Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: BMW seria3 (2005 - 2007) sau Passat (2009)
BMW Seria 3 4 57.14%
Passat 3 42.86%
Voters: 7. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 07-08-14, 12:19   #16
Ghostyz0r

Stage 5
 
Ghostyz0r's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 397
Default Re: BMW Seria 3 vs VW Passat

Tin sa te anunt ca masinile in cauza sunt luate de NOI(adica cu 0km), imi cer scuze nu stiam ca vw vinde cazane de noi.
Daca te uitai atent am scris cu aproximatie cp, oricum tot pe acolo se bate, 102/105, aia 3 cai sigur fac diferenta dintre o masina sprintena si una lenesa la 1500kg.
Trebuie sa am 15 ani de permis in spate ca sa-mi dau seama ca noile motoare de la vw sunt nereusite?.
https://forum.4tuning.ro/323-discutii...passat-cc.html
Nici stropitori de faruri nu sunt competenti astia de la vw sa faca?.Daca deschideam cate un topic pentru fiecare problema care o au passat/passat cc-urile, pana acuma eram banat.
__________________
Încă de când am fost copii, mereu am știut că oamenii pot fi cumpăraţi.Întrebarea era cine îi cumpăra şi pentru cât.
Ghostyz0r is offline   Reply With Quote
Old 07-08-14, 20:25   #17
crywolf

Stage 5
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,080
Default Re: BMW Seria 3 vs VW Passat

Ai spus 102CP (drept ca aprox) si atunci am mers cu ideea la TDi montate pe vechile masini T4 (drept ca erau 2,5TDi alea).
Curios. Amic are Skoda cu 105CP si nu are nici o problema. Am avut cateva Passat-uri la firma tot de 105CP si nici o problema la ele. Golf V mai avem ratacit pe aci si tot de 105CP, si tot fara problema. Si au la km de nu le mai stiu numarul. Drept ca unul din Passat-uri a cedat trantit in balustrada pe autobahn la 140kmh .
Nu ridic Passatul in slavi, dar nici sa dam cu el de pamant. Daca asa de proaste sunt, nu stiu de ce le vad pe autostrada in numar destul de mare, majoritatea pe banda 2 sau 3 . Banda care e dominata de Audi, BMW si Mercedes de altfel .

Eu oricum am trecut la o nenorocire de 320i. Passatul il cumpar dupa ce ma insor, fac 2 copii si ies la pensie ).
__________________
Manni for life !!!
crywolf is offline   Reply With Quote
Old 07-08-14, 20:43   #18
Skelter

Stage 5
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 349
Default Re: BMW Seria 3 vs VW Passat

Depinde si ce faci cu ea.
Daca vrei spatiu mai mare ca sa stea si prietenii tai mai confortabil si spatiu mai mare pentru bagaje si nu esti genul de pustan care vrea sa arate la printese si la pretcini ca masina lui merge cu 170-180 apoi sa apari la stiri, respect, ar trebui sa te indrepti spre Passat. Dar nu 2.0! Pentru ca o sa-ti blestemi zilele. Motorul de 1.9 este poate cel mai reusit motor de pe Passat.
Cat despre BMW, (e90) cum au zis cativa mai sus. Mai sportiv, dar mai mic, mai agresiv la exterior, mai sportiv per total.
Am mers cu ambele dar nu detin nici una deci nu stiu cam ce preturi sunt pentru service/piese la fiecare.
__________________
Loud pipes save lives.
Skelter is offline   Reply With Quote
Old 07-08-14, 20:43   #19
AdrianStoian

Stock
 
Join Date: Jul 2014
Posts: 5
Default Re: BMW Seria 3 vs VW Passat

Gata, am luat-o!!!
Ms fain la toti ca v-ati dat cu parerea ...
Pana la urma mi-am luat BMW seria 3 de 2.0 Diesel din 2006 si e FOARTE ok, chiar WOW!!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_0822.JPG
Views:	100
Size:	2.60 MB
ID:	3015716   Click image for larger version

Name:	IMG_0821.JPG
Views:	85
Size:	2.31 MB
ID:	3015717  
AdrianStoian is offline   Reply With Quote
Old 07-08-14, 23:24   #20
Skelter

Stage 5
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 349
Default Re: BMW Seria 3 vs VW Passat

Quote:
Originally Posted by AdrianStoian View Post
Gata, am luat-o!!!
Ms fain la toti ca v-ati dat cu parerea ...
Pana la urma mi-am luat BMW seria 3 de 2.0 Diesel din 2006 si e FOARTE ok, chiar WOW!!
Arata bine.
Sa o stapanesti sanatos.
Skelter is offline   Reply With Quote
Old 08-08-14, 00:39   #21
Ghostyz0r

Stage 5
 
Ghostyz0r's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 397
Default Re: BMW Seria 3 vs VW Passat

crywolf:Poate e o loterie, poate ca cele facute pentru piata din Romania au un alt standard de calitate...In legatura cu de ce regasesti atat de multe passat-uri este simplu de raspuns, deoarece si numarul lor este mult mai mare, spre exemplu uita-te cate VW sunt inmatriculate in Romania si cate BMW-uri.
PS:Varsta este doar un numar, incearca moral sa nu imbatranesti odata cu trecerea anilor.


AdrianStoian:
Arata bine, s-o stapanesti sanatos!.
Ghostyz0r is offline   Reply With Quote
Old 10-08-14, 20:11   #22
crywolf

Stage 5
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,080
Default Re: BMW Seria 3 vs VW Passat

E90 e urmatoarea mea masina. Trebuia sa o iau anul acesta dar am amanat pe anul viitor. Anul acesta ma multumesc cu un raciu de E36 benzinar.Masina buna de tras de ea pana cand cade, mai ales ca am luat-o la pret de Golf III
Cu E90 am mers destul de mult in RO : E90 320i benzinar de 150CP ( 6 trepte manual). Masina super OK, 235kmh vit maxima, consum mediu 10L in conditiile in care masina vedea 7000rot/min destul de des . Cutia facea toata diferenta. In DE am mers cam 1500-1800km cu E90 320d combi, automata. SUPER !!! Cu toate ca nu sunt fan diesel, masina respectiva a mers cu un consum mediu de 7l/100km, regim viteza ridicata (a vazut de multe ori 220kmh pana la vit maxima de 235-240kmh in conditiile in care eram 4 insi in masina-de fapt 3 dar unul cantarea 150kile ). Conditii de confort, siguranta. Feeling-ul de siguranta si faptul ca simti masina nu am intalnit in alta masina si Slava Domnului am mers cu multe (de la raciu de Dacie pana la S Klasse).
Brava !!! Sa te tina, sa o stapanesti sanatos si fara evenimente neplacute.

PS : nu cred sa fie diferenta de calitate intre Passat facut pentru piata interna si cele pentru Estul Europei. Dar mai stii ..... .De imbatranit nu imbatranesc moral, dovada ca am trecut de la Mercedes E Klasse la BMW si caut vechea iubire in continuare (Opel Manta).
crywolf is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -