Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 27-10-07, 21:28   #121
denver
Fiat Driver

Stage 5
 
denver's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1,143
Member of:
[Fiat]
[Old School Cars]
[LANCIA]
Default Re: Europene vs nemtesti

nu ma refeream la masini de serie sau ralliu ci pur si simplu exemplu ca masina de ce oare bmwul nu are o masina de 1.8 cu asemenea performanta ? versiunea de serie a lanciei S4 lua suta in 6.5 care pentru 1.8 tot mi se pare ceva deosebit si nu era o masina tocmai noua si cat despre bmwul cu motor V8 nu cred ca numai un motor mare poate face diferenta exista si raport putere greutate exista si diferente de cuplu mai mare sau mai mic pe care lancia S4 il avea mai mare oricum datorita motorului amplasat central cum am mai zis si azi iti recomand sa te documentezi si de istoria automobilelor eu te inteleg ca iti place bmwul dar asta nu inseamna ca bmwul este deasupra tuturor , o masina care ma impresionat a fost un ford mondeo de la mama lui din america masina originala din pacate nu am putut merge cu ea pentru ca era lovita , apreciez la un bmw ca spre deosebire de alte marci nu are masinile facute in alte tari precum fordul pentru europa care este ceva mai bunicel decat un renault dar care lasa de dorit precum si fiatul care nu are masini facute prin alte parti , singurul bmw care ma atrage este bmwul x5 eu am scris cate cv prin unele posturi dar nu prea esti atent posturile astea devin practic o cearta intre noi care nu isi are rostul te poti contrazice cat vrei dar nu prea ai adus vreun argument solid la nimic din ce ai spus pana acum sti doar bmw si atat bun treaba ta eu indiferent daca sunt un pasionat de fiat sau nu daca era o masina slaba recunosteam ca nu traiesc de pe urma ei nu imi da un fiat de mancare nu am nici un interes dar nu este tocmai slaba asa cum o considera multi crezi in continuare ce vrei si gandesti cum vrei nu te judec nu e treaba mea aici este doar un forum in care postam niste pareri uneori sincere alteori exagerate nu sa ne certam sau contrazicem noi dar sa incins atmosfera cum se face la orice thread :P asa ca prefer sa inchei aici totusi pacat ca parerile unora nu vin si cu argumente ....

salutare
__________________
1962 Fiat 600D
1981 Fiat 131 (1991-2000/2009-prezent)
1987 Lancia Delta HF 1.6
Fiat Coupe 20VT Plus
2005 Iveco Daily

Carpe noctem
denver is offline  
Old 27-10-07, 21:44   #122
denver
Fiat Driver

Stage 5
 
denver's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1,143
Member of:
[Fiat]
[Old School Cars]
[LANCIA]
Default Re: Europene vs nemtesti

calitativ korne masinile nemtesti au doar un interior mai solid ca sa zic asa cunosc povestea asta de mult timp dar nu consider ca o italianca este mai slaba decat orice alta marca nemteasca cat despre tractiunea integrala sincer nu imi place nu sunt adeptul tractiunii integrale si totusi aici se fac niste comparatii intre aceste marci eu cred ca trebuie sa fie examinate din mai multe puncte de vedere o masina daca fuge nu este neaparat si o masina buna prin parerile noastre nu poate iesii un rezultat tocmai potrivit ca sa ne dam o parere exacta ar insemna sa conducem diferite modele de la marcile respective intr-un numar cat mai mare , si in plus nu am afirmat ca masinile nemtesti sunt slabe asa ca nu ti-am ofensat masina vietii , cu trecerea timpului fiatul a inceput sa ramana strict la masini de familie si mai scot modelele abarth de fuga dar in mare parte a ramas alfa romeo masina "bengoasa" de ex as da orice nemteasca pentru o alfa romeo 8C competizione nu trebuie sa o luati personal fratilor suntem oameni cu totii nu va injur de mame nu va vorbesc urat cred ca ar fi mai frumos daca ne-am ajuta intre noi in loc sa ne contrazicem/certam

numai bine .
denver is offline  
Old 28-10-07, 01:36   #123
Korne

Stage 5
 
Korne's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,045
Member of:
[VW]
Default Re: Europene vs nemtesti

eu sustin sus si tare ca in ciuda afirmatiilor tale, din punct de vedere calitativ(in orice sensuri) audi/bmw/mercedes/vw e mai tare decat orice masina de productie italiana... imi dai dreptate???
Korne is offline  
Old 28-10-07, 01:53   #124
denver
Fiat Driver

Stage 5
 
denver's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1,143
Member of:
[Fiat]
[Old School Cars]
[LANCIA]
Default Re: Europene vs nemtesti

nu , te las sa traiesti in lumea ta eu sunt mai realist practic suntem off-topic dar ca sa fie legat si de topic mai spun un singur lucru , cand 2 marci sau modele de masini sunt examinate trebuie sa se ia in calcul foarte multe puncte de vedere ce inseamna pentru tine o examinare amanuntita ? ti se pare corect ca fan al marcilor nemtesti sa iti exprimi parerea doar despre 2 3 modele si sa zici ca toate modelele de la marca respectiva sunt exceptionale ? mai exista si modele mai mult sau mai putin vechi ale unor marci care in ciuda vechimi modelele respective tot sunt reusite au putine probleme sunt fiabile au potential asta iei in calcul ? eu sunt pasionat de italience pentru ceea ce au realizat ei nu doar ca imi place cum arata cum merge o masina nu este singurul post in care scriu "stim cu totii cat de subapreciate sunt italiencele " in special in romania si cat despre faptul ca tu sustii sus si tare lucrul asta sunt constient ca ai sa il sustii in continuare indiferent de realitate , sincer nu are rost sa ma contrazic cu tine "masinile stiu ele ce pot mai bine ca noi" tu ai sa o ti in continuare pe a ta tie iti place aia dar nu te gandesti si la alte marci si modele pe care nu ai pus mana si poate nu esti in masura sa judeci si eu recunosc , ca nu am pus mana pe multe din marcile nemtesti si de aceea nu zic , k sunt slabe fiecare are dreptul la o opinie dar eu am adus si niste argumente nu am expus niste vorbe tocmai goale aruncate in vant fiecare isi exprima parerea argumenteaza altii contrazic si in final iese o mare cearta , si eu incep sa scriu prea mult ) cam atat nu are rost sa ma contrazic cu tine tu o ti pe a ta eu o tin pe a mea voi aduce mai multe argumente asupra parerilor mele altceva nu pot face nu ii pot spune unui roacker sa asculte rap cam asa e si cu tine degeaba iti spun eu ceva aici tot cu parerea ta ramai .

salut
denver is offline  
Old 28-10-07, 01:58   #125
Korne

Stage 5
 
Korne's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,045
Member of:
[VW]
Default Re: Europene vs nemtesti

hai sa iti spun eu ce cred, eu cred ca o masina trebuie condusa, la aia se rezuma, acela e scopul ei, si in concluzie, imi exprim parerea dupa conducerea a diverse masini (atat nemtesti cat si italiene)... tu ce crezi? daca o italiana ar fi avut asa multe calitati nu mi-ar fi placut mai mult? crezi ca daca ar avea calitati nu mi-ar fi placut mai mult ca un audi??? omul totdeuna apreciaza, sau cel putin asa se spune, ce e mai bun, ce ii place mai mult... daca ar fi italiencele asa minunate, nu m-as mai uita la audi...
Korne is offline  
Old 28-10-07, 02:16   #126
denver
Fiat Driver

Stage 5
 
denver's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1,143
Member of:
[Fiat]
[Old School Cars]
[LANCIA]
Default Re: Europene vs nemtesti

uite am sa ma documentez mai mult sa vad daca si marcile nemtesti au apelat vreodat la un designer italian ca in rest am vazut opel , peugeot din cate am auzit si din cate vad si fordul apeleaza la un designer italian , urmatorul mustang va avea designul facut de pininfarina si asta doar asa ca fapt divers exista masina nemteasca mai frumoasa decat o italianca ? si care sa lase un sentiment mai placut dupa conducere ? nu cred , si tu te dai exemplu doar pe tine "tu ce crezi? daca o italiana ar fi avut asa multe calitati nu mi-ar fi placut mai mult? crezi ca daca ar avea calitati nu mi-ar fi placut mai mult ca un audi??? " exista un numar atat de mare de oameni in lumea asta incat daca incep sa numar de la 0 ajung la spital innebunesc gresita afirmatie threadul acesta a fost vizitat de cam putini oameni care s-au contrazis intre ei , cred ca datorita titlului eu unul in gluma am intrat aici si asteptarile mele referitor la ce voi gasii aici nu erau departe de adevar 9 pagini in care sunt discutii aprinse intre 3 4 useri in paginile precedente , acum intre mine si tine te intrebi oare de ce nu sunt mai multi useri cu pareri aici ? useri diferiti si care sa detina diferite masini aici nu doar fiat , alfa , lancia , bmw , mercedes sau audi sa isi lase o parere pff cine stie poate la anul ne intalnim sa facem anumite diferente intre ele live atunci vor fi niste pareri mult mai realiste decat aici , nu crezi ? apropo hai sa terminam discutiile incalcam niste reguli si deja am postat prea mult daca mai e ceva prv e mai simplu .

Numai bine
denver is offline  
Old 28-10-07, 23:54   #127
Sasha_z

Stage 5
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,448
Member of:
[Crazy Drivers]
Default Re: Europene vs nemtesti

Quote:
Originally Posted by denver View Post
pff ai idee de fiatul 520 superfiat ? de care am scris eu intr-un post anterior ? motor V12 an de fabricatie 1921 prost exemplu cu V8 u de la bmw mai dau si eu exemplu lancia delta S4 care lua suta in 2.5 secunde si avea motor de 1.8



apropo sasha din simpla curiozitate cate masini ai avut tu pe mana pana acum ?
da tu cate permise de conducere ai avut pana acum pe mana ta?? asa de curiozitate???
Sasha_z is offline  
Old 29-10-07, 00:11   #128
denver
Fiat Driver

Stage 5
 
denver's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1,143
Member of:
[Fiat]
[Old School Cars]
[LANCIA]
Default Re: Europene vs nemtesti

ce intrebare de profesionist ma scuzati domnu` sofer experimentat , excelent formulata fraza ) , nu am permis problema ta ? daca adun km parcursi de mine de cand am inceput sa conduc si pana acum fac mai multi decat intr-un an de cand ai tu permis si vezi ca esti off-topic deviat rau de tot poti lua exemplu de la korne care desi ma contrazis mai mult sau mai putin a pastrat idea threadului ceea ce tu nu faci pui o intrebare personala pe care o puteai pune printr-un pm ! sa nu crezi ca ma dau mare expert prin ceea ce am zis am si eu deficientele mele pe care mi le corectez singur dar nu cred ca tu esti tocmai in masura sa imi pui mie asemenea intrebare , esti tanar ai permisul luat cine stie cum si imi pui intrebari de parca ai avea 10 ani experienta de condus , nu am nimic sa iti dovedesc tie asa ca poti ramane cu ideile si parerile tale de sofer profesionist ,

salut
denver is offline  
Old 29-10-07, 00:43   #129
Sasha_z

Stage 5
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,448
Member of:
[Crazy Drivers]
Default Re: Europene vs nemtesti

Quote:
Originally Posted by denver View Post
ce intrebare de profesionist ma scuzati domnu` sofer experimentat , excelent formulata fraza ) , nu am permis problema ta ? daca adun km parcursi de mine de cand am inceput sa conduc si pana acum fac mai multi decat intr-un an de cand ai tu permis si vezi ca esti off-topic deviat rau de tot poti lua exemplu de la korne care desi ma contrazis mai mult sau mai putin a pastrat idea threadului ceea ce tu nu faci pui o intrebare personala pe care o puteai pune printr-un pm ! sa nu crezi ca ma dau mare expert prin ceea ce am zis am si eu deficientele mele pe care mi le corectez singur dar nu cred ca tu esti tocmai in masura sa imi pui mie asemenea intrebare , esti tanar ai permisul luat cine stie cum si imi pui intrebari de parca ai avea 10 ani experienta de condus , nu am nimic sa iti dovedesc tie asa ca poti ramane cu ideile si parerile tale de sofer profesionist ,

salut
in primul rand sunt siferitA
in al doilea rand - ti-am pus o intrebare referitor la ceea ce m-ai intrebat tu... nu ma intereseaza km parcursi de tine (ilegal) - foarte bine ca ai experienta si .... bv tie iarasi ca ai cultura generala in viata masinilor.... dar cand cineva raspune la theard cu o opinie a lui nu cred ca esti tu in postura sa intrebi ce m`ai intrebat pe mine ...ok???



si oricum imi sustin ideea in cea ce priveste masinile nemtesti


b`bye
Sasha_z is offline  
Old 29-10-07, 00:53   #130
denver
Fiat Driver

Stage 5
 
denver's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1,143
Member of:
[Fiat]
[Old School Cars]
[LANCIA]
Default Re: Europene vs nemtesti

a ma scuzati doamna atunci e clar daca esti soferita inchei orice discutie cu tine , scuze pentru incurcatura am crezut ca esti baiat , si cred ca sunt in postura sa te intreb acel lucru avand in vedere ca ti-ai exprimat parerea dar nu ai argumentat , trebuia sa te intreb de ce spui acel lucru poate ti s-ar fi parut mai corect .

papa
denver is offline  
Old 29-10-07, 00:58   #131
Sasha_z

Stage 5
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,448
Member of:
[Crazy Drivers]
Default Re: Europene vs nemtesti

Quote:
Originally Posted by denver View Post
a ma scuzati doamna atunci e clar daca esti soferita inchei orice discutie cu tine , scuze pentru incurcatura am crezut ca esti baiat , si cred ca sunt in postura sa te intreb acel lucru avand in vedere ca ti-ai exprimat parerea dar nu ai argumentat , trebuia sa te intreb de ce spui acel lucru poate ti s-ar fi parut mai corect .

papa
pt ca cele 2 masini pe care le`am avut au fost nemtesti (opel vectra B 1997) si (audi a4 2002) ... si am fost extrem de multumita de ele... nu am avut probleme majore niciodata ...si bineinteles ca cea de a treia masina va fi tot nemteasca (audi a6 2005) si pt nimic nu as schimba masinile nemtesti pe altcva... ma fac sa simt bine confortabil si puternic b`bye
Sasha_z is offline  
Old 29-10-07, 01:09   #132
denver
Fiat Driver

Stage 5
 
denver's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1,143
Member of:
[Fiat]
[Old School Cars]
[LANCIA]
Default Re: Europene vs nemtesti

asa mai merge deci se poate ? cum am mai scris am avut ocazia sa umblu in mai multe masini atat italience cat si nemtesti , iar ceea ce zici tu este ca iti plac "pt ca cele 2 masini pe care le`am avut au fost nemtesti (opel vectra B 1997) si (audi a4 2002) ... si am fost extrem de multumita de ele... nu am avut probleme majore niciodata ...si bineinteles ca cea de a treia masina va fi tot nemteasca (audi a6 2005) si pt nimic nu as schimba masinile nemtesti pe altcva... ma fac sa simt bine confortabil si puternic b`bye
" din asta nu reiese ca tu cunosti mai multe despre aceste masini decat faptul ca ai mers cu ele nu mentionezi nimic de istorie de modele recente cum poti spune ca sunt mai bune decat orice alta italianca daca nu ai condus pana acum ? ti se pare corecta parerea ta ? eu spun doar ca , ce zici tu acolo se refera doar la faptul ca iti plac tie si mai departe nu are rost sa ne contrazicem voi considera ca am avut o discutie amicala cu tine iar mai departe daca te framanta ceva sau mai vrei sa imi spui ceva legat de acest lucru poti posta sau imi poti da pm in functie de cat se leaga de thread ce ai tu de zis

bye
denver is offline  
Old 10-11-07, 16:45   #133
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: Europene vs nemtesti

Quote:
Originally Posted by Sasha_z View Post
nu exista si nici nu o sa existe vreodata
Mai oameni buni, topicul asta e mort din fasa.Mi-am dat seama cat am "colindat" prin forumurile auto ca nici o masina din lume, nici cea care va aparea in secolul viitor nu se poate pune nu cu masinile nemtesti, ci cu VAG , si in special...dar in special, cu Golf4.Aici ati pus-o de mamaliga cu totii, indiferent ce masina aveti, toate sunt jucarii, trotinete si anonime pe langa o legenda fata de masina asta .Faceti un topic VAG vs VAG...o sa fie interesant
carutasu is offline  
Old 11-11-07, 05:27   #134
flo87flo

Stock
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 9
Default Re: Europene vs nemtesti

Am urmartit discutia ,foarte interesanta, am avut masini italiene, alfa romeo 156 2.4JTD , si fiat uno, si masini germane 2 BMW 535i '93 Opel Omega B 2.5 V6 si un Seria 3 ursulet, si mai nou un Ford Puma , sa le iau pe rand , Fiatu mi a luat foc in timp ce mergeam din cate stiu a sarit un furtun care alimenta cu benzina (nu sunt mecanic nu imi sariti in cap daca gresesc), Alfa nu ma plang o masina foarte reusita ca design,perfoarmante,interior calitativ, dar firava , nu rezista prea bine pe drumurile romanesti,si piese extrem de scumpe,motoare performante fiabile dar nu numai motoru conteaza ,suspensi slabe,au multa electronica de proasta calitate si foarte scumpe(senzor pozitie pedala acceleratie 33 MIL , Releu Bujii Incandescente 8 Mil , Set Cabluri abs 6 Mil aberante preturile stiu din proprie experienta,a trebuit sa le schimb), BMW foarte buna nimic de reprosat , in afara de consumu enorm la modele de le am avut chiar nu am avut probleme, Opelu foarte slab calitativ pe interior,mult plastic,dar o masina destul de fiabila si la cat am forjato pot sa zic ca sunt masini bune dar lenese asta de am avuto avea 185 cai si nu fugea cine stie ce, Asa in concluzie masina italiana merita cumparata doar pt drumuri Germane, Pt Romania masinile nemtesti vor ramane si sunt cele mai bune, Ford-ul pana acuma destul de OK , nu am probleme , trage bine motor 1.7 125cp calitatea la interior modesta....Pt fanul Fiat , intradevar fiat au adus multe inovatii in lumea auto au avut masini foarte bune, ultilele modele se produc in Turcia (Linea , Grande Punto etc) nu sunt foarte bune, BMW-ul a produs si va produce masini fiabile , perfoarmante si luxoase , Fiat nu se poate compara cu BMW , nici macar nu sunt in acelasi segmant de piata , Alfa Romeo 159 la teste a iesit mai bine ca Seria 3 si C Klasse. Oricum masina italiana nu merita cumparata e genu de masina care iti place sa o vezi la altu si sa o admiri doar atata.
flo87flo is offline  
Old 11-11-07, 05:31   #135
flo87flo

Stock
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 9
Default Re: Europene vs nemtesti

scz pt greseli e 5 22 dimineata , sunt destul de obosit....aa ca uitasem alfa romeo au o vopsea jalnica din fabrica ma refer la calitate,
flo87flo is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -