Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 14-12-13, 15:46   #1
Armandot

Stage 5
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,637
Member of:
[Oltcit]
[VW]
[Fiat]
Default Ford Focus ST vs Vw Golf V GTI vs Seat Leon Cupra

Urmeaza sa imi schimb masina si vreau sa stiu care din modelele astea ar fi mai bun. Ma intereseaza pareri in special de la posesori de ST,GTI sau Cupra.
Vreau sa stiu cum stau la capitolul fiabilitate,consum,intretinere,upgrade,etc...

1.Ford Focus Mk2 ST 225hp 2007

2.Vw Golf V GTI 200hp 2006

3.Seat Leon Cupra 240hp 2007
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Ford_Focus_ST_front_20071112.jpg
Views:	89
Size:	370.4 KB
ID:	2908120   Click image for larger version

Name:	VW_Golf_V_GTI_front_20080123.jpg
Views:	60
Size:	469.0 KB
ID:	2908121   Click image for larger version

Name:	Seat_Leon_Cupra_(1P)_–_Frontansicht,_12._April_2011,_Wülfrath.jpg
Views:	83
Size:	2.63 MB
ID:	2908122  

__________________
Armandot is offline   Reply With Quote
Old 15-12-13, 22:16   #2
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Ford Focus ST vs Vw Golf V GTI vs Seat Leon Cupra

Quote:
Originally Posted by Armandot View Post
Urmeaza sa imi schimb masina si vreau sa stiu care din modelele astea ar fi mai bun. Ma intereseaza pareri in special de la posesori de ST,GTI sau Cupra.
Vreau sa stiu cum stau la capitolul fiabilitate,consum,intretinere,upgrade,etc...

1.Ford Focus Mk2 ST 225hp 2007

2.Vw Golf V GTI 200hp 2006

3.Seat Leon Cupra 240hp 2007
Cupra este frumoasa pe afara si absolut cel ami urat interior din gama.

Focusul de preferat Golfului GTI simplu, dar pe loc secundar in fata Golfului Edition 30.

Golful, preferabil Edition 30, este mare diferenta, inclusiv ca potential de tuning.

Deasemena la Golf mai poti beneficia de un DSG (cu avantaje si dezavantaje).
__________________
Mazda MX5 ND 2.0 Revolution

BMW 535d(E60)- 2005

Nissan Pathfinder 2.5 dci - 2006 (Sold)

Last edited by GTR; 15-12-13 at 22:21.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 18-12-13, 23:14   #3
Armandot

Stage 5
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,637
Member of:
[Oltcit]
[VW]
[Fiat]
Default Re: Ford Focus ST vs Vw Golf V GTI vs Seat Leon Cupra

Nimeni nimic?Vad ca Gtr-uri,M-uri,AMG-uri,etc toata lumea e experta si isi da cu parerea... dar cand vine vb de 3 masini normale de zi cu zi mai greu, se pare ca toata lumea conduce supercar-uri si prototipuri
Armandot is offline   Reply With Quote
Old 19-12-13, 01:38   #4
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Ford Focus ST vs Vw Golf V GTI vs Seat Leon Cupra

GTR ti-a spus cam ce trebuia.

si din 2.5 de pe focus st poti obtine performante, mai ales ca gasesti multe elemente de rs, doar ca nu este asa popular la noi fata de gti.

as alege intre focus st si golf gti edition 30, masina cu cele mai multe dotari si in cea mai buna stare, care s-ar incadra in buget
__________________
Ford Focus ST170
steffan is offline   Reply With Quote
Old 19-12-13, 16:28   #5
Armandot

Stage 5
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,637
Member of:
[Oltcit]
[VW]
[Fiat]
Default Re: Ford Focus ST vs Vw Golf V GTI vs Seat Leon Cupra

Cam greu GTI edition 30 in 10.000 euro sau cel putin nu prea am vazut pe la noi.Sunt orientat mai mult spre ST, dar vroiam sa vad poate sunt alte argumente care schimba balanta.
Armandot is offline   Reply With Quote
Old 19-12-13, 16:37   #6
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Ford Focus ST vs Vw Golf V GTI vs Seat Leon Cupra

La banii astia, as merge pe un Focus St. Sta bine la capitolul: fiabilitate, potential tuning, placerea condusului si sunet (mult peste Gti). Reversul medaliei fata de Gti sunt consumul (un pic mai mare) si impozitul pe an (care e ceva mai mare). Oricum astea sunt nimic, fata de starea in care se prezinta automobilul la momentul achizitionarii, asadar cel mai important lucru e sa sti cat de cat ce cumperi,
Bafta !
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 19-12-13, 19:13   #7
Dori11

Stage 2
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 67
Default Re: Ford Focus ST vs Vw Golf V GTI vs Seat Leon Cupra

sal. am avut de a face cu focusul st din poza.
ca motorizare 5 cilindri in linie fabricat de volvo deci destul de fiabil, presiune de supraalimentare 1,2. cutie manuala 6 trepte,traciune fata, ca si putere daca o calcam puternic in treapta 2 -3 rupea aderenta instantaneu deci necesita un 4x4. consumul era de 18 pe oras iar afara in functie de talpa soferului. la interior era frumoasa, sistem audio sony mp3 de fabrica. pe suspensii statea foarte bine. culoarea electric orange destul de pretentioasa a fost atinsa de cateva ori si nu a mai iesit pe nuanta.
Dori11 is offline   Reply With Quote
Old 19-12-13, 19:41   #8
tzatzichi

Stage 5
 
tzatzichi's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 500
Default Re: Ford Focus ST vs Vw Golf V GTI vs Seat Leon Cupra

Quote:
Originally Posted by Dori11 View Post
sal. am avut de a face cu focusul st din poza.
ca motorizare 5 cilindri in linie fabricat de volvo deci destul de fiabil, presiune de supraalimentare 1,2. cutie manuala 6 trepte,traciune fata, ca si putere daca o calcam puternic in treapta 2 -3 rupea aderenta instantaneu deci necesita un 4x4. consumul era de 18 pe oras iar afara in functie de talpa soferului. la interior era frumoasa, sistem audio sony mp3 de fabrica. pe suspensii statea foarte bine. culoarea electric orange destul de pretentioasa a fost atinsa de cateva ori si nu a mai iesit pe nuanta.
stock nu face niciodata presiune 1.2
tzatzichi is offline   Reply With Quote
Old 21-12-13, 16:28   #9
lowlifer

Stage 1
 
Join Date: Nov 2013
Posts: 16
Default Re: Ford Focus ST vs Vw Golf V GTI vs Seat Leon Cupra

Eu am auzit numai povesti horror cu focusurile noi. Destul de rar ce-i drept, dar si cand crapa ceva la ele te-ai scos. Cred ca risti destul de mult luand un Focus: costuri mari la piese, taxe si impozite, valoare revanzare 0.

Leon 5p e urat cu spume la interior.

As merge pe Golf 5 2.0tfsi, e foarte comuna si modificata de multi oameni.

GTR: cu un remap la GTI k03 ajungi la 240hp si e considerabil mai ieftin decat Edition 30. Dupa parerea mea un Ed 30 cu remap e degeaba cata vreme are tot FWD.
lowlifer is offline   Reply With Quote
Old 21-12-13, 18:27   #10
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Ford Focus ST vs Vw Golf V GTI vs Seat Leon Cupra

Quote:
Originally Posted by lowlifer View Post
Eu am auzit numai povesti horror cu focusurile noi. Destul de rar ce-i drept, dar si cand crapa ceva la ele te-ai scos. Cred ca risti destul de mult luand un Focus: costuri mari la piese, taxe si impozite, valoare revanzare 0.

Leon 5p e urat cu spume la interior.

As merge pe Golf 5 2.0tfsi, e foarte comuna si modificata de multi oameni.

GTR: cu un remap la GTI k03 ajungi la 240hp si e considerabil mai ieftin decat Edition 30. Dupa parerea mea un Ed 30 cu remap e degeaba cata vreme are tot FWD.
Depinde de pretentii, CP nu sunt degeaba deloc in treptele superioare.

Pe langa asta, motorul de pe Edition 30 este mult mai reusit decat cel de pe GTI.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 21-12-13, 20:47   #11
Armandot

Stage 5
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,637
Member of:
[Oltcit]
[VW]
[Fiat]
Default Re: Ford Focus ST vs Vw Golf V GTI vs Seat Leon Cupra

Cred ca renunt la GTI,edition 30 e greu de gasit... si ma avantajeaza mai mult St sau Cupra...fara sa tinem cont de costurile de impozit si asigurare,cred ca St e oleaca in avantaj cu motorul de 2.5 .Ca sunet, ca posibilitate de upgrade cu interne stock,acuma ca fiabilitate nu stiu ce sa zic sper sa fie ok.

Cum zicea si colegul mai sus, parca GTI deja e o masina prea comuna le vezi destul de des... pe cand St sau Cupra mai rar.
Armandot is offline   Reply With Quote
Old 21-12-13, 21:44   #12
Skelter

Stage 5
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 349
Default Re: Ford Focus ST vs Vw Golf V GTI vs Seat Leon Cupra

Am avut ocazia sa merg de cateva ori cu ST si Leon. ST a avut varul meu cam 2 ani. Cu Leon Cupra am mers cu a unui vecin cateva saptamani. Cum a zis si colegul de mai sus. Interiorul la cupra cam lasa de dorit. Dupa mine singurul plus este ca are 4 usi si e ceva mai spatioasa. Avand in vedere potentialul de tuning, fiabilitatea si senzatia de condus ST-ul castiga detasat. Si sunetul ii ofera un mare avantaj. Numai ca e destul de complicat sa gasesti una in stare buna. Care nu a fost forjata. Sunt masini sa te distezi cu ele si na, niciodata nu se stie.
__________________
Loud pipes save lives.
Skelter is offline   Reply With Quote
Old 22-12-13, 01:02   #13
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Ford Focus ST vs Vw Golf V GTI vs Seat Leon Cupra

si ST gasesti in 4 usi, iar ca fiabilitate si costuri toate 3 sunt cam la fel. cine crede ca intretinerea unui GTI este la fel ca a unui golf 1.6 nu stie despre ce vorbeste, la fel si ST-ul fata de un focus normal. motorul si transmisia de pe ST si-au dovedit fiabilitatea si pe volvo.

singurele minusuri sunt la taxe ca doar este 2.5.

nu discutam de gti cu remap, ca daca faci asta la un ed. 30 unde ajungi? este alceva ed. 30 si chiar se merita, mai ales cu DSG.

de megane rs ce zici? si asta este o masina interesanta

sau preferata mea, mazda 3 mps, o masina foarte tare!
steffan is offline   Reply With Quote
Old 23-12-13, 21:41   #14
zapinstein

Stage 2
 
zapinstein's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 63
Member of:
[FORD]
Default Re: Ford Focus ST vs Vw Golf V GTI vs Seat Leon Cupra

Pot doar sa-ti recomand ceea ce conduc fara probleme de 5 ani si anume un ST.
Am una bucata facelift electric orange in 5 usi de la 0 km, avand in prezent 88,000 km. Contra unui pret corect, este posibil sa-l vand unui pasionat la fel ca si mine. Toate reviziile au fost la Romcar si a avut zero (0) probleme pana in acest moment.

Nu recomand pre facelift (2007) intrucat a avut niste probleme corectate doar in varianta facelift.

Cand vrei sa vezi ce feeling iti ofera un ST sau mai multe detalii, PM me. Masina e prezentata in threadul asta

Spor la comparatii !
__________________
Ford Focus ST facelift 2008
zapinstein is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -