nu e. E...ok...si mult peste Golf la orice capitol (mai putin cel siguranta 1.5 stele vs 4 stele)
Nici nu se aude rau, ca si motor, si cand e nevoie sa o calci, nu te lasa la greu (chiar asa rau ca si golful)
JDV is offline   Reply With Quote
Old 08-02-15, 08:32   #20
crywolf

Stage 5
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,080
Default Re: 1.8i vs 1.8is e36

ZPZPZ sau cum Dzeu se mai scrie : e iar o parere personala. Cu Golf IV am fost si eu in RO acum cativa ani si am facut tot pe la 1800km, daca nu si mai mult. Tot fara pauze mari. Ma durea putin spatele, umerii, ar nu grav. Anul trecut am facut un traseu spre RO si inapoi in DE in E36 si si acum am ramas cu sechele - durere in piciorul drept dupa cateva ore de stat la volan, dureri in incheieturile de la mana, etc.
Am facut drumuri lungi, adica peste 1000km de sunt satul de ele (ieri, spre exemplu, am facut 1400km cu pauza de 1 ora) si sincer, in E36 am fost cel mai chinuit.
Orice masina duce km fara numar, daca este intretinuta. Ce chestie e asta ca BMW duce si Golful nu ?

Dar ma rog, BMW nu e Golf, nu ?

PS : daca o sa imi sara in cap cineva ca nu stiu despre e vb, amintesc faptul ca sunt fan BMW, fan inrait inca. Si oricum ceea ce scriem aci sunt pareri persnale
crywolf is offline   Reply With Quote
Old 08-02-15, 16:15   #21
Rebelul

Stage 2
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 39
Thumbs down Re: 1.8i vs 1.8is e36

Quote:
Originally Posted by AxL MoDo View Post
Bai frate te-am cautat la topic-uri si inafara de faptul ca am vazut ca iti cauti detectoare de radar ieftine si ce pret corect sa dai pe o dacie 1310 nu am vazut ce masina ai... Cum iti permiti tu sa iti dai in doru leli cu parerea dspre o masina pe care nici nu o visezi ? De cunoscatori ca tine e plin targul !

JDV 318i are 115 cp si o masina cu tractiune pe spate iti da senzatii de la 100cp in sus 318is are 140 cp iar daca verificam datele de pe autodata :

318is:

Consumul de combustibil - urban 11 l./100 km.
Consumul de combustibil - extra-urban 6.5 l./100 km.
Consumul de combustibil - mixt 8.3 l./100 km.

318i:

Consumul de combustibil - urban 10 l./100 km.
Consumul de combustibil - extra-urban 6 l./100 km.
Consumul de combustibil - mixt 7.6 l./100 km.

Decizia iti apartine dar nu uita ca la modelul asta gasesti motoare de la 1.6 la 3.0 si poti face ce vrei cu masina ! Eu sincer as opta pentru 2.0 eu am pe masina 1.8 si avreau 2.0 doar pentru sunetul de 6cyl si bineinteles 150cp sifiabilitatea motorului la caii respectivi ! Nu cunosc detali despre 318is insa am auzit cuvinte de lauda ! Cat despre colegu de mai us sper sa evte topicul asta pentru ca vad ca e doar un necunoscator !

P.S: E46 e perfect modelul 320D de 150cp ! E o masina ideala ! Nu stiu care scapa mai intreg dintre un E36 vs Logan no offence dar ai comparat sula cu prefectura iar daca E30-ul este mai solid ca e36 chiar nu ai ce cauta in acest topic ! E36 iti ofera sportivitatea E30-ului in confortul E46-lui ! E o masina de mijloc intre cele 2 marci E30 si E46 ! Modelul chel de E36 a venit cu mai multe dotari decat un logan Full pe care nu ti-l permiti colegu care spui ca e36 e un KK !
Din fise tehnice oricine poate isi da cu parerea, vad ca multi cunoscatori va dati pe aici si luati foc cand cineva stie mai bine.
Eu n-am intrat pe 4TUNING sa vand produse cum fac majoritatea.

Nu postez masinile (2 la numar) ca sa nu starnesc controverse cand imi dau cu parerea, ca tin cu una sau cu alta.
Eu am mers cu 316i e36 cat si cu 316i e46, am condus Skoda, VW, Audi, Bmw, Japoneza de clasa mica, autoutilitara (L200), suzuki vitara 1.6, suzuki samurai 1.0, dacie 1310, dacie logan, si am mers pasager intr-o gramada de masini. Am condus si "utilaje grele".
Cunosc multe detalii despre multe masini, inclusiv e36, cunosc si putina mecanica, asadar nu vad dc tu te crezi atotcunoscator. Probabil esti ceva pilot de teste si mecanic la F1.

Cata invidie pe voi.

Si eu pot sa zic ca TU, ai un E36 pe care ai legat niste boxe, si esti atot si mare cunoscator in domeniul auto.
Iar celalalt coleg care nu a fost multumit de postul meu, este alta persoana care are 159topicuri deschise, dintre care aproape 150topicuri sunt destinate vanzarilor. Asa ca nu vad de unde atatia cunoscatori pe acest forum.
Eu daca am nelamuriri sau pe viitor o sa-mi fac curaj sa va impartasesc si pasiunea mea, o sa imi faca placere sa ma ajutati cu sfaturi, idei sau chiar rezolvarea unori chestii contra cost, insa pana atunci trebuie sa astept sa sara cunoscatorii

E36 e frumos, chiar imi place, 316i imi place fiindca se incadreaza in cea mai mica categorie de taxe (<1.6), la 318i eu nu m-as uita, mi-as cumpara direct 320i sau ceva cu 6 cilindrii. Am mers cu 325i si era nebunie. Un M3 e36 nici nu-mi imaginez.

Last edited by Rebelul; 08-02-15 at 16:21.
Rebelul is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -