Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Credeti ca voi reusi sa il bat ?
Da , posibil 7 24.14%
Nu , imposibil 22 75.86%
Voters: 29. You may not vote on this poll

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 29-08-13, 10:21   #46
iulica097

Stage 4
 
iulica097's Avatar
 
Join Date: May 2013
Posts: 248
Default Re: Logan 1.6MPI VS Audi A6 2.0TDI

Nu compara masina de firma cu versiunile de top laureate/prestige 1.5dci 90cp/1.6 16v 105cp . Si daca reusesc sa il bat va da-ti foc la masini ? Cred ca se poate inchide , am aflat de unde pot achizitiona turbine . A si inca ceva...nu comparat vremurile de atunci cu vremurile de azi , tu cand te milogeai eu am avut nevoie de 6 lei bani de maxi sa ajung la chinatown .
__________________
iulica097 is offline  
Old 29-08-13, 13:40   #47
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Logan 1.6MPI VS Audi A6 2.0TDI

Hai mai Iulica ce naiba...a pus si taica-tu un pariu la un pahar de vin si tu l-ai luat in serios? Probabil ca a 2a zi nici nu si-a mai adus aminte ce a promis.
Tu doar nu crezi, ca el, om serios trecut de prima tinerete isi va face masina bucati(probabil abia ce a terminat rata la ea) doar asa ca sa isi satisfaca oprgoliul ranit de faptul ca nu a fost in stare sa isi ia si el un A6 SH precum amicul sau de pahar. Asta e nu totul e corect pe lumea asta unii se descurca mai greu altii mai usor. Dar nu inseamna de acum ca trebuie sa fim cu totii frustrati ca avem doar bani de logan si trebuie sa ne ambitionam sa facem din logan masina de curse doar pt. ca noi nu ne-am permis alta masina mai scumpa.
In fond despre asta e vorba, despre o frustrare a tatatului tau pe care a si dat-o uitarii a 2a zi pt. ca are si alte griji decat cursele auto
lord_wader is offline  
Old 29-08-13, 13:45   #48
cavaliere

Stage 5
 
cavaliere's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 475
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Logan 1.6MPI VS Audi A6 2.0TDI

Alooo nene, dar nu uita, nu compara versiunile de top . E cu piele de sarpe pe bord , lacrimi de pui de panda pe volan si botoane aurite . Si alea "are" si sidi cu empe3 si soricei in cilindri care ii dau overboost la o talpa mai sanatoasa.
Mai posteaza mai iulica , tare sunt curios sa vad evolutia tiuningului. Ca vorba aia nu se compara cu acum cativa ani, azi e laser.
cavaliere is offline  
Old 29-08-13, 14:05   #49
onucku

Stage 5
 
onucku's Avatar
 
Join Date: May 2012
Posts: 405
Member of:
[PEUGEOT]
[SKODA]
Default Re: Logan 1.6MPI VS Audi A6 2.0TDI

Iulica,eu inteleg ca la cei 15 ani visezi la "da-i cu turbo,da-i cu nos,pe sistem periculos".Dar sa incepi sa jignesti oameni cu dublul varstei tale si cu dublul nivelului de pregatire profesional sau de cunostinte legate de auto....tu chiar nu ai simtul ridicolului ? Esti pasionat de auto-foarte bine.Citeste ce se mai scrie pe aici si baga la cap,atat.Dar sa incepi sa dai sfaturi ,sentinte,sa arunci cu jigniri si ironii ieftine la doar 15 ani,ce naiba? Asteapta sa faci varsta carnetului de sofer si maturizeaza-te. Poate atunci o sa gandesti corect.O sa intelegi ca logan nu e masina suprema .Personal si daca loganul ar avea 2000 de cp as prefera Audi-ul ala,in masura in care mi-as permite sa-l intretin corespunzator.Dar, vezi tu,astea-s chestii care vin odata cu varsta.
onucku is offline  
Old 29-08-13, 14:22   #50
crywolf

Stage 5
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,080
Default Re: Logan 1.6MPI VS Audi A6 2.0TDI

Eu zica sa il lasam sa puna turbina care baga 1,5bar cu totii stim ce se intampla dupa aia
Te trimit la un amic din Bucuresti care are service si cred i-ar prinde bine banii de pe refacut motor de loganete.
Sa stearga un moderator tampenia de topic.
Sau nu, sa il lase ca daca Franzi nu mai e asa activ, avem nevoie de cineva care sa ne mai 'descreteasca' fruntile.

'Dublul pregatirii tale profesionale' - darnic mai esti, omul are 16ani si sunt convis ca va intampina dificultati la BAC dar la cei 1,80 pe care ii are (cu tocuri si tichie in cap desigur) il sare fara probleme.

Apropos, daca pe la varsta lui (oricum am crescut intre masini si stiam oleak mai multe ca dansul) ii ziceam la vreun mecanic (asistenta curse, piloti unii din ei) asa tampenii cred ca ma aleageam cu doua tubulare de 32 peste cur ca sa ma invat minte.
__________________
Manni for life !!!

Last edited by crywolf; 29-08-13 at 14:25.
crywolf is offline  
Old 29-08-13, 17:53   #51
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Logan 1.6MPI VS Audi A6 2.0TDI

E posibil ca taica-su nici sa nu stie ce ganduri are el cu masina. Dar daca stie si e de acord...atunci raman la parerea mea de mai sus
lord_wader is offline  
Old 30-08-13, 00:01   #52
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Re: Logan 1.6MPI VS Audi A6 2.0TDI

Pai da, ca ta-su si-a luat Logan ca e ieftin si se intretine ieftin, dar stai ca-l face turbo pt fi-su, sa-i distruga tot moralul si reputatia sa de Logan)
rdy4ever is offline  
Old 30-08-13, 02:13   #53
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Logan 1.6MPI VS Audi A6 2.0TDI

De banii aia de care zici tu ca tunezi loganu extrem pana la 90 de cai, mai bine bagi de toti benzina si te plimbi cand o sa ai carnet, la munte si la mare cat vrea muschiu tau.
JDV is offline  
Old 01-09-13, 15:32   #54
Radu_Toretto93

Stage 4
 
Radu_Toretto93's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 196
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Logan 1.6MPI VS Audi A6 2.0TDI

Quote:
Originally Posted by Armandot View Post
Ai un BIG LIKE ! Eu inca astept ca porcaria asta de Thread sa se inchida/stearga... dar vad ca moderatorii dorm sau sunt in vacanta.
Pai stai ma nene putin. De ce sa se stearga sau inchida ? Noi unde ne mai distram ? Esti rau, scuze.

PS: Eu la 16 ani ma uitam toata ziua la Fast and Furious si jucam NFS. Altii fac conversii de la motoarele ieftine si depasite moral ale Renault-ului la rachete turbo cu xxx CP. God damn ! )
__________________
Daca Ai Cap Ia-ti Altceva !

"- Nu avem carburatoare, dar poate doriti o cravata !"
Radu_Toretto93 is offline  
Old 02-09-13, 19:00   #55
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Logan 1.6MPI VS Audi A6 2.0TDI

Intradevar, doar Renault avea pana nu demult motoare depasite tehnic si moral.
Vw Golf5 2.0SDI de 17s suta era inovativ ori Golf6 1.4 80CP. Erau beton, asta e adevarul.Nu mai spun de Skoda Fabia 1.2 60CP
lord_wader is offline  
Old 02-09-13, 19:32   #56
crywolf

Stage 5
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,080
Default Re: Logan 1.6MPI VS Audi A6 2.0TDI

Mai Wader, SDi nu era facut nici pe departe pentru performata. SDi insa e supranumit MATUSALEMUL MOTOARELOR. Iti lua 10km sa ajungi la 120 dar nu murea nici la 600,000km chiar daca nu era ingrijit cum trebuie.
Nu puterea defineste un motor.
crywolf is offline  
Old 02-09-13, 23:52   #57
golf3diesel

Stage 5
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 309
Default Re: Logan 1.6MPI VS Audi A6 2.0TDI

Nu mai zic de consumul mai ok in oras decat la tdi,plus ca daca mergi subturat nu ai ce turbină sa distrugi....
golf3diesel is offline  
Old 03-09-13, 00:00   #58
ekofresh

Stage 4
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 250
Default Re: Logan 1.6MPI VS Audi A6 2.0TDI

Quote:
Originally Posted by crywolf View Post
Mai Wader, SDi nu era facut nici pe departe pentru performata. SDi insa e supranumit MATUSALEMUL MOTOARELOR. Iti lua 10km sa ajungi la 120 dar nu murea nici la 600,000km chiar daca nu era ingrijit cum trebuie.
Nu puterea defineste un motor.
Pai asta a spus si el, VW inca mai vine cu gogosi din astea, motoare matusalemice de cand masinile de tuns nu erau electrice in era in care vrem sa descoperim viata pe Marte.
Conteaza cum e intretinut sau cati km duce sau daca duce si atat cand trend-ul e catre inovatie?
Oricum motorul asta il putem trece la muzeu, acum vorbim de 0.9, 1.0 care au puteri neimaginate in anii '90 si inceputul anilor 2000.
ekofresh is offline  
Old 03-09-13, 07:46   #59
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Logan 1.6MPI VS Audi A6 2.0TDI

Nu stiu de ce multi isi inchipuie ca doar ce s-a inventat coada pentru matura...
De ce e depasit moral motorul renault cu injectie indirecta? As vrea sa-mi explice si mie cineva cuce sunt asa avansate motoarele echivalente ale concurentei?!?

De ce sdi-ul e antic?!?!?!? Prieteni sdi-ul este un tdi fara turbina (adica tot PD) si are cateva avantaje pentru non-nfs-isti cum ar fi fiabilitatea si raportul de compresie mai mare care se traduce printr-un consum mai mic la sarcini mici.
Eu daca nu era taxarea imbecila pe cmc un diesel de vreo 3 litri fara turbina i-as fi luat sotiei.

Scuze dar e hilar "puteri de neimaginat" de parca zici ca turbina sau turatiile ridicate au foat inventate ieri.

@initoator eu nu denigrez loganul, e o masina corecta si cam fara concurenta dpdv al combinatiei pret&gabarit chiar si consum cand e vb de de dci(desi aici e discutabil cu fiabilitatea). Dar eu desi am tot un 2.0d dar inferior (per total) acelui A6 nu as fi nici pe departe invidios daca ma "faci" tu cu loganul ci mai degraba mi-ar fi teama pentru tine.
Nu stiu daca au pus deja 1.2tce-ul, daca da ala o sa ma "faca"din fabrica
RVL 2000 is offline  
Old 03-09-13, 08:58   #60
ekofresh

Stage 4
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 250
Default Re: Logan 1.6MPI VS Audi A6 2.0TDI

Quote:
Originally Posted by RVL 2000 View Post
De ce sdi-ul e antic?!?!?!? Prieteni sdi-ul este un tdi fara turbina (adica tot PD) si are cateva avantaje pentru non-nfs-isti cum ar fi fiabilitatea si raportul de compresie mai mare care se traduce printr-un consum mai mic la sarcini mici.
I-ati tu sdi, pe urma o sa intrebi unde gasesti un magazin de turbine sa ii pui 100cp sdi-ului tau, baga nos, baga nos.
Vorbim degeaba, merele sunt acre, daca erau finante, nimeni nu ridica in slavi motoarele antice dar cand le au pe masini zic ca-i mina de aur. Te inteleg, dar incearca si un 2ad, un 2.0 jtdm, un motor psa si mai evolueaza.
Btw, nu vrei un 486 ca vreau sa se asterne praful pe altceva, ca doar nu e depasit moral de vreun aparat cu 4770r?
ekofresh is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -