Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 13-01-14, 23:38   #16
morpheusP

Stage 3
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 80
Default Re: Sfat achizitie

Atunci pun o alta intrebare : La ce bani as gasi un golf 4 bun de rulat cu el ~3,4 ani fara inlocuiri majore?
morpheusP is offline   Reply With Quote
Old 13-01-14, 23:41   #17
zpzpzpo

Stage 5
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 886
Default Re: Sfat achizitie

ulei,filtre,freon,discuri si placute,bucse ...astea is 300 de euro
dupa 1 an pica si telescoapele...inca 250

la 3mii nu ai cum sa iei golf 4 pus la punct si sa nu vrei sa bagi niciun ban,decat daca e 1.4 din 98 fara clima cu interior textil si dotari minime...si fara sa fi facut multi km pe drumurle noastre.
eu in 3 ani am facut directia varza la un e36 in 20 de mii de km de romania...
zpzpzpo is offline   Reply With Quote
Old 13-01-14, 23:41   #18
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Sfat achizitie

tu te astepti ca o masina veche de peste 10 ani sa nu necesite investitii alti 3-4 ani? pai oricat de buna si de fiabila a fost ea, isi cam spune cuvantul varsta ei. si un om "rugineste" in 15 ani dar o masina.
__________________
Ford Focus ST170
steffan is offline   Reply With Quote
Old 14-01-14, 00:16   #19
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Sfat achizitie

Quote:
Originally Posted by zpzpzpo View Post
bertonele arata bine,in rest e o troaca de masina.
motor mare,putere putina...trage de zici ca e dacie.
nu impresioneaza decat prin aspectu exterior,in rest nu merita luata ca mai sunt sunt alternative.

PS : mersi admin ca mi am sters threadu care e pe acelasi subiect.
daca te iau n balon...te superi
exista si bertone diesel, motor 2.2 dti dar sunt cam rare

mie bertone mi se pare chiar o masina tare, 2.0 turbo, (ca tot zicea cineva ca este cam lenesa) 192 cai. poate ai noroc sa o gasesti cu clima, trapa, scaune de piele (vor fi incalzite) sau chiar navigatie. consumul nu este asa exagerat, este unul normal pentru o masina 2.0 turbo si 192 cai. toti se sperie de consum cand aud de cai mai multi, dar consumul depinde cel mai mult de starea masinii, de stilul de condus si de trafic (daca nu stii orasul si te bagi fix in aglomeratie, orice masina va consuma exagerat!). cu un bertone mergi cu ~13 in bucuresti la mers normal, iar cu 1.6 benzina consumi ~12.
steffan is offline   Reply With Quote
Old 14-01-14, 08:49   #20
ekofresh

Stage 4
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 250
Default Re: Sfat achizitie

Quote:
Originally Posted by morpheusP View Post
Atunci pun o alta intrebare : La ce bani as gasi un golf 4 bun de rulat cu el ~3,4 ani fara inlocuiri majore?
Sunt masini cu uzura mare, chiar daca vei gasi o masina cu putini km si 14 ani vechime, va fi o masina imbatranita, tot ce inseamna gume(bucse,flanse,garnituri) vor ceda in timp. Este valabil pentru orice masina vei lua, bani vei baga in orice varianta, preturile pieselor se maresc in functie de producator si segmentul in care se afla masina.
Arunca o privire si spre Seat Leon, am mers zilele trecute cu unul, 1.9, peste 350k si secomporta foarte bine, iar masina e tot un soi de G4.
ekofresh is offline   Reply With Quote
Old 14-01-14, 09:57   #21
adyshor86

Stage 3
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 78
Default Re: Sfat achizitie

Lasa VW-urile ca sunt pline strazile de ele, nu inseamna ca nu sunt masini bune dar nu e nimic atragator la ele, cauta un civic, bmw 320. un megane coupe 1.6 16V, arata bine si merge bine si nu e greu de intretinut, motorul asta are 107 cp si pt caroseria aia se misca bine , e usoara, s-au daca vrei masina mica cauta un Clio tot motorul asta , e si mai usoara, si la motorizare e mult mai buna decat golf 1.4 s-au 1.6.

PS: nu imi sariti in cap posesorii de vw, e doar parerea mea.
adyshor86 is offline   Reply With Quote
Old 14-01-14, 10:11   #22
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Sfat achizitie

Vand eu un Bertone Cabrio daca esti interesat si vrei sa arunci o privire.
https://forum.4tuning.ro/500-anunturi...ml#post5647840

@adyshor86 ..o sa iti sar in cap cu un singur lucru...cu faptul ca strazile sunt pline si de 320 si Megane...nu doar de VW.
In rest ai dreptate...Golful este destul de greu.
M-am uitat acum la megane pe wiki...vad ca are 4 stele la Euro NCAP, deci sta destul de bine si la capitolul siguranta
JDV is offline   Reply With Quote
Old 14-01-14, 10:27   #23
adyshor86

Stage 3
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 78
Default Re: Sfat achizitie

ii drept ca sunt si meganuri, dar coupe nu vezi la fiecare colt de strada.
adyshor86 is offline   Reply With Quote
Old 14-01-14, 10:33   #24
ekofresh

Stage 4
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 250
Default Re: Sfat achizitie

Quote:
Originally Posted by adyshor86 View Post
ii drept ca sunt si meganuri, dar coupe nu vezi la fiecare colt de strada.
Megane coupe veritabil nu exista, d`apai sa mai vezi pe strada. E un coupe cabriolet si daca faci rost de unul bun la 3000e, adica ce vorbim noi aici, fac un drum si poate facem treaba.
ekofresh is offline   Reply With Quote
Old 14-01-14, 11:00   #25
phaeton
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
phaeton's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 954
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SKODA]
Default Re: Sfat achizitie

Da...fugi de VW, BMW ca sunt sosele pline si de Bertone ca o sa-ti consume mult (indiferent de motorizare) si ia-ti un Renault...sau Citroen, sau chiar Peugeot
phaeton is offline   Reply With Quote
Old 14-01-14, 12:01   #26
AnduGTR

Stage 5
 
AnduGTR's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 924
Member of:
[MACS]
[FORD]
Default Re: Sfat achizitie

Cum zicea un admin cu ceva postari in urma, fiecare cioara isi lauda puiul...Ford Focus Mk 1 nu iti place? S-au fabricat din 1998 pana in 2005, din 2002 pana in 2005 fiind cele care au si un mic facelift. La capitolul fiabilitate eu zic ca sta bine. Ai de ales dintre 4 tipuri de caroserie: hatchback in 3 usi, 5 usi, sedan si break. Motorizari destule: benzinare - 1.4, 1.6, 1.8, 2.0 si diesel 1.8 TDDi, 1.8 TDCi. Motorizarea pe benzina de 1.4 e cam lenesa, dar de la 1.6 incolo se schimba foaia. Pe 1.6 ai 100 de cai putere, un consum decent raportat la performantele masinii (zic eu), e o masina destul de ieftina la intretinere (cel putin cele pe benzina, la diesel nu stiu, tac din gura) si se incadreaza in bugetul tau.
Oricum, trebuie sa fii constient ca orice masina ti-ai cumpara din cele insirate de colegii de pe forum, avand o varsta, nu poate sa fie impecabila inca 3-4 ani de cand o cumperi tu, dar asta nu inseamna ca stai toata ziua sa bagi bani in reparatii. Pana la urma tu iti vei cumpara masina care te unge pe tine la suflet, indiferent ce spun eu sau colegii de forum. Eu ti-am mai prezentat o alternativa. Salut. Numai bine.
__________________
Real car guys respect other car guys !
AnduGTR is offline   Reply With Quote
Old 14-01-14, 12:04   #27
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Sfat achizitie

Quote:
Originally Posted by JDV View Post
@adyshor86 ..o sa iti sar in cap cu un singur lucru...cu faptul ca strazile sunt pline si de 320 si Megane...nu doar de VW.
Cred ca, 320-urile alea sunt de fapt mai degraba 316 si 318
Desigur dintre astea multe sunt "325" sau chiar "M" direct
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 14-01-14, 19:09   #28
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Sfat achizitie

Eu zic ca cel mai bine, e sa vorbeasca fiecare despre ce masina are....ce a bagat in ea, ce nu merge, ce merge bine, cum trage, ce consum, ce piese, ce taxe, ce...eventual...tuning.
App de taxa, daca vrei un G4 neinmatriculat, nu te speria de taxa...cel putin la 1.4. Este euro4, si eu am platit acum 3 luni, 8 milioane si ceva taxa de mediu...deci deloc mare.
JDV is offline   Reply With Quote
Old 14-01-14, 20:27   #29
morpheusP

Stage 3
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 80
Default Re: Sfat achizitie

Multumesc frumos.. Probabil raman la golf .Voi incerca sa imi gasesc una decenta din Germania . Nu ma impresioneaza nicio masina din cele enumerate de voi ... nu prea imi plac masinile frantuzesti . In legatura cu Seat , am auzit ca piesele sunt relativ scumpe, iar in legatura cu bmw , nu sunt de acord parintii ..
morpheusP is offline   Reply With Quote
Old 14-01-14, 20:44   #30
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Sfat achizitie

Quote:
Originally Posted by morpheusP View Post
iar in legatura cu bmw , nu sunt de acord parintii ..
Vesnica gandire parinteasca.....BMW = masina de golan ?
JDV is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -