Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 26-02-14, 09:36   #31
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: opel astra H 1.4 vs golf 5 1.4

Quote:
Originally Posted by alex.panciu View Post
Romanu asa este...sa vada el km putini pe bord nu conteaza ca o masina la 100.000 km...poate sa fie mai omorata decat una la 200.000 km care a fost intretinuta corespunzator...eu cand am vandut astra j am avut bara pe fata ciuruita de la pietre(masina adusa din germania unde a mers pe autostrada si au si ei pietre) si am vopsit-o sa fie impecabila masina(era singurul element vopsit pe masina)...si au venit oameni sa o cumpere cand le-am spus ca bara fata e vopsita(prost si eu)au zis ca e ceva dubios...prefera sa ii minti....asta o stiu din anii 90 de la tata cand a vrut sa vanda dacia avea 90.000 km dar era ca noua...fugea lumea ca de dracu se duceau la alea de 30-40.000km care aveau 4 nuante de vopsea,dar uite domne are km putini...a scos masina din targ i-a dat km la 45.000 si in 2 zile a vandut-o...deci de prin 95-96 se practica lucru asta...concluzia e ca romanu prefera sa fie ars
Eu zic: Like
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 26-02-14, 15:01   #32
YouLost20

Stage 3
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 153
Default Re: opel astra H 1.4 vs golf 5 1.4

Eu zic ca romanul ar trebui sa se lase de cumparat masini sh. Este cred ca cea mai speriata si paranoica fiinta din univers.

Un roman cand se duce sa cumpere o masina SH pleaca mereu pe premiza ca este teapa, a fost grav lovita, ca are sigur probleme, ca minti in privinta consumului, ca are km dati inapoi. Nu exista alta varianta pentru el.

Bineinteles mai si faza deja clasica conform careia BMW, Audi, Mercedes, VW, Opel sunt masini, restul sunt niste rahaturi si trebuie sa se fereasca de ele ( nu se uita pe statisticile de fiabilitate internationale, unde brand-urile germane stau confortabil.. la parter).

Daca vrei motor mic uite-te si la masini precum Kia Ceed sau Hyundai i30 unde motoarele de 1.4 produc peste 100 CP.
YouLost20 is offline   Reply With Quote
Old 26-02-14, 15:31   #33
aditaadita4949

Stage 1
 
Join Date: Jan 2014
Posts: 10
Default Re: opel astra H 1.4 vs golf 5 1.4

în ceea ce priveşte kia ceed şi hyundai i30 nush cum sunt piesele ca preţ, cum se comportă în timp,nu cunosc nimic despre ele,nu sunt maşini aşa de cunoscute bineînţeles se explică producătorii nu sunt europeni
aditaadita4949 is offline   Reply With Quote
Old 26-02-14, 16:16   #34
phaeton
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
phaeton's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 954
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SKODA]
Default Re: opel astra H 1.4 vs golf 5 1.4

1.4 pe ceed si i30, de 110 cai parca, si-o fura destul de rau de la 1.9 tdi pe Octavia 2, iar consumul daca spun ca e aproape dublu poate exagerez (dar nu tare)
phaeton is offline   Reply With Quote
Old 26-02-14, 16:26   #35
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: opel astra H 1.4 vs golf 5 1.4

Tu nu ai inteles o chestie: masinile de pe acelasi segment de piata, gen golf, i30, astra, si alte hatchback-uri, incearca sa vanda cat mai multe unitati. Pentru a face acest lucru, trebuie sa vine cu oferte cat mai mici, piese ieftine si motoare fiabile.
In concluzie, fiind masini concurente, pretul pieselor, nu are cum sa fie cu 100% mai scump fata de celelalte modele si marci. Vor fi cu 10-20% mai scumpe, asta in cel mai rau caz.
Voiam sa zic si eu de i30, mi se pare o masina foarte frumoasa si reusita....si da....marcile japoneze sunt in top 5 cele mai fiabile...si nu o zic eu ca individ, ci toate topurile facute vreodata.
Pe segmentul tau, ar fi cam urmatoarele masini: Golf 5, Astra H, Fabia, Kia Rio, Citroen C4, Seat Ibiza, i30, Mazda 3 etc.
Toate au aceleasi motoare, aceleasi puteri, acelasi consum, aceleasi preturi (aproximativ) atat la achizitie cat si la piese.
Acum e vorba de gusturi mai mult, mie unul mi se pare urat in draci orice golf in afara de 4 si 7, iar astra e mult mai frumoasa decat g5
JDV is offline   Reply With Quote
Old 26-02-14, 16:32   #36
YouLost20

Stage 3
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 153
Default Re: opel astra H 1.4 vs golf 5 1.4

Quote:
Originally Posted by phaeton View Post
1.4 pe ceed si i30, de 110 cai parca, si-o fura destul de rau de la 1.9 tdi pe Octavia 2, iar consumul daca spun ca e aproape dublu poate exagerez (dar nu tare)
Parca vorbeam de masini cu motoare mici pe benzina... nu de tractoare. 1.9 TDI-ul este atat de antic, incat atunci cand m-am urcat dintr-un Peugeot 1.6 HDi, intru-un Golf 4 1.9 TDi, aveam impresia ca merg la arat.

@ aditaadita4949 Kia are 7 ani garantie la masinile sale, si sta foarte bine la capitolul fiabilitate, spre deosebire de unii contracandidati din Germania.. Apropo Kia Ceed si I30 sunt fabricate in Europa..
YouLost20 is offline   Reply With Quote
Old 26-02-14, 16:43   #37
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: opel astra H 1.4 vs golf 5 1.4

Quote:
Originally Posted by YouLost20 View Post
Parca vorbeam de masini cu motoare mici pe benzina... nu de tractoare. 1.9 TDI-ul este atat de antic, incat atunci cand m-am urcat dintr-un Peugeot 1.6 HDi, intru-un Golf 4 1.9 TDi, aveam impresia ca merg la arat.
Nu e chiar cel mai rafinat motor diesel, dar eu zic ca are o reputatia in termeni de fiabilitate si consum, sterge pe jos cu orice alt motor din aceeasi generatie/capacitate....(fara a se intelege ca celelalte motoare sunt proaste)
JDV is offline   Reply With Quote
Old 26-02-14, 16:54   #38
aditaadita4949

Stage 1
 
Join Date: Jan 2014
Posts: 10
Default Re: opel astra H 1.4 vs golf 5 1.4

@ aditaadita4949 Kia are 7 ani garantie la masinile sale, si sta foarte bine la capitolul fiabilitate, spre deosebire de unii contracandidati din Germania.. Apropo Kia Ceed si I30 sunt fabricate in Europa..[/QUOTE]



În cazul asta se pot găsi la fel de uşor unele piese în comparaţie cu arhicunoscutele astra sau golf?
aditaadita4949 is offline   Reply With Quote
Old 26-02-14, 16:58   #39
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: opel astra H 1.4 vs golf 5 1.4

La fel de usor...daca ar baga pe piata din RO masini, dar nu si piese, si-ar da cu firma in cap.
JDV is offline   Reply With Quote
Old 26-02-14, 17:03   #40
aditaadita4949

Stage 1
 
Join Date: Jan 2014
Posts: 10
Default Re: opel astra H 1.4 vs golf 5 1.4

nush ce să zic....toate au plusuri şi minusuri...şi ţinând cont de alegerea unei maşini sh e mai mult chestie de noroc poate alte păreri mă vor ajuta să îmi conturez alegerea.
aditaadita4949 is offline   Reply With Quote
Old 26-02-14, 17:10   #41
viruszatu1

Stage 4
 
viruszatu1's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 287
Member of:
[Fiat]
Default Re: opel astra H 1.4 vs golf 5 1.4

eu zic sa te orientezi dupa o masina de fabricatie cat mai recenta, care se incadreaza in bugetul tau, marca e oarecum irelevanta.
viruszatu1 is offline   Reply With Quote
Old 26-02-14, 21:29   #42
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: opel astra H 1.4 vs golf 5 1.4

pentru mine este relevanta marca. nu m-as uita in momentul de fata la fiat, peugeot, citroen, renault de ex. pe viitor daca vor dovedi ca modelele lor merita, de ce nu asiaticele mai sunt de luat in seama, dar corolla are un design cam batranesc (desi am vrut sa imi iau TS-ul, insa taxa mare m-a oprit), honda civic desi este o masina foarte buna, pe mine nu ma atrage, mazda 3 chiar imi place, iar cee'd si i30 nu au motoare sa ma faca sa arunc un ochi asupra lor. am facut test drive cu noul pro cee'd gt si chiar nu m-a atras fata de concurenta....
__________________
Ford Focus ST170
steffan is offline   Reply With Quote
Old 27-02-14, 08:35   #43
YouLost20

Stage 3
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 153
Default Re: opel astra H 1.4 vs golf 5 1.4

Quote:
Originally Posted by steffan View Post
pentru mine este relevanta marca. nu m-as uita in momentul de fata la fiat, peugeot, citroen, renault de ex. pe viitor daca vor dovedi ca modelele lor merita, de ce nu asiaticele mai sunt de luat in seama, dar corolla are un design cam batranesc (desi am vrut sa imi iau TS-ul, insa taxa mare m-a oprit), honda civic desi este o masina foarte buna, pe mine nu ma atrage, mazda 3 chiar imi place, iar cee'd si i30 nu au motoare sa ma faca sa arunc un ochi asupra lor. am facut test drive cu noul pro cee'd gt si chiar nu m-a atras fata de concurenta....
Si ce marci sunt relevante pentru tine, in aceasta categorie ?

Pro Cee'd GT este peste Golf GTI atat la exterior cat si la interior. Motorul intradevar nu este nici la fel de eficient, nici la fel de potent ca cel de pe Golf, insa si preturile sunt diferite..
YouLost20 is offline   Reply With Quote
Old 27-02-14, 09:09   #44
phaeton
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
phaeton's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 954
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SKODA]
Default Re: opel astra H 1.4 vs golf 5 1.4

Pai cand iti cumperi un hothatch nu se presupune ca o pondere foarte mare o are motorul ?
Pentru ca daca nu ar fi asa ti-ai lua un simplu hatchback care sa arate bine si atat, nu ai avea nevoie de un GTI, GT, RS, plm
phaeton is offline   Reply With Quote
Old 27-02-14, 09:26   #45
YouLost20

Stage 3
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 153
Default Re: opel astra H 1.4 vs golf 5 1.4

Are o importanta mare, insa, repet vorbim de categorii de pret diferite.( diferenta de pret este de 7,000E intre cele doua masini). Iar overal, pentru cei 19,500E, ProCeed GT-ul cu ai sai 7 ani garantie, este o alegere foarte buna.
YouLost20 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -