Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 10-05-13, 06:39   #121
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

Quote:
Originally Posted by run_forest View Post
Repet ( probabil pentru ultima oara ) : societatea se bazeaza pe legi.
Fiecare facand ce vrea cu viata si propietatea lui s-ar crea un haos....conceptul de bine si rau poate varia de la caz la caz.
Trebuie sa fie ceva general valabil si nu particular .
Adica :
De ce ii intereseaza pe ei daca am alte dimensiuni decat cele trecute in talon?
De ce trebuie sa am trusa pe prim ajutor in masina?De ce sunt obligat sa acord primul ajutor?
De ce e nevoita politia sa intervina cand cineva ameninta ca se sinucide?
In societate nu poate fii ca la autoservire , fiecare sa isi aleaga ce ii convine ( in cazul asta ce legi iti convin tie ).
Tu cand ai facut scoala de soferi , ai stiut ce drepturi ai , dar si ce obligatii ai.De ce nu contesta nimeni drepturile doar obligatiile?De ce cand ni se da ceva , consideram ca meritam si cand ni se cere ceva consideram ca "ne sunt ingradite drepturile"?
*nu esti obligat sa acorzi primul ajutor doar daca tu ai accidentat victima, caz in care este posibil sa fie vina ta...si din moment ce e vina ta...macar atat sa faci.
Deci ai raspuns exact ca un mielusel panicat din marea turma de oi umane ce se supun orbeste fara sa conteste nimic.
Spui ca acest concept de bine si rau trebuie sa fie identic pentru toata lumea...adica 50 de oameni dintre care 45 se joaca pe iPad sau dorm si la sfarsit de sedinta ridica o mana in aer dar nu au habar despre ce a fost vorba...decid pentru restul de 20 de milioane de oameni.
De ce nu te lasa sa pui alte dimensiuni decat cele din talon...hmm...sa vedem....poate pentru ca masina nu este construita pentru acele dimensiuni si este o reala posibilitate ca sa nici nu le faca fata.......rezultand un posibil accident....in care tu esti de vina....in schimb daca nu port centura...sau port centura cand cred ca este momentul sa o port....nu omor pe nimeni.
Ai spus exact asa...citez.."In societate nu poate fii ca la autoservire , fiecare sa isi aleaga ce ii convine" ....
Intreb: Daca maine se aproba o lege prin care este ilegal sa traiesti mai mult de 30 de ani...tu o sa te conformezi acestei legi?.....ca doar zici ca legea`i lege. (este o idee dusa la extrem insa daca spui ca nu o sa o respecti....o sa ajungi ca si mine...sa "iti alegi legile"
JDV is offline  
Old 10-05-13, 09:08   #122
Spot

Stage 5
 
Spot's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 1,114
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

Domnule vizionar din Calarasi, daca tot lansati astfel de intrebari menite sa provoace chiar si o gaura neagra sau un wormhole in acest forum,prin inutilitatea si stupizenia esentei ce sta la baza intrebarii, macar aveti buna vointa de a raspunde la fiecare comentariu ce vi se aduce(vezi comentariul meu sau cel al lui Spark).

Propun inchiderea topicului pentru ca nu aduce nimic productiv in materie de auto si/sau comunitate 4t si nu instiga decat la nervi/ura/etc.

PS: orice ati incerca sa mai ziceti,a fost zis deja in cele 6-7 pagini,inutile de altfel, pentru ca orice argument aduceti,nu este indeajuns de calificat sau de bun pentru dl JDV.

PPS: si DA,sunt si oameni mai iute la manie(vezi cazul Kidu) cu care nu am nimic si ma bucur ca exista cineva care ti-a zis-o verde in fata si nu pe ocolite, dar tocmai asta este si motivul pentru care nu se ajunge la un raspuns(pentru ca initiatorul topicului nu este capabil sa accepte si o parere venita intrun mod mai barbar,sau mai din topor sa zic asa). Daca esti in stare sa accepti ca pe langa tine se afla si alti oameni ce nu impartasesc aceeasi credinta/parere/samd atunci vei reusi sa ai si un raspuns pentru intrebarea(inutila) din acest topic.
Spot is offline  
Old 10-05-13, 09:43   #123
morghen

Stage 5
 
morghen's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,142
Member of:
[Moderators]
[Racing Syndicate]
[PORSCHE]
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

Quote:
Originally Posted by Tzzantaru View Post
Crezi tu ca asta e motivu' pt care poarta lumea centura?
Cati dintre pustanii astia teribilisti care mai au si ceva "masina sub cur" ai auzit sa zica "bah , eu port centura frate ca e 150 lei amenda" ...Exact zero

Repet , cine o poarta , o poarta din alte motive si ar purta-o indiferent daca s-ar da sau nu amenda.De partea cealalta a baricadei aia care nu vor s-o poarte , n-o poarta nici in ruptu' capului.
Ce sa zic...s-ar putea sa ai dreptate...probabil ca sunt cei care nu vor sa o poarte si nu o poarta...si pt aia..e treaba lor daca sunt sinucigasi(dar sa nu incerce ca si pocaitii sa te converteasca!)

Dar mai e o baricada, si anume cei care nu vor sa o poarte si totusi o poarta de frica militiei, de frica amenzii..sau de frica ca afla tata ca a luat amenda si alta data nu mai primeste masina...astia fac gargara mai mult...si aia se pot caracteriza absolut perfect prin urmatoarea imagine...

Adica yoooo coaeee da de ce vrea frate militzia sa ne tina legati de bolid?!



Sincer, cred ca daca s-ar scoate legea asta care ne obliga sa purtam centura...ar muri in primele doua-trei luni un procentaj considerabil din populatia romaniei...si apoi ar fi liniste si pace
Deci...votez pt eliminarea ei !
Vreau sa moara odata toti prostii
Brusc mi-am schimbat parerea...cacatul asta de lege sta impotriva selectiei naturale...de aia ne inmultim aiurea si e plin de prosti...ii scapa legea.

Last edited by morghen; 10-05-13 at 09:49.
morghen is offline  
Old 10-05-13, 09:56   #124
kidu2006

Stage 5
 
kidu2006's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,528
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

Quote:
Originally Posted by JDV View Post
Ambele intrebari sunt formulate dea`m p*ulea..a mi se scuza expresia. Te rog sa le reformulezi...si te rog sa faci si uz de virgule....apoi iti raspund la intrebari cu cea mai mare placere.
Probabil suna mult mai bine in capul tau decat in realitate....dar totusi...astept sa le reformulezi sa inteleg care este intrebarea.
Totusi la prima vedere cred ca vrei sa spui ca...:
*daca sunt prost si nu ajung presedinte sau parlamentar...ce rost mai are sa gandesc cand altul o poate face pentru mine...
*Intrebarea 2 chiar nu are nici o noima
Astept traducerea/reformularea
Mintea ta umbla desculta printr-un univers paralel cu cel al oamenilor de stiinta care locuiesc la spitalul 9!
Nu-mi mai bat capul cu tine,daca te injuram printre randuri sa fii sigur ca intelegeai ce-am intrebat, sau ai inteles dar habar nu ai ce sa raspunzi pentru nu stii pe ce lume traiesti!
Legat de caligrafie si ortografie respectiv si putina gramatica: stai jos, din partea mea ai un "NU" !
__________________
www.royal-amanet.ro
Amanet: Auto, Moto, Ambarcatiuni, Aur, Argint, Platina, Diamante, Electronice, GSM si alte obiecte de valoare
kidu2006 is offline  
Old 10-05-13, 10:03   #125
kidu2006

Stage 5
 
kidu2006's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,528
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

Stau si ma intreb, poate cineva este mai destept ca mine si ma poate lumina: am si eu o masina, cu care mai merg din cand in cand, dar sunt foarte uimit de ce ma tot obliga legea asta sa merg cu o anumita viteza in localitate cat si in afara localitatii??Da ce astia sunt nebuni la cap, ca eu sunt stapan pe viata mea si merg cu cat vreau, ca sunt constient si stiu ce fac, care-i problema pana la urma??!!
A, si mai sunt si fazele alea care sunt obligat prin nu stiu ce drac de lege ca trebuie sa opresc cand trece vreun dement strada chiar daca nu e chestia aia numita semafor!Nici asta nu inteleg de ce eu trebuie sa ma opresc ca ei sa treaca strada?De parca nu pot sa-i ocolesc sau sa astepte ei sa trec eu primu .. niste tampenii de legi!
Sau o stiti pe aia ca daca nu-ti merg vreun bec sau ai rotile in loc de 225.55 245 50 iti da amenda sau iti ia talonul. O porcarie ma nene, ca masina merge oricum, are politistul boala pe tine si unde mai pui ca e si o prostie de lege!
Fratilor, pana la urma e viatza mea si nu e nimeni stapan pe ea, nu?!
kidu2006 is offline  
Old 10-05-13, 11:02   #126
run_forest

Stage 3
 
Join Date: May 2008
Posts: 138
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

Ma JDV cum societatea face anumite lucruri pentru mine si eu trebuie sa fac anumite lucruri pentru ea.
Adica eu nu sunt de acord cu taxele din romania....dar sunt obligat sa le suport.Nu imi plac legile din tara asta , pot sa ma mut in alta parte unde sunt mai multe legi pe placul meu...toate nu au cum sa fie..
Uite eu vreau ca legea sa ne oblige sa purtam centura de siguranta . De ce?
Pai in cazul unui accident , cei care nu poarta centura cheltuie DIN BANI MEI pentru a se vindeca. Daca purtau centura daunele si ranile suferite aveau niste costuri mai reduse. Una e sa fii spitalizat 5 zile si alta e sa fii 2 saptamani , corect nu?
Hai sa scoatem obligativitatea purtarii centurii de siguranta , dar si dreptul la prim ajutor in caz de accident. Doar e viata ta si ti-ai asumat riscurile.Ai vrea sa sune legea ceva de genul : au dreptul la servicii medicale doar persoanele care purtau centura , ceilalti fac parte din "selectie naturala" ...adica scapa...plm asta e...moare...plm asta e..
Sau eu te lovesc pe tine si nu stiu cum in urma coliziuni tu esti proiectat afara din masina si mori.Eu nu vreau sa fiu responsabil ca un freaca-menta nu poarta centura de siguranta si sa fiu investigat pentru omor si nu pentru vatamare.Pentru ca eu consider ca daca tu purtai centura nu mureai .
Legat de treaba cu "centura nu e buna in toate situatiile" . Bun sa presupunem ca e adevarat sa zicem ca in 2/10 cazuri e mai bine fara centura decat cu.Dar voi sunteti mama omida sa ghiciti ce tip de accident va avea loc?

Last edited by run_forest; 10-05-13 at 11:08.
run_forest is offline  
Old 10-05-13, 13:45   #127
zpzpzpo

Stage 5
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 886
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

Lasati l ma pe cretinu asta in pace,nu vedeti ca nu intelege ?!
Pentru el mi-am luat ban de la inteligentu de aleks (ti as spune si tie mai multe,norocu tau ca poti sa umbli la butoane ).
A fumat si asta 2 grame de iarna si a ascultat hip hop cu teoria conspiratiei si acum se crede un fel de maimuta intr o cusca.
Parca totul a prins sens acum : centura de siguranta il obliga sa ramana in viata sa plateasca taxe,camera video de la magazin e defapt doar o acoperire ca sa ii filmeze pe oameni sa fie mereu supravegheati,vecinu de pe palier e un fost securist,totul se leaga...
El chiar are impresia ca de asta merge Romania asa de rau ca oameni is batuti in cap,nu si au pus niciodata intrebarea cu centura.O turma de oi conduse de sistem
Lasati topicul sa moara,poate moare si retardatu.
El sta pe banii parintilor sau lucreaza pe 8 milioane si vine aici sa ne spuna cate taxe si impozite plateste el.

Last edited by zpzpzpo; 10-05-13 at 13:47.
zpzpzpo is offline  
Old 10-05-13, 14:00   #128
kidu2006

Stage 5
 
kidu2006's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,528
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

Quote:
Originally Posted by zpzpzpo View Post
Lasati l ma pe cretinu asta in pace,nu vedeti ca nu intelege ?!
Pentru el mi-am luat ban de la inteligentu de aleks (ti as spune si tie mai multe,norocu tau ca poti sa umbli la butoane ).
A fumat si asta 2 grame de iarna si a ascultat hip hop cu teoria conspiratiei si acum se crede un fel de maimuta intr o cusca.
Parca totul a prins sens acum : centura de siguranta il obliga sa ramana in viata sa plateasca taxe,camera video de la magazin e defapt doar o acoperire ca sa ii filmeze pe oameni sa fie mereu supravegheati,vecinu de pe palier e un fost securist,totul se leaga...
El chiar are impresia ca de asta merge Romania asa de rau ca oameni is batuti in cap,nu si au pus niciodata intrebarea cu centura.O turma de oi conduse de sistem
Lasati topicul sa moara,poate moare si retardatu.
El sta pe banii parintilor sau lucreaza pe 8 milioane si vine aici sa ne spuna cate taxe si impozite plateste el.
)))
kidu2006 is offline  
Old 10-05-13, 14:19   #129
manta_xe

Stage 3
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 147
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

Kidu2006 ne spui si noua de ce ti-au luat carnetul ? Tu porti centura, esti un exemplu viu, doar cu limita de viteza, alcool la volan, linia continua, treceri la nivel de cale ferata ai ceva probleme.
manta_xe is offline  
Old 10-05-13, 14:24   #130
zpzpzpo

Stage 5
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 886
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

Quote:
Originally Posted by manta_xe View Post
Kidu2006 ne spui si noua de ce ti-au luat carnetul ? Tu porti centura, esti un exemplu viu, doar cu limita de viteza, alcool la volan, linia continua, treceri la nivel de cale ferata ai ceva probleme.
Vrei sa l fwti in cur sau de ce ii urmaresti toate topicurile ?
Si eu am ramas fara carnet pt viteza...vrei si cu mine o intalnire ?
zpzpzpo is offline  
Old 10-05-13, 14:58   #131
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

Quote:
Originally Posted by Spark View Post
JDV are pur si simplu a pus o intrebare care nu prea a fost inteleasa corect. Si el a repetat ca nu purtarea centurii e problema ci obligativitatea impusa de stat/lege in a o purta.
Pare ca e o fire curioasa si care pune intrebari in general. Asa se acumuleaza cunostinta, punand intrebari. Daca vreti sa ii raspunde omului intr-o maniera cat se paote de normala o puteti face, daca nu exista si varianta de ignore, parerea mea.

Revenind la subiectul topicului. Cum s-a mai spus si in posturile pregedente legile sunt facute pentru beneficiul comunitatii nu neaparat a individului (teoretic). Adica statul "iti vrea binele" (fie pentru interesele sale materiale si nu numai, fie nu).
Nu toata lumea are acelasi nivel de inteligenta/responsabilitate. La fel cum se spunea si inainte, in general oamenii sunt destul de ignoranti. La o varsta mai frageda in special dupa obtinerea permisului nu constientizezi toate situatiile care pot aparea in trafic. Acestea vin odata cu varsta si experienta si schimbarea preocuparilor (chiar spre conservarea integritatii corporale). Daca statul nu iti "impune" sa ai grija de propria persoana poate nu ajungi la maturizare (nu maturitate ci maturizare).

O alta situatie care paote aparea este urmatoarea. Statul incearca sa aiba grija de toata lumea (iar teoretic). Si el incearca sa ma protezeze pe mine, de tine care vrei sa nu porti centura si de aia ti-o impune.
Cum ati mai discutat intr-un accident frontal daca nu ai centura poti scapa pentru ca esti proiectat si decelerarea se face intr-un timp mai lung, deci ai sanse mai mari sa scapi (poate). Dar daca esti proiectat chiar in mine atunci da, imi afectezi mie integritatea corporala si chiar sansele la viata si nu am ales eu asta pentru ca eu am purtat centura si tu nu.
Un alt exemplu de a ma proteza de tine ar fi un alt accident banal (exemplu si mai valabil la discutia : casca pe motor). Tu alegi sa nu porti centura eu o port. Centura poate face diferenta dintre un accident cu victima sau unul doar cu pagube materiale. Chiar daca prin absurd ar fi vina mea, eu chiar nu vreau sa te am pe constiinta, sa imi pierd vremea prin tribunale poate sa fiu inchis ca te-am omorat pentru ca tu ai ales sa nu porti centura si soarta a facut sa se intample acel accident (cum spuneam, fie din vina mea sau nu).
Iar e un caz in care prin nepurtarea centurii tu imi afectezi mie viata, cel care aleg sa o port.

Erau doar exemple pentru a ilustra de ce este impusa si nu ramane la latitudinea ta sa o faci sau nu. Desi cum spuneam poate unii sunt mai ignoranti si nu stiu exact beneficiile centurii de siguranta. Cum spuneam nu toata lumea e la fel. respectul fata de celelate persoane poate nu le vine im mod natural de aceea uneori trebuie impus. (civilizare cu forta)

Sper ca s-a inteles ceva din ce am vrut sa spun pentru ca e deja o ora destul de tarzie.

O seara placuta.
Daca citeai tot topicul cam tot ce ai scris tu se regasseste in el.

Problema lui JDV (si inca 1,2) este ca nu intelege explicatiile, asa cum nu o sa inteleaga nimic nici din comentariul tau.

Unii au logica si gandesc singuri, pe altii nici cu ajutor nu-i faci sa prciceapa. Citeste tot topicul atent ca te doare mintea ce debiteaza, iar raspunsurile noastre sunt ori ignorate ori neintelese (am inceput sa cred ultima varianta).

Oricum nici unul din ei "low IQ" nu a avut vreun contraargument sau nu a raspuns la vreo intrebare pusa de noi.
__________________
Mazda MX5 ND 2.0 Revolution

BMW 535d(E60)- 2005

Nissan Pathfinder 2.5 dci - 2006 (Sold)
GTR is offline  
Old 10-05-13, 14:59   #132
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

Quote:
Originally Posted by zpzpzpo View Post
Lasati l ma pe cretinu asta in pace,nu vedeti ca nu intelege ?!
Pentru el mi-am luat ban de la inteligentu de aleks (ti as spune si tie mai multe,norocu tau ca poti sa umbli la butoane ).
A fumat si asta 2 grame de iarna si a ascultat hip hop cu teoria conspiratiei si acum se crede un fel de maimuta intr o cusca.
Parca totul a prins sens acum : centura de siguranta il obliga sa ramana in viata sa plateasca taxe,camera video de la magazin e defapt doar o acoperire ca sa ii filmeze pe oameni sa fie mereu supravegheati,vecinu de pe palier e un fost securist,totul se leaga...
El chiar are impresia ca de asta merge Romania asa de rau ca oameni is batuti in cap,nu si au pus niciodata intrebarea cu centura.O turma de oi conduse de sistem
Lasati topicul sa moara,poate moare si retardatu.
El sta pe banii parintilor sau lucreaza pe 8 milioane si vine aici sa ne spuna cate taxe si impozite plateste el.
Mare dreptate ai! )))
GTR is offline  
Old 10-05-13, 15:22   #133
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

Deci acesta este comentariul foarte logic al lui "morghen"

Quote:
Originally Posted by morghen View Post
Utilitatea amenzii e sa te motiveze mai mult sa o porti..pt ca sunt unii ca si cel care a deschis topicul care au inteles gresit conceptul de siguranta...si au nevoie de un pic de motivatie in plus ca sa poarte centura....ca deh..nu mis curios de viata si sanatatea mea(e ale mele si fac ce vreau cu ele..nu?)...da port centura ca e 150 de lei amenda..si desi de viata si sanatate nu-mi pasa..de 150 de lei imi pasa...

e ok asa?
si asta este raspunsul unei blonde cu neuronul ratacit.

Quote:
Originally Posted by Tzzantaru View Post
Crezi tu ca asta e motivu' pt care poarta lumea centura?
Cati dintre pustanii astia teribilisti care mai au si ceva "masina sub cur" ai auzit sa zica "bah , eu port centura frate ca e 150 lei amenda" ...Exact zero

Repet , cine o poarta , o poarta din alte motive si ar purta-o indiferent daca s-ar da sau nu amenda.De partea cealalta a baricadei aia care nu vor s-o poarte , n-o poarta nici in ruptu' capului.
Pana sa apara amenzile, cel putin in oras nu purtau centura nici 30% din soferi, dupa introducerea amenzilor vezi singur rezultatul (sau si asta e greu!?).
GTR is offline  
Old 10-05-13, 15:31   #134
Tzzantaru

Stage 5
 
Tzzantaru's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 933
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

Am incercat din rasputeri sa ma abtin dupa toate k*t-urile citite pe aici da nu pot , efectiv nu pot.

Kidu si zpzpzpo luati-va de mana si fugiti in lumea mare ca sunteti prea p*$&% pt secolu asta.Nu sunteti capabili nici sa purtati o discutie civilizata , incercati sa va dati rotunzi amandoi injurand pe internet , exact ca si copii aia mici in fata blocului care umbla ca zmeii cu pieptu scos tare inainte....vai si amar.

Si ce nu esti tu capabil sa intelegi , nici macar din ideile tale e ca in toate situatile alea scrise de tine ESTI UN PERICOL PUBLIC.De aia ai limitari de viteza , de aia trebuie sa opresti la treceri si sa mai faci tot ce-ai scris tu acolo.
In schimb unu care merge legal , calm si preventiv da nu poarta centura nu e un pericol decat pt el.

Var rog eu adminii faceti un bine societatii si impartiti cate un ban permanent pt specimele astea 2 care fara sa injure la fiecare 2 cuvinte nu stiu sa formuleze o propozitie.

@GTR : Nu stiu , nu ma intereseaza , n-am vazut nici o statistica pe nicaieri.
Repet , nu incerc sa conving pe nimeni sa nu poarte centura , fiecare e liber sa faca ce vrea.Pur si simplu mi-am expus parerea personala despre IDEEA topicului care n-a prea inteles-o nimeni.
Tzzantaru is offline  
Old 10-05-13, 15:47   #135
zpzpzpo

Stage 5
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 886
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

Numa lacheti inteligenti pe forumu asta,toti fosti posesori de dacia 1310.
Jumatatea din populatia Romaniei ar trebui executata sau pusa sa lucreze fortat in agricultura si constructii.
Asta e nivelul tarii,dovada topicul asta si sustinatorii lui.
Pe zi ce trece imi dau seama ca nu mai am de ce sa ma intorc in Romania.
Peste tot dai de oameni prosti,inculti,incapabili si cu un caracter jegos.
Nici acum nu e prea tarziu pentru reintroducerea vizei,macar sa nu mai iese romanii afara sa ne facem de cacat.
Sper sa se ajunga la un haos si mai mare,n avem nevoie de legi,avem nevoie sa moara cat mai multi prosti,selectia naturala trebuie sa si faca treaba.
Sper sa va vad la stirile de la ora 5.
zpzpzpo is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -