Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 22-11-13, 21:55   #16
RazvanCRZ

Stage 1
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 23
Default Re: Un versus mai low cost

Ma asa e, nu zic ca un logan pe gpl n-ar fi afacere, dar nu prea gasesc
RazvanCRZ is offline   Reply With Quote
Old 22-11-13, 21:59   #17
gabi04

Stage 4
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 258
Default Re: Un versus mai low cost

Quote:
Originally Posted by RazvanCRZ View Post
Ma asa e, nu zic ca un logan pe gpl n-ar fi afacere, dar nu prea gasesc
vazusem eu acum ceva timp pe mercador...logan ph1 1.6 mpi gpl,acum ar fi doua probleme:
1.nu stiu daca mai e valabil anuntul
2.nu mai stiu pretul
daca-l gasesc am sa-ti pun linkul,desi nu cred ca mai e valabil,chiar daca...si tu poti sa-ti montezi dupa.
gabi04 is offline   Reply With Quote
Old 22-11-13, 22:18   #18
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Un versus mai low cost

crezi ca piesele la celelate 3, sunt mai scumpe decat la logan? ))
Cu cat se face un schimb de ulei la logan?...ia sa aud? )
JDV is offline   Reply With Quote
Old 22-11-13, 23:31   #19
RazvanCRZ

Stage 1
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 23
Default Re: Un versus mai low cost

Da pai ma uitam si eu, ca multe din loganuri sunt la preturi destul de marisoare in comparatie cu concurenta. Adica nu am vazut loganuri sub 2500, care sa arate cat de cat ingrijit. Si de aici intrebarea: e mai greu de intretinut o fabia 1.4 din 2003 fata de un logan din 2005. Preturile sunt oarecum similare
RazvanCRZ is offline   Reply With Quote
Old 23-11-13, 00:06   #20
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Un versus mai low cost

Macar in fabia nu e nevoie sa tip ca sa ma aud cu pasagerul, dupa ce trec de 120km/h
JDV is offline   Reply With Quote
Old 23-11-13, 08:34   #21
lowlifer

Stage 1
 
Join Date: Nov 2013
Posts: 16
Default Re: Un versus mai low cost

Hai sa recapitulam:

Quote:
iar legat de consum nu imi fac probleme pentru ca nu am drumuri asa lungi de facut.
[...]
Deasemenea am 24 de ani si nu pot spune ca am anumite nevoi speciale de spatiu, confort sau sportivitate, e adevarat orice plus la oricare dintre capitolele de genu va fi un plus, dar ca si masina o sa fie condusa mai mult in oras si ocazional odata de doua ori pe an la o plecare la munte sau mai stiu eu ce, ce ma intereseaza in principal: sa fie cat mai ieftin de intretinut atat la capitolul consum cat si la piese si eventualele probleme
JDV tu de cate ori pe saptamana mergi cu peste 120km/h in oras si mai ai si timp sa vb cu pasagerul?!

Ai dreptate, costurile la piese consumabile sunt aproximativ la fel Astra G - Logan, dar la cea din 2002 se vor strica mai multe fata de un Logan din 2006. Masina aia cu 2002 pe acte are 12 ani impliniti si merge pe 13, poti sa fii sigur ca orice tine de suspensie si directie nu mai tine un an.

Cand ai buget mic/fix NU iei masina veche.

PS: RazvanCRZ ai grija cu taxa.
lowlifer is offline   Reply With Quote
Old 23-11-13, 09:19   #22
jemis90
Opel Driver

Stage 5
 
jemis90's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 361
Member of:
[Opel]
Default Re: Un versus mai low cost

Daca nu gasesti la pret bun, si sa fie si bun (adica nu un fost taxi) logan, incearca cu o Fabia 1.4 75 cp. Nu e rallycar, dar isi face treaba de masina prin oras. Varianta de 1.4 101 cp are mai multi cai (logic) si de obicei mai multe dotari - dar si preul e mai mare.

Oricum, dintre cele enumerate important e sa fie cat mai noua si cu km apropiati de realitate . La un 2003 ...cam 120-150 mii/km e o valoare plauzibila pt o masina mica de oras, daca nu a fost folosita intensiv, si dat inapoi la 90 mii "real" de la 200.
__________________
Renault Megane2 Actual

Corsa b-sold / Rover 25-sold /Clio Mk1 sold
Family - /Logan 2005,Ibiza 2012,MCV 2013\

Last edited by jemis90; 23-11-13 at 09:49.
jemis90 is offline   Reply With Quote
Old 23-11-13, 12:59   #23
Racorp

Stock
 
Join Date: Nov 2013
Posts: 5
Default Re: Un versus mai low cost

Quote:
Originally Posted by JDV View Post
crezi ca piesele la celelate 3, sunt mai scumpe decat la logan? ))
Cu cat se face un schimb de ulei la logan?...ia sa aud? )
daca e fara filtru de polen cu 150 ron, filtre Mann + ce ulei ii trebuie(cantitate si calitate), daca are flitru de polen cam 200 ron. Preturile ti le dau din propria experienta. Si din ce stiu la Fabia 1.4 preturile sunt cu vreo 20-30ron mai mari fata de Logan. Daca nu ma crezi iti dau magazinul de la care am cumparat cele necesare Loganului.
Racorp is offline   Reply With Quote
Old 23-11-13, 18:25   #24
Lucian MC

Stage 5
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 446
Member of:
[DACIA]
Default Re: Un versus mai low cost

Deci sa incepem cu inceputul.
Un logan este o baza buna daca vrei sa cari cartofi si nu vrei prea multe pretentii de comfort si siguranta rutiera . La capitolul mecanica da suspensiile de renault pardon dacia sunt poate putin mai ieftine decat cele de opel/vag/japoneze dar per total te vor ajunge mult mai scump deoarece desi diferenta de pret exista ,exista si o mare diferenta de calitate intre marcile astea gen un amortizor nou de renault care a tinut 10 k km si un amortizor nou de vw care la 150 k inca mai este in standarde ambele masini circuland pe aceleasi drumuri cu acelasi sofer si fiind schimbate pe original piesele. In principiu si practic motoarele benzinare de logan sunt foarte rezistente dar daca poti si vrei unul pe gpl cauta unul cu gpl de fabrica si nu vei regreta.
Daca vrei masina cu un grad de comfort si siguranta mai mare alege cu incredere un opel,vw ,seat sau orice alta marca inafara de frantuzoaice si de italience fiind considerate masini frumoase dar proaste si fiind preferatele celor de la dezmembrari fiind cele cu un grad mare de defectare . De asemenea incearca sa cauti masinile fabricate in germania daca iti achizitionezi un vw sau orice alta masina germana pentru ca alea sunt facute mai cu simt de raspundere fata de cele din spania sau turcia si asta tio zic din experienta chiar daca am 22 de ani.
Daca vrei masina de carat cartofi sau sa iti faci doar treaba cu ea care se devalorizeaza rapid si costa teoretic putin intretinerea dar practic mult ia un logan sau o masina frantuzeasca,italiana sau englezoaica(gen rover) ,dar daca vrei o masina de comfort care sa o folosesti cu placere in momentul in care o folosesti alege o nemtoaica fara a sta pe ganduri.
Lucian MC is offline   Reply With Quote
Old 23-11-13, 23:44   #25
VDAN

Stage 5
 
VDAN's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 405
Default Re: Un versus mai low cost

Quote:
Originally Posted by lowlifer View Post
Hai sa recapitulam:



JDV tu de cate ori pe saptamana mergi cu peste 120km/h in oras si mai ai si timp sa vb cu pasagerul?!

Ai dreptate, costurile la piese consumabile sunt aproximativ la fel Astra G - Logan, dar la cea din 2002 se vor strica mai multe fata de un Logan din 2006. Masina aia cu 2002 pe acte are 12 ani impliniti si merge pe 13, poti sa fii sigur ca orice tine de suspensie si directie nu mai tine un an.

Cand ai buget mic/fix NU iei masina veche.

PS: RazvanCRZ ai grija cu taxa.

dupa ce scri aici ai sigur logan,daca tu compari la suspensie o astra,un focus sau un golf cu loganu.o masina de 12-13 ani straina nu se compara nici cu loganu 2(atentie nu faza 2)
cat despre treaba cu rugina la logan ca sa rezolvat ma faceti sa rad
romanu inca nu intelege ca nu mai exista dacie(logan,sandero,duster),sunt renault de fapt
ca fiabilitate,costuri,dotari,putere,consum o astra sau un focus(golful e putin mai scump la piese dar nici ala nu te omoara) nici nu se compara cu loganul.
poti sa iti cumperi o masina straina cu 2500(cu tot cu taxa)si 500 de euro sa o pui la punct si ai masina 2-3 ani fara probleme,sau iti cumperi o coaja de logan mai noua cu 4 ani cu 2500-3000,dupa care nu mai ai bani de taxa,alti 1000+ de euro.si rupta de ce au carat romanii cu ea(si sa vezi ce ieftina e bucsaraia si restul la logan
bafta in alegerea facuta
__________________

VDAN is offline   Reply With Quote
Old 24-11-13, 02:52   #26
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Un versus mai low cost

Astra, Golf, Ibiza, Fabia etc. s-au vandut in numar foarte mare pentru ca sunt masini bune, si ieftine.
Loganul s-a vandut in numar foarte mare pentru ca e foarte ieftin.
Observi o caracteristica lipsa la logan?
Nu zic ca e prost si ca dupa 10km se rupe in doua....doar ca nu e la fel ce comfortabil, la fel de inchegat, la fel de finisat, ca si cele mentionate mai sus.
Daca vrei masina pentru portbagaj si volan...sigur, loganul e de ajuns....dar daca vrei ca atunci cand intri cu 60 intr o curba, sa ramai pe scaun si sa nu fi nevoit sa te ti de usa...atunci loganul nu e pt tine.
JDV is offline   Reply With Quote
Old 24-11-13, 03:20   #27
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Un versus mai low cost

Quote:
Originally Posted by JDV View Post
Macar in fabia nu e nevoie sa tip ca sa ma aud cu pasagerul, dupa ce trec de 120km/h
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 24-11-13, 03:22   #28
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Un versus mai low cost

Quote:
Originally Posted by VDAN View Post
dupa ce scri aici ai sigur logan,daca tu compari la suspensie o astra,un focus sau un golf cu loganu.o masina de 12-13 ani straina nu se compara nici cu loganu 2(atentie nu faza 2)
cat despre treaba cu rugina la logan ca sa rezolvat ma faceti sa rad
romanu inca nu intelege ca nu mai exista dacie(logan,sandero,duster),sunt renault de fapt
ca fiabilitate,costuri,dotari,putere,consum o astra sau un focus(golful e putin mai scump la piese dar nici ala nu te omoara) nici nu se compara cu loganul.
poti sa iti cumperi o masina straina cu 2500(cu tot cu taxa)si 500 de euro sa o pui la punct si ai masina 2-3 ani fara probleme,sau iti cumperi o coaja de logan mai noua cu 4 ani cu 2500-3000,dupa care nu mai ai bani de taxa,alti 1000+ de euro.si rupta de ce au carat romanii cu ea(si sa vezi ce ieftina e bucsaraia si restul la logan
bafta in alegerea facuta
SUSTIN!!!!!
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 24-11-13, 03:31   #29
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Un versus mai low cost

Quote:
Originally Posted by RazvanCRZ View Post
Da pai ma uitam si eu, ca multe din loganuri sunt la preturi destul de marisoare in comparatie cu concurenta. Adica nu am vazut loganuri sub 2500, care sa arate cat de cat ingrijit. Si de aici intrebarea: e mai greu de intretinut o fabia 1.4 din 2003 fata de un logan din 2005. Preturile sunt oarecum similare
cand ai drum prin bucuresti(o sa iti las nr de tel in privat)...daca vrei sa vii sa iti dau sa mergi cu un logan din 2006 la 50.000 km un singur propietar...super ingrijit....si cu inca 2 masini...un vw passat din 2002 cu 320.000 km de firma.....si un ford focus din 2005 cu 220.000 km tot de firma....sa iti dai seama de diferenta....
si mai gandeste-te si la siguranta...mai mult decat la costul pieselor....la ce masini ai pus tu in discutie diferenta la pretul pieselor este mica....iar la fiabilitate diferenta este mare...asta daca stii ce masina iei,cum o ingrijesti si de unde sa iei piesele....
__________________
OPEL ASTRA GTC 1.9 CDTI OPC LINE 2-2008----SOLD!!!
OPEL VECTRA C 3.0 CDTI-2007--SOLD!!
OPEL ASTRA J 1.7 CDTI-2011--SOLD!!!
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 24-11-13, 09:55   #30
babone
Honda Driver

Stage 5
 
babone's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 918
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default Re: Un versus mai low cost

Pe langa siguranta, eu as mai puncta si pozitia la volan, cel putin in logan-urile pe care le-am condus eu fiind mai chele nu aveau reglaj pe inaltime al scaunului, la ibiza/fabia poti gasi sa cumperi o masina cu climatronic sau scaune incalzite iar mie mi se personal nu-mi place bordul si pozitionarea butoanelor la logan dar si aspectul/calitatea plasticului din care este facuta plansa de bord.Daca ai posibilitatea fa un drum pana la Buc si daca te poate ajuta Alex.panciu cum a scris mai sus atunci te vei convinge singur care merita si care nu.
babone is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -