Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 27-08-13, 14:49   #1
crywolf

Stage 5
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,080
Default BMW 525 vs BMW 320 vs Skoda Octavia Tour vs Opel Vectra

Salutare,

Punem in comparatie :
BMW 525d 163CP
BMW 530d 193CP
BMW320d 150CP
Opel Vectra C 1,9CDTi 150CP
Skoda Octavia Tour PD preferabil (101CP).

Masina aleasa va rula in DE. Spatiul nu e chiar asa de important (cu toate ca imi plac masinile mari). Stiu ca Octavia nu are ce cauta in comparatia asta in afara de faptul ca e un monument de fiabilitate / costuri scazute.

VW nu ma intereseaza (Passat sau Golf).
Astept pareri de la proprietari sau de la cei care conduc au condus masinile respective. Nu luam un considerare masinile importate in Romania care au 500,000km si 120,000 bord si la care pica turbinele le 150,000 (de fapt la 750,000 reali ). Masina va fi luata din DE si rulata in DE. Diferenta de taxe si asigurari intre 2,0 si 2,5/3,0 este semnificativa dar daca se merita dpdv consum, cuplu, putere, confort - sunt dispus sa fac un efort financiar.
__________________
Manni for life !!!
crywolf is offline   Reply With Quote
Old 27-08-13, 17:50   #2
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: BMW 525 vs BMW 320 vs Skoda Octavia Tour vs Opel Vectra

Pai in primul rand ar trebui sa ne spui cum e cu asfaltul in Germania, ce limite de viteza au (in afara de autobahn), cat de aglomerat este orasul si cam cat de buna este motorina...cate persoane or sa mearga zilnic cu masina...ce dotari minime ai vrea sa aiba...erc...asta daca zici ca masina va rula preponderent in DE, ca sa putem sa facem un versus corect
JDV is offline   Reply With Quote
Old 27-08-13, 18:18   #3
crywolf

Stage 5
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,080
Default Re: BMW 525 vs BMW 320 vs Skoda Octavia Tour vs Opel Vectra

Asfaltul e perfect, limita de viteza pe nationale 100kmh (multe locuri din apropierea zonelor locuite au limita de 70 sau 80kmh). Autobahnul este si el in parte limitat la 100-120-130 functie de zona, trafic, etc. Sunt din ce in ce mai putine zonele nelimitate
Stau 'la tara' si nu merg cu masina la serviciu : locuiesc la 500m de firma si in viitor coi locui la firma unde va fi parcata si masina.
Motorina este OK, va merge o singura persoana : eu.
Dotarile nu sunt un criteriu pentru ca toate masinile analizate au clima si alte prostii

Ideea e ca Opelul e mai ieftin, dar banuiesc ca are si un motiv sa fie mai moka.
BMW ma atrage cel mai mult, preferabil 530d (aici ideea este dca diferenta de costuri la taxe si asigurari : undeva la 250eur la impozit si cam tot atat, poate putin peste, la asigurari - se meirta pentru caii si cuplul in plus oferit de 3,0d).
Skoda e fiabila dar are pret ridicat in continuare. E o masina buna si simpla, dar nu ma atrage simplitatea ei.
320 e pont la cei 150CP si la motorul de 2,0 care se inscrie ff bine in taxe si asigurari.

PS : toate masinile trebuie MUSAI sa aiba filtru de particule si EURO 3. Altfel ai multe zone din DE unde nu poti intra cu masina. Si zonele astea se inmultesc de la an la an.
crywolf is offline   Reply With Quote
Old 29-08-13, 19:25   #4
silviu.o

Stage 5
 
silviu.o's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 559
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Competitor CNCA]
Default Re: BMW 525 vs BMW 320 vs Skoda Octavia Tour vs Opel Vectra

Eu am avut un 320d in Romania de 150 CP din 2004, si m-am inteles excelent cu el. Sa mai stricat, dar o tara cu multe autostrazi cum e Germania e elementul lui. Eu il foloseam in special la drumuri lungi in Europa. Acum sunt plecat din Romania si am un 530D, din 2009, dar motor de 245 CP. Daca iti place o masina mare poate fi ok, desi mie personal nu imi prea place deoarece se simte in viraje ca o barca, e dificil de parcat chiar si cu senzori de parcare, iar consumul e marisor. Motorul e excelent, confortul la fel, spatiu e generos, dar mie cel putin nu imi place cum se manevreaza.
silviu.o is offline   Reply With Quote
Old 03-09-13, 18:51   #5
zpzpzpo

Stage 5
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 886
Default Re: BMW 525 vs BMW 320 vs Skoda Octavia Tour vs Opel Vectra

Quote:
Originally Posted by JDV View Post
Pai in primul rand ar trebui sa ne spui cum e cu asfaltul in Germania, ce limite de viteza au (in afara de autobahn), cat de aglomerat este orasul si cam cat de buna este motorina...cate persoane or sa mearga zilnic cu masina...ce dotari minime ai vrea sa aiba...erc...asta daca zici ca masina va rula preponderent in DE, ca sa putem sa facem un versus corect
ce cretinitate
zpzpzpo is offline   Reply With Quote
Old 03-09-13, 19:13   #6
ekofresh

Stage 4
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 250
Default Re: BMW 525 vs BMW 320 vs Skoda Octavia Tour vs Opel Vectra

Doar o simpla gluma cu subinteles, nu e nicio cretinitate.
ekofresh is offline   Reply With Quote
Old 04-09-13, 08:26   #7
crywolf

Stage 5
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,080
Default Re: BMW 525 vs BMW 320 vs Skoda Octavia Tour vs Opel Vectra

Eu nu am prins gluma.
crywolf is offline   Reply With Quote
Old 04-09-13, 09:21   #8
cipri20

Stage 1
 
Join Date: May 2004
Posts: 13
Default Re: BMW 525 vs BMW 320 vs Skoda Octavia Tour vs Opel Vectra

Nici altii nu au inteles gluma sau daca era vreo gluma
cipri20 is offline   Reply With Quote
Old 04-09-13, 09:38   #9
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: BMW 525 vs BMW 320 vs Skoda Octavia Tour vs Opel Vectra

Quote:
Originally Posted by crywolf View Post
Eu nu am prins gluma.
Pai nu era nici o gluma, eu doar am pus niste intrebari, nu inteleg cum au reusit ceilalti sa o i a ca pe o gluma...
JDV is offline   Reply With Quote
Old 04-09-13, 13:31   #10
ekofresh

Stage 4
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 250
Default Re: BMW 525 vs BMW 320 vs Skoda Octavia Tour vs Opel Vectra

Quote:
Originally Posted by JDV View Post
Pai nu era nici o gluma, eu doar am pus niste intrebari, nu inteleg cum au reusit ceilalti sa o i a ca pe o gluma...
Doar eu am crezut ca e gluma, nu vezi ca astia au zis ca e cretinitate.
Dar...mi s-a parut si am vrut sa inteleg amuzamentul din tragic.
ekofresh is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -