Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 14-05-13, 17:52   #16
phaeton
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
phaeton's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 954
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SKODA]
Default Re: Honda vs Golf IV/V vs Skoda Octavia 2 vs Ford Focus vs Mazda 6 vs Toyota Avensis

1.9 tdi a fost inlocuit de 1.6 tdi. Aceeasi cai, probabil acelasi cuplu.
Nici unul, stock, nu exceleaza la capitolul performante. Dar e satisfacator, pentru majoritatea.

Daca spui ca foarte rar au aparut probleme cu volanta, ori te referi strict la persoana ta, ori nu vrei sa accepti.
Mie mi-a batut de la 30.000 km, pana la 115.000. Repet, in afara zgomot, alta problema n-am intalnit.
Cunosc suficiente cazuri, incat sa ma pronunt ca este o problema generala.

Dar sa ajungem sa spunem ca trage mai slab ca un Logan Dci, sau 1.2 TSi, e prea departe.
E puturos, ce-i drept, dar nici chiar asa. Cuplu il ajuta pe o plaja de turatii de aproximativ 1500 de ture.
In rest, depinde de pretentiile fiecaruia.

Daca ar fi sa aleg din nou, clar as alege Octavia (acelasi an, aceeasi km, acelasi pret)
phaeton is offline   Reply With Quote
Old 14-05-13, 19:50   #17
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Honda vs Golf IV/V vs Skoda Octavia 2 vs Ford Focus vs Mazda 6 vs Toyota Avensis

Quote:
Originally Posted by phaeton View Post
Dar sa ajungem sa spunem ca trage mai slab ca un Logan Dci, sau 1.2 TSi, e prea departe.
E puturos, ce-i drept, dar nici chiar asa. Cuplu il ajuta pe o plaja de turatii de aproximativ 1500 de ture.
Poate ca are dreptate GTR, e vorba si de greutatea in plus, vreo 150kg.
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 14-05-13, 20:09   #18
Cristi_v10

Stage 3
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 96
Default Re: Honda vs Golf IV/V vs Skoda Octavia 2 vs Ford Focus vs Mazda 6 vs Toyota Avensis

eu stiu un seat altea cu aceeasi motorizare si a avut probleme cu volanta ,dar nu stiam ca este specific acestui motor,si de accea v-am intrebat.
Te inteleg ca ti se pare mai proasta motorizarea de 1.6,dar ce sa facem astea sunt vremurile ,down sizing.
__________________
Pain is temporary pride is forever
Cristi_v10 is offline   Reply With Quote
Old 14-05-13, 20:21   #19
phaeton
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
phaeton's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 954
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SKODA]
Default Re: Honda vs Golf IV/V vs Skoda Octavia 2 vs Ford Focus vs Mazda 6 vs Toyota Avensis

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
Poate ca are dreptate GTR, e vorba si de greutatea in plus, vreo 150kg.
Iar kilogramele in plus sunt recuperate prin cuplu, care nici 1.5 nici motorul pe benzina nu-l au.

Ceea ce spun nu am pretentia sa fie litera de lege, sustin doar ceea ce am experimentat.

La fel, am observat si in cazul motorului 1.4 benzina de la Kia (Hyundai, nu stiu ce origini are), de 110 cai.
Nici macar nu se apropie de 1.9 TDI, cu cai mai putini.

Nu vreau sa duc discutia intr-o alta extrema, spun si eu ce am constatat.
phaeton is offline   Reply With Quote
Old 14-05-13, 21:47   #20
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Honda vs Golf IV/V vs Skoda Octavia 2 vs Ford Focus vs Mazda 6 vs Toyota Avensis

Quote:
Originally Posted by phaeton View Post
Iar kilogramele in plus sunt recuperate prin cuplu, care nici 1.5 nici motorul pe benzina nu-l au.

Ceea ce spun nu am pretentia sa fie litera de lege, sustin doar ceea ce am experimentat.

La fel, am observat si in cazul motorului 1.4 benzina de la Kia (Hyundai, nu stiu ce origini are), de 110 cai.
Nici macar nu se apropie de 1.9 TDI, cu cai mai putini.

Nu vreau sa duc discutia intr-o alta extrema, spun si eu ce am constatat.
Skoda Oktavia II 1.9 tdi 105 CP - 0-1km - 34.5
Dacia Sandero 1.5 dci - 85CP - 0-1km - 34.6
Skoda Fabia II 1.2 TSI - 86CP - 0-1km - 33.9

Sarind peste performante, 1.9 TDI este unul din cele mai reusite motoare VW facute vreodata. Referitor la volanta, nu am auzit sa fie o problema generala.
__________________
Mazda MX5 ND 2.0 Revolution

BMW 535d(E60)- 2005

Nissan Pathfinder 2.5 dci - 2006 (Sold)

Last edited by GTR; 14-05-13 at 21:49.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 14-05-13, 22:34   #21
silviu.o

Stage 5
 
silviu.o's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 559
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Competitor CNCA]
Default Re: Honda vs Golf IV/V vs Skoda Octavia 2 vs Ford Focus vs Mazda 6 vs Toyota Avensis

Referitor strict la performante, cam toate masinile din lista sunt asemanatoare, chiar daca la Mazda e o eroare deoarece din ce stiu eu diesel de 2.0 nu exista, ci exista unul de 2.2, nu cred ca se refera la motorul 2.2 de 180 cp, ci la acel de 129 cp.
silviu.o is offline   Reply With Quote
Old 16-05-13, 00:43   #22
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Honda vs Golf IV/V vs Skoda Octavia 2 vs Ford Focus vs Mazda 6 vs Toyota Avensis

Quote:
Originally Posted by silviu.o View Post
Referitor strict la performante, cam toate masinile din lista sunt asemanatoare, chiar daca la Mazda e o eroare deoarece din ce stiu eu diesel de 2.0 nu exista, ci exista unul de 2.2, nu cred ca se refera la motorul 2.2 de 180 cp, ci la acel de 129 cp.
Nu prea sunt asemanatoare, performantele motorului Honda de exemplu sunt net superioare celorlalte din comparatia de fata, iar fata de Octavia sunt enorme.

http://www.zeperfs.com/duel2829-1457.htm
.
.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 17-05-13, 10:55   #23
silviu.o

Stage 5
 
silviu.o's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 559
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Competitor CNCA]
Default Re: Honda vs Golf IV/V vs Skoda Octavia 2 vs Ford Focus vs Mazda 6 vs Toyota Avensis

Recunosc ca nu am condus Octavia 2, si se poate ca sa fie mai lenesa, deoarece e o masina mai mare si mai grea ca golf V. Honda Accord cu motor de 2.2 am condus cand cautam o masina pentru tata, e mai puternic motorul, dar nu e o diferenta imensa fata de un golf V cu motor de 1.9 TDI. Mai mult mi-a placut la Honda Accord motorul de 2.0 benzina, cu 16 valve, si 155 CP, masina pe care i-am si luat-o.
silviu.o is offline   Reply With Quote
Old 17-05-13, 11:09   #24
golf3diesel

Stage 5
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 309
Default Re: Honda vs Golf IV/V vs Skoda Octavia 2 vs Ford Focus vs Mazda 6 vs Toyota Avensis

@ GTR Poate fi Golf IV Variant, care s-a facut pana in Iulie 2006.[/QUOTE]

Nu cred isi va lua nimeni Golf 4 variant cand in topicul asta exista masini mult mai atractive ca design,mai noi si nu numai.Eu cred ca se refera la hatchback.
golf3diesel is offline   Reply With Quote
Old 17-05-13, 12:01   #25
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Honda vs Golf IV/V vs Skoda Octavia 2 vs Ford Focus vs Mazda 6 vs Toyota Avensis

Quote:
Originally Posted by golf3diesel View Post
@ GTR Poate fi Golf IV Variant, care s-a facut pana in Iulie 2006.
Nu cred isi va lua nimeni Golf 4 variant cand in topicul asta exista masini mult mai atractive ca design,mai noi si nu numai.Eu cred ca se refera la hatchback.[/QUOTE]

Partial ai dreptate, dar conteaza si pretul de achizitie si necesitatile. Multi isi cumpara variant de nevoie.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 21-05-13, 16:29   #26
Eriksson
2 Roti

Stage 5
 
Eriksson's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 346
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Honda vs Golf IV/V vs Skoda Octavia 2 vs Ford Focus vs Mazda 6 vs Toyota Avensis

Quote:
Originally Posted by silviu.o View Post
Referitor strict la performante, cam toate masinile din lista sunt asemanatoare, chiar daca la Mazda e o eroare deoarece din ce stiu eu diesel de 2.0 nu exista, ci exista unul de 2.2, nu cred ca se refera la motorul 2.2 de 180 cp, ci la acel de 129 cp.
am sa te contrazic , eu am Mazda 6 din 04 2.0d 136
si ca sa fiu on topic Accordul si Avensisul sunt peste restul. Acestea fiind singurele premium din comparatie , in timp ce in skoda si mazda trebuie sa dai muzica mai tare sa acopere nivelul de galagie format la un drum inafara orasului iar restul masinilor fiind prea banale
Eriksson is offline   Reply With Quote
Old 24-05-13, 21:27   #27
Andrei80

Stage 3
 
Andrei80's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 92
Default Re: Honda vs Golf IV/V vs Skoda Octavia 2 vs Ford Focus vs Mazda 6 vs Toyota Avensis

Am condus Octavia 2, nivel de echipare bunicel. o masina super, dar doar pana la motor. Plecat de pe 1.6hdi-ul meu, mi s-a parut zgomotos, nerafinat si puturos. Si mai si papa cam mult(cam 7 scotea proprietarul si eu la fel am reusit, mers peste 90, desigur ). Am facut vreo 700KM cu ea, deci suficient cat sa-mi fac o parere. As lua masina aia oricand, dar cu alta motorizare.
__________________
Subaru Forester XT 2007 2.5T
Ex. Forester 2006 XS 2.0 NA MT
Andrei80 is offline   Reply With Quote
Old 25-05-13, 09:30   #28
phaeton
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
phaeton's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 954
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SKODA]
Default Re: Honda vs Golf IV/V vs Skoda Octavia 2 vs Ford Focus vs Mazda 6 vs Toyota Avensis

Despre 1.9 tdi se poate spune orice, mai putin ca e gurmand in privinta motorinei. In primul an, dupa trecerea de la 1.8 T, la tdi, in afara mai jos de 7 nu scoteam niciodata, iar in Bucuresti in jur de 11.
Ulterior, m-am obisnuit cu motorina. In afara scot sub 6, indiferent cat de tare merg si in conditiile in care motorul nu mai e stock, iar in Bucuresti 8 9.
La un drum de 2400 km, cu o medie de 42 km/h din cauza traseului si masina incarcata, am scos 5.8
Depinde neasteptat de mult stilul de condus.
phaeton is offline   Reply With Quote
Old 27-05-13, 12:03   #29
Andrei80

Stage 3
 
Andrei80's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 92
Default Re: Honda vs Golf IV/V vs Skoda Octavia 2 vs Ford Focus vs Mazda 6 vs Toyota Avensis

Consuma foarte ok fata de benzina, dar fata de alte motoare diesel mai moderne nu e extraordinar la consum. 1.6 hdi pe o masina ca a mea(1,5t) consuma cam cu vreo 1,5-2L mai putin
Andrei80 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -