Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Care este cea mai frumosa sosea din Romania ?
Transaplina 18 33.33%
Transfagarasan 36 66.67%
Voters: 54. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 04-02-14, 13:57   #1
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Transfagarasan sau Transaplina ?

Transfagarasan sau Transalpina ? Care este mai frumoasa dupa parerea voastra ?

Last edited by UNLORD; 04-02-14 at 14:01.
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 04-02-14, 18:06   #2
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Default Re: Transfagarasan sau Transaplina ?

transalpina este minunat, dar transfagarasanul este unic!
TSC-Us is offline   Reply With Quote
Old 04-02-14, 19:09   #3
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Transfagarasan sau Transaplina ?

Am auzit ca pe TFG ar fi gropi, sper sa nu fie asa.
JDV is offline   Reply With Quote
Old 04-02-14, 20:13   #4
ALeXF12

Stage 4
 
ALeXF12's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 273
Member of:
[AUDI]
Default Re: Transfagarasan sau Transaplina ?

Am fost in vara si pe Transfagarasan si pe Transalpina. Pe Transalpina daca te referi la drum, e praf. Inafara de portiunile proaspat asfaltate, unde nu sunt parapeti, marcaje, si drum VARZA inafara de portiunea asfaltata. Pe partea dinspre Sibiu e dezastru, drum de pamant, rupt in o gramada de locuri, cratere etc. Cu o masina joasa n-ai ce cauta pe acolo. In schimb, ca peisaje, am ramas mai impresionat de TF. Pe TA inafara de vreo 25-30km nu prea ai ce vedea, singurul loc in care vezi ceva frumos e dupa ce treci de cota 2000, in schimb TF e ceva unic, cum zicea si cineva mai sus...parerea mea e ca TF bate detasat la orice capitol intr-un versurs cu TA. Desi gusturile nu se discuta...unii cu care am discutat si au fost pe ambele ziceau ca li sa parut mai frumos pe TA deci depinde...
__________________
Seat Leon 1.8T
Audi A3 1.8T
ALeXF12 is offline   Reply With Quote
Old 05-02-14, 10:02   #5
cangri
Opel Driver

Stage 5
 
cangri's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 2,886
Member of:
[Opel]
Default Re: Transfagarasan sau Transaplina ?

e ca si cum ai compara mere cu pere
transfagarasan are curbe si peisaj
transalpina e mai lunga si are peisaj mai frumos decat transfagarasan
greseala cu transalpina e ca multi o iau prin Sebes in loc sa o ia prin Jina spre marginimea Sibiului unde drumul este excelent si mult mai spectaculos
__________________
R.I.P. Opel Vectra B2 2.5 V6 CDX



Audi A2 1.4tdi 75BHP (sold)



Hyundai Tucson 2.0 CRDI 140BHP

cangri is offline   Reply With Quote
Old 05-02-14, 11:05   #6
marculescu

Stage 4
 
marculescu's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 268
Default Re: Transfagarasan sau Transaplina ?

TF este mult mai frumos. A fost facut in anii cand se construia cu adevarat.
Drumul nu e stralucit pe anumite portiuni insa cu toate astea nu exista comparatie
marculescu is offline   Reply With Quote
Old 10-02-14, 15:20   #7
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Transfagarasan sau Transaplina ?

Dar pe Trans-Bucegi, a ajuns cineva, in scurta perioada in care drumul a fost deschis ?
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 10-02-14, 16:00   #8
!41!
Banned

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,397
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[Honda]
Default Re: Transfagarasan sau Transaplina ?

Pe Transfagarasan am fost de vreo 8 ori si pe Transalpina de 2 ori. Transalpina mi sa parut infricosatoare prima data chiar in portiunea aia de sus.Fara parapeti, linii si indicatoare .E enervant ca sunt santurile alea care traverseaza drumul la portiunea din padure si inainte de ele e nisip. Tre sa fi foarte atent sa franezi din timp . Transfagarasanul in schimb e dezastros in padure datorita gropilor. Ca si configuratie a drumului e mult mai potrivit pt. masina mea. Eu ma duc sa chinui masina ca am vazut peisajul de mai multe ori si am poze destule. Transbucegi m-ar interesa si pe mine daca a fost cineva
Transfagarasan on board : https://www.youtube.com/watch?v=6c6TxT-QHpk
!41! is offline   Reply With Quote
Old 11-02-14, 05:08   #9
Vali_lj

Stage 5
 
Vali_lj's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 408
Member of:
[Honda]
Default Re: Transfagarasan sau Transaplina ?

Fac un mic rezumat al traseelor din perspectiva mea
Recomandarile cu privire la perioadele de acces le fac din punctul de vedere al minimului de turisti cat si a conditiilor atmosferice prielnice pentru experientele auto.

Transfagarasan :
Pro : un traseu care compenseaza lipsa de viteza cu virajele tehnice si peisajul brutal de agresiv .
Traseul este frumos d.p.d.v al virajelor si diferentelor de nivel pe toata partea sibiului si pe bucata ce ajunge in coada lacului vidraru.
Contra Tot traseul ce serpuieste pe marginea lacului devine foarte plictisitor si anost. Abia dupa baraja mai poti beneficia de ceva viraje bune dar din punctul meu de vedere nu compenseaza timpul peirdut pana la baraj.
Foarte mare aglomeratie in perioada cand este deschis si nu te poti bucura de traseu asa cum trebuie. Cele mai bune perioade mai-iunie si sf lui septembrie - pana incepe ninsoarea.

Experienta personala : Am facut traseul atat ziua cat si noaptea in ultimii 8 ani... prefer traseul nocturn dupa orele 22 sau ziua inainte de concedii chiar in cursul saptamanii. Daca prinzi cerul senin si luna plina o sa fie o experienta unica . Atentie deorece in mod normal traseul este inchis dupa orele 21.
Din punctul de vedere al asfaltului pot spune ca in vara deja pe partea sibiului a inceput sa se degradeze destul de mult. Pe partea judetului arges abia in zona padurii si apoi serpuirea pe langa lac e un dezastru.
Cele mai bune perioade mai-iunie si sf lui septembrie - pana incepe ninsoarea.



Transalpina :
Pro : traseul este mult mai bine orientat catre viteze mai mari cu viraje mai line si cu o priveliste mult mai calma mai destinsa fata de TF desi diferentele de nivel sunt destul de accentuate existand pe o linie dreapta de 1km o diferenta de ~400 m acesta inspira mai multa incredere ... dar nu va lasati pacaliti . In plus pe bucata novaci ranca traseul este destul de strans de viteze medii , cu viraje oarbe si incitante.
Contra : Ca si TF totul este ok de la novaci pana la barajul oasa , apoi devine la fel de plictisitor pe tot traseul Barajul Oasa -Tau - Valea frumoasei.
Si aici aglomeratia de weekend isi face de cap si nu te poti bucura pe deplin de traseu

Experienta personala : traseul asta la fel ca si TF l-am strabatut mai bine de 6 ani , inca pe de vremea cand inca era de offroad ( mai rau ca in pozele din materialul video). Aceleasi optiuni ca si pe TF, experienta nocturna va fi mult mai incitanta ca cea de pe TF , aici beneficiind de o priveliste fara restrictii asupra carpatilor .
Asfaltul momentan se prezinta in conditii excelente pana la portiune dintre iezerul muntiu si saua lui stefan unde sunt santuri sapate pentru scurgerea apei. Apoi urmeaza mersul prin cariera si pe valea frumoasei la santurile pentru conducte de iti vine sa iti dai palme
Cele mai bune perioade mai-iunie si sf lui septembrie - pana incepe ninsoarea.
Mai jos aveti o poza facuta la o nocturna in jurul orei 01:30.



Transbucegi :

Pro : traseu nou , asfaltat destul de mult si foarte ok. Virajele sunt foarte ok ceva intre TA si TF cu peisaje ce combina cele 2 trasee pe alocuri dar mult mai ingust, unele zone chiar nu au loc 2 masini una langa alta. Devine destul de incitant din cauza spatiului mic de manevra.
Diferenta de nive nu este chiar asa notabila pe parcursul traseului fiind putin dezorientat din cauza vegetatiei pana la golul alpin.
In plus nu te plictisesti deloc pe tot parcursul traseului fata de suratele mai mari
Contra: fiind un traseu aproape de "zonele de interes national" ( sinaia , predeal ) aglomeratia este la ea acasa , si fiind un traseu foarte incomod pentru depasiri devine enervant

Experienta personala : Am fost de 2 ori anul trecut. Prima data am aflat cu ceva timp inainte de anuntul oficial si am beneficiat de trafic minim. De strabatut optez pentru traseul de zi aici chiar peisajul se schimba destul de rapid intrun timp relativ scurt .



Mai jos sunt 2 trasee inca in constructie , o parte fiind finalizate complet in anumite judete

TransApuseni
Este facut in inima parcului national apuseni
Pro;Beneficiaza de un peisaj asemanator translapinei dar mult mai complet si mult mai diversificat , mai diferit.
Traseul este terminat in proportie de 99 % ( lipsesc marcaje de pe asfalt) pe judetul bihor. Prima parte beneficiaza de urcarea cu inclinatie destul de mare, viraje accentuate continue , ace de par prin padure si cu vizibilatate buna iar a doua bucata pe un platou apin cu peisaje frumoase si viraje rapide si line.
Contra : Pentru marea majoritate este un traseul greu accesibil din cauza distanelor si a drumului pana acolo pe alocuri dezastruos ( zona arieseni - campeni ). Pe partea clujului traseul se afla inca in stadiu de drum forestier .

Experienta personala : Am 4 ani de cand am descoperit acest traseu si este inca favoritul meu. Fiind un loc retras si momentan putin acesibil majoritatii "turistilor de weekend" fac din acest traseu un loc fabulos pentru relaxare si experiente de neuitat.
Am facut traseul atat ziua cat si noaptea dar aici pe zi experienta este mult mai frumoasa .
De vizitat in perioada sf lui august- milocul lui decembrie





TransRarau :
Drumul este gata cam 60-70%. Nu am fost pe el dar am discutat cu colegii de nocturne si par foarte incantati de traseu. Parca exista o filmare cu niste drifturi pe o bucata din el cu un BMW alb din ce tin minte.

__________________


“If Honda does not race there is no Honda.” by Soichiro Honda
Vali_lj is offline   Reply With Quote
Old 12-02-14, 13:02   #10
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Transfagarasan sau Transaplina ?

Multumim pt postare si poze, useful!
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 18-02-14, 17:40   #11
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Transfagarasan sau Transaplina ?


UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 18-02-14, 18:52   #12
Sparkle_81
BMW Driver

Stage 5
 
Sparkle_81's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,437
Member of:
[BMW]
Thumbs up Re: Transfagarasan sau Transaplina ?

Dupa ce am citit postul lui Vali_lj, mi-am dat seama ca exista si altceva decat Transalpina si Transfagarasan. Dintre cele doua punctez Transalpina.
Sparkle_81 is offline   Reply With Quote
Old 18-05-14, 23:11   #13
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Transfagarasan sau Transaplina ?

Transfagarasan, sau drumul din nori”, leagă regiunea istorică a Munteniei cu Transilvania.

UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 01-06-14, 21:40   #14
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Transfagarasan sau Transaplina ?

Un articol semnat de Sorin Ionita:Transalpina, o investitie absurda si, posibil, penala
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 02-06-14, 02:39   #15
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Transfagarasan sau Transaplina ?

Transfagarasan si Tra...sunt bune ca si imagine pentru Romania.
De ex cei de la Top Gear au spus ca este unul dintre cele mai bune drumuri pentru sofat din lume.
Sa primesti acest calificativ de la o emisiune ce se trasmite global cu milioane de telespectatori, eu zic ca este o mare bila alba pentru aceasta tara si asa vazuta destul de prost de restul continentului.
JDV is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -