Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 27-08-14, 09:43   #46
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: 1.4 TSi 140 cp vs 2.0 tdi 140 cp

Quote:
Originally Posted by Giully4u View Post
Normal ca si la bezina pica, dar nu crezi ca sunt sansele muuult mai mici sa pice la o masina cu 100.000km decat la una cu 300.000?
Pai stai putin cine te pune sa iei un diesel de 300mii, sau in general o masina de 300.000km? Cand nu ai bani mai scazi la pretentii si la confort si uite asa de la golf5 ajungi la clio.

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
Asta era valabil inainte, cand motoarele se faceau sa tina si dupa 100k.

Dieselurile noi,masinile noi in general nu mai sunt facute sa te tina 10 ani sau mai mult.
Cum sa nu? uite cel mai elocvent exemplu: loganul. Cele mai vechi au deja 10 ani si functioneaza inca f bine avand costuri de intretinere minime, ma refer la cele pe benzina. Multi ziceau ca in 10ani le va manca rugina(pe unele da, dar nu asa de tare) sau ca o sa mai schimbe motorul odata si uite ca 95% din ele merg ca atunci cand erau noi. Si nu doar la dacii e valabil, ci si la multe alte marci.
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 27-08-14, 09:55   #47
ekofresh

Stage 4
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 250
Default Re: 1.4 TSi 140 cp vs 2.0 tdi 140 cp

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post

Cum sa nu? uite cel mai elocvent exemplu: loganul.
Multi ziceau ca in 10ani le va manca rugina(pe unele da, dar nu asa de tare) sau ca o sa mai schimbe motorul odata si uite ca 95% din ele merg ca atunci cand erau noi.
Le manca rugina dar nu asa tare, cu 5% ce s-a intamplat?
Dar cum ai estimat aia 95% ai vreun carnet de vanzari si stii cate sute de mii merg ca noi si cate ca vechi, cum e cu rugina, mai tare, mai moale iti dai seama la atingere, la ochi? Sau stii la fel ca baiatul ala care ghiceste motoarele prin puterea soarelui si la jumatate intra si el in dapasire?

La Citroen cum e, cat la suta merg ca noi, cum e cu rugina, mai bine sau moale? Stii doar la Logan sau faci statistici si la alte modele?
ekofresh is offline   Reply With Quote
Old 27-08-14, 20:12   #48
Skylin3

Stage 2
 
Join Date: Jun 2014
Posts: 34
Default Re: 1.4 TSi 140 cp vs 2.0 tdi 140 cp

Am gasit la o cunostinta un passat b6 2006 cod motor bmp cutie dsg navigatie etc la 6500 e euro ce parere aveti? o vad maine cu un mecanic ce parere aveti despre cutia dsg si motorul bmp?
Skylin3 is offline   Reply With Quote
Old 27-08-14, 20:41   #49
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: 1.4 TSi 140 cp vs 2.0 tdi 140 cp

Quote:
Originally Posted by Skylin3 View Post
Am gasit la o cunostinta un passat b6 2006 cod motor bmp cutie dsg navigatie etc la 6500 e euro ce parere aveti? o vad maine cu un mecanic ce parere aveti despre cutia dsg si motorul bmp?
Specificatii BMP:
138 hp
320 Nm
PD
DPF
Consum oras - 8
Extraurban - 5
Mixt 6.2
Motor de EURO 4

Eu primul lucru ce l-as face dupa achizitionarea oricarui motor diesel, ar fii sa ii fac o remapare.
Spre exemplu din acest motor poti scoate 170 hp si 380 Nm.
De DSG am auzit numai de bine, si pe forumuri si prin review-uri.
JDV is offline   Reply With Quote
Old 27-08-14, 20:49   #50
ekofresh

Stage 4
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 250
Default Re: 1.4 TSi 140 cp vs 2.0 tdi 140 cp

Este foarte misto cutia dsg, schimba radical felul in care merge masina. Intre manuala si dsg, as alege clar dsg. Cum se comporta si ce probleme poate avea nu pot spune, cert e ca G5-ul din casa pe care il mai folosesc si eu are 130k si pana acum fara probleme la cutie.
ekofresh is offline   Reply With Quote
Old 27-08-14, 21:12   #51
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: 1.4 TSi 140 cp vs 2.0 tdi 140 cp

Cutia dsg nu prea cade si exact cum au spus si ceilalti e senzatie la condus...in schimb pretul mi se pare cam mare..acum depinde si ce dotari are masina,daca are xenon de fabrica,piele,clima,scaune electrice,navi,etc merita...ai grija ca in perioada aia,motoarele 2.0 tdi au avut probleme...injectoare,lant distributie...dar nu stiu sigur daca si acest motor(ma refer la cod) vezi cel mai bine pe forum vw despre acest cod..
__________________
OPEL ASTRA GTC 1.9 CDTI OPC LINE 2-2008----SOLD!!!
OPEL VECTRA C 3.0 CDTI-2007--SOLD!!
OPEL ASTRA J 1.7 CDTI-2011--SOLD!!!
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 27-08-14, 23:13   #52
myk-e

Stage 5
 
myk-e's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 408
Default Re: 1.4 TSi 140 cp vs 2.0 tdi 140 cp

Nu stim ca 2.0TDI are distributia pe curea, dar stim ca are probleme la lant. Cunoscatori, dom'le.
myk-e is offline   Reply With Quote
Old 28-08-14, 10:09   #53
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: 1.4 TSi 140 cp vs 2.0 tdi 140 cp

Quote:
Originally Posted by myk-e View Post
Nu stim ca 2.0TDI are distributia pe curea, dar stim ca are probleme la lant. Cunoscatori, dom'le.
Imi cer scuze fata de dumneavoastra domnule ca am gresit cand am spus lant distributie...ma refeream la pompa de ulei si la lantul are angreneaza pompa...oricum tu vorbesti din ce citesti pe net,doamne fereste sa iti opreasca netul ca te-ai nenorocit...sa revenim la subiect...este a 2-a masina 2.0 tdi 140 cai din 2005-2006 cu aceasta problema in decurs de o saptamana...
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 28-08-14, 11:10   #54
myk-e

Stage 5
 
myk-e's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 408
Default Re: 1.4 TSi 140 cp vs 2.0 tdi 140 cp

Nu mor caii cand vor cainii. Spre deosebire de cunoscatori ca tine, eu am pus pasiunea in practica, am lucrat intr-un service auto si vad cu alti ochi vesnicul versus, diesel-benzina.
myk-e is offline   Reply With Quote
Old 28-08-14, 11:45   #55
Skylin3

Stage 2
 
Join Date: Jun 2014
Posts: 34
Default Re: 1.4 TSi 140 cp vs 2.0 tdi 140 cp

Multa lume imi spune sa ma feresc de cutia dsg ca daca cade ma costa cateva mii de euro... masina are undeva la 200 de mii de km ce sanse sunt sa imi cada ceva la ea?
Skylin3 is offline   Reply With Quote
Old 28-08-14, 11:51   #56
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: 1.4 TSi 140 cp vs 2.0 tdi 140 cp

Quote:
Originally Posted by myk-e View Post
Nu mor caii cand vor cainii. Spre deosebire de cunoscatori ca tine, eu am pus pasiunea in practica, am lucrat intr-un service auto si vad cu alti ochi vesnicul versus, diesel-benzina.
Spre deosebire de practicanti ca tine,am service in familie de vreo 6 ani...si mai fii atat de arogant ca am mai vazut d-astia ca tine...a venit la angajare cu 3 pagini la c.v si cand i-am pus testerul in mana deschidea solitaire...am facut o greseala si am recunoscut-o...spre deosebire de altii...
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 28-08-14, 11:51   #57
ekofresh

Stage 4
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 250
Default Re: 1.4 TSi 140 cp vs 2.0 tdi 140 cp

Nimeni nu stie sa iti spuna ce si cand va pica la cutie. Asta e un risc pe care ti-l asumi prin faptul sa iei o masina folosita, nu stii cine a mers cu masina, nu stii cum, nu stii ce intervale de intretinere a avut, practic nu stii nimic despre ce cumperi, indiferent ce carnet si carte service iti arata respectivul.
Ti-am zis, e un risc pe care ti-l asumi indiferent de masina pe care o vei lua. Daca reparatia unei cutii este o cheltuiala mare sau banii pe care ii dai sunt toate economiile tale, ia-o ca un sfat prietenesc si cumpara-ti ceva ce poti repara sau ceva care sa nu iti consume tot bugetul.
ekofresh is offline   Reply With Quote
Old 28-08-14, 11:54   #58
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: 1.4 TSi 140 cp vs 2.0 tdi 140 cp

Quote:
Originally Posted by Skylin3 View Post
Multa lume imi spune sa ma feresc de cutia dsg ca daca cade ma costa cateva mii de euro... masina are undeva la 200 de mii de km ce sanse sunt sa imi cada ceva la ea?
Cei care ti-au spus ca o sa cada cutia DSG sunt cunoscatorii astia care ii intalnesti peste tot...si confunda DSG cu multitronic...nu au nici o legatura intre ele...da multitronicul cade intr-o veselie,am vazut audi A5 la 55.000 km din 2010 cu multitronic cazut...era o masina intretinuta numai la reprezentanta...
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 28-08-14, 11:56   #59
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: 1.4 TSi 140 cp vs 2.0 tdi 140 cp

Quote:
Originally Posted by ekofresh View Post
Nimeni nu stie sa iti spuna ce si cand va pica la cutie. Asta e un risc pe care ti-l asumi prin faptul sa iei o masina folosita, nu stii cine a mers cu masina, nu stii cum, nu stii ce intervale de intretinere a avut, practic nu stii nimic despre ce cumperi, indiferent ce carnet si carte service iti arata respectivul.
Ti-am zis, e un risc pe care ti-l asumi indiferent de masina pe care o vei lua. Daca reparatia unei cutii este o cheltuiala mare sau banii pe care ii dai sunt toate economiile tale, ia-o ca un sfat prietenesc si cumpara-ti ceva ce poti repara sau ceva care sa nu iti consume tot bugetul.
Asta cam asa e...
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 28-08-14, 12:03   #60
Skylin3

Stage 2
 
Join Date: Jun 2014
Posts: 34
Default Re: 1.4 TSi 140 cp vs 2.0 tdi 140 cp

Quote:
Originally Posted by ekofresh View Post
Nimeni nu stie sa iti spuna ce si cand va pica la cutie. Asta e un risc pe care ti-l asumi prin faptul sa iei o masina folosita, nu stii cine a mers cu masina, nu stii cum, nu stii ce intervale de intretinere a avut, practic nu stii nimic despre ce cumperi, indiferent ce carnet si carte service iti arata respectivul.
Ti-am zis, e un risc pe care ti-l asumi indiferent de masina pe care o vei lua. Daca reparatia unei cutii este o cheltuiala mare sau banii pe care ii dai sunt toate economiile tale, ia-o ca un sfat prietenesc si cumpara-ti ceva ce poti repara sau ceva care sa nu iti consume tot bugetul.

care ar fi costurile reparatiei unei cuti dsg ? (in fuctie de ce cade cel mai des la ea)
Skylin3 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -