Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 14-01-14, 20:58   #31
phaeton
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
phaeton's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 954
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SKODA]
Default Re: Sfat achizitie

Quote:
Originally Posted by morpheusP View Post
Multumesc frumos.. Probabil raman la golf .Voi incerca sa imi gasesc una decenta din Germania . Nu ma impresioneaza nicio masina din cele enumerate de voi ... nu prea imi plac masinile frantuzesti . In legatura cu Seat , am auzit ca piesele sunt relativ scumpe, iar in legatura cu bmw , nu sunt de acord parintii ..
Da, sa stii ca la Ibiza sunt mai scumpe piesele decat la Polo, nu mai zic cele de la Leon fata de Golf.
phaeton is offline   Reply With Quote
Old 15-01-14, 16:08   #32
Radu_Toretto93

Stage 4
 
Radu_Toretto93's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 196
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Sfat achizitie

Quote:
Originally Posted by JDV View Post
Vesnica gandire parinteasca.....BMW = masina de golan ?
Ceva de genul.

Sau mai e aia, "vezi-ti de treaba, nu-ti lua Honda ca sunt scumpe piesele si dureaza o luna pana iti vin" - by tata )
Radu_Toretto93 is offline   Reply With Quote
Old 15-01-14, 20:04   #33
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Sfat achizitie

Quote:
Originally Posted by zpzpzpo View Post
PS : mersi admin ca mi am sters threadu care e pe acelasi subiect.
daca te iau n balon...te superi
Nu ma supar ca nu ti l-am sters eu, nu stiu exact de ce a fost sters, am sa ma uit mai atent
aleks is offline   Reply With Quote
Old 15-01-14, 20:17   #34
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: Sfat achizitie

Quote:
Originally Posted by JDV View Post
Eu zic ca cel mai bine, e sa vorbeasca fiecare despre ce masina are....ce a bagat in ea, ce nu merge, ce merge bine, cum trage, ce consum, ce piese, ce taxe, ce...eventual...tuning.
App de taxa, daca vrei un G4 neinmatriculat, nu te speria de taxa...cel putin la 1.4. Este euro4, si eu am platit acum 3 luni, 8 milioane si ceva taxa de mediu...deci deloc mare.
Poate pe autovit toate Golfurile sunt euro 4
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 15-01-14, 21:38   #35
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Sfat achizitie

Quote:
Originally Posted by KAY_ View Post
Poate pe autovit toate Golfurile sunt euro 4
Asa e, G4 sunt euro 2 si euro 4, niciodata euro 3.
Ala euro2, nu stiu sigur ce cod motor are, insa mi se pare ca e cel de dinainte de 2000.
Aparent 1.6 8v este euro2

Last edited by JDV; 15-01-14 at 21:48.
JDV is offline   Reply With Quote
Old 15-01-14, 22:35   #36
rwdrulez

Stage 3
 
Join Date: May 2011
Posts: 163
Default Re: Sfat achizitie

Consum relativ mic ? Motor peste 100 cp? An de fabricatie dupa 2000? Pret pana in 3000 de euro? Multe masini intra in nisa asta a ta ... acum depinde ce preferi tu ... Poti sa alegi de la Astra G pana la un e46 ... dar cel mai bine mergi pe un G 4 1.6 sau 1.9 Tdi 115
__________________
How hard can it be? (J.Clarkson)
rwdrulez is offline   Reply With Quote
Old 16-01-14, 12:10   #37
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Sfat achizitie

Unde le gasesti ca vreau si eu una la 3000
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 16-01-14, 21:04   #38
psyzc

Stage 3
 
Join Date: Jun 2012
Posts: 91
Default Re: Sfat achizitie

Golf 4 gti 1.8t 150cp gasesti in bani astia + k 1.6 consuma cat 1.8t
consum 10-12 .18-20 in 6.500rpm in bv in afara vro 8 atat imi lua mie 190cp cu revo stg.
psyzc is offline   Reply With Quote
Old 17-01-14, 08:59   #39
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Sfat achizitie

Imi cer scuze daca supar dar cand intrebi pe 4t de achizitie, multi isi pun problema din perspectiva lor si iau doar pretul in considerare iar dintre acestia o mare parte isi spun "visele"

Omul zice consum mic si i se recomanda e46... Nu e vorba de consumul propriu-zis dar e46 nu e o masina ieftina de intretinut. Ca multe altele raportul pret/costuri ulterioare e foarte mic.

Nu denigrez e46, dimpotriva mie imi place tare dar nu e o masina pe care ai cumparat-o si gata.
In comparatie cu unele mai mici enumerate pe aici pana si cauciucrile sunt scumpe (sau in fine, asa am considerat eu ca pentru statusul ei merita mai mult de debica sau "premium sh " si am dat ~ 2200 ron iarna asta pe nokian)

Daca fac un calcul, dintr-un foc mi-aduc aminte de 7500-8000 ron bagati in masina in 4 ani fara nici o defectiune majora, doar piese care se uzeaza normal (nu ma refer si la ulei/filtre)
Este adevarat ca puteam sa ies cu 25-35% mai ieftin (chiar mai mult) dar e masina cu care imi duc familia si nu numai ca nu fac compromisuri in materie de siguranta, chiar incerc sa iau piese mai bunicele. Oricum nici jumate din suma asta nu e de neglijat.
In schimb am prieteni cu golf, hyundai, chiar si logan care sunt cu un ordin de marime in urma mea la capitolul asta.

BMW e o masina buna daca esti dispus sa platesti ca sa o tii si daca ITI PLACE. Daca pentru tine nu are nimic special,i trece-o in coada listei sau sterge-o.

Inca imi mentin parerea ca hyundai au cel mai bun raport achizitie/intretinere, de fapt vag-ul ar fi primul dar mie mi se par un pic supra evaluate astea de 10-14 ani si de aia am pus hyundaiul in fata, pentru ca prefer un accent cu 4-5 ani mai tanar decat un golf. la aceeasi bani.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 17-01-14, 12:04   #40
b01uxd

Stage 5
 
b01uxd's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,524
Member of:
[Oltcit]
[SEAT]
[Unknown Racers]
Default Re: Sfat achizitie

pai cu 3000 ai multe variante.....un urs si de restu un 2.8 daca vrei drift, un civic ed si de restu un b18 daca vrei drag, sau daca vrei sa te cari din stanga in dreapta cu o masina spatioasa si fiabila, logan 1.6 8v
__________________

B01UXD-Oltcit 1.3 air cooled boxer engine runin' on nitro
B02UXD-Seat Leon 1m (EX) 1.6 16v gone but not forgotten
B02UXD - Honda Civic EJ6 Black Widow b18T
B03UXD-AlfaRomeo 147 (EX) bella donna
B03UXD-Honda Civic EG3 (EX) Red Rocket b20 VTEC
B03UXD-AlfaRomeo Giulietta 2.0 JTDM Snow White
B100UXD-Dacia Logan 2 Prestige DCI daily mule
B101UXD-Oltcit Club 11 RM New old school
B102UXD-Seat Leon Cupra R 1m (EX) Red Pig
B103UXD-Seat Leon Cupra 1p Stage 2+ White Comet
b01uxd is offline   Reply With Quote
Old 20-01-14, 21:11   #41
morpheusP

Stage 3
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 80
Default Re: Sfat achizitie

Bmw din cauza tractiunii spate si pentru ca automobile.
Am gasit un golf 4 din 2003 , 145.000 km , doar ca in 2 usi ... credeti ca o sa regret daca imi iau 2 usi?
morpheusP is offline   Reply With Quote
Old 20-01-14, 23:35   #42
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Sfat achizitie

Quote:
Originally Posted by morpheusP View Post
Bmw din cauza tractiunii spate si pentru ca automobile.
Am gasit un golf 4 din 2003 , 145.000 km , doar ca in 2 usi ... credeti ca o sa regret daca imi iau 2 usi?
DA DA DA!!!!
O sa regreti, crede-ma....am eu, si nu e deloc misto sa ai masina in 2 usi.
Vrei argumente?...poftim cateva:
1- Sa te vad eu cum o bagi pe mamaia/bunica de 70 de ani, in spate.
2- Daca ai un gras de 250 kg ca pasager, iti zic eu ca tu o sa te dai jos ca sa intre pasagerii in spate si nu el.
3- Toata lumea cand se da jos din spate, o sa iti calce pe praguri.
4- Daca vrei sa bagi o cutie mai mare pe locurile din spate....intelegi ideea
5- Cand vrei sa faci curat...faci contorsionism
6- In caz de lucruri mai rele...te infigi cu ea intr-un pom, nu se mai deschid usile, masina ia foc...sa te vad eu pe unde mai iesi. Ti se deschid intr-un final usile...sa te vad eu cum ii scoti pe aia din spate la timp...
7- Daca stai in bucuresti, usa fiind lunga , nu o sa treaca mult si o sa o lovesti de masina vecinului.
8- Multi nu stiu cum sa se urce in spate, printre scaune, asa ca o sa iti murdareasca stalpul si scaunele cu incaltarile.


Avantaj...
1- Nu trebuie sa iti mai faci griji ca ti se poate strica inchiderea de la usile din spate.

Asa am zis si eu la inceput...ca mama...e in 2 usi...smecherie....si dupa trei luni am zis ca ii tai cu foarfeca de tabla inca doua intrari.
JDV is offline   Reply With Quote
Old 21-01-14, 01:38   #43
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Sfat achizitie

Quote:
Originally Posted by JDV View Post
DA DA DA!!!!
O sa regreti, crede-ma....am eu, si nu e deloc misto sa ai masina in 2 usi.
Vrei argumente?...poftim cateva:
1- Sa te vad eu cum o bagi pe mamaia/bunica de 70 de ani, in spate.
2- Daca ai un gras de 250 kg ca pasager, iti zic eu ca tu o sa te dai jos ca sa intre pasagerii in spate si nu el.
3- Toata lumea cand se da jos din spate, o sa iti calce pe praguri.
4- Daca vrei sa bagi o cutie mai mare pe locurile din spate....intelegi ideea
5- Cand vrei sa faci curat...faci contorsionism
6- In caz de lucruri mai rele...te infigi cu ea intr-un pom, nu se mai deschid usile, masina ia foc...sa te vad eu pe unde mai iesi. Ti se deschid intr-un final usile...sa te vad eu cum ii scoti pe aia din spate la timp...
7- Daca stai in bucuresti, usa fiind lunga , nu o sa treaca mult si o sa o lovesti de masina vecinului.
8- Multi nu stiu cum sa se urce in spate, printre scaune, asa ca o sa iti murdareasca stalpul si scaunele cu incaltarile.


Avantaj...
1- Nu trebuie sa iti mai faci griji ca ti se poate strica inchiderea de la usile din spate.

Asa am zis si eu la inceput...ca mama...e in 2 usi...smecherie....si dupa trei luni am zis ca ii tai cu foarfeca de tabla inca doua intrari.
am masina in usi si nu prea ai dreptate pentru ca:

1.de cate ori o va plimba pe mamaie de 70 de ani? zilnic?
2.grasul de ce sa nu se dea jos? sau de cate ori se intampla sa ai in dreapta ta un gras de 150 kg? mie mi s-a intamplat de prea putine ori si de fiecare data s-a miscat.
3. toti care se dau jos din spate nu imi calca pe praguri. asta tine mai mult de bunul simt al celor pe care ii iei cu masina.
4.ai portbagaj, ce se pui cutii pe locurile din spate? daca nu are loc cutia aia mare in portbagaj rabatez bancheta si pot sa bag si 4 cutii, fara sa murdaresc sezutul sau spatarul.
5.interiorul facut foarte bine, aspirat, tot costa 10 lei.
6.in caz de ceva rau, o mierlesti oricum, nu este deloc un argument, iar masinile in 2 usi sunt mai solide.
7.uite ca ford-ul meu are usile mai mari decat un golf in 2 usi si nu am dat cu usile in nimeni. sunt in stare sa o parchez astfel incat sa pot sa cobor, iar daca nu este loc poate sa coboare cel din dreapta inainte sa dau masina inca 1m in spate.
8.eu nu patesc asa, doar mochetele sunt cele murdare, la fel asta tine de bunul simt al pasagerilor.

caroseriile in 2 usi sunt mult mai frumoase si mai tineresti, o sa te saturi de 4 usi toata viata. pana in 30 de ani i-ati masina dupa ce iti pofteste sufletul pt ca mai tarziu o sa regreti. 2 usi, lasata, jante mari, sa fuga, nu te gandii ca aia consuma cu 1.5L mai sunt la 100 km sau ca dai 15 lei in plus la impozit. o sa aveti timp toata viata sa mergeti cu o masina nasoala, break cu toata familia pe cap, care consuma putin si cand ii dai talpa speri sa se intample cate ceva, ca doar urla femeia din dreapta
__________________
Ford Focus ST170
steffan is offline   Reply With Quote
Old 21-01-14, 08:20   #44
capricosti

Stage 5
 
capricosti's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,190
Member of:
[FORD]
Default Re: Sfat achizitie

Sunt de acord cu Steffan.
Si eu am masina (de fapt doua masini, un Capri si un A3) cu 2 usi si sunt foarte multumit.

Sunt modele de masini care sunt fabricate numai in 2/3 usi (Tigra, Ka, Lupo) si nu renunta la ele nici fabricantii nici clientii. In plus, mai sunt vandute foarte bine si variantele coupe de la Astra, Golf, Focus, A3, etc.
Eu am fost de mai multe ori in Germania si am fost surprins sa constat ca la ei sunt foarte frecvente masinile in 2 usi. Pt tinerii de acolo coupeurile sunt regula...

Iar ca pret o masina cu 2/3 usi este mai ieftina, in general, cu 3-400 euro decat una similara cu 4/5 usi (marca, model, dotari, motorizare, rulaj).
capricosti is offline   Reply With Quote
Old 21-01-14, 09:07   #45
ekofresh

Stage 4
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 250
Default Re: Sfat achizitie

2 usi, fara doar si poate, la varsta ta nu ai dezavantaje, poate doar cand ploua si trebuie sa coboare cineva din spate.
ekofresh is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -