Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 11-09-13, 08:09   #121
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: opel astra g vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by silviu.o View Post
Tata platea 400 RON, revizia simpla la Dacia Service. Eu dadea 350 RON pentru un golf 5 la un service care era acceptat VW, imi puneau si stampila pe certificat. Ulei imi puneau tot timpul Castrol EGDE 5w40, clasa VW 505.01, pentru pompe duze, si filtru de ulei ori bosh ori mann. La 30 de mii la mine costa vreo 550 - 600 RON, se schimbau si filtrele de aer, habitaclu si combustibil, dar la logan au fost revizii si de 600 , si de 900 RON. Am impresia ca intre timp preturile au scazut, ca nu prea mai aveau clienti.
Si dupa parerea ta cat crezi ca e o revizie la orice marca low-cost in alta parte decat in reteaua proprie de service-uri? Eu zic ca undeva pe la 60%
Tu de ce nu te-ai dus in reteaua Vw?
lord_wader is offline  
Old 11-09-13, 08:25   #122
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: opel astra g vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by ryoraul View Post
De aceea este plina Romanai cu logane ca sunt multi incuiati ca tine si tantalai( tot ca tine) care nu stiu numai Dacia si mai sunt si mosi de astia care au avut Dacia si aia e masina suprema.
Atunci imi zici si mie de ce forumul logan are zeci de mii de useri majoritatea tineri, multi familisti? Romania e plina de logane pt. ca oamenii sunt saraci. Si asta e valabil si pt. faptul ca Romania e plina de opeluri, golfuri, skode sh. Ca daca ar avea bani si-ar lua aceste masini de noi[/QUOTE]


Quote:
Originally Posted by ryoraul View Post
Si o cunostinta de a mea a avut logan si dupa 10.000 km a inceput sa scartaie usa si la alte masini premium nu cred ca auzi asa ceva la acei kilometrii asa ca pune mana si invata ce este premium si ce este pentru toata lumea. La masinile premium dai un ban si stai in fata.
Mai oameni buni....cand va aud invocand cuvantul premium....Aveti carte de munca undeva? munciti voi banii aia de masini premium? Banuiesc ca pt. unul ca tine e o nimica toata sa strangi 10.000E din salariu...sau din tastatura.

PS: acu mi-am adus aminte de tine, tu ai creat topicul asta https://forum.4tuning.ro/27-discutii-...ia/page-2.html

Last edited by lord_wader; 11-09-13 at 08:47.
lord_wader is offline  
Old 11-09-13, 09:31   #123
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: opel astra g vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
Atunci imi zici si mie de ce forumul logan are zeci de mii de useri majoritatea tineri, multi familisti?
Pentru ca decat persoanele tinere au tangente cu internetul....as vrea sa imi arati tu oameni de peste 40 de ani care stau pe forumuri auto cum stau aia de 20-25.
JDV is offline  
Old 11-09-13, 10:11   #124
alonso01

Stage 4
 
alonso01's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 271
Default Re: opel astra g vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by iulica097 View Post
Buna poanta radu =)) . Da stiu ca mai exista si alte masini low cost dar eu incerc sa va zic ca asta e cea mai buna alternativa , atat de buna incat o prefera si rusii si nemtii , si romania e plina de logane , de ce vedem multe logane si nu vedem atat de multe astra g sau alte masini din aceeasi clasa cu el ? tocmai fiindca nu se vand mai bine decat loganul sau s-au vandut dar nu au tinut atat timp . Deci inseamna ca daca se vinde atat de bine si in alte tari nu e deloc o masina proasta .
Stai tu linistit ca sunt multe Astra G pe strazile din Romania!
Asa ziceam si eu de 1310-le pe care l-a avut tata ca nu se compara cu altele ca se repara imediat etc(mentalitate de copil bineinteles), dar dupa ce mi-am luat permisul si am mai mers si cu alte masini mi-am schimbat parerea!
Chiar daca tu ti una si buna cu Loganul lui taica-tu , dupa ce iti iei permisul si o sa mergi si cu alte masini inafara de Logan o sa vezi ca o sa iti schimbi parea!
alonso01 is offline  
Old 11-09-13, 10:12   #125
iulica097

Stage 4
 
iulica097's Avatar
 
Join Date: May 2013
Posts: 248
Default Re: opel astra g vs dacia logan

=)))) doamne fereste apara-ne si pazeste , voi sunteti adulti ? cati ani aveti ? cand va vad asa nici nu mai stiu cum sa reactionez . Ba da da-le dreaq de masini premium de o suta de mii de euro optionalele care chiar nu sti ce te-ai face fara ele... . Cred ca am inteles de fapt , tocmai voi da-ti exemple de logane care nu se strica si cu gura voastra spuneti ca e masina foarte buna care te duce din a in b dar ce vreti mai mult ?????? din moment ce e foarte buna dc nu va place ? v-ati nascut intr-un cadillac sau rollsroyce si masinile foarte bune nu sunt de ajuns pt voi ? Daca loganu te duce din a in b atunci seria 7 te duce din a in c sau cum ? Deci pentru voi nu conteaza masina ci MARCA , nu conteaza daca la 10.000e ai de ales intre un logan ph2 prestige full 16v si un bmw chel , voi alegeti bmwu ca sa nu va vada lumea din spatele blocului cu o dacie ca va patati orgoliu , asa ca mergeti cu un bmw care nici mp3 nu are si mai si consuma cat casa si prinde suta in 13 sec (adica trece 1.4 pe langa tine) si atunci sa vezi ce inseamna cu adevarat o masina foarte buna dar cu marca foarte proasta .
__________________
iulica097 is offline  
Old 11-09-13, 10:50   #126
scrisit

Stage 5
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 560
Default Re: opel astra g vs dacia logan

Bine, bine. Loganul e masina de tarani. Cari sobolani cu ea, te duci la peste, stai in scaune ca pe cuie si plasticul e mai prost ca ala de la pahare.
scrisit is offline  
Old 11-09-13, 11:23   #127
Tzzantaru

Stage 5
 
Tzzantaru's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 933
Default Re: opel astra g vs dacia logan

Chiar nu se indura nici un moderator sa steaga topicu' asta si sa-l baneze odata??
Tzzantaru is offline  
Old 11-09-13, 11:37   #128
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: opel astra g vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by iulica097 View Post
Daca loganu te duce din a in b atunci seria 7 te duce din a in c sau cum ?
Si loganul si 7-arul te duc din A in B, numai ca in bmw stai confortabil, cu ventilatie la 8===D sa nu ti se lipeasca de crac, cu volan care chiar are legatura cu soseaua, cu confort mai mare decat ai tu in casa, fara sa auzi toate zgomotele de afara, fara sa fiu nevoit sa stau asa cum imi dicteaza masina (scaune si volan adaptabile pe inaltime).
Intelege ca o masina premium face EXACT acelasi lucru ca si una low cost, doar ca o face mult mai bine si mult mai confortabil si performant.
JDV is offline  
Old 11-09-13, 12:34   #129
jemis90
Opel Driver

Stage 5
 
jemis90's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 361
Member of:
[Opel]
Default Re: opel astra g vs dacia logan

Sa vorbesti cand ai sa ai tu masinile tale.

Si bicicleta te duce de la A la B.

Vorba colegului de mai sus- stii cum e vara la 40 de grade sa ai racoare la dosss? Cred ca nu stii. Nu vroiam sa ma mai dau dus din masina omului.

Da'... pe langa asta mai vrem si ceva caluti, poate si un sistem audio mai de doamne'ajuta, poate vrem sa ne dam mai tare de 130 fara spaima ca urmeaza o curba etc.

Am mai zis si mai sus///cred ca altceva nu prea ai vazut pe aproape. Ce ai avut inainte ? Tico? 1310? -- Nimic?
__________________
Renault Megane2 Actual

Corsa b-sold / Rover 25-sold /Clio Mk1 sold
Family - /Logan 2005,Ibiza 2012,MCV 2013\

Last edited by jemis90; 11-09-13 at 12:36.
jemis90 is offline  
Old 11-09-13, 13:30   #130
iulica097

Stage 4
 
iulica097's Avatar
 
Join Date: May 2013
Posts: 248
Default Re: opel astra g vs dacia logan

Nu ca nu are rost . Asta e prima masina de cand m-am nascut eu . Vorbesc cu oamenii de bani gata care traiesc in palate , niste risipitori care nu pretuiesc lucrurile pe care le au . Una e sa muncesti sa te chinui ani de zile sa iti cumperi o masina si alta e sa ai bani si sa schimbi masinile cand ai tu chef si sa iti iei super luxoase si habar ai ce dotari ai cumparat sau nici macar nu le folosesti . Dc sa stearga topicul , asa ca ti se trezeste tie ? Sau din cauza cui sa il stearga , nu voi ma faceti mucos si in toate felurile ? Nu voi ati venit cu decapotabile si golf si mai stiu eu ce si gabi a specificat: nu am bani de dat pe masini scumpe , vreau ceva ieftin si fiabil ? si voi ati inceput cu supermega dotarile mileniului pe care doar bosorogii le prefera ca la fiecare atingere a plasticului se inteapa si vor numai piele si catifea in masina si care pe gabi nu il intereseaza .
iulica097 is offline  
Old 11-09-13, 15:14   #131
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: opel astra g vs dacia logan

Eu daca ti as da sa conduci o luna intreaga, zi de zi, o masina de peste 50.000e, apoi as lua acea masina inapoi si ti as da un Logan, ti ar fi dor de acea masina?
Ti ar fi dor sa stai confortabil?...sa iti reglezi masina cum vrei tu?...sa ai navigatie, net, sa ai volan incalzit cand intri iarna de la -15 grade in masina, sisteme de protectie, o caroserie ce nu se face punga la impact, un interior in care sa te simti bine, si nu plastic de la un capat la celalat?.....i ai duce dorul?
JDV is offline  
Old 11-09-13, 15:54   #132
Radu_Toretto93

Stage 4
 
Radu_Toretto93's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 196
Member of:
[2 Roti]
Default Re: opel astra g vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by JDV View Post
Eu daca ti as da sa conduci o luna intreaga, zi de zi, o masina de peste 50.000e, apoi as lua acea masina inapoi si ti as da un Logan, ti ar fi dor de acea masina?
Ti ar fi dor sa stai confortabil?...sa iti reglezi masina cum vrei tu?...sa ai navigatie, net, sa ai volan incalzit cand intri iarna de la -15 grade in masina, sisteme de protectie, o caroserie ce nu se face punga la impact, un interior in care sa te simti bine, si nu plastic de la un capat la celalat?.....i ai duce dorul?
fuji ma deaici dacia 16 valve ie mai buuna nai treaba akasa ?
Radu_Toretto93 is offline  
Old 11-09-13, 16:20   #133
scrisit

Stage 5
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 560
Default Re: opel astra g vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by iulica097 View Post
Una e sa muncesti sa te chinui ani de zile sa iti cumperi o masina.
Ba esti nebun? De unde ai tu habar de chestia asta?
scrisit is offline  
Old 11-09-13, 17:58   #134
ryoraul

Stage 4
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 285
Default Re: opel astra g vs dacia logan

Vorbeste si el din auzite. Copii care au dat si ei de net si isi etaleaza prostia.
ryoraul is offline  
Old 11-09-13, 18:30   #135
silviu.o

Stage 5
 
silviu.o's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 559
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Competitor CNCA]
Default Re: opel astra g vs dacia logan

Un lucru e interesant. Majoritatea tinerilor vizeaza la un bmw pisicuta sau ursulet, la un fiat coupe sau o honda civic ceea ce nu e rau, sunt masini foarte bune, si ofera satisfactii tineresti, eu nu am auzit nici unul la care visul sa fie un logan, care in general se adreseaza altui segment de varsta.
silviu.o is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -