Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 25-10-14, 19:15   #1
Alin25

Stage 2
 
Join Date: Sep 2014
Posts: 27
Exclamation ALH vS TDI vs TDCI vs TD

Care e mai bun? Am cautat pe net despre ele si nu am aflat inca de la ce vine prescurtarea ALH. E o prescurtare dar de la ce? Multam fain!
Alin25 is offline   Reply With Quote
Old 25-10-14, 19:50   #2
nutzuXXL

Stage 5
 
nutzuXXL's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 2,097
Member of:
[VW]
[SEAT]
Default Re: ALH vS TDI vs TDCI vs TD

mai cauta pe net. o sa gasesti pana la urma
nutzuXXL is offline   Reply With Quote
Old 25-10-14, 20:07   #3
Giully4u

Stage 5
 
Giully4u's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 577
Member of:
[SEAT]
Default Re: ALH vS TDI vs TDCI vs TD

Daca tot ai postat, puteai sa ii si raspunzi ca tot ai facut un efort.
Nu toata lumea are timp sa caute n pagini pe google dupa un raspuns cu o importanta poate mica si care nu merita risipa de timp.

ALH e codul unui motor 1.9 TDI de la VW, care vine cu 90hp din fabrica. E cunoscut ca unul dintre cele mai trainice motoare diesel.
Giully4u is offline   Reply With Quote
Old 25-10-14, 20:29   #4
nutzuXXL

Stage 5
 
nutzuXXL's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 2,097
Member of:
[VW]
[SEAT]
Default Re: ALH vS TDI vs TDCI vs TD

eu zic ca un moderator ar trebui sa stearga topicuri de genu'


cum ma sa intrebi care e mai bun intre alh , tdi , tdci si td ?
nutzuXXL is offline   Reply With Quote
Old 26-10-14, 01:05   #5
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: ALH vS TDI vs TDCI vs TD

OFF:Pentru userul de deasupra mea....prietene, folosesti internet degeaba...daca omul nu stie, are tot dreptul sa intrebe.

ON:
Daca tot suntem la capitolul explicatii, hai sa iti ofer niste informatii gratis, si sa te luminez putin, ca nimeni nu s-a nascut invatat. Deci sa le luam pe rand:

ALH:
-cum a spus si colegul mai sus, este un cod motor, pentru un 1.9TDi de 90 de cai si 5 rapoarte (rapoarte=viteze)
-Codul motor se foloseste pentru a diferentia motoarele, in functie de anul de fabricatie, dotari, putere, numarul rapoartelor.
-Golf 4, Skoda Octavia, Audi A3 si Seat Leon, folosesc aceleasi motoare.
- Ca si cod motor pentru 1.9 TDi mai exista:
AGR sau ALH (89 cai)
ATD sau AXR (99 cai)
AHF sau ASV (109 cai)
AJM (114)
ASZ (138 )
AJM (148 )
ORICE MOTOR, de pe orice masina, de la orice fabricant, are un cod motor.

TDi
Este denumirea motoarelor diesel din grupul VAG (format din Audi, Skoda, Volkswagen si Seat) si este prescurtarea de la Turbocharged Direct Injection.
Cand zici TDi, cel mai des te referi la motorul de 1.9, dar mai exista si alte capacitati cilindrice cu aceasta denumire.

TDCI
Ca si la TDi, TDCi este denumirea motoarelor diesel folosite de catre Ford, Mazda, Jaguar, Land Rover si Volvo.
Prescurtarea vine de la Turbo Diesel Commonrail injection

TD
Desi prescurtatea de TD se gaseste mai mai multe motoare de la marci diferite, denumirea nu vine de la un fabricant anume, ci defineste un motor diesel, echipat cu turbina. TD=Turbo Diesel

Motoarele diesel fara turbina poarta denumirea de SDI


La intrebarea "Care e mai bun", nu se poate da un raspuns, pentru ca fiecare prescurtare, are o gama foarte larga de motoare in spate, ce s-au fabricat pe o perioada foarte mare de timp, cu puteri, capacitati cilindrice, si piese diferite.

Last edited by JDV; 26-10-14 at 01:08.
JDV is offline   Reply With Quote
Old 26-10-14, 10:35   #6
capricosti

Stage 5
 
capricosti's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,190
Member of:
[FORD]
Default Re: ALH vS TDI vs TDCI vs TD

Quote:
Originally Posted by Alin25 View Post
Care e mai bun? Am cautat pe net despre ele si nu am aflat inca de la ce vine prescurtarea ALH. E o prescurtare dar de la ce? Multam fain!
Intrebarea e cam confuza.

ALH este motor din gama TDI...
Era cel mai slab motor 1,9 TDI, avea 90 cp; ALH era singurul motor tip Euro 3 dintre TDI-uri de 90 cp. Sunt apreciate de multi pt ca sunt mai simple si mai ieftine in exploatre decat motoarele aparute mai tarziu. S-a renuntat la motorizarea de 90 cp fiind prea slaba pt prestanta TDI-urlor .
Audi nu a mai folosit motoare sub 100 cp inca din 2001. La fel si VW pt Passat. A ramas doar pt Golf/Jetta si alte modele mai ieftine pana prin 2005-2008. Pt cine dorea motoare simple se putea alege 1.9 SDI pana in 70 cp, motoare fara turbo, deci mai ieftine.


Nu stiu ce intelegi tu prin ''cel mai bun''.
Daca e vorba de consum si performante ALH este la fel de economic ca celelalte TDI-uri de 1,9, dar fiind cel mai slab (celelalte au peste 100 cp)
este cel mai puturos dintre ele.
capricosti is offline   Reply With Quote
Old 26-10-14, 11:00   #7
Alin25

Stage 2
 
Join Date: Sep 2014
Posts: 27
Smile Re: ALH vS TDI vs TDCI vs TD

Va multumesc tuturor pentru informatii. Intrebarea mea care e cel mai bun motor se referea la partea constructiva a motorului,la numarul de kilometrii pe care ii poate face pana la o revizie si marca injectoarelor cu care a fost echipat. Am in clasa multi colegi care au logan si dupa un numar N de km se plang de injectoare,filtre si etc la motorizarea de 1.5 DCI. Altul are o Skoda Octavia 2002 cu motor ALh si e foarte multumit. Si sincer nu e omul care sa menajeze masina sau sa o exploateze in parametrii normali. Era mai mult o curiozitate. Eu pana la urma mi-am luat un Mercedes C-Klasse din 1998 2.2 diesel. Voiam mai mult o lamurire cu ALH-ul pentru ca si tata urmeaza sa isi schimbe masina si nu stie pe ce motor sa se axeze. Multumesc inca o data pentru sfaturi!
Alin25 is offline   Reply With Quote
Old 26-10-14, 11:13   #8
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: ALH vS TDI vs TDCI vs TD

Pentru o persoana trecuta de 40 de ani, un ALH este tot ce si-ar putea dori de la viata.
JDV is offline   Reply With Quote
Old 26-10-14, 15:04   #9
cavaliere

Stage 5
 
cavaliere's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 475
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: ALH vS TDI vs TDCI vs TD

Cei de 70 de ani cu motoare de 500 de cai tind sa te contrazica.
Alh, " fiind unul dintre cele mai bune motoare din galaxie", a fost un motor bun , dar la fel au fost si altele.
Dar in Romania e cultul Vw atat de bine inradacinat. La comparatia din titlu nici nu stii ce sa raspunzi. E mult prea generala. Iar pt masini sh, e chestiune de noroc mai mult.
cavaliere is offline   Reply With Quote
Old 26-10-14, 15:53   #10
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: ALH vS TDI vs TDCI vs TD

Quote:
Originally Posted by JDV View Post
OFF:Pentru userul de deasupra mea....prietene, folosesti internet degeaba...daca omul nu stie, are tot dreptul sa intrebe.

ON:
Daca tot suntem la capitolul explicatii, hai sa iti ofer niste informatii gratis, si sa te luminez putin, ca nimeni nu s-a nascut invatat. Deci sa le luam pe rand:

ALH:
-cum a spus si colegul mai sus, este un cod motor, pentru un 1.9TDi de 90 de cai si 5 rapoarte (rapoarte=viteze)
-Codul motor se foloseste pentru a diferentia motoarele, in functie de anul de fabricatie, dotari, putere, numarul rapoartelor.
-Golf 4, Skoda Octavia, Audi A3 si Seat Leon, folosesc aceleasi motoare.
- Ca si cod motor pentru 1.9 TDi mai exista:
AGR sau ALH (89 cai)
ATD sau AXR (99 cai)
AHF sau ASV (109 cai)
AJM (114)
ASZ (138 )
AJM (148 )
ORICE MOTOR, de pe orice masina, de la orice fabricant, are un cod motor.

TDi
Este denumirea motoarelor diesel din grupul VAG (format din Audi, Skoda, Volkswagen si Seat) si este prescurtarea de la Turbocharged Direct Injection.
Cand zici TDi, cel mai des te referi la motorul de 1.9, dar mai exista si alte capacitati cilindrice cu aceasta denumire.

TDCI
Ca si la TDi, TDCi este denumirea motoarelor diesel folosite de catre Ford, Mazda, Jaguar, Land Rover si Volvo.
Prescurtarea vine de la Turbo Diesel Commonrail injection

TD
Desi prescurtatea de TD se gaseste mai mai multe motoare de la marci diferite, denumirea nu vine de la un fabricant anume, ci defineste un motor diesel, echipat cu turbina. TD=Turbo Diesel

Motoarele diesel fara turbina poarta denumirea de SDI


La intrebarea "Care e mai bun", nu se poate da un raspuns, pentru ca fiecare prescurtare, are o gama foarte larga de motoare in spate, ce s-au fabricat pe o perioada foarte mare de timp, cu puteri, capacitati cilindrice, si piese diferite.
Ai uitat de ARL, cel mai bun 1.9 TDI - 150CP!
GTR is offline   Reply With Quote
Old 26-10-14, 18:15   #11
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: ALH vS TDI vs TDCI vs TD

Din graba am scris AJM de 2 ori. Si da, asa este in legatura cu ARL-ul.
JDV is offline   Reply With Quote
Old 26-10-14, 20:45   #12
Rebelul

Stage 2
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 39
Talking Re: ALH vS TDI vs TDCI vs TD

JDV-ule ai cam dat-o in bara cu puterile la 1.9TDI
Ai uitat si de cel de pe Ibiza Cupra de 160cp.
1.9tdi este cu:
75cp (pus pe golf 3)
90cp
101cp
105cp
110cp
116cp
131cp
150cp
160cp


Iar pt initiatorul topicului: Nu exista cel mai bun motor, depinde cum a fost intretinut, etc. Daca vrei sa iti cumperi o masina, posteaza bugetul, cam ce asteptari ai si apoi e altfel. Asa afli ca TDI e cel mai tare si te afli sa cumperi un Passat 2.0TDI din 2006 si apoi o sa zici ca motorizarile TDI sunt cele mai proaste. Depinde de model, ca toate au bubele lor.
Rebelul is offline   Reply With Quote
Old 26-10-14, 22:09   #13
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: ALH vS TDI vs TDCI vs TD

Quote:
Originally Posted by Rebelul View Post
JDV-ule ai cam dat-o in bara cu puterile la 1.9TDI
Ai uitat si de cel de pe Ibiza Cupra de 160cp.
Motorul de pe Cupra are cod BXP si BUK.
Eu am luat ca referinta codurile si puterile de pe Golf 4, cred ca era destul de evident. Mai evident din moment ce nu am facut o lista cu 30 de motoare TDi.
Deci cu ce puteri am dat-o in bara la TDi?
JDV is offline   Reply With Quote
Old 26-10-14, 22:17   #14
Rebelul

Stage 2
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 39
Default Re: ALH vS TDI vs TDCI vs TD

Quote:
Originally Posted by JDV View Post

- Ca si cod motor pentru 1.9 TDi mai exista:
AGR sau ALH (89 cai)
ATD sau AXR (99 cai)
AHF sau ASV (109 cai)
AJM (114)
ASZ (138 )
AJM (148 )
ORICE MOTOR, de pe orice masina, de la orice fabricant, are un cod motor.
89cp = 90cp
99cp = 101cp
109cp = 110cp
114cp = 116cp
138cp = ??? nu exista (ASZ = 131cp + AVF/AWX)
AJM = 116cp nu 148cp (ARL = 150cp)

Rebelul is offline   Reply With Quote
Old 26-10-14, 23:36   #15
onucku

Stage 5
 
onucku's Avatar
 
Join Date: May 2012
Posts: 405
Member of:
[PEUGEOT]
[SKODA]
Default Re: ALH vS TDI vs TDCI vs TD

Quote:
Originally Posted by Rebelul View Post
89cp = 90cp
99cp = 101cp
109cp = 110cp
114cp = 116cp
138cp = ??? nu exista (ASZ = 131cp + AVF/AWX)
AJM = 116cp nu 148cp (ARL = 150cp)

In concluzie...cu toate valorile.
onucku is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -