Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 27-02-14, 10:36   #46
phaeton
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
phaeton's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 954
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SKODA]
Default Re: opel astra H 1.4 vs golf 5 1.4

Da, exista o diferenta sanatoasa de pret, dar in opinia mea este justificata.
Daca cineva ar avea de facut aceasta alegere, s-ar putea orienta la un GTI cu 20, 30.000 km, sa nu mai existe diferenta asta de pret.
Despre garantie am mai discutat, pe mine nu ma incanta cu absolut nimic aia cativa ani in plus. Nu mai reiau discutia.
Eu vorbesc strict din punctul meu de vedere.

Hai ca de la motoare de 80 de cai am ajuns la motoare turbo de 200 cai.

Si ontopic, as fugi de orice motor de 1.4 aspirat.
Cei 110 cai din 1.4, de la asiatice sunt doar teoretici.
phaeton is offline   Reply With Quote
Old 27-02-14, 12:41   #47
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: opel astra H 1.4 vs golf 5 1.4

Quote:
Originally Posted by phaeton View Post
Da, exista o diferenta sanatoasa de pret, dar in opinia mea este justificata.
Daca cineva ar avea de facut aceasta alegere, s-ar putea orienta la un GTI cu 20, 30.000 km, sa nu mai existe diferenta asta de pret.
Despre garantie am mai discutat, pe mine nu ma incanta cu absolut nimic aia cativa ani in plus. Nu mai reiau discutia.
Eu vorbesc strict din punctul meu de vedere.

Hai ca de la motoare de 80 de cai am ajuns la motoare turbo de 200 cai.

Si ontopic, as fugi de orice motor de 1.4 aspirat.
Cei 110 cai din 1.4, de la asiatice sunt doar teoretici.
Si cei 110-115 cai din diesel la asiatice tot la fel...
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 27-02-14, 12:58   #48
ekofresh

Stage 4
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 250
Default Re: opel astra H 1.4 vs golf 5 1.4

Cred ca va referiti la diferente dintre cutiile de viteze, nicidecum la puterile motorului. Degeaba are putere daca e limitat de cutie, nici nu vreau sa ma gandesc la o rasnita coreeana, japoneza dotata cu dsg.
Limitarile masinilor ieftine gen cele coreene nu sunt la puterea motorului sau faptul ca o au doar pe hartie puterea, o au si in realitate, problema e modul in care e transmisa si aici putem face o lista lunga de minusuri fata de alte masini.
ekofresh is offline   Reply With Quote
Old 27-02-14, 13:06   #49
phaeton
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
phaeton's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 954
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SKODA]
Default Re: opel astra H 1.4 vs golf 5 1.4

Pai si cu ce ma incalzeste daca au puterea aia cu adevarat, daca eu nu ma pot folosi de ea?
phaeton is offline   Reply With Quote
Old 27-02-14, 13:24   #50
ekofresh

Stage 4
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 250
Default Re: opel astra H 1.4 vs golf 5 1.4

Quote:
Originally Posted by phaeton View Post
Pai si cu ce ma incalzeste daca au puterea aia cu adevarat, daca eu nu ma pot folosi de ea?
Cu nimic, dar e un factor psihologic in achizitionarea unei masini. Pretul, capacitatea si caii putere, sunt tot ce conteaza, cum si in ce momente pe plaja de turatii se obtine puterea aia sau ce cuplu se transmite din puterea aceea mare nu intereseaza pe nimeni.
ekofresh is offline   Reply With Quote
Old 27-02-14, 13:41   #51
YouLost20

Stage 3
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 153
Default Re: opel astra H 1.4 vs golf 5 1.4

Overall, daca eu caut o masina cat mai accesibila si cu un motor cat mai fiabil, este evident ca nu voi alege un motor diesel sau turbo benzina.

Nu vad nici un avantaj aici pentru concurenta. Daca vorbim de masini noi, in categoria de pret a unui Ceed sau I30, VW, Opel, Seat etc nu pot oferi nimic mai bun, ba din contra..

Last edited by YouLost20; 27-02-14 at 13:48.
YouLost20 is offline   Reply With Quote
Old 27-02-14, 14:34   #52
ekofresh

Stage 4
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 250
Default Re: opel astra H 1.4 vs golf 5 1.4

Tin sa te contrazic putin, fiabilitatea unei masini nu este data doar de motor. Conteaza arhitectura articulatiei, dimensionarea ei si distributia maselor, conteaza electronica iar aici sunt mai multi producatori mai buni sa rai.
Degeaba motorul tau are doispe ani garantie si tu esti satul de becuri schimbate, baterii descarcate la mai putin de doi ani sau fel si fel de erori ale sistemelor se siguranta sau diversi senzori.
Fiecare masina are probleme specifice, nu exista una perfecta, si nici cea mai buna sau cea mai proasta, toate`s niste tigai.
ekofresh is offline   Reply With Quote
Old 27-02-14, 15:54   #53
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: opel astra H 1.4 vs golf 5 1.4

pretul unui clio rs nou incepe de la 22 000 E si il cam spulbera pe nenea pro cee'd gt este primul exemplu care mi-a venit acum in cap, desi ele sunt foarte numeroase. sa nu mai zic de focus st 2014....
__________________
Ford Focus ST170
steffan is offline   Reply With Quote
Old 01-03-14, 06:56   #54
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: opel astra H 1.4 vs golf 5 1.4

Recomand cu caldura sa incercati o rajnita asiatica si dupa aia sa vb.
De ex cutii ca la mitsu (nu stiu noi, vb de 2000 ) nu am vazut pe nici o europeana. Ma refer la precizie si usurinta in a schmba.
Nu uit ce mirat a fost celui caruia i-am vandut hyundai-ul cand am tras capot
"Da ce motorul mergea?!"
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 01-03-14, 10:22   #55
ekofresh

Stage 4
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 250
Default Re: opel astra H 1.4 vs golf 5 1.4

Asa deci, schimba usor ca era cutia buna cum nu mai gasesti la alte masini, ma intreb cum schimba daca avea timoneria praf, tot precisa era?
Faci o mare confuzie, spui asiatice cum zici europene, le bagi pe toate in aceeasi oala, si pare ca tu crezi ca toti fac acelasi lucru la acelasi nivel, ceea ce nu e deloc adevarat.

Oricum discutia e razna ca de obicei, omul cere o parere si apoi care mai de care mai subiectiv sa laude ce a avut el. Ce legatura e intre masina ta si i30 sau Ceed?
ekofresh is offline   Reply With Quote
Old 01-03-14, 10:28   #56
aditaadita4949

Stage 1
 
Join Date: Jan 2014
Posts: 10
Default Re: opel astra H 1.4 vs golf 5 1.4

referitor la costul pieselor între astra h, VW golf 5 şi kia ceed aveţi idee? presupun că sunt aproximativ la fel sau faptul că ceed are la bază Coreea o face mai scumpa din acest punct de vedere?
aditaadita4949 is offline   Reply With Quote
Old 01-03-14, 19:55   #57
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: opel astra H 1.4 vs golf 5 1.4

Quote:
Originally Posted by ekofresh View Post
Asa deci, schimba usor ca era cutia buna cum nu m
Oricum discutia e razna ca de obicei, omul cere o parere si apoi care mai de care mai subiectiv sa laude ce a avut el. Ce legatura e intre masina ta si i30 sau Ceed?
legatura e de brand... hyundai accent 2001 cutia de mitsu...
praf nepraf , nu a am vazut cutie ca aia (si si altele de mitsu) pe nici o europeana, fie ea si de 3 ori mai scumpa sau cu 5 ani mai noua.
nu sunt inflacarat pro-asia, detin europeana acum si provabil si in viitor, dar sunt pro hyundai de ex, pt Ro e f ok.
p.s. adevarul e ca gen urmat de accent are cutie mult mai varza
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 01-03-14, 21:44   #58
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: opel astra H 1.4 vs golf 5 1.4

Quote:
Originally Posted by aditaadita4949 View Post
referitor la costul pieselor între astra h, VW golf 5 şi kia ceed aveţi idee? presupun că sunt aproximativ la fel sau faptul că ceed are la bază Coreea o face mai scumpa din acest punct de vedere?
Nu am verificat dar sunt convins ca nu sunt mai scumpe ci mai ieftine!
Ma bazez pe experianta mea si a catorva prieteni cu hyunday/kia, adug la ea faptul ca transportul international este incredibil de ieftin in zilele noastre.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 01-03-14, 23:24   #59
ekofresh

Stage 4
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 250
Default Re: opel astra H 1.4 vs golf 5 1.4

Quote:
Originally Posted by RVL 2000 View Post
legatura e de brand... hyundai accent 2001 cutia de mitsu...
praf nepraf , nu a am vazut cutie ca aia (si si altele de mitsu) pe nici o europeana, fie ea si de 3 ori mai scumpa sau cu 5 ani mai noua.
nu sunt inflacarat pro-asia, detin europeana acum si provabil si in viitor, dar sunt pro hyundai de ex, pt Ro e f ok.
p.s. adevarul e ca gen urmat de accent are cutie mult mai varza
Cutia de viteze este montata pe o masina in functie de motor, nu cred ca ti-am spus ceva nou dar sper ca ai inteles ca acea cutie nu era una de pe vreun v6. Etajarea unei cutii se face in functie de motor si de destinatia masinii, daca o masina e una economica gen Accent, nu vei avea o cutie cu performante la acceleratie, va fi una care va taia acceleratia si va imbunatati consumul. Faci mici confuzii, faptul ca maneta se misca usor si intra in viteze bine nu inseamna ca masina are o cutie buna sau performanta. Iar cand spui ca Accent din 2001 are o cutie cum nu ai mai intalnit, iti recomand sa conduci o masina cu motor v6 sa iti schimbi parerea despre cutiile de viteze de pe masinile economice.
Sincer nu cred ca intelegi unde isi face simtita prezenta cutia de viteze, iar ea nu se afla sub bila de la schimbator si nu inseamna acele cifre sau sa se rezume la cat de usor se mestecaneste schimbatorul.
ekofresh is offline   Reply With Quote
Old 02-03-14, 17:30   #60
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: opel astra H 1.4 vs golf 5 1.4

Cu tot respectul sunt 99% convins ca stiu un pic mai mult despre cutii si motoare decat tine, am lasat 1% pt ca nu ses stie niciodata, poate stii mai mult si nu arati.

Daca ai stii macar in principiu cum functiuoneaza o cutie de viteze ai inteege ca e o chestie sa o faci sa intre usor si precis in viteze iar alegerea rapoartelor nu are mare legatura cu asta.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -