Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 11-05-13, 19:47   #166
morghen

Stage 5
 
morghen's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,142
Member of:
[Moderators]
[Racing Syndicate]
[PORSCHE]
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Deci acesta este comentariul foarte logic al lui "morghen"
si asta este raspunsul unei blonde cu neuronul ratacit.
Ai tu impresia ca e nevoie de o explicatie mai elaborata...?

Quote:
Originally Posted by JDV View Post
@Morghen 10-05-13, 09:43 ...Asa e...am spus de 2 ori ca daca se scoate legea o sa vedem selectie naturala in masa....intre cine e capabil sa o poarte din proprie initiativa....si intre cine o poarta doar pentru ca este obligat. Aici ai dreptate.
PS: te rog sa imi explici si mie cap coada conceptul tau de siguranta.
Nu e conceptul meu...e o chestie reala...uita-te la filmuletul asta...e scurt dar destul de ok explicat. Sistemele active de siguranta din masinile moderne sunt mult mai complexe, airbag-urile NU functioneaza corect fara centuri.
Daca nu ai centura pusa, e posibil ca airbag-urile sa te raneasca !! Au fost cazuri de arsuri si desfigurari..purtati fututa aia de centura ca e pt binele vostru..din toate punctele de vedere

https://youtu.be/k2twNZc-gGI


In legatura cu selectia naturala in masa...statul nu vrea asa ceva...e stabilit prin constitutie, legile statului trebuiesc facute in asa fel incat sa ocroteasca viata cetatenilor romani. Deci..amenda daca nu ai centura
Sa nu mai vorbim ca daca ar muri 20% din romani viata ar fi mult mai scumpa si mai grea...cine ar mai face munca de jos daca toti prostii ar fi morti sau ciungi?
morghen is offline  
Old 11-05-13, 20:27   #167
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

@morghen : Tu nu trebuie sa imi explici mie de ce sa port centura....ca am repetat ca o port mereu dar din proprie initiativa nu ca ma obliga o lege.
Sau sunt un sinucigas si incerc cu orice pret sa ma omor prin purtarea excesiva a centurii de siguranta.
Daca tot vorbim de sisteme de siguranta: Foarte interesant clipul....apropo de acest sistem....o ruda a avut acum cativa ani un accident frontal (din cauza ca era ceata foarte deasa intr o vale a intrat intr un plop) conducand o dacie 1310. In momentul impactului forta generata de acesta centura i a ars prin frecare haina de blana....sistemul acesta nou ajuta foarte mult.
Eu sincer am un stres cu ideea ca in cazul unui accident frontal motorul sa nu intre prea mult in habitaclu zdrobindu mi membrele inferioare si ma gandesc sa imi intaresc scutul ignifug sa evit cat de cat aceasta situatie.
O alta idee desteapta pentru protectia soferului am vazut la Pagani Zonda...in momentul impactului...mai ales cel din colt sau lateral....masina se desprinde in 2 parti incepand de la stalpul masinii astfel energia cinetica aproape se injumatateste.
Sisteme de siguranta sunt multe...conteaza sa mai ai si capacitatea mintala de a realiza faptul ca iti salveaza viata in caz de accident.
JDV is offline  
Old 11-05-13, 20:47   #168
kidu2006

Stage 5
 
kidu2006's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,528
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

Daca porti mereu centura de siguranta din proprie initiativa de ce te intrebi de ce este obligatorie?Tu oricum o porti si o vei purta chiar daca legea te obliga sau nu!Deci pana la urma care este rostul intrebarii tale ca tot nu vad vreun sens???
Tu faci acel lucru chiar daca altcineva te obliga sau nu, deci unde dracu e logica aia ca eu unul nu o vad!!!!
Si legat de ce ai spus mai sus cu ruda care a murit, chiar nu inteleg cum in momentul accidentului care nu dureaza mai mult de cateva secunde, sa se frece asa de tare,repede si intens centura aia de o haina incat sa o arda?
Ca sa produci arsura/fum intre doua obiecte de acelasi material, respectiv materiale apropiate care sunt putin tratate pt asa ceva, trebuie o foarte mare frecare intre ele incat sa iasa ceva!
Ma rog, eu cred ca de la altceva a fost arsura dar nu conteaza
__________________
www.royal-amanet.ro
Amanet: Auto, Moto, Ambarcatiuni, Aur, Argint, Platina, Diamante, Electronice, GSM si alte obiecte de valoare
kidu2006 is offline  
Old 11-05-13, 20:54   #169
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

Quote:
Originally Posted by kidu2006 View Post
Daca porti mereu centura de siguranta din proprie initiativa de ce te intrebi de ce este obligatorie?Tu oricum o porti si o vei purta chiar daca legea te obliga sau nu!Deci pana la urma care este rostul intrebarii tale ca tot nu vad vreun sens???
Tu faci acel lucru chiar daca altcineva te obliga sau nu, deci unde dracu e logica aia ca eu unul nu o vad!!!!
Si legat de ce ai spus mai sus cu ruda care a murit, chiar nu inteleg cum in momentul accidentului care nu dureaza mai mult de cateva secunde, sa se frece asa de tare,repede si intens centura aia de o haina incat sa o arda?
Ca sa produci arsura/fum intre doua obiecte de acelasi material, respectiv materiale apropiate care sunt putin tratate pt asa ceva, trebuie o foarte mare frecare intre ele incat sa iasa ceva!
Ma rog, eu cred ca de la altceva a fost arsura dar nu conteaza
Nu am spus ca a murit.
Te gandesti probabil ca haina a luat foc...nu am spus nici asta....am spus ca s a ars...adica a ramas o urma de arsura....o urma neagra....
Ca sa arzi 2 obiecte intre ele iti trebuie una din cele 2 conditii: ori sa le freci cu o presiune destul de mica dar o perioada indelungata....ori sa o freci putin timp dar la presiune foarte mare...si sa te opresti in pom de la 80 la ora cred ca produci ceva presiune.
Daca nu ma afecteaza pe mine direct...asta inseamna ca nu are rost sa vorbesc si sa discut despre asta?
Pe mine ma deranjeaza ideea in sine...nu ca mi am luat amenda de 10 ori si m am saturat.
Experiment: incearca sa iti freci antebratul cu o viteza foarte mare si apasand foarte mult de blugi....atunci sa imi spui cum 2 obiecte nu pot arde in timp asa scurt.

Last edited by JDV; 11-05-13 at 20:59.
JDV is offline  
Old 11-05-13, 21:00   #170
kidu2006

Stage 5
 
kidu2006's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,528
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

Le bati cap in cap singur! Nu mai conteaza, am obtinut ce-am vrut, defapt nu ce-am vrut, la ce m-am asteptat!
Concluzia mea este ca nu stii despre ce vorbesti, fara niciun fel de suparare de data asta, da vad destul de clar ca nu stii despre ce vorbesti, te contrazici singur iar intrebarea care a deschis topicul n-are nicio relevanta, nicio noima si este o aberatie!
Seara buna tuturor! Topic closed din partea mea
kidu2006 is offline  
Old 11-05-13, 21:34   #171
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

Poate de data asta chiar o sa te abti sa comentezi pe acest topic...nu ca data trecuta
JDV is offline  
Old 11-05-13, 22:04   #172
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

Frate ce aici...cantina saracilor...inteleg ca abuzati de bunatatea omului...dar totusi....acum ma faceti sa imi fie mila de amandoi.
JDV is offline  
Old 11-05-13, 23:52   #173
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

esti hopeless
JDV is offline  
Old 12-05-13, 00:35   #174
kidu2006

Stage 5
 
kidu2006's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,528
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

Asa cum si tu esti ironic si hata incerci sa devii putin arogant asa si cei care gandesc ca mine..sau sa zicem nu k mine, cei care gandesc normal ti-o servesc precum meriti!
Ti-am pus niste intrebari,nu ai raspunsuri pt ele si nu o sa ai in veci, te-am injurat si o sa te injur ori de cate ori o sa am chef, ti-am vorbit frumos si poate o sa-ti vorbesc la fel, dar tu ai aceeasi atitudine de 2 lei care provoaca nervi la nivel mare!
De ce? Pt ca esti un copil care nu stie pe ce lume traieste, nu stie ceea ce vrea si nu stie sa vorbeasca!
Nu te mai mira cand cineva te fote-n gura ca iti meriti soarta, intram iar polemici, topicul asta nu trebuia sa existe, probabil adminii au o placere sadica sa vada cum te zbati in neputinta .. pe final ce pot spune mai mult decat ca noi astia "nebunii" suntem mai multi .. tu nu vezi: te zbati ca puiu-n lana ma tinere
kidu2006 is offline  
Old 12-05-13, 09:43   #175
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

@kidu Esti ca o moara stricata....ai zis de 3 ori ca nu mai postezi pe acest topic....si totusi o faci in continuare....de aici reiese ca nu cauti decat atentia altora si te dai in spectacol mai rau decat un copil de 5 ani.
Apoi imi spui mie ca nu stiu sa vorbesc....eu am vorbit extrem de calm, fara injurii, fara amenintari, fara drame, am facut tot posibilul sa ma fac inteles....pe cand tu nu poti compune o fraza fara cel putin 2 injuraturi.
Este probabil ultimul raspuns pentru tine ce il voi da pe acest thread.
JDV is offline  
Old 12-05-13, 13:22   #176
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

Quote:
Originally Posted by morghen View Post
Ai tu impresia ca e nevoie de o explicatie mai elaborata...?
Pai nu stiu cum are trebui elaborata sa inteleaga ceva si JDV!? )
GTR is offline  
Old 12-05-13, 13:51   #177
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

Aberatii si putini neuroni "made by JDV":

1.Pai daca esti "teribilist, ignorant, neatent" nu ai ce cauta pe sosea in primul rand...asa ca cu cat dispar mai repede cu atat mai bine.
2.Pentru ca aceste substante halucinogene aduc mai multi bani(baietilor destepti din spatele legilor...cei care ii protejeaza pe traficanti) daca sunt ilegale decat daca ar fi legale.
3.Aici vorbim doar de cazul in care ai rama handicapat in timp ce nu purtai centura....asa ca intrebarea nu se incadreaza in topicul meu......insa daca nu purta centura si a ramas handicapat in urma unui accident....iar sustine ideea mea...cine nu poarta centura isi risca viata.
4.Eu mai mult incurajez selectia naturala prin aceasta idee de dizolvare a legii.
5..esti teribilist, ignorant, neatent in momentul in care actiunile tale pun pe altcineva in pericol.....asa ca disparitia acestora nu poate sa reprezinte decat un lucru bun pentru siguranta celoralati participanti la trafic. (adica aia teribilisti nu poarta centura si mor)
6.Esti norocos sau bogat daca ajungi la 4-5 ani de consum de heroina....totusi ce rost are intrebarea in concordanta cu raspunsul/topicul meu
[/QUOTE]

1.Atunci sa se schimbe legea, sa nu-ti iei carnet auto decat peste 25 de ani!
2. Aberezi. Parca importul oficial nu ar putea sa-i faca tot ei si cu beneficii mult mai mari! vezi Olanda, SUA, etc.. venit doar din canabis.
3.Pai balanta inclina covarsitor in cazurile de utilitate a centurii, iar legea in cazul de fata este LOGIC in favoarea mjoritatii cazurilor, nu a cazurilor particulare.
4. Poate o sa ai noroc de un copil mai inteligent decat tine dar putin mai ascultator si mai ignorant. Sa vedem daca o sa mai comentezi atunci legea asta.
5. Adica nu poti sa fi ignorant cu tine, neatent cu tine, etc. !?!?!?! Oare vorbim aceeasi limba romana!? Citeste DEX-ul ala si vezi daca intelegi ceva din explicatii>
Ingoranta - A neglija în mod voit ceva (cazu; de fata), a nu lua în seamă, a trece cu vederea, a face abstracție de...
etc.
6. Cum ce rost are intrebarea!? Pai este in cea mare parte un caz similar, adica o lege care sa ne protejeze pe noi, nu pe altii de noi.
De ce sa te obige sa porti centura, poate vrei sa fi sinucigas, de ce sa nu consum droguri, poate vreau sa fiu sinucigas. In ambele cazuti poti sa scapi fara probleme sau sa o patesti.

Ia de aici, dar nu cred ca o sa intelegi ceva:
http://facultate.regielive.ro/cursur...ica-39667.html
.
__________________
Mazda MX5 ND 2.0 Revolution

BMW 535d(E60)- 2005

Nissan Pathfinder 2.5 dci - 2006 (Sold)
GTR is offline  
Old 12-05-13, 15:51   #178
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

@GTR ...imi facusem o impresie buna despre tine....da dovada de inteligenta in continuare si pastreaza un limbaj adecvat to rog....nu as vrea sa te incadrez in aceasi categorie de oameni cu kidu2006 sau celalat deraiat.
Revenind la subiect...deja am deviat prea mult de la originile topicului si am ajuns sa dezbatem subiecte ce nu intra in discutie.
As raspunde la fiecare intrebare dar tocmai ce mi am spalat si curatat masina timp de 2 ore si sunt prea obosit sa mai gandesc si sa formulez niste idei pentru fiecare intrebare in parte....oricum cred ca am raspuns destul de clar din moment ce pe topic sunt si oameni ce au inteles.
Am incercat din rasputeri sa ma fac inteles dar mereu mi se arunca in fata faptul ca sunt un sinucigas ce vrea sa rastoarne guvernul din spatele calculatorului.
Am afirmat in nenumarate raduri ca nu sunt de acord cu legea centurii dar o respect...iar daca ar fi dizolva tot as purta centura.....cine nu gandeste pentru el si are nevoie de legi impuse cu forta il consider un om slab, ce in urma selectiei naturale va disparea fara indoiala....doar ca guvernul se impotriveste acestei selectii deoarece masele sunt mai usor de controlat daca au un IQ mic.....a se vedea situatia voturilor castigate prin gratare cu mici si bere "fara numar" in timpul campaniei electorale.
Cine poate intelege...cinste lui....cine nu...sa ramana la mici si bere
JDV is offline  
Old 12-05-13, 21:42   #179
Spot

Stage 5
 
Spot's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 1,114
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

Quote:
Originally Posted by JDV View Post
@GTR ...imi facusem o impresie buna despre tine....da dovada de inteligenta in continuare si pastreaza un limbaj adecvat to rog....nu as vrea sa te incadrez in aceasi categorie de oameni cu kidu2006 sau celalat deraiat.
Revenind la subiect...deja am deviat prea mult de la originile topicului si am ajuns sa dezbatem subiecte ce nu intra in discutie.
As raspunde la fiecare intrebare dar tocmai ce mi am spalat si curatat masina timp de 2 ore si sunt prea obosit sa mai gandesc si sa formulez niste idei pentru fiecare intrebare in parte....oricum cred ca am raspuns destul de clar din moment ce pe topic sunt si oameni ce au inteles.
Am incercat din rasputeri sa ma fac inteles dar mereu mi se arunca in fata faptul ca sunt un sinucigas ce vrea sa rastoarne guvernul din spatele calculatorului.
Am afirmat in nenumarate raduri ca nu sunt de acord cu legea centurii dar o respect...iar daca ar fi dizolva tot as purta centura.....cine nu gandeste pentru el si are nevoie de legi impuse cu forta il consider un om slab, ce in urma selectiei naturale va disparea fara indoiala....doar ca guvernul se impotriveste acestei selectii deoarece masele sunt mai usor de controlat daca au un IQ mic.....a se vedea situatia voturilor castigate prin gratare cu mici si bere "fara numar" in timpul campaniei electorale.
Cine poate intelege...cinste lui....cine nu...sa ramana la mici si bere
Topic closed!

Respecti legea,nu esti de-acord cu ea,dar totusi o faci. Nu este nicio logica la mijloc.

End of story!
Spot is offline  
Old 12-05-13, 22:07   #180
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

Quote:
Originally Posted by Spot View Post
Topic closed!

Respecti legea,nu esti de-acord cu ea,dar totusi o faci. Nu este nicio logica la mijloc.

End of story!
Citesti printre randuri si gandesti extrem de superficial
JDV is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -