Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 15-09-09, 14:07   #1
aleksuz

Stock
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 6
Thumbs up BMW seria 1 vs. Seat Leon II

As dori si eu mai multe detalii despre urmatoarele modele:

bmw 180d,120d ( 2005+) si seat leon 1.9tdi,2.0tdi . mentionez ca am 20 ani si nu stiu care mi s-ar potrivi.
aleksuz is offline   Reply With Quote
Old 15-09-09, 16:00   #2
Corneliu26

Stage 5
 
Corneliu26's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 2,374
Default Re: Bmw seria 1 vs Seat Leon 2

Quote:
Originally Posted by aleksuz View Post
As dori si eu mai multe detalii despre urmatoarele modele:

bmw 180d,120d ( 2005+) si seat leon 1.9tdi,2.0tdi . mentionez ca am 20 ani si nu stiu care mi s-ar potrivi.
123d,dai un ban si stai in fata...
Corneliu26 is offline   Reply With Quote
Old 15-09-09, 16:16   #3
monk

Stage 5
 
monk's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 2,085
Member of:
[Moderators]
[Street Gambler]
[Fiat]
[VW]
Default Re: Bmw seria 1 vs Seat Leon 2

Quote:
Originally Posted by Corneliu26 View Post
123d,dai un ban si stai in fata...
asta e raspunsul tipic pt un roman. bravo prietene, nu conteaza ca ala e cu mult mai scump decat restul. trebuie neaparat sa fii mai tare ca vecinu si ca restu !



cat despre sfatul meu iti recomand seria 1 pentru urmatoarele motive:

- dupa 4-5 ani nu apar scartaieli si alti greierasi in bord si asta iti da un sentiment de inchegare si satisfactie a masinii.
- 2.0d ul de la bmw este un motor potent si care e numai bun pt masina asta.
- tractiune spate (chiar daca e fara blocant).


am urmarit in paralel evolutia a unei seria 1 si un seat leon in ultimii 3 ani, iar materialele folosite in bmw erau net superioare si iti ofera un confort ridicat si aspect de nou chiar si dupa acest timp. leonul incepuse sa scartzaie si sa se decoloreze la interior.


singurule avantaje aleleonului sunt spatiul ceva mai mare din interior + portbagaj si costurile de intretinere scazute.
monk is offline   Reply With Quote
Old 15-09-09, 16:22   #4
Corneliu26

Stage 5
 
Corneliu26's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 2,374
Default Re: Bmw seria 1 vs Seat Leon 2

Quote:
Originally Posted by monk View Post
asta e raspunsul tipic pt un roman. bravo prietene, nu conteaza ca ala e cu mult mai scump decat restul. trebuie neaparat sa fii mai tare ca vecinu si ca restu !



cat despre sfatul meu iti recomand seria 1 pentru urmatoarele motive:

- dupa 4-5 ani nu apar scartaieli si alti greierasi in bord si asta iti da un sentiment de inchegare si satisfactie a masinii.
- 2.0d ul de la bmw este un motor potent si care e numai bun pt masina asta.
- tractiune spate (chiar daca e fara blocant).


am urmarit in paralel evolutia a unei seria 1 si un seat leon in ultimii 3 ani, iar materialele folosite in bmw erau net superioare si iti ofera un confort ridicat si aspect de nou chiar si dupa acest timp. leonul incepuse sa scartzaie si sa se decoloreze la interior.


singurule avantaje aleleonului sunt spatiul ceva mai mare din interior + portbagaj si costurile de intretinere scazute.
Daca tu te regasesti in acei tipici romani e treaba ta,am spus`o cu un inteles total diferit decat crezi tu.
Si un 123d cu slabe optiuni nu ajunge asa mult,stai linistit.
Corneliu26 is offline   Reply With Quote
Old 15-09-09, 20:49   #5
aleksuz

Stock
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 6
Default Re: Bmw seria 1 vs Seat Leon 2

si eu as opta tot pt un seria 1 insa majoritatea prietenilor imi spun ca e masina de femeie si ca leonul are aspect sportiv etc etc. Ai dreptate monk, eu raman la ideea ca un 2.0 diesel e de ajuns
aleksuz is offline   Reply With Quote
Old 15-09-09, 21:28   #6
monk

Stage 5
 
monk's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 2,085
Member of:
[Moderators]
[Street Gambler]
[Fiat]
[VW]
Default Re: Bmw seria 1 vs Seat Leon 2

Quote:
Originally Posted by Corneliu26 View Post
Daca tu te regasesti in acei tipici romani e treaba ta,am spus`o cu un inteles total diferit decat crezi tu.
Si un 123d cu slabe optiuni nu ajunge asa mult,stai linistit.


inca o data dai dovada ca doar faci colecit de posturi. vrei sa il ajuti sau nu pe baiat cu o parere argumentata, daca nu macar las-o asa cum a picat.


aleksuz tu tre sa te gandesti cine conduce masina. tu sau prietenii tai ? lasa-i sa vorbeasca ce vor. placerea ta la volan e mult mai importanta ca imaginea. imaginea de fatada este pentru cei care judeca dupa aparente, iar cei care judeca dupa aparente de obicei sunt mancatorii de cacat care si-ar dori o masina asa dar nu si-o pot permite si atunci devin carcotasi.
monk is offline   Reply With Quote
Old 15-09-09, 22:03   #7
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Bmw seria 1 vs Seat Leon 2

daca nu pui pe primul loc confortul si spatiul interior alege seria 1 e mai rapida mai silentioasa mai sportiva si nu se depreciaza asa repede ca un Seat.Daca chiar vrei sa iti cumperi poti sa mergi si la dealeri sa faci si un test la fiecare model.
__________________

Last edited by adrian78bmw; 15-09-09 at 22:05.
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 15-09-09, 23:14   #8
aleksuz

Stock
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 6
Default Re: Bmw seria 1 vs Seat Leon 2

stie cineva ce diferente sunt la consum?
aleksuz is offline   Reply With Quote
Old 15-09-09, 23:19   #9
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Bmw seria 1 vs Seat Leon 2

Quote:
Originally Posted by adrian78bmw View Post
daca nu pui pe primul loc confortul si spatiul interior alege seria 1 e mai rapida mai silentioasa mai sportiva si nu se depreciaza asa repede ca un Seat.Daca chiar vrei sa iti cumperi poti sa mergi si la dealeri sa faci si un test la fiecare model.
haha, ai cumva impresia ca la comfot este Leon peste seria 1!? )
GTR is offline   Reply With Quote
Old 16-09-09, 17:50   #10
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Bmw seria 1 vs Seat Leon 2

Pai in primul rand, daca iti permiti un seria1, atunci ar trebui sa "sari" direct pe el. Are alt aer fata de restul hatch-urilor, da impresie de solid, elegant si sportiv.
In al doilea rand, 2.0tdi-ul am auzit ca nu este un motor prea stralucit, 1.9tdi fiind mult mai reusit. Se pare ca defectiunile apar destul de des la majoritatea masinilor echipate cu acest motor.
Ca sa fiu sincer, leon-ul mie mi se pare urat. Mare si urat. Parca ar fi un MPV putin intrat la apa. In interior imi plac ceasurile si volanul, dar consola centrala este de-a dreptul sinistra.
Mergi pe seria1, dar vezi ca te "mananca" ceva mai mult de buzunar la intretinere. Daca nu e nici o problema, atunci nici nu te gandi la leon. Sa nu mai spun ca diesel-urile BMW cam sunt cele mai de incredere, cele mai bune si cele mai performante (in limitele in care poate fi performant un diesel). Atat te rog: n-o lua gri inchis. Toata lumea are culoarea aia...
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 16-09-09, 18:55   #11
Lecca

Stage 5
 
Lecca's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 389
Member of:
[KIA]
Default Re: Bmw seria 1 vs Seat Leon 2

Desi nu sunt fan al seriei 1 (mi se pare cam bondoaca, exceptand varianta coupe, care e chiar marfa) , in comparatie de fata as opta pentru un 118d sau maxim 120d, deja motorul de 1.8 iti ofera suficienta putere. Daca ar fi vorba si de leon, as alege 1.9tdi, un motor fiabil si decent ca performante, cu posibilitati de tuning interesante.
Leon-ul iti va oferi dotari mai multe si mai mult spatiu pentru tine si pasageri, la un pret mai mic. Seria 1 iti ofera ... nush puii mei, e bmw In orice caz arata mai bine exterior/interior si sunt convins ca iti va place sa o conduci. Leon'ul e mai cuminte, nu e asa indraznet, chiar daca se spune ca e o masina mai de baieti, spre deosebire de seria 1 care e detinuta majoritar (sunt convins) , de fete. Dar asta nu e un argument serios si inteligent in alegerea unei masini
__________________
ProCeed 1.6 126hp
Golf 5 1.9TDI DSG
Lecca is offline   Reply With Quote
Old 16-09-09, 19:01   #12
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Bmw seria 1 vs Seat Leon 2

Lecca pe 118d e tot motorul de 2l doar ca e 122cp inainte de facelift si 143cp dupa facelift
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 16-09-09, 19:10   #13
Lecca

Stage 5
 
Lecca's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 389
Member of:
[KIA]
Default Re: Bmw seria 1 vs Seat Leon 2

ok cred ca e el e interesat mai degraba de sh, probabil pre-facelift, astfel ca oricum exista o diferenta intre 118d si 120d, chiar una mare, dar eu m-as multumi cu 122 de caluti, chiar daca 163 suna tentant
Lecca is offline   Reply With Quote
Old 16-09-09, 19:21   #14
papucoiu

Stage 3
 
papucoiu's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 86
Default Re: Bmw seria 1 vs Seat Leon 2

La pretul unui 120 D cam gasesti si un leon Cupra
papucoiu is offline   Reply With Quote
Old 16-09-09, 19:48   #15
johhny
Renault Driver


Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 686
Member of:
[4Tuning International]
[RENAULT]
Default Re: Bmw seria 1 vs Seat Leon 2

ca placere si performanta clar bmw, ca imagine inclin spre leon, nu mi-a placut niciodata cum arata seria 1.
johhny is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -