Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 21-11-13, 13:19   #1
RazvanCRZ

Stage 1
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 23
Default Un versus mai low cost

Salut! As cam vrea sa imi iau o masina prin ianuarie, sper eu, bani nu prea sunt ca si astia ii iau prin credit bancar, adica suma de 3000 euro si sunt cam indecis. Lista de masini ar fi cam asta:
- Opel astra g an 2001-2004, motor 1.4-1.6
- Seat ibiza 6L an 2002-2004, motor 1.4
- Skoda fabia an 2001-2004, motor 1.4
- Dacia logan an 2005-2006, motor 1.6
Lista am facuto dupa un mic studiu de piata si pe baza preferintelor proprii evident. Inainte sa sariti cu gura pe mine, stiu ca masinile nu au nicio treaba una cu alta, dar in definitiv totul se reduce la bani. Motoarele le-am ales pe cele pe benzina pentru ca in bani astia nu as vrea sa ma risc cu un motor pe motorina si oricum am o mica placere pentru benzinare, iar legat de consum nu imi fac probleme pentru ca nu am drumuri asa lungi de facut. De ce am deschis thredul acesta? Pentru ca sunt in pana de idei, sunt pasionat de masini, ca majoritatea care intra pe acest forum banuiesc, dar niciuna din masinile din lista nu pot spune ca iti da vreun fior, sunt masini normale gandite si construite sa te duca din punctul A in punctul B gandite sa fie cat mai ieftin de intretinut, va rog sa ma contraziceti daca n-am dreptate. Threadul l-am deschis la sectiunea versus pentru ca se vrea a fi un versus intre masinile din lista si bineinteles alte propuneri, lista nu e batuta in cuie. Deasemenea am 24 de ani si nu pot spune ca am anumite nevoi speciale de spatiu, confort sau sportivitate, e adevarat orice plus la oricare dintre capitolele de genu va fi un plus, dar ca si masina o sa fie condusa mai mult in oras si ocazional odata de doua ori pe an la o plecare la munte sau mai stiu eu ce, ce ma intereseaza in principal: sa fie cat mai ieftin de intretinut atat la capitolul consum cat si la piese si eventualele probleme
RazvanCRZ is offline   Reply With Quote
Old 21-11-13, 14:36   #2
!41!
Banned

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,397
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[Honda]
Default Re: Un versus mai low cost

Loganul de 1.6 merge bine fata de varianta 1.4 si e mai fiabil ca masinile VAG sau Opel.
!41! is offline   Reply With Quote
Old 21-11-13, 14:55   #3
RazvanCRZ

Stage 1
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 23
Default Re: Un versus mai low cost

Asta asa o fi, dar din cate stiu loganurile de dinainte de facelift nu aveau tabla galvanizata si sufera de rugina. Ca sa nu mai zic ca nu au nici ABS
RazvanCRZ is offline   Reply With Quote
Old 21-11-13, 15:08   #4
gabi04

Stage 4
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 258
Default Re: Un versus mai low cost

loganurile de dinainte de facelift..la ele,problema cu rugina s-a rezolvat incepand cu 2006,nu mai stiu exact ce luna...ce sa zic,eu as merge tot pe logan.
uite,iti dau un site "cu piese de masini" ),daca pot spune asa...aici te poti uita la fiecare marca de masina pe care ai ales-o,la pretul pieselor ma refer si sa faci o comparatie intre ele,poate o sa te ajute.

autokarma.ro...sper ca nu se considera reclama
Numai bine!

PS: dupa parerea mea,zic eu ca e bine ca nu te-ai gandit si renault,m-am convins si eu acum cateva zile ca sunt scumpe la piese frantuzoaicele astea ...dar daca-ti permiti,asta n-ar fi o problema.

Last edited by gabi04; 21-11-13 at 15:14.
gabi04 is offline   Reply With Quote
Old 21-11-13, 15:17   #5
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Un versus mai low cost

Toate in afara de logan, au o calitate putin mai ridicata, a interiorului, si a masinii per ansamblu.
Deci, cel mai bine e asa: Te uiti la motoarele de 1.4, si vezi ce masina cantareste cel mai putin.
Eu am facut prostia sa cred ca, 1.4 consuma mai putin ca 1.6, fiind mai mic, insa nu am luat in calcul greutatea masinii, care e destul de mare.
Asa ca, acum nu doar ca imi consuma exact cat un 1.6, dar mai stau si 14 secunde pana ajung la 100.
JDV is offline   Reply With Quote
Old 21-11-13, 15:50   #6
RazvanCRZ

Stage 1
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 23
Default Re: Un versus mai low cost

Punctele forte pe care le vad, eu cel putin, la logan sunt faptul ca e o masina simpla, fiabila si ieftina ceea ce nu pot sa spun ca nu imi convine. Dar in rest e urata saraca, nu ca celalte ar fi desenate de pininfarinna, dar loganul e urat rau si materialele chiar sunt proaste, zic asta pentru ca am avut un logan in familie. Nu ma intelegeti gresit,nu incerc sa combat loganul ci incerc sa aflu daca celalte au acel ceva in plus care sa le faca sa merite si aici ma refer in principal la placerea de a o conduce. Stiu, sunt complicat rau, de asta si cer parerile altora
RazvanCRZ is offline   Reply With Quote
Old 21-11-13, 16:36   #7
babone
Honda Driver

Stage 5
 
babone's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 918
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default Re: Un versus mai low cost

Ai putea sa iei in calcul si varianta cu golf 4, la bugetul aferent gasesti unul in stare buna si cu dotari bunicele la variantele pe benzina.Am inteles ca si 1.4 si 1.6 pe golf 4 consuma cam la fel, mie in Bucuresti imi consuma 8% dar mers incet si fara conditii de trafic aglomerate, vorbesc de motorul 1.4.Acum depinde si de gusturile fiecaruia dar din toate cele enumerate de tine nu este niciuna facuta pentru "curse" ci doar sa-ti dea strictul necesar asa ca eu m-as orienta spre masina care-mi place mai mult ca aspect si ca dotari, fiabile si ieftine de intretinut cred ca sunt toate.
babone is offline   Reply With Quote
Old 21-11-13, 16:53   #8
RazvanCRZ

Stage 1
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 23
Default Re: Un versus mai low cost

Nici prin cap nu mi-a trecut ca vreuna din ele ar fi racing, dar asta nu inseamna ca vreau ultima caruta la care sa fie nevoie sa ma leg de scaun din cauza ruliului. Si ca fiabilitate si ieftine sunt toate, te referi la faptul ca toate au cam aceleasi preturi? Iar in legatura cu golful nu l-am luat in calcul pentru ca pur si simplu nu imi place si e si ceva mai vechi decat restu si cu ceva mai multi km
RazvanCRZ is offline   Reply With Quote
Old 21-11-13, 16:54   #9
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Un versus mai low cost

la bugetul tau cu credit, cea mai buna alegere este logan 1.6 + gpl

te va duce din punctul A in punctul B la caldura si cu A/C, fara pretentii la costuri absolut minime. este o masina foarte robusta cu un pret foarte bun la piese, iar cu gpl iesi super si cu consumul de carburant. il poti gasi si cu km mai putini si un an mai bun.

la celelalte, desi arata mai bine, sunt mai confortabile, pot sa apara diverse cheltuieli datorita anului de fabricatie si a rulajului.


trebuie sa te gandesti bine la ce alegi si la ce posibilitati financiare ai!
__________________
Ford Focus ST170
steffan is offline   Reply With Quote
Old 21-11-13, 17:16   #10
gabi04

Stage 4
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 258
Default Re: Un versus mai low cost

"trebuie sa te gandesti bine la ce alegi si la ce posibilitati financiare ai! "
@steffan: foarte bine punctat

Last edited by gabi04; 21-11-13 at 17:20.
gabi04 is offline   Reply With Quote
Old 21-11-13, 17:20   #11
RazvanCRZ

Stage 1
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 23
Default Re: Un versus mai low cost

Exact la asta m-am si referit ca daca aveam alte posibilitati faceam si un credit mai mare si nu mai aveam problema asta. Dar e cu dus si intors pe de-o parte sunt cei care nu ar lua logan in veci, de cealalta parte sunt cei care vaf in logan masina omului pragmatic. Singura problema la logan pe care o vad e problema cu rugina, dupa cum am mai zis
RazvanCRZ is offline   Reply With Quote
Old 21-11-13, 17:26   #12
RazvanCRZ

Stage 1
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 23
Default Re: Un versus mai low cost

Quote:
Originally Posted by gabi04 View Post
"trebuie sa te gandesti bine la ce alegi si la ce posibilitati financiare ai! "
@steffan: foarte bine punctat
Pai de la posibilitatile financiare am si plecat cand am facut lista: preturile sunt destul de apropiate, ani oarecum aceiasi, consum in general la fel +/- un litru. De aici si threadul
RazvanCRZ is offline   Reply With Quote
Old 21-11-13, 20:09   #13
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Un versus mai low cost

Cand n-ai bani alegi o masina cat mai noua, cat mai putin rulata si cat mai accesibila la intretinere. E drept ca Astra G e foarte ieftina la intretinere dar in cazul asta cred ca e mai ok un Logan mai nou. O problema la Logan ar fi taxa de inmatriculare, cele pana in 2007 sunt euro 3 si taxa este aberanta, in jur de 1500-2000 eur asa ca ar fi bine sa gasesti una cu taxa platita si nerecuperata.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 21-11-13, 20:16   #14
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Un versus mai low cost

Quote:
Originally Posted by gabi04 View Post
loganurile de dinainte de facelift..la ele,problema cu rugina s-a rezolvat incepand cu 2006,nu mai stiu exact ce luna...ce sa zic,eu as merge tot pe logan.
S-a rezolvat un C***T
Aceeasi tabla o au inclusiv loganurile noi 2013, doar ca trebuie sa asteptam sa iasa din garantie tabla 6ani. De asemenea nu exista tabla cu adevarat galvanizata la nici un logan. Garantia e tot de 6ani ca si inainte.

*RazvanCRZ
Daca ar fi sa aleg o masina din lista clar nu as alege loganul. E fiabil, rezistent, spatios, are piese de calitate din fabrica(comparativ cu alte dacii anterioare), e mai nou, are sigur km putin la banii astia dar mai devreme sau mai tarziu te va dezamagi. Pur si simplu nu se ridica la calitatea altor masini pt. ca nu are cum. Loganul se fabrica cu 8000E iar un vw cu 14mii. Are mici deficiente. Daca le accepti atunci masina chiar e ok. Daca nu le accepti iti va parea rau ca nu ai facut alta alegere. De asta trebuie sa te informezi ce neajunsuri are loganul.

Si ai grija ca la 2005-2006 e Euro3 deci pica din start.
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 22-11-13, 20:52   #15
lowlifer

Stage 1
 
Join Date: Nov 2013
Posts: 16
Default Re: Un versus mai low cost

Mai bine dezamagit si cu creditul achitat decat sa tii opel seat skoda vw cumparata pe credit in parcare ca n-ai bani sa o repari.

Si votul meu merge catre Logan GPL luat de la proprietar.
lowlifer is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -