Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 30-03-08, 08:42   #136
Evil Yuri

Stage 5
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 869
Default Re: SuperNova,Solenza,Logan Stock

10% din 195 = 5km ? Vezi ca vine corijenta la mate.
Evil Yuri is offline   Reply With Quote
Old 31-03-08, 18:38   #137
aleyx_oltcit
Fiat Driver

Stage 5
 
aleyx_oltcit's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 785
Member of:
[Fiat]
Default Re: SuperNova,Solenza,Logan Stock

loganu la un prieten...sa dus 181 da a intrat unu in fata
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	100D4321.JPG
Views:	64
Size:	1.78 MB
ID:	500639  
aleyx_oltcit is offline   Reply With Quote
Old 01-04-08, 21:31   #138
Highman

Stage 5
 
Highman's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 386
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: SuperNova,Solenza,Logan Stock

din toate trei prefer niciuna... DACIA 1300 este o legenda care are 12 clase si o facultate terminate inaitea celor 3 )....
Highman is offline   Reply With Quote
Old 05-10-08, 12:55   #139
meryn
Renault Driver

Stage 5
 
meryn's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 309
Member of:
[Speed Daemons]
[Oltcit]
[RENAULT]
Default Re: SuperNova,Solenza,Logan Stock

Supernova e cea mai tare in demaraje 0-90km/h cu 2-a pana aproape de punctu unde ii taie injectia da urca super repede.
meryn is offline   Reply With Quote
Old 05-10-08, 14:08   #140
mercedes benz w123

Stage 2
 
mercedes benz w123's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 57
Default Re: SuperNova,Solenza,Logan Stock

Am mers si cu loganu si cu solenza n-am condus eu sa nu se inteleaga gresit, loganu cu viteza a 3 turata la 3500/rpm avea 60km/h cea ce nu e deloc bine ,solenza nu se tureaza asa mult si merge mult mai bine ,loganu nu e masina pentru viteaza e doar o masina pentru familie .Si imi place mult mai mult cum arata o solenza fata de un logan.
mercedes benz w123 is offline   Reply With Quote
Old 05-10-08, 14:44   #141
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: SuperNova,Solenza,Logan Stock

Quote:
Originally Posted by mercedes benz w123 View Post
Am mers si cu loganu si cu solenza n-am condus eu sa nu se inteleaga gresit, loganu cu viteza a 3 turata la 3500/rpm avea 60km/h cea ce nu e deloc bine ,solenza nu se tureaza asa mult si merge mult mai bine ,loganu nu e masina pentru viteaza e doar o masina pentru familie .Si imi place mult mai mult cum arata o solenza fata de un logan.
=))) esti sigur? eu am condus logan si iti garantez k nu e asa mai documenteaza-te! si loganul trage dak stii sa mergi cu el si nu te gandesti la consum (cand e turat mananca destul). eu as alege golanu dintre astea 3.. e mai nou, spatios, interior superior! facem exceptie de la vopseaua care dak dai cu unghia se zgarie
steffan is offline   Reply With Quote
Old 05-10-08, 14:49   #142
mercedes benz w123

Stage 2
 
mercedes benz w123's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 57
Default Re: SuperNova,Solenza,Logan Stock

Eu eram in taxiu si iti zic ceam vazut n-are rost sa mint ,loganu intradevar e buna pentru familie .
mercedes benz w123 is offline   Reply With Quote
Old 05-10-08, 15:04   #143
Evil Yuri

Stage 5
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 869
Default Re: SuperNova,Solenza,Logan Stock

N-ai vazut tu bine. Loganu are cutia lunga, avand 2600 sau 2800 la 60 in tr.3. Daca ar avea cutia atat de scurta cum spui tu, atunci ar fi cea mai rapida din cele trei. Lucru contestat de unii, si datorat in principal cutiei de viteze mai "nesportiva".
__________________
Evil Yuri is offline   Reply With Quote
Old 05-10-08, 15:07   #144
mercedes benz w123

Stage 2
 
mercedes benz w123's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 57
Default Re: SuperNova,Solenza,Logan Stock

Cred ca nu stia taximetristu ala sa conduca mai bine mi-o dadea mie .Loganu merge de 10x mai bine tunnat decat o solenza sau vreo nova nu ?.
mercedes benz w123 is offline   Reply With Quote
Old 06-10-08, 00:22   #145
dogy_10
VW Driver

Stage 5
 
dogy_10's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,362
Member of:
[DACIA]
[RENAULT]
[VW]
Default Re: SuperNova,Solenza,Logan Stock

Quote:
Originally Posted by steffan View Post
=))) esti sigur? eu am condus logan si iti garantez k nu e asa mai documenteaza-te! si loganul trage dak stii sa mergi cu el si nu te gandesti la consum (cand e turat mananca destul). eu as alege golanu dintre astea 3.. e mai nou, spatios, interior superior! facem exceptie de la vopseaua care dak dai cu unghia se zgarie
dap, vopseaua e praf, pot sa confirm....dar la solenza e si mai si....varumiu avea o solenza din acelasi an cu loganu meu....si la el sa decolorat in draci si sa matuit si la mine luceste inca, doar ca e subtire si se zgarie usor....dar nu se matuieste si decoloreaza....
__________________
... fara bling bling .. fara pepsi cola pe parbriz
dogy_10 is offline   Reply With Quote
Old 06-10-08, 00:25   #146
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: SuperNova,Solenza,Logan Stock

eu am reusit sa zgarii loganu cu unghia.. deci... totusi e bine k ai 6 ani garantie la caroserie
steffan is offline   Reply With Quote
Old 06-10-08, 00:53   #147
sandrin

Stage 5
 
sandrin's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,303
Member of:
[SEAT]
Default Re: SuperNova,Solenza,Logan Stock

Quote:
Originally Posted by steffan View Post
=))) esti sigur? eu am condus logan si iti garantez k nu e asa mai documenteaza-te! si loganul trage dak stii sa mergi cu el si nu te gandesti la consum (cand e turat mananca destul). eu as alege golanu dintre astea 3.. e mai nou, spatios, interior superior! facem exceptie de la vopseaua care dak dai cu unghia se zgarie
interior superior zici? uita-te numai la torpedoul la logan si dupa la cel de solenza si o sa vezi diferenta, bordul de solenza e mult mai rotunjit, nu ca la logan aeratoare iesite dintr-o bucata si drept si fara nici o ergonomie. Singurul impediment la solenza este casetofonul care ptr o persoana mai mica de statura e cam greu de ajuns la el.
__________________

Old : Cordoba 6l Cupra look
New project soon

Last edited by sandrin; 06-10-08 at 00:56.
sandrin is offline   Reply With Quote
Old 06-10-08, 11:41   #148
JunKer_hP
Old School Cars

Stage 5
 
JunKer_hP's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,343
Member of:
[VW]
[2 Roti]
[Old School Cars]
Default Re: SuperNova,Solenza,Logan Stock

solenza pt motor :>
JunKer_hP is offline   Reply With Quote
Old 11-10-08, 17:12   #149
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: SuperNova,Solenza,Logan Stock

solenza are 1.4 si faimosul 1.9 D

loganul are 1.4 1.6 1.6 16v 1.5 dCi 70 1.5 dCi 85...de aici reiese clar superioritatea solenzei la motorizari

loganul la 60 are in jur de 2800 RPM in a 3 (pe benzina bineinteles), clar nu are cutia asa scurta cum zicea cineva mai sus, acum mai depinde si de motorizare.

La interior nu stiu unde va uitati voi, dar cel de logan arata de 10 ori mai bine, si oricum loganul are mai multe optiuni decat solenza, si in opinia mea arata si mai bine, la solenza triplele sunt cam nasoale, si aspectul per total pe mine nu prea ma incanta
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 11-10-08, 18:32   #150
Dennis_TL

Stage 5
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 389
Default Re: SuperNova,Solenza,Logan Stock

solenza scala sau clima sunt chiar ok, eu am avut solenza chioara de la munca timp de 1an si nu imi placea deloc ca nu aveam nici macar geamuri electrice sau servodirectie.
intre solenza si supernova e diferenta foarte, foarte mica de timp 0-100 in realitate, top speedul la solenza este mai mare dar oricum fara rost ca la orice urma de viraj peste 140km /h e cu palpitatii.
as alege logan si o investitie de 1000 euro e mult mai bun , un kit de suspensie sa ii cobori garda la sol si sa ii imbunatatesti balansul pe viraje , jante aliaj si anvelope bune , o admisie si un filtru sport si deja arata si merge mult mai bine. o remapare pe viitor si deja te apropii de 1.6 90cp.
totusi as mai strange niste bani si as opta din start pentru un clio 2 1.6 16v ca sa ai o baza buna , motorul de 1.4 e prea lesinat pentru a oferi reprize bune in depasiri sau pe autostrada.
Dennis_TL is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -