Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 31-01-14, 23:00   #91
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Sfat achizitie

Quote:
Originally Posted by capricosti View Post
Te inseli in mare masura, nu toti nemtii merg mult cu masina chiar daca au conditii mai bune decat romanii, asa ca este foarte posibil sa gasesti masini sh din 2000-2003 cu km putini (100-120-150 000 km). Chestia asta se poate verifica foarte simplu din cartea service.

Pot sa-ti spun ca in satele nemtesti,in special in est (fosta DDR), ai mari sanse sa gasesti masini de 10-15 ani cu km putini pt ca navetistii folosesc trenul pt a merge la lucru si merg cu masina doar pana la gara. Daca ajungi vreodata in Germania, lasa autostrada si intra pe drumurile locale/nationale, si o sa vezi la fiecare gara parcari (ca la parcurile auto sau supermarketuri) cu masinile navetistilor. Cei care lucreaza in sat (vanzatori, profesori, etc) au de parcurs zilnic distante mici pt a ajunge la lucru.
Iar in weeckend, ca taranii, multii dintre ei prefera sa isi petreaca timpul pe acasa sau pe la prieteni...
in primul rand sunt foarte rare masinile care vin de afara cu km putini....faza cu cartea service deja e expirata.....
partea cea mai tare e ca masinile care la noi au 100-120.000 km si costa de exemplu 2500 euro afara costa 4000 euro....cum dracu le gasesc astia ai nostri la banii astia si cu tot cu drum o mai vinde si aproape la jumate de pret....
hai sa iti dau si un exemplu....bmw 318 d,2010,km 80.000,cu optiuni destule...clima,navi,piele,etc...la noi costa 12.000 euro si in Germania era de la 16.000 in sus.....norocosi rau romanii astia.....
daca va uitati putin pe autovit.....masinile din bucuresti si imprejurimi an fab 2008-2011....nici una nu are peste 80-110.000 km maxim......cele din cluj si imprejurimi nici una nu are sub 160-190.000 si sunt la acelasi pret.....cum dracu o fi asta??????
__________________
OPEL ASTRA GTC 1.9 CDTI OPC LINE 2-2008----SOLD!!!
OPEL VECTRA C 3.0 CDTI-2007--SOLD!!
OPEL ASTRA J 1.7 CDTI-2011--SOLD!!!
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 01-02-14, 01:43   #92
capricosti

Stage 5
 
capricosti's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,190
Member of:
[FORD]
Default Re: Sfat achizitie

Si tu crezi ca toti romanii sunt prosti si habarnisti ???

Vezi pe mobile.de ofertele din Germania sau mergi pana acolo sa vezi la fata locului cum stau treburile pe urma mai discutam.

Si sa stii ca numai idiotii iau tzeapa la cumpararea unei masini pt ca din miile de oferte care sunt in pietele din Romania acum au de unde alege, majoritatea sunt masini ok.


Cei care cumpara masini fara Carte Service se fraieresc singuri pt ca aia e cea mai buna cale de a se feri de tzepe !

Tu chiar iti imaginezi ca in Germania se pune cineva sa falsifice zeci de mii de Carti Service ? Crezi ca acolo e ca la noi ? Crezi ca se vand Cartile Service ca Facturile de firme in Bucuresti ?
Eu am fost acolo si te asigur ca te inseli ! Si dupa cum ziceam, sunt foarte multe masini care chiar au km putini (100-150-170 000) la preturi convenabile.
Am vazut Passat-uri, Golf-uri, Focus-uri cu 280-300 000 km, ieftine, in special dieseluri dar si benzinare, care aveau deja 3 carnete de Service in 12-15 ani, si se putea urmari in ele. pe ani si rulaj de km, cand s-au facut schimbari de ulei, discuri frana, ambreiaj, etc

La cumpararea unei masini in Romania nu km putini sunt problema (repet, Cartea Service poate dovedi rulajul real) ci ticalosii care aduc masini lovite pe care le repara de mantuiala. De fiecare data cand am mers in Germania am fost uimit cati romani merg acolo cu camionete/platforma si 2-3 remorci pe care aduceau masini avariate ...

Atentie la cei din Zalau/Salaj pt ca majoritatea -din 10 platforme cu remorci tractate +remorca pe platforma, 7-8 erau cu numar de SJ.

Last edited by capricosti; 01-02-14 at 01:46.
capricosti is offline   Reply With Quote
Old 01-02-14, 02:15   #93
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Sfat achizitie

Quote:
Originally Posted by capricosti View Post
Si tu crezi ca toti romanii sunt prosti si habarnisti ???

Vezi pe mobile.de ofertele din Germania sau mergi pana acolo sa vezi la fata locului cum stau treburile pe urma mai discutam.

Si sa stii ca numai idiotii iau tzeapa la cumpararea unei masini pt ca din miile de oferte care sunt in pietele din Romania acum au de unde alege, majoritatea sunt masini ok.


Cei care cumpara masini fara Carte Service se fraieresc singuri pt ca aia e cea mai buna cale de a se feri de tzepe !

Tu chiar iti imaginezi ca in Germania se pune cineva sa falsifice zeci de mii de Carti Service ? Crezi ca acolo e ca la noi ? Crezi ca se vand Cartile Service ca Facturile de firme in Bucuresti ?
Eu am fost acolo si te asigur ca te inseli ! Si dupa cum ziceam, sunt foarte multe masini care chiar au km putini (100-150-170 000) la preturi convenabile.
Am vazut Passat-uri, Golf-uri, Focus-uri cu 280-300 000 km, ieftine, in special dieseluri dar si benzinare, care aveau deja 3 carnete de Service in 12-15 ani, si se putea urmari in ele. pe ani si rulaj de km, cand s-au facut schimbari de ulei, discuri frana, ambreiaj, etc

La cumpararea unei masini in Romania nu km putini sunt problema (repet, Cartea Service poate dovedi rulajul real) ci ticalosii care aduc masini lovite pe care le repara de mantuiala. De fiecare data cand am mers in Germania am fost uimit cati romani merg acolo cu camionete/platforma si 2-3 remorci pe care aduceau masini avariate ...

Atentie la cei din Zalau/Salaj pt ca majoritatea -din 10 platforme cu remorci tractate +remorca pe platforma, 7-8 erau cu numar de SJ.
Tu esti victima sigura a samsarilor....sa imi spui cate sute de bucati de carti de service vrei...pentru ce masini si cu stampile de la ce reprezentanta din lume..)))) si vorbesc serios...SINGURUL LUCRU PRIN CARE POTI VEDEA ISTORICUL UNEI MASINI ESTE BAZA DE DATE A UNEI REPREZENTANTE!!! Crede-ma ca din greseala am vazut cu ochii mei acest lucru...am vazut cu ochii mei cum au facut o carte service la un mercedes s-classe din 2011...aveau inclusiv stampila dealer-ului de unde se cumparase masina de noua din belgia...i-au facut-o identica cu cea care o avea numai ca s-au pierdut vreo 70.000 km pe drum...din belgia pana in romania.iar ceea ce spui tu cu platformele cu nr de sj aia sunt cei ma ieftini si au cele mai multe platforme...cara in toata tara...si in bucuresti le vad zilnic pe centura.mai ai multe de invatat.....))) imi spui sa merg in germania sa vad ce e acolo...pai eu schimb 3 masini pe an...majoritatea cumparate de afara

Last edited by alex.panciu; 01-02-14 at 02:19.
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 01-02-14, 05:56   #94
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Sfat achizitie

Quote:
Originally Posted by phaeton View Post
De ce sa ti faci cruce cand depasesti ?
Sa inteleg ca toata lumea conduce la limita masinii ?
Sunteti nebuni.
Un sofer bun se adapteaza fara probleme, de la 4.0 la 1.2. Si fara ajutor divin.

Am mers suficient de mult cu 1.2 extraurban, de nevoie, trecand de la o masina de peste 400nm cuplu. Chiar n-am avut emotii, m-am rezumat la o singura cruce facuta inainte sa plec la drum.

Fiecare isi cumpara ce isi permite, macar spre deosebire de altii se mai gandeste si la intretinere
Nu e vorba ca nu te descurci, dar e preferabil sa nu te incurci ( ca sa ai ce sa descurci )
In nici un caz nu e acelasi lucru sa faci un drum cu 1.2 sau cu 1.6, pe nici un fel de drum, nici macar in oras nu el fel cand vrei sa prinzi un moment, o "fereastra"
Chiar asa mare diferenta de intretinere ti se pare intre 1.2 si 1.6 ale aceleiasi marci?
Eu cred ca sunt nesemnificative.

Cand vine vorba de asta mi-aduc aminte cand am inchiriat pe o insula (parca guadalupe ) un 1.1/60Cp (singura alternativa era o dubita ), urcam incet, in spatele unui camion prin serpentine nu prea stranse dar cu vizibilitate mica, iar sotia, care altfel ma tempereaza, acum ma intreba de ce stau asa cuminte in spatele camionului. Stateam ca ma adaptasem si am urcat asa pana ne-am hotarat sa ne oprim sa admiram natura decat sa tot mergem asa.

Fiecare isi ia ce vrea dar dupa mine 1.2 aspirate exista datorita parerii colective ca ar avea vreun avantaj (consumul)

Bine sunt si exceptii, normal dar fabia nu e exceptia , la aproape 1.1 tone e destul de (a se citi "foarte") puturoasa.

Am avut 1.3 dar cu 20cp mai mult si cu 100kg mai putin ca exemplul de mai sus , desi mi-a placut la momentul respectiv si m-as intoarce la modelul respectiv daca as fi nevoit, nu mi-as lua sub 1.6/100cp. Nici macar pentru sotie nu vreau 1.4 in principiu, desi va fi automata si stiu ca masina respectiva nu va iesi din oras.
Personal as prefera oricand un sdi la aceeasi putere decat o racheta de 1.2, dar asta intra D vs I asa ca nu are rost sa intram in subiect.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 01-02-14, 09:10   #95
capricosti

Stage 5
 
capricosti's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,190
Member of:
[FORD]
Default Re: Sfat achizitie

Quote:
Originally Posted by alex.panciu View Post
Tu esti victima sigura a samsarilor....sa imi spui cate sute de bucati de carti de service vrei...pentru ce masini si cu stampile de la ce reprezentanta din lume..)))) si vorbesc serios...SINGURUL LUCRU PRIN CARE POTI VEDEA ISTORICUL UNEI MASINI ESTE BAZA DE DATE A UNEI REPREZENTANTE!!! Crede-ma ca din greseala am vazut cu ochii mei acest lucru...am vazut cu ochii mei cum au facut o carte service la un mercedes s-classe din 2011...aveau inclusiv stampila dealer-ului de unde se cumparase masina de noua din belgia...i-au facut-o identica cu cea care o avea numai ca s-au pierdut vreo 70.000 km pe drum...din belgia pana in romania.iar ceea ce spui tu cu platformele cu nr de sj aia sunt cei ma ieftini si au cele mai multe platforme...cara in toata tara...si in bucuresti le vad zilnic pe centura.mai ai multe de invatat.....))) imi spui sa merg in germania sa vad ce e acolo...pai eu schimb 3 masini pe an...majoritatea cumparate de afara
Iarasi vorbesti prostii !
E adevarat ca exista si Carti Service false, dar practica asta e utilizata la masini din clasa premium, de fabricatie recenta la care numarul de km e mult mai important decat la masinile de peste 10 ani.

Cine cumpara masini din gama ''populara'' vechi, deja depasite moral, de 10-15 ani nu are de ce sa-si faca griji in privinta asta la benzinare. La masinile diesel trebuie insa atentie sporita, pt ca samsarii romani dau frecvent km inapoi si in momentul cand il intrebi de Carte Service incep sa rada si sa faca pe glumetul ca tine: '' Ce Carte Service dom'le, ce Carte Service ? acuma n-am da' maine iti aduc 10 Carti Service daca vrei ! ce, crezi ca merge mai bine cu Cartea Service in ea ???'' Bineinteles ca minte si jubileaza, pt ca n-are de unde sa aduca asa ceva.

Anual se aduc in Romania in jur de 200 000 (doua sute mii) masini sh, majoritatea din Germania. Repet, numai prostii pot lua tzeapa cand aleg o masina, fiindca oferta e foarte mare si au de unde alege, dar daca nu deschid bine ochii pot nimeri o masina proasta. Si primul lucru pe care trebuie sa-l faca este sa intrebe de Carte Service, apoi sa se uite bine la tablarie la exterior (daca sunt nuante diferite de culoare), sub capota, dar nu la cum straluceste motorul ci dupa eventuale reparatii sau deformatii la contraaripi, etc.
Si in nici un caz nu trebuie sa-l creada pe vanzator in legatura cu consumul de combustibil pt ca sigur o sa fie mintit cu cifre de genul ''6-6,5 l in oras si 4-4,5 l afara la motorina si 7-8 l in oras, 5-6 l afara la benzinare'' sau ceva de genul asta...
capricosti is offline   Reply With Quote
Old 01-02-14, 11:15   #96
ekofresh

Stage 4
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 250
Default Re: Sfat achizitie

Capri tati, tu chiar nu te pricepi, singura metoda de a testa o masina e sa mergi cu un mecanic bun si sa o pui pe elevator, adica o constatare efectuata temeinic de unul care se ocupa zi de zi de asa ceva. Elevatorul e baza, nu cartea service.
Am un coleg de scoala care are un parc auto, mi-a povestit cum a pierdut o vanzare pentru ca cel ce vroia masina a vrut sa mearga la reprezentanta, acolo il cunosteau de la maturator pana la director, pentru ca tot ce cumpara verifica in reprezentante si evident au inceput sa se cunoasca intre ei.
Ce incredere ai in cartea service cand vanzatorul sta la cafea cu directorii de reprezentante si cand stii ca in viata totul se rezuma la bani?
ekofresh is offline   Reply With Quote
Old 01-02-14, 11:16   #97
phaeton
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
phaeton's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 954
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SKODA]
Default Re: Sfat achizitie

Da...chiar nu stiu ce sa mai zic, ai un mod de gandire si de a aborda o problema, mai deosebit ca sa spun asa.

Ce am dedus eu din logica ta:
- Carnet de service fals, exista doar la masinile premium, cat mai noi
- La masinile pe benzina nu conteaza kilometrii parcursi
- Cel mai important lucru la o masina este cartea service.
- Daca are nuante diferite de vopsea inseamna clar ca a fost bubuita, in nici un caz nu a fost doar revopsita pentru unele zgarieturi
- Toti vanzatorii mint in legatura cu consumul de combustibil.

Deci daca stiu aceste lucruri, masina e la linie, nu are nuante diferite, vanzatorul nu minte despre consum, dar mai ales ARE CARTE SERVICE, imi gasesc fara probleme masina perfecta.
In nici un caz nu trebuie sa o duc la un service bun si sa-i fac o constatare absolut la toate capitolele.

Mi-a scapat ceva ?

LE: am postat in acelasi timp cu userul de mai sus.
phaeton is offline   Reply With Quote
Old 01-02-14, 15:39   #98
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Sfat achizitie

Quote:
Originally Posted by phaeton View Post
Da...chiar nu stiu ce sa mai zic, ai un mod de gandire si de a aborda o problema, mai deosebit ca sa spun asa.

Ce am dedus eu din logica ta:
- Carnet de service fals, exista doar la masinile premium, cat mai noi
- La masinile pe benzina nu conteaza kilometrii parcursi
- Cel mai important lucru la o masina este cartea service.
- Daca are nuante diferite de vopsea inseamna clar ca a fost bubuita, in nici un caz nu a fost doar revopsita pentru unele zgarieturi
- Toti vanzatorii mint in legatura cu consumul de combustibil.

Deci daca stiu aceste lucruri, masina e la linie, nu are nuante diferite, vanzatorul nu minte despre consum, dar mai ales ARE CARTE SERVICE, imi gasesc fara probleme masina perfecta.
In nici un caz nu trebuie sa o duc la un service bun si sa-i fac o constatare absolut la toate capitolele.

Mi-a scapat ceva ?

LE: am postat in acelasi timp cu userul de mai sus.
Eu nu mai am ce sa adaug...😃😃😃
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 01-02-14, 20:00   #99
cristi_timidu

Stage 5
 
cristi_timidu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 494
Member of:
[Competitor CNCA]
[DACIA]
Default Re: Sfat achizitie

cred ca mai usor este sa observi "coaja de portocala" decat ca are nuanta diferita intre elemente.
cristi_timidu is offline   Reply With Quote
Old 01-02-14, 23:31   #100
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Sfat achizitie

Quote:
Originally Posted by capricosti View Post
Si tu crezi ca toti romanii sunt prosti si habarnisti ???
Nu chiar toti, majoritatea celor care cumpara masini in Romania. Toti isi inchipuie ca masinile aduse in ţara sunt mai bune si mai ieftine decat ceea ce gasesti bun in Germania. Majoritatea (sa nu fiu nesimtit si sa spun ca toti) refuza cu incapatanare sa accepte ca nu se poate ieftin si bun. Nu mai exista mitul neamtului care-ti vinde de la poarta lui masina buna si pe bani putini. Avem arabii, turcii, tiganii, bulgarii, ucrainienii, rusii, spaniolii, portughezii, polonezii si romanii care doar asta fac, umbla din poarta in poarta, din parc in parc si cumpara orice poate fi vandut, reparat si reconditionat, doar mai iese o suta doua de euro.

Quote:
Originally Posted by capricosti View Post
Si sa stii ca numai idiotii iau tzeapa la cumpararea unei masini pt ca din miile de oferte care sunt in pietele din Romania acum au de unde alege, majoritatea sunt masini ok.
Mmmmm, nu. Majoritatea sunt scursuri machiate frumos. Majoritatea...

Quote:
Originally Posted by capricosti View Post
Cei care cumpara masini fara Carte Service se fraieresc singuri pt ca aia e cea mai buna cale de a se feri de tzepe !

Tu chiar iti imaginezi ca in Germania se pune cineva sa falsifice zeci de mii de Carti Service ? Crezi ca acolo e ca la noi ? Crezi ca se vand Cartile Service ca Facturile de firme in Bucuresti ?
In Germania? Sunt unii care fac asta de multi ani, nu nemti. Dar pe noi nu ne intereseaza ei, pentru ca sunt cam scumpi si cam trebuie sa astepti cateva zile pana ti le dau. In Romania insa primesti in 3-5 zile orice fel de carte service de Germania/Ungaria/Franta/Italia/Romania, fiscal, certificat de autenticitate e nevoie. Desigur ca fraza de mai sus e in imaginatia mea prea bogata, nu simt nevoia sa dau cu subsemnatul pentru o discutie pe forum.
Quote:
Originally Posted by capricosti View Post
La cumpararea unei masini in Romania nu km putini sunt problema (repet, Cartea Service poate dovedi rulajul real) ci ticalosii care aduc masini lovite pe care le repara de mantuiala. De fiecare data cand am mers in Germania am fost uimit cati romani merg acolo cu camionete/platforma si 2-3 remorci pe care aduceau masini avariate ...

Atentie la cei din Zalau/Salaj pt ca majoritatea -din 10 platforme cu remorci tractate +remorca pe platforma, 7-8 erau cu numar de SJ.
Cred ca tu esti un tip prea corect pentru nivelul comertului cu auto de acum. Daca nu reuesesti sa te adaptezi nu cred ca o sa mai poti aduce prea multa vreme masini, si sa mai si iesi in banii tai macar...
aleks is offline   Reply With Quote
Old 02-02-14, 04:01   #101
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Sfat achizitie

Romanu vrea la 1000 de euro masina de 15-20 de ani tipla...

Discutie cand a schimbt tata prima masina, dacie din 81 , actiunea se intampla in 95-96

Cumparator: E dreapta sau daca-i dau un pumn sare chitul?
Tata: Esti nebun?! cum sa dai un pumn?, e chituita de la un cap la altu! Are 15 ani.
Cumparator: pai si imi zici asa pe fata?

A cumparat-o oricum pentru ca avea un pret (prea) corect.
Stiu ca nu se compara masinile starine de acum 15 ani cu daciile de acum 30 dar oricum, in 15 ani ti-o stramba unu in parcare macar odata chiar daca tu esti soferul perfect

Nu s-a schimbat mare lucru, romanu vrea sa vada el pe kilometraj sub 100k ca sa se simta bine.

Pe mine cine ma intreaba cat are masina, ii raspund "pe ceas 220k, in realitate nu stiu si nici nu ma intereseaza" iar cand va fi so vand voi spune la fel si in loc de carte service (pe care desi o am "originala" nu dau doi bani) am sa prezint facturile cu ce am facut eu in mai mult de jumate din viata ei, de cand e la mine. Cumparatorul ori se va bucura ca am intretinut-o , ori se va speria de sume
Asa am procedat si cand am vandut precedenta, m-a intrebat omul cat are, i-am zis eu am facut 30k in 8 luni, acum arata 100k dar nu pot sa garantez, eu am dat jos ceasurile pentru un bec si kilomettrajul se poate schimba cu usor, fiind mecanic.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 02-02-14, 11:21   #102
capricosti

Stage 5
 
capricosti's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,190
Member of:
[FORD]
Default Re: Sfat achizitie

M-ati inteles gresit.
-Cartea Service e importanta pt ca acolo se poate vedea ce rulaj a avut masina de-a lungul anilor, daca s-a schimbat la timp ce era nevoie,etc. In al doilea rand, poti sa-ti dai seama daca in perioada urmatoare ai de facut cheltuieli cu masina (daca e cazul sa schimbi distributia, uleiul, freonul, etc).
La masini mai sunt diverse etichete sau autocolante pe care se poate vedea cand s-au facut unele shimburi si cand urmeaza sa fie facute urmatoarele (data, km la momentul shimbului-data ,km pt urmatorul schimb) si se poate verifica cu CS.

Fara discutie ca exista si masini cu multi km care au fost mai ingrijite si sunt mai sanatoase decat altele cu km mai putini care au avut ''piloti'' tembeli.
- N-am spus nici un moment ca o masina pe care vrei s-o cumperi nu trebuie dusa la reprezentanta sau la un Service. ( clientul alege Service-ul la care vrea sa verifice masina, iar daca intadevar exista tipul ala de care zicea cineva mai sus, eu ma indoiesc ca ''sta la cafea cu toti directorii de la reprezentante'').

Chestia este ca nu poti duce toate masinile care iti plac in piata, imediat, la mecanici in Service sau reprezentante, si de-aia ziceam ca trebuie sa te uiti bine la ce vrei sa cumperi inca din piata. Bineinteles ca diferentele de culoare nu indica automat ca masina respectiva a suferit avarii grave (si eu am adus masini cu o aripa sau o portiera care a trebuit vopsita), insa e bine sa inspectezi mai cu atentie masina respectiva, poate gasesti si alte probleme (urme de reparatii, sigur, nu toata lumea le poate sesiza, dar daca ai prietenii tinichigii, ei te pot ajuta), si daca se gasesc urme de lovituri mai grave (reparatii la contraaripi, podea porbagaj cu urme de reparatii,etc) nu are rost sa contraaripi, podea porbagaj cu urme de reparatii,etc) nu are rost sa mai mergi cu masina aia la reprezentanta si sa platesti ''consultatia'' pt ea. Oricum, indiferent de ce spun cei care verifica masina (prieteni, service, reprezentanta) decizia o ia cumparatorul dupa ce o probeaza la drum.

@aleks,
Eu mergeam afara dupa masini EURO4, cautam dupa ele in localitatile mici, -cum pomeneam intr-o postare de zilele trecute- si aveam de umblat 2-3 zile pana gaseam ceva ce sa merita sa aduc in tara.
Ultima data am mers dupa masini in Germania in oct 2012. Din cauza ca din 2013 au scazut taxele la masinile EURO2, multi au inceput sa aduca masini din '96-'97-'98-'99 care sunt foarte ieftine la nemti, si se vand usor in Romania (vorbesc de zona de vest, poate ca in Buc. e altfel) la preturi de-asemenea mult mai mici decat cele EURO4 din 2001-2003.Intocmai cum spunea RVL 2000: ''romanul vrea la 1000 de euro masina de 10-15 ani tipla''.
Asa ca m-am reprofilat ........

N-o sa comentez ''contrele'' tuturor pt ca n-are rost sa intru in polemica pe subiectul asta.
Pot sa spun insa cu siguranta ca multi au o perceptie gresita despre comertul auto sh din Germania. Da, e adevarat ca parcurile auto sunt ale altor natii decat nemtii, dar asta nu inseamna ca respectivii ''fac ce vrea muschi lor'' in privinta legislatiei germane (cum fac tziganii de la noi). E adevarat ca nu toti sunt use de biserica, dar in 90-95 % din cazuri sunt afceristi corecti, nu jigodii ca multi samsari de pe la noi. Preturile pe care le cer sunt negociabile in general cu 100-300 euro, dar pt masinile care stau de mult in parc pot scade chiar mai mult (am vazut pe unul de la noi care aduce dieseluri cum a luat un Passat din 1999 cu 600 de euro mai ieftin decat era pretul initial).
Deasemenea si povestea debitata de unii cu CS false pt masini vechi de aprox 15 este in mare masura un mit. Stiu de-aia care dau km inapoi la diseluri vechi si cu multi km, dar nu sunt prosti sa mai umble dupa CS false, sa astepte 3-5 zile si sa mai si plateasca pt ele... Ce rost are sa faca o cheltuiala in plus daca reusesc sa le vanda usor si fara CS ?!
capricosti is offline   Reply With Quote
Old 02-02-14, 12:00   #103
ekofresh

Stage 4
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 250
Default Re: Sfat achizitie

Quote:
Originally Posted by capricosti View Post
( clientul alege Service-ul la care vrea sa verifice masina, iar daca intadevar exista tipul ala de care zicea cineva mai sus, eu ma indoiesc ca ''sta la cafea cu toti directorii de la reprezentante'').
Tipul ala detine un parc auto unde are peste 30 de autoturisme, majoritatea dupa 2005, este ocupatia lui de ani buni. Efectiv nu poate sa piarda timp cu programari si alte hartii de care ne proptim noi cei care nu avem usi deschise, e ca la doctor.
Vorba cuiva care a postat mai devreme, esti prea corect si crezi ca totul se face in fapte bune.
Ar fi fost bine, din pacate totul e dictat de bani.
ekofresh is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -