Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 23-01-14, 01:10   #61
morpheusP

Stage 3
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 80
Default Re: Sfat achizitie

Bertone am auzit ca are un consum maricel si doar motoarele alea de 2.0 , 2.2 sunt agile ... Nu vreau sa depasesc 2.0 si nici sa ating 2.0 .... Vreau ceva 1.6 .. Fordul nu prea ma atrage ..
morpheusP is offline   Reply With Quote
Old 23-01-14, 07:17   #62
ekofresh

Stage 4
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 250
Default Re: Sfat achizitie

Ford focus mk1 poate sa aiba si 300cp, sa consume 3%, e ingrozitor de urata la interior si exterior, ca toate Ford-urile de altfel. Sunt masini bune dar costisitoare ca intretinere,reparatii,piese, cumperi o masina ieftina si platesti de parca ar fi premium.
Pt topicul de aici, singura masina de la Ford care poate fi luata e Fiesta pe benzina cat mai noua, restul duc la ruinare.
ekofresh is offline   Reply With Quote
Old 23-01-14, 07:50   #63
capricosti

Stage 5
 
capricosti's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,190
Member of:
[FORD]
Default Re: Sfat achizitie

Aiurea,
am avut Focus 1,6 break, fabr 2002, si era perfect ca stare tehnica, incalzirea pe timp rece era mai rapida decat la Golf, iar confortul era similar.

Chestia cu pretul enorm al pieselor este o aberatie !
Chiar daca nu are aspect atractiv ca Golful, este totusi o masina reusita.

Oricum, daca omul vrea Golf nu-l obliga nimeni sa-si ia Focus...
capricosti is offline   Reply With Quote
Old 23-01-14, 10:28   #64
VDAN

Stage 5
 
VDAN's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 405
Default Re: Sfat achizitie

Quote:
Originally Posted by ekofresh View Post
Ford focus mk1 poate sa aiba si 300cp, sa consume 3%, e ingrozitor de urata la interior si exterior, ca toate Ford-urile de altfel. Sunt masini bune dar costisitoare ca intretinere,reparatii,piese, cumperi o masina ieftina si platesti de parca ar fi premium.
Pt topicul de aici, singura masina de la Ford care poate fi luata e Fiesta pe benzina cat mai noua, restul duc la ruinare.
ce masina ai copil priceput?
ford focus mk1 a fost cea mai vanduta masina din lume in 2001-2002,si a fost apreciata mai ales pentru interior,dar de unde sa sti tu
e scumpa la intretinere?habar nu ai ce vorbesti,un vw e mult mai scump la piese decat un opel sau un ford si nici ala nu te duce LA RUINARE
pentru baiatul care a facut topicul la banii tai daca vrei masina pe benzina iti recomand o astra sau un focus (evita golful) dar daca vrei diesel mergi pe golf.si eu am fost in situatia ta de a alege
__________________

VDAN is offline   Reply With Quote
Old 23-01-14, 10:52   #65
ekofresh

Stage 4
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 250
Default Re: Sfat achizitie

Quote:
Originally Posted by VDAN View Post
ce masina ai copil priceput?
ford focus mk1 a fost cea mai vanduta masina din lume in 2001-2002,si a fost apreciata mai ales pentru interior,dar de unde sa sti tu
Nu ma laud nici cu masinile, casele, telefonul, tabletele, etc, asa copil cum sunt nu iti expun situatia mea financiara pentru ca niciunul nu avem nimic de castigat, dar pentru a fi satisfacut, n-am, locuiesc sub cerul liber.
Nici nu contest ca a fost cumparata, dupa cum vezi masinile urate sunt cele mai vandute, toata lumea isi cumpara aceeasi masina cu vecinu`, ca a auzit el ca e buna si ieftina, asa cum ai facut si tu. Nu conteaza cat e de urata si ca nici nu iti vine sa te urci in ea, dar daca mai au 5 insi masina asta in parcare, e musai sa o ai si tu. E spiritul de turma care conduce in viata, aceeasi poveste cu creditul in franci elvetieni, turma scapa urma sau invers, cine mai stie.
Acum ai inteles cum stau lucrurile, nu ca nu stiai dar vroiai sa afli de la copilul priceput.
Revenind la povestea noastra, pt mine Focul mk1 este una dintre cele mai urate masini, te poti caca in gustul meu ca tot nu imi schimbi parerea, indiferent ca ai tu sau oricine altcineva. Si nici nu ma obliga sa cred ca e o masina buna si ieftina ca intretinere si frumoasa si pretioasa, din acelasi motiv, ca ai tu. Daca suferi de tine incearca la altcineva.
ekofresh is offline   Reply With Quote
Old 23-01-14, 11:14   #66
VDAN

Stage 5
 
VDAN's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 405
Default Re: Sfat achizitie

tu compari fordu cu loganu in romania cred
te las in lumea ta,cu autobuzul
VDAN is offline   Reply With Quote
Old 23-01-14, 11:27   #67
ekofresh

Stage 4
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 250
Default Re: Sfat achizitie

Quote:
Originally Posted by VDAN View Post
tu compari fordu cu loganu in romania cred
te las in lumea ta,cu autobuzul
Nici macar, dar incerci sa faci dintr-o masina mega banala, un supercar mega luxos, ce ai tu e cel mai bun si alta masina e proasta, faci la fel ca vulpea.
Raman la autobuzul meu, macar e Mercedes ))))
ekofresh is offline   Reply With Quote
Old 23-01-14, 12:49   #68
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Sfat achizitie

Quote:
Originally Posted by VDAN View Post
piese decat un opel sau un ford si nici ala nu te duce LA RUINARE
pentru baiatul care a facut topicul la banii tai daca vrei masina pe benzina iti recomand o astra sau un focus (evita golful)

Un argment la afirmatia : "evita golful"
Presupun ca te referi la faptul ca benzinarele de pe G4 sunt proaste?....cam in ce parametrii ai realizat acest studiu amanuntit?
Sunt proaste ca si fiabilitate?....consuma mult?....bagi ulei la fiecare oprire?
Un argument ceva daca se poate...

Referitor la Focus mk1....caroseria mi se pare caracteristica perioadei in care a fost construita. Nu mi se pare urata, doar ca isi arata vechimea....in schimb bordul e dezastru...1000 de linii, care incotro, fara nici o noima, fara nici o forma.
Aici o sa spuneti ca pup golful in c*r, pentru ca am unul, insa o spun oricum, chiar daca aveam aceeasi parere si daca detineam o corsa 1.2 : Daca maine scoti golful 4 pe piata si o prezinti ca si masina noua, nimeni nu o sa zica ( ca ) are un design vechi.
Eu zic ca s-ar vinde la fel de bine in 2014 ca si in 2000.
JDV is offline   Reply With Quote
Old 23-01-14, 15:01   #69
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Sfat achizitie

golf 4 la design este pur si simplu banal. nu are nimic deosebit, nu iese cu nimic in evidenta. ea in sine este o masina excelenta, foarte fiabila dar... exista un dar . eu unul mi-as lua g4 doar 1.9 tdi si la un pret corect pt o masina de peste 10 ani, nu supraevaluata de multi cum este acum. motoarele pe benzina la golf sunt cam degeaba, 1.4 este cel mai petarda dintre toate, cel mai stricacios, 1.6 e ceva mai bunicel dar are un consum maricel (cam la fel ca 1.4), iar 1.8t este un motor genial sa il ridici in 300cp si sa te distrezi. de cele peste 2.0 nu are rost sa discutam ca nu cred ca il intereseaza pe cel care vrea sa isi cumpere masina, insa spun doar atat: superbe

focus mk1 scump la piese si nu iti lua masina japoneza ca nu gasesti nici macar ulei si filtre zicalele din popor pe care toti le cred si le iau de bune. bineinteles ca sunt prostii. nu mai stau sa dau exemple, iti spun doar atat, mergi la un magazin de piese auto si cere oferta de pret la piese identice, producatori identici (cei mai ok, nu puscariile alea cele mai ieftine), pentru golf 4, focus mk1 si astra g, aceleasi motoare, sa zicem 1.6 . asa o sa te convingi singur. eu am un focus mk1 cu piese mai pretentioase si chiar nu mi se pare scump (poate si pt ca nu cere si nu se strica )

focus masina urata? pai hai sa vedem cu totii daca este chiar asa de urata fiecare il invit sa puna o poza cu masina lui si aceasta sa fie cat mai stock posibil
__________________
Ford Focus ST170
steffan is offline   Reply With Quote
Old 23-01-14, 15:13   #70
ekofresh

Stage 4
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 250
Default Re: Sfat achizitie

Quote:
Originally Posted by steffan View Post
focus masina urata? pai hai sa vedem cu totii daca este chiar asa de urata fiecare il invit sa puna o poza cu masina lui si aceasta sa fie cat mai stock posibil
Pune tu primul...macar sa cazi in propria-ti capcana
ekofresh is offline   Reply With Quote
Old 23-01-14, 15:20   #71
onucku

Stage 5
 
onucku's Avatar
 
Join Date: May 2012
Posts: 405
Member of:
[PEUGEOT]
[SKODA]
Default Re: Sfat achizitie

A lui e ST...deci are un mic avantaj din start.
onucku is offline   Reply With Quote
Old 23-01-14, 15:40   #72
ekofresh

Stage 4
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 250
Default Re: Sfat achizitie

Quote:
Originally Posted by onucku View Post
A lui e ST...deci are un mic avantaj din start.
Nu e niciun avantaj, fiecare isi lauda masina si nimeni nu aduce vreun punct slab, toti pe aici expun doar partile bune iar cele rele nici macar nu exista, doar la alte marci. Nu exista pic de obiectivitate, nici macar la aspectul masinii dupa cum se observa, sunt in stare sa faca sondaje ca in politica numa` sa-si evidentieze superbitatile.
ekofresh is offline   Reply With Quote
Old 23-01-14, 15:40   #73
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Sfat achizitie

Quote:
Originally Posted by ekofresh View Post
Pune tu primul...macar sa cazi in propria-ti capcana

exact, a mea are un avantaj, asa ca asteptam pe ceilalti, dar fie o sa fiu eu primul
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Poza 374.jpg
Views:	47
Size:	1.21 MB
ID:	2929498   Click image for larger version

Name:	IMG_1518.jpg
Views:	48
Size:	1.10 MB
ID:	2929499   Click image for larger version

Name:	Poza 373.jpg
Views:	59
Size:	835.0 KB
ID:	2929500  

Click image for larger version

Name:	fst13.JPG
Views:	58
Size:	81.7 KB
ID:	2929501   Click image for larger version

Name:	Poza 478.jpg
Views:	56
Size:	1.15 MB
ID:	2929502  
steffan is offline   Reply With Quote
Old 23-01-14, 15:48   #74
b01uxd

Stage 5
 
b01uxd's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,524
Member of:
[Oltcit]
[SEAT]
[Unknown Racers]
Default Re: Sfat achizitie

Quote:
Originally Posted by steffan View Post
exact, a mea are un avantaj, asa ca asteptam pe ceilalti, dar fie o sa fiu eu primul
superb, acum pune o poza cu brodu' :P
b01uxd is offline   Reply With Quote
Old 23-01-14, 15:54   #75
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Sfat achizitie

hai si restul cu poze
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_1517.jpg
Views:	74
Size:	1.03 MB
ID:	2929503   Click image for larger version

Name:	IMG_1529.jpg
Views:	56
Size:	820.3 KB
ID:	2929504  
steffan is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -