Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: BMW seria3 (2005 - 2007) sau Passat (2009)
BMW Seria 3 4 57.14%
Passat 3 42.86%
Voters: 7. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 09-07-14, 23:20   #1
AdrianStoian

Stock
 
Join Date: Jul 2014
Posts: 5
Default BMW Seria 3 vs VW Passat

Salut,

Vreau si eu sa imi cumpar prima masina si sunt in dubii foarte mari, imi plac ambele masini si nu stiu exact pe care sa o aleg, din cauza ca:

Multa lume mi-a spus ca BMW-ul din cauza ca are tractiune spate, cica fuge foarte tare iarna pe zapada, polei si as putea avea probleme din cauza asta. Cativa mi-au spus ca isi pun chiar si saci de ciment sau de nisip in portbagaj doar ca sa fie mai grea pe spate ca sa nu alunece.
Imi place mai mult BMW-ul, dar din cauza la toate comentariile astea pe care le-am auzit, mi-as alege Passatul.

De precizat este ca as vrea sa imi iau ori BMW seria 3 din 2005-2007 ori Passat din 2009.
_____

Ce vreau sa stiu, este diferentele dintre ele doua, ce are una si nu are cealalta si sa stiu de la cei care au condus BMW, daca fuge spatele asa de rau sau nu.

Va rog din suflet, nu postati aiurea, nu imi recomandati alte marci si nu aberati pana cand o sa incepeti sa vorbiti despre total altceva decat ceea ce ma intereseaza si cel mai important nu va certati, opinia fiecaruia e strict opinia lui.

Va multumesc mult si apreciez.

Last edited by AdrianStoian; 09-07-14 at 23:22. Reason: Vreau sa editez poll-ul.
AdrianStoian is offline   Reply With Quote
Old 09-07-14, 23:46   #2
onucku

Stage 5
 
onucku's Avatar
 
Join Date: May 2012
Posts: 405
Member of:
[PEUGEOT]
[SKODA]
Default Re: BMW Seria 3 vs VW Passat

Nu "fuge" asa de rau de spate pe zapada,poate fi chiar distractiv daca sti sa o strunesti.Vorbesc despre 320d si 120d,modele BMW.Singura chestie care mi se parea deranjanta era DTC-ul(sistemul de control al tractiunii) care franeaza rotile pentru aderenta optima.Mi se parea ca infraneaza demarajele uneori fara rost.Stabilitate,handling,motor la superlativ altfel.
onucku is offline   Reply With Quote
Old 11-07-14, 12:19   #3
AdrianStoian

Stock
 
Join Date: Jul 2014
Posts: 5
Default Re: BMW Seria 3 vs VW Passat

Si diferentele de specificatii sunt mari? Adica spre exemplu ce poate sa aiba una si cealalta nu...
AdrianStoian is offline   Reply With Quote
Old 11-07-14, 20:21   #4
onucku

Stage 5
 
onucku's Avatar
 
Join Date: May 2012
Posts: 405
Member of:
[PEUGEOT]
[SKODA]
Default Re: BMW Seria 3 vs VW Passat

Caracteristici tehnice generale gasesti pe auto-data.net.Nu ai spus ce variante de motorizari te intereseaza de la cele 2 modele.
La modul general, Passat: an de fabricatie mai recent,portbagaj mai generos,piese o idee mai ieftine.
Bmw: plus de stabilitate,manevrabilitate mai buna,motorizari de regula superioare.O masina mai orientata catre placerea condusului sportiv (pozitie mai joasa la volan,ansamblu pedale-schimbator -servodirectie o idee mai "grele"/sportive).
Intotdeauna zic ca masina trebuie aleasa in functie de ce asteptari ai de la ea si de cum iti permiti sa o intretii.
onucku is offline   Reply With Quote
Old 12-07-14, 00:25   #5
AdrianStoian

Stock
 
Join Date: Jul 2014
Posts: 5
Default Re: BMW Seria 3 vs VW Passat

Pai motorul vreau sa fie pana in 2.0, dar din ce am inteles, motorul de 2.0 cel de la Passat ar avea probleme si mi-a fost recomandat sa iau 1.9 ...

Multumesc pentru website, a fost de folos, dar ma asteptam sa fie o idee mai indetaliat. Vroiam sa vad cu ce vin ambele masini din fabrica, cum ar fi, dau un exemplu pentru ca nu stiu cum am sa le gasesc, ca nu le pot gasi probabil nici full, dar poate nici chiar stock, de asta as vrea sa stiu fiecare cu ce vine din fabrica, exemplul meu este:

- Bmw sa aiba oglinzile electrice si cu incalzire, iar cel de la Passat sa nu aiba, sau ceva de genul ...
AdrianStoian is offline   Reply With Quote
Old 12-07-14, 17:26   #6
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: BMW Seria 3 vs VW Passat

e90 are distributia pe punti aproape 50/50...deci este inutil sa spui ca se descurca mai prost ca o masina cu tractiune fata, pe polei/zapada.
JDV is offline   Reply With Quote
Old 12-07-14, 23:21   #7
AdrianStoian

Stock
 
Join Date: Jul 2014
Posts: 5
Default Re: BMW Seria 3 vs VW Passat

Are aproape 50/50? Doar e90 sau mai sunt si alte modele?
AdrianStoian is offline   Reply With Quote
Old 13-07-14, 09:00   #8
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: BMW Seria 3 vs VW Passat

Vad ca ai 23ani. La ce iti trebuie passat? vei fi confundat cu unul dintre acei copii proveniti din parinti parveniti care se plimba cu o masina de 20-25.000E mai potrivita unui om de 50 de ani.
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 03-08-14, 04:58   #9
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: BMW Seria 3 vs VW Passat

Jumate de Germanie merge cu RWD si au si ei ierni... sunt specii diferite Passat (masina de ospatari) si seria 3.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 03-08-14, 16:40   #10
sergini0

Stage 5
 
sergini0's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 964
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[Colectionar Machete]
Default Re: BMW Seria 3 vs VW Passat

Dacă eşti tânăr şi conduci un Passat înseamnă că părinţii sunt parveniţi sau eşti ospătar? De curiozitate, pe cei cu seria 3 cum de nu-i băgaţi în aceeaşi categorie dacă tot generalizaţi aşa?

Ontopic:
Omul a întrebat foarte clar: Passat sau seria 3? nu cred că vrea să vă audă frustrările şi părerile preconcepute.
sergini0 is offline   Reply With Quote
Old 04-08-14, 08:53   #11
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: BMW Seria 3 vs VW Passat

Daca nu stii ca posesorii de 3 suntem cefe late bronzate din nastere cu maneua in sange etc atunci nu esti din Ro.

On
in principiu 3 e mai placut de condus sportiv, passat e mai confortabil dar si mai "barca"
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 04-08-14, 09:11   #12
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: BMW Seria 3 vs VW Passat

Quote:
Originally Posted by sergini0 View Post
Dacă eşti tânăr şi conduci un Passat înseamnă că părinţii sunt parveniţi
Sa stii ca la mine in zona majoritatea sunt asa, toti copiii de patroni deveniti bogati peste noapte se plimba cu passat-ul sau cu suv-ul dupa caz. In loc sa isi cumpere o masina in 2 usi, un bmw coupe, un golf, o mazda, o honda sau orice mai tineresc prefera masinile impunatoare care ofera prestanta. Si nu neaparat vw passat, doar ca astea predomina.
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 04-08-14, 19:08   #13
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: BMW Seria 3 vs VW Passat

Ma, e irelevant ce cred altii despre orice. Daca vrei o masina x sau y ideal este sa mergi cu ambele si sa o alegi pe cea care iti place tie. Eu nu inteleg threadurile astea despre preferinte in locul altora, sincer, de aia mai si fac caterinca. Fiecare isi cumpara ce ii place, nu iti poate spune un tert ce sa iti placa si ce nu. Faptul ca majoritatea ospatarilor/gospodarilor au passat sau ca multi cocleti analfabeti si aroganti (sateni) conduc bmw-uri nu inseamna absolut nimic .

Conformismul asta...
__________________
Understeer is when you hit the wall with the front of the car.Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.Horsepower is how fast you hit the wall.
Torque is how far you take the wall with you.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 07-08-14, 01:22   #14
Ghostyz0r

Stage 5
 
Ghostyz0r's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 397
Default Re: BMW Seria 3 vs VW Passat

Eu zic ca din start ai inceput cu stangul, compari o masina premium cu una care DOAR incearca sa para premium.Uita-te la plasticele de la vw cum se decojesc, antifonare inferioara si lista poate continua la nesfarsit.Vw are avantajul DOAR al anului(si poate al dimensiunilor de incarcare, aicea nu sunt sigur), in rest spui passat, spui 0.
Chiar daca BMW-u ala are 9 ani in spate, daca gasesti unul in mintile lui(adica daca cauti unul la bani reali, nu masini de 7-8mii) o sa vezi ca e MULT mai bine "inchegat", are un feedback bun(cel mai bun la clasa lui) si lista poate continua la nesfarsit.
Am avut prieteni foarte apropiat cu VW, TOTI CU PROBLEME.
VW PASSAT CC 2010 2.0 136cp(140 parca, ceva asemanator), volanta, ambreiaj, senzori parcare, piele decojita, buton avarii, buton incalzire in scaune decojit si bomba vine acuma, RUGINA PRAG STANGA, DA RUGINA PRAG STANGA la o masina de DOAR 4 ANI.
Sa-i intrebi pe posesorii de VW PASSAT CC cum e ca la o masina de cateva luni sa li se arda plasticele de la stopurile spate(cele spre exterior, continui sa invart cutitul in rana?).
VW Passat 1.9 tdi 102cp(sau cat are, oricum un jeg de motor).Volanta, ambreiaj, injectoare, pompa ulei, servo si de restul imi e lene sa dezvolt.
VW GOLF 5 1.6 benzina(parca 1.6, aicea nu bag mana in foc).Amortizoare fata/spate, plastice decojite, pompa de apa 4x (avea doar 140mii).Oricum a fost mai bine la benzina, nu a avut mari probleme, fata de mancatoarele de ulei.
PS:VW PASSAT in Germania(acolo la mama lui) este considerat pacientul etern.
http://www.autobild.de/artikel/dauer...di-785569.html
La BMW daca o sa-l alegi , ai grija N42 este un motor care are probleme cu distributia, dupa achizitie o schimbi si ai scapat de grija, in rest este un motor de "elita" care daca tragi frumos de el si el o sa traga cu tine, fara mari probleme.
Daca tragi linie, BMW iese castigator la toate capitolele, poate doar la cheie sa aiba un design invechit).
__________________
Încă de când am fost copii, mereu am știut că oamenii pot fi cumpăraţi.Întrebarea era cine îi cumpăra şi pentru cât.
Ghostyz0r is offline   Reply With Quote
Old 07-08-14, 08:20   #15
crywolf

Stage 5
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,080
Default Re: BMW Seria 3 vs VW Passat

Depinde ce astepti de la masina. Daca vrei o masina 'tinereasca' si sportiva, atunci clar BMW.
Daca vrei insa o masina 'obisnuita' care sa ofere spatiu, confort, fiabilitate si toate la un pret OK, atunci Passat.
Eu am pendulat multe luni de zile intre Passat 2,0TDI 140-170CP si seria 3 benzinar. Am Ales BMW pana la urma. Dar am condus masina de serviciu Passat cu motor de 105CP si in afara de faptul ca este putin submotorizata, nu am ce sa ii reprosez. Poate un design invechit la scaune si calul central putea oferi o imagine mai placuta ochiului (se schimba la modele cu Navi).

PS : Ghost, unde ai gasit tu motor de 1,9TDi de 102CP pe generatiile recente si cum ai ajuns la concluzia ca e un 'jeg de motor' ? Banui ca milioanene de km petrecuti in cei maxim 4 ani de permis au creat aceasta impresie. Sau amicii care au nimenrit cazane. 1,9TDi de la VW sunt recunoscute ca fiind niste motorare ff reusite, dpdv consum/putere/fiabilitate. Spre dif. de 2,0 TDi sau 2,5TDi din aceeasi generatie. Dovada si preturile pt Audi/VW Skoda cu motoare de 2,5TDi si aceleasi masini cu motoare de 1,9TDi - ultimele, la mai multi km si dotari mai putine, costa mai mult .
__________________
Manni for life !!!
crywolf is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -