Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 28-08-13, 22:12   #16
ekofresh

Stage 4
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 250
Default Re: opel astra g vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by scrisit View Post
Si Clio sau Alfa Romeo daca-si lua era multumit.
Cunoscatorule cu parc auto acasa, las-o mai incet.
Daca isi lua Alfa Romeo nu mai aparea topicul celalalt cu pariul cu Audi.
E bine asa, macar citim ce au unii pe acasa.
ekofresh is offline  
Old 28-08-13, 22:15   #17
iulica097

Stage 4
 
iulica097's Avatar
 
Join Date: May 2013
Posts: 248
Default Re: opel astra g vs dacia logan

Ce model de alfa ? Masina noua vorbesc , ce alfa romeo noua sub 10000e gaseam , clasa mini ?
iulica097 is offline  
Old 29-08-13, 06:40   #18
scrisit

Stage 5
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 560
Default Re: opel astra g vs dacia logan

La 18 ani sa te duci sa te angajezi agent de vanzari la Logan, da' pe specialitatea bosorogi iesiti la pensie. Numai alora le trebuie masini inalte, fara dotari si undite in portbagaj.
scrisit is offline  
Old 29-08-13, 08:18   #19
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: opel astra g vs dacia logan

La Astra G, motoarele pe benzină sunt recunoscute că se pot defecta ECU-urile şi aici mă refer la Z16SE (codul de motor), un defect care poate fi remediat cu nu foarte mulţi bani, mai sunt recunoscute ca fiind păpătoare de ulei dar asta este valabilă doar pentru motoarele de 1.6 benzină.
La un anumit număr de km, vei avea probleme cu EGR-ul, un defect care poate fi remediat cu curăţarea supapei sau schimbarea sa - Treabă valabilă pentru benzină şi diesel.
Debitmetrul ar mai putea pune mici probleme, treabă valabilă pentru diesel.
La benzină se numeşte senzor temperatură admisie aer.
Cam asta ar fi cu defectele de ordin mecanic, mai des cunoscute.
La partea de tablă stă bine dar pot apărea mici zgaibe din cauza drumurilor pe care le avem şi cum sunt ele deszăpezite. Mai contează acum şi anul maşinii şi cāt de tratată a fost īn baia de galvan.

Logan-ul este recunoscut pentru probleme de: ... să spună posesorii de Logan, ca să nu par subiectiv.

De calitatea materialelor, mă repet, nu stăm să comparăm.

P.S. Am putea adăuga īn ecuaţia asta şi VW Golf 4. Pot spune că se vede o mai mare atenţie a detaliilor faţă de Astra G dar cu timpul, parcă se uzează mai intens.
__________________
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
andi_cimpean is offline  
Old 29-08-13, 09:12   #20
iulica097

Stage 4
 
iulica097's Avatar
 
Join Date: May 2013
Posts: 248
Default Re: opel astra g vs dacia logan

Da andi foarte bine zis putem adauga si golf 4 sau chiar 5 in ecuatie , calitatea , dotarile , tehnologia motorului si tinuta de drum sunt excelente si chiar merita sa achizitionezi una din ele . Probleme la logan benzina : relantiul , motorasul pas cu pas re inbacseste cu praf si dupa un anumit timp apar fluctuatii de turatie la relantiu si necesita curatarea senzorului de pe volanta si/sau corpul clapeta . Diesel : injectoarele se infunda din cauza motorinei de proasta calitate , la euro 5 apare problema fap-ului si trebuie mers in regim putin turat pana acesta se regenereaza , tot la euro 5 valabil si pentru benzina acceleratia este electronica si apare un mic lag la schimbarea treptelor , inainte de a cupla in urmatoarea treapta si accelereaza putin si apoi se elibereaza ambreiajul . Probleme la timonerie la modelele de pana in 2007 apare joc in cremaliera . Din cauza gurilor de aerisire din portbagaj intra apa si dupa un timp miroase urat si rugineste dar se poate rezolva punand silicon pe marginea gurii . Astea sunt problemele de care stiu toti posesorii .
__________________
iulica097 is offline  
Old 29-08-13, 11:53   #21
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: opel astra g vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by iulica097 View Post
Salut , ai facut rost de banuti gabi ?
Cand sa faca? peste noapte?



Quote:
Originally Posted by iulica097 View Post
1 punct pt logan . 2.Costuri . Toata lumea stie ca loganul pe benzina daca este exploatat corect si schimburi de ulei BUN la timp poate ajunge la peste 500.000km fara piese schimbate .
Pun pariu ca si opelul si vw sau skoda ajung la 500mii.

Quote:
Originally Posted by iulica097 View Post


5 puncte pt logan . Sa iti mai zic ?
Da, mai zi-i...spune-i despre rugina aparuta dupa nici 3-4ani, spune-i despre faptul ca daca isi ia acum logan cu 3000E peste 3ani o sa valoreze 1200, plus o multime de deficiente de fabricatie pe care nu stau acum sa ti le enumar pt. ca probabil le stii si tu sau daca nu le stii o sa le afli singur in timp.
lord_wader is offline  
Old 29-08-13, 12:15   #22
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: opel astra g vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by iulica097 View Post
Diesel : injectoarele se infunda din cauza motorinei de proasta calitate
Inca o observatie: tu inca nu ai permis dar iti permiti sa vorbesti de parca ai fi desfacut bucati loganul lui taica-tu. Pun pariu ca singur nu esti in stare nici sa desfaci filtrul de ulei care se desface f greu. Si mai nou emiti si ineptii despre loganul diesel Sa stii si tu ca filtrul de motorina al unei masini diesel filtreza la nivel de microni deci orice ar fi in motorina aia(in afara de apa) nu trece. La logan problema e spanul produs de pompa de injectie care ajunge la injectoare. In mod normal daca sistemul era gandit altfel spanul ala nu trebuia sa treaca de filtru dar din pacate se intampla si se contamineza toata instalatia de alimentare.
lord_wader is offline  
Old 29-08-13, 12:45   #23
iulica097

Stage 4
 
iulica097's Avatar
 
Join Date: May 2013
Posts: 248
Default Re: opel astra g vs dacia logan

Si acum teoria chibritului ? Daca am fi fost fata in fata te-as fi luat la bataie pentru prostiile spuse . Masina mea are 5 ani de zile si nu a ruginit nici acolo unde ziceam ca intra apa in portbagaj asa ca tine-ti gura ca deabea dupa 8 ani apare rugina la loganele de politie din prima recolta (2004) . Baiatul vrea pe benzina , dieselul se stie ca are multe probleme nu numai la logan deci sa nu mai discutam de diesel . Imi pare rau ca nu mai am poza cu aproape 800.000km la 1.4 , nu zic ca nu ajung la 500.000 alte masini dar si cand ajung deja e cazatura si poti si le arunci . Si daca il ia cu 3000e inseamna inca un avantaj pt logan si pt gabi si nu o sa il vanda pt ca vrea sa il modifice si mai face km cu el asa ca e pierdere de bani .

Last edited by iulica097; 29-08-13 at 12:48.
iulica097 is offline  
Old 29-08-13, 13:02   #24
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: opel astra g vs dacia logan

Copilul asta a scapat de sub control. Ne-am amuzat cu el pe topicul cu liniuta dar deja nu mai este fun. Auzi si tu, te-ar fi luat la bataie si el are 16 ani, probabil il iei de guler si il tii cu picioarele in aer .
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline  
Old 29-08-13, 13:06   #25
iulica097

Stage 4
 
iulica097's Avatar
 
Join Date: May 2013
Posts: 248
Default Re: opel astra g vs dacia logan

Tre sa te mai duca si capu la bataie si cred ca la 1.80 ai mei ii scuip in cap .
iulica097 is offline  
Old 29-08-13, 13:16   #26
crywolf

Stage 5
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,080
Default Re: opel astra g vs dacia logan

Pai de scuipat te cred, ca doar asta poti face ))))
crywolf is offline  
Old 29-08-13, 13:22   #27
iulica097

Stage 4
 
iulica097's Avatar
 
Join Date: May 2013
Posts: 248
Default Re: opel astra g vs dacia logan

Ha ce gluma. Reveniti va rog la topic .
iulica097 is offline  
Old 29-08-13, 13:54   #28
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: opel astra g vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by iulica097 View Post
Baiatul vrea pe benzina , dieselul se stie ca are multe probleme nu numai la logan deci sa nu mai discutam de diesel
Daca sunt asa multe, probabil poti sa imi enumeri si mie vreo 4 5 probleme d`astea de care zici tu. Tare sunt curios
JDV is offline  
Old 29-08-13, 14:42   #29
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: opel astra g vs dacia logan

eu m-am convins... trebuie sa imi iau logan! urgent!
steffan is offline  
Old 29-08-13, 14:51   #30
scrisit

Stage 5
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 560
Default Re: opel astra g vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by iulica097 View Post
Ha ce gluma. Reveniti va rog la topic .
Vad ca ti-ai dat seama de aberatiile scrise pe aici.
scrisit is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -