Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 09-09-13, 12:17   #91
omaigadlol

Stage 3
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 138
Default Re: opel astra g vs dacia logan

Omul a zis ca si le-ar putea permite daca sunt fiabile. Una e sa dai niste bani pe o masina si sa nu pice nimic sau sa pice chestii super ieftine si usor de schimbat, alta e sa iei o masina premium la care risti sa pice turbina, ambreiajul (+dmf?), bratele (vw/audi) etc care nu sunt deloc la pret de piese de dacie.

Una e sa intretii un Logan si alta 530d unde dai doar pe un schimb de ulei cat pe un ambreiaj de Logan.

Dar lumea vede decat consumul mic, ca parca daca au acelasi consum alte cheltuieli gen impozit, RCA, cauciucuri, revizii costa si alea la fel ca la Logan.
omaigadlol is offline  
Old 09-09-13, 12:54   #92
ekofresh

Stage 4
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 250
Default Re: opel astra g vs dacia logan

Opaaa, de unde stii tu ce pica la o masina sh, cat de super ieftine sau cat de scumpe sunt piesele, Carmen Hara iti este ruda?
Vorbesti de fiabilitate la masinile sh de parca si-ar cumpara cotoarbele astea doua noi noute si beneficiaza de garantie si asistenta.
Omu' vrea sa isi cumpere o cotoarba iefina si si-a ales doua, de care a auzit si el, la care i-am recomandat o alta cotoarba dar imbracata mai frumos.
Sunt masini sh, ce nu e clar, nu stii ce iei! Lottery ticket!

Eheee, cu intretinerea...cat costa caseta de directie la Logan si cat costa la alte masini mai scumpe?
Daca masina e ieftinache noua, nu este o regula ca piesele sa fie ieftine, Loganul se bate lejer, de la egal la egal cu clasa compacta la preturi piese de schimb.
ekofresh is offline  
Old 09-09-13, 19:15   #93
silviu.o

Stage 5
 
silviu.o's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 559
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Competitor CNCA]
Default Re: opel astra g vs dacia logan

Subscriu la ce a zis colegul. Logan-ul e o masina scumpa la piese si intretinere. Noi am ajuns sa o comparam cu seria datorita faptului ca un coleg ridica asa tare in slavi loganul ca a zis ca numai in seria limuzine de lux si supersportive ar avea vreun rival. Nu stiu cum sunt costurile la Opel Astra, dar tatal meu cand avea logan benzinar cheltuia mai mult pe piese si revizii decat cheltuiam eu cu un golf TDI, iar preturile cam la orice piesa erau mai mari ca la golf.
silviu.o is offline  
Old 09-09-13, 22:29   #94
jemis90
Opel Driver

Stage 5
 
jemis90's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 361
Member of:
[Opel]
Default Re: opel astra g vs dacia logan

multe balarii..
Cearta la comparat 2 masini BANALE.
Opel astraG (nou) nu mai exista. Tinuta de drum,siguranta,confort - sunt mai bune fata de Logan ph1 daca si masina e buna si nu e un ciuruc muncit cu 250mii km prin gropile patriei.

Logan ph2 (2013) ...cine nu a pus mana pe materiale, sa se abtina. Calitatea e superioara fata de nume cu pretenii din categ de pret apropiate(auris,i30)...Dotari - ac,oglinzi el,geamuri,navigatie,usb,piele optional,abs,servo.. cam tot ce iti trebuie.

Cum sa fie scumpa intretinerea la Logan (ph1 mai ales) =))) cand cumperi planetara cu 1,5 mil. si tot kitul ambreiaj cu 3,5.

Problema cu injectoare la diesel.. aia e(era) buba. Dar benzinarele n-au probleme.
__________________
Renault Megane2 Actual

Corsa b-sold / Rover 25-sold /Clio Mk1 sold
Family - /Logan 2005,Ibiza 2012,MCV 2013\
jemis90 is offline  
Old 10-09-13, 01:20   #95
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: opel astra g vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by jemis90 View Post
multe balarii..
Cearta la comparat 2 masini BANALE.
Opel astraG (nou) nu mai exista. Tinuta de drum,siguranta,confort - sunt mai bune fata de Logan ph1 daca si masina e buna si nu e un ciuruc muncit cu 250mii km prin gropile patriei.

Logan ph2 (2013) ...cine nu a pus mana pe materiale, sa se abtina. Calitatea e superioara fata de nume cu pretenii din categ de pret apropiate(auris,i30)...Dotari - ac,oglinzi el,geamuri,navigatie,usb,piele optional,abs,servo.. cam tot ce iti trebuie.

Cum sa fie scumpa intretinerea la Logan (ph1 mai ales) =))) cand cumperi planetara cu 1,5 mil. si tot kitul ambreiaj cu 3,5.

Problema cu injectoare la diesel.. aia e(era) buba. Dar benzinarele n-au probleme.
compari loganul cu HYUNDAI I30????
te-ai urcat macar in i30-ul nou????
iti spun eu ca daca te urci in el si il mai si conduci putin o sa ramai surprins....
nu mai laudati atat loganul,este o masina care te duce din punctul a in punctul b....ATAT!!!!exact cum au spus si ceilalti de pe aici care au condus si logan,dar si alte masini.....si stiu sa faca o diferenta...atat il laudati de parca cine stie ce masina e....este o masina low cost care te duce din punctul a in punctul b si atat,vorbiti de confort,geamuri electrice,volan piele,pai astea le au masinile serioase din anii 80......

i-a vezi in pozele astea se compara hyundai cu logan?

ati inceput sa comparati logan cu bmw,cu toyota,cu hyundai.....ati luat-o razna rau....
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Hyundai-i30_Wagon-2013-800-4f.jpg
Views:	84
Size:	89.1 KB
ID:	2852139   Click image for larger version

Name:	dacia-logan-test-drive-2013-medium_63.jpg
Views:	83
Size:	146.5 KB
ID:	2852140  
__________________
OPEL ASTRA GTC 1.9 CDTI OPC LINE 2-2008----SOLD!!!
OPEL VECTRA C 3.0 CDTI-2007--SOLD!!
OPEL ASTRA J 1.7 CDTI-2011--SOLD!!!

Last edited by alex.panciu; 10-09-13 at 01:24.
alex.panciu is offline  
Old 10-09-13, 02:05   #96
jemis90
Opel Driver

Stage 5
 
jemis90's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 361
Member of:
[Opel]
Default Re: opel astra g vs dacia logan

Ma refeream la i30'u mai vechi. Vezi ca toyota face si ...yaris, si LandCruiser. Si nu au in comun decat emblema si primii 10 miiE din pret.
Nu am ridicat in slavi. Ca nu-i mare branza. Nici sport,nici 4x4 nici altceva special.E corecta pt pretul ei, si evolueaza in bine de la prima generatie si pana acum.

Eu am un tic...pipai,ciocanesc(ca la usa la apartament) plasticurile si imbinarile.
Am zis de dotari...ca tot spune lumea ca "nu are".
jemis90 is offline  
Old 10-09-13, 08:50   #97
iulica097

Stage 4
 
iulica097's Avatar
 
Join Date: May 2013
Posts: 248
Default Re: opel astra g vs dacia logan

Ia zi-ne si noua ce piese a schimbat la loganul pe benzina ? Eu nu stiu dc va hazardati atat de logan , loganul e o masina foarte buna si mai putine dotari inseamna mai putine defectiuni si sa stiti ca e o remarca foarte buna . Acum va intreb : voi ce ati alege , o masina mai buna decat logan dar "cheala" sau un logan full prestige 16v ?
__________________
iulica097 is offline  
Old 10-09-13, 09:41   #98
ekofresh

Stage 4
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 250
Default Re: opel astra g vs dacia logan

Iulica, si ca e Prestige full extra 16v si ca e ala de 5000e cu motor de 1.4 tot, Logan e, acelasi plastic il ai in interior si fix aceeasi tinuta de drum, acelasi confort. Iar din ce am observat pe tine nu te intereseaza un minim de dotari ci sa nu se strice, geamul se poate deschide si cu mana si aici ai dreptate, cum am zis, era o vreme cand masinile nu aveau nici minimul asta de dotari.

Eu iau o pauza.
ekofresh is offline  
Old 10-09-13, 09:41   #99
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: opel astra g vs dacia logan

Gata, că aţi īnceput s-o luaţi rău pe arătură.
Consider că au fost expuse suficiente puncte de vedere, atāt subiective cāt şi obiective.
Fiecare maşină are punctele sale forte şi totodată şi slăbiciunile sale.
__________________
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
andi_cimpean is offline  
Old 10-09-13, 11:27   #100
scrisit

Stage 5
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 560
Default Re: opel astra g vs dacia logan

Are gandire de batran, n-ai ce sa-i faci. Ma mir cum de zice de Logan ca e masina si nu zice de 1310.

Cu dotarile ai dreptate, mai putine dotari inseamna mai putine defectiuni... la Logan.
scrisit is offline  
Old 10-09-13, 11:36   #101
iulica097

Stage 4
 
iulica097's Avatar
 
Join Date: May 2013
Posts: 248
Default Re: opel astra g vs dacia logan

ma refeream la prestige ph2 care are bord crem si tapiterie crem
iulica097 is offline  
Old 10-09-13, 12:34   #102
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: opel astra g vs dacia logan

nu se ajunge nicaieri, nu vrea sa inteleaga. sa isi ia el logan, sa il faca turbo si gata. noi ceilalti stim ce sa alegem
steffan is offline  
Old 10-09-13, 12:39   #103
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: opel astra g vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by silviu.o View Post
Subscriu la ce a zis colegul. Logan-ul e o masina scumpa la piese si intretinere. Noi am ajuns sa o comparam cu seria datorita faptului ca un coleg ridica asa tare in slavi loganul ca a zis ca numai in seria limuzine de lux si supersportive ar avea vreun rival. Nu stiu cum sunt costurile la Opel Astra, dar tatal meu cand avea logan benzinar cheltuia mai mult pe piese si revizii decat cheltuiam eu cu un golf TDI, iar preturile cam la orice piesa erau mai mari ca la golf.
Tu iti luai piese si plateai manopera in Reprezentanta Vw? Ca altfel nu aveai cum sa iesi mai ieftin, un filtru de ulei e 12RON la logan. Nu-i Mann dar nici din targ nu e. Uleiul costa putin, vorbesc de Dacia Oil. Tu cumva bagi 10w40 ca sa fie mai ieftin?
Filtrul de aer e si ala ieftin. La diesel nu cred sa gasesti sub 30RON ceva de calitate. Daca chiar gasesti atunci scuza-ma dar nu tinei suficient de mult la masina. Un filtru bun pt. diesel(cred eu) are neaparat burete nu e simplu Nu mai vorbesc de ala de motorina. Si la diesel e neaparat sa fie original sau daca se poate acceptat de vw.
lord_wader is offline  
Old 10-09-13, 13:00   #104
silviu.o

Stage 5
 
silviu.o's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 559
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Competitor CNCA]
Default Re: opel astra g vs dacia logan

Tata platea 400 RON, revizia simpla la Dacia Service. Eu dadea 350 RON pentru un golf 5 la un service care era acceptat VW, imi puneau si stampila pe certificat. Ulei imi puneau tot timpul Castrol EGDE 5w40, clasa VW 505.01, pentru pompe duze, si filtru de ulei ori bosh ori mann. La 30 de mii la mine costa vreo 550 - 600 RON, se schimbau si filtrele de aer, habitaclu si combustibil, dar la logan au fost revizii si de 600 , si de 900 RON. Am impresia ca intre timp preturile au scazut, ca nu prea mai aveau clienti.
silviu.o is offline  
Old 10-09-13, 15:58   #105
Radu_Toretto93

Stage 4
 
Radu_Toretto93's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 196
Member of:
[2 Roti]
Default Re: opel astra g vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by iulica097 View Post
loganul e o masina foarte buna si mai putine dotari inseamna mai putine defectiuni si sa stiti ca e o remarca foarte buna
in cazul loganului da, mai putine dotari inseamna mai putine defectiuni.

eu nu inteleg de ce dracu suntem noi atat de fraieri, astia de stam de vorba cu tine si incercam sa te convingem ca ratza nu musca, cand tu de fapt esti muscat de ratza ...

__________________
Daca Ai Cap Ia-ti Altceva !

"- Nu avem carburatoare, dar poate doriti o cravata !"
Radu_Toretto93 is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -