Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 09-05-13, 17:36   #106
kidu2006

Stage 5
 
kidu2006's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,528
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

Quote:
Originally Posted by JDV View Post
Padurea este in proprietatea statului...macar atat sa te duca capul...

.
*** cu ochi padurea poate fi si proprietate persoanala!Eu detin cateva Ha de padure,iti dau voie sa traiesti in pla mea acolo sa nu mai bati campii pe aici!Nu-ti iau chirie nu-ti iau nimic doar sa stai acolo pana iti vine mintea la cap.Mor pe aplaudacii astia care *** forumurile in sus si`n jos cu tot felul de ***uri de 2 lei si cand vine vremea sa faca ceva stau in spatele calculatorului si isi rod unghiile!
Mai terminati-va dracu odata cu porcariile astea, v-a luat mintile tehnologia de tot, de la comunism ati trecut repede la tehnologie!
Vezi-ti de treaba, pune mana si citeste o carte, fa ceva cu viatza ta nu mai plange pe aici cu ideile astea de 2 lei,si nu in ultimul rand: POARTA CENTURA DE SIGURANTA!!! DE GAT !!!
__________________
www.royal-amanet.ro
Amanet: Auto, Moto, Ambarcatiuni, Aur, Argint, Platina, Diamante, Electronice, GSM si alte obiecte de valoare
kidu2006 is offline  
Old 09-05-13, 18:00   #107
manta_xe

Stage 3
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 147
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

Morghen dar cat de utila este centura in realitate ?
La viteze mari decesul ii cauzat de socul impactului, soferul poate avea centura in 10 puncte, socul e asa mare incat creierul se loveste de cutia craniana, se deplaseaza organele, cauzand hemoragie interna.
Fara centura au fost destule cazuri in care s-a scapat din masini care erau distruse complet.
Ce statistici se fac in cazul accidentelor, cine le face ? Mentioneaza politia sau SMURD-ul undeva ca la accidentul x victimele aveau sau nu centura ? Chiar as vrea sa vad o statistica bine facuta.



Vad ca multi nu au inteles nici acum la ce se refera topicul asta si fac tot felul de comparatii deplasate, cu alte situatii care chiar pot cauza prejudicii celorlalti. De exemplu de ce nu poti merge pe autostrada cu bicicleta sau nu poti traversa pe unde te taie capul. In aceste cazuri, daca o masina loveste biciclistul sau pietonul sufera daune, daune care este foarte posibil sa nu fie recuperate niciodata, pietonii sau bicicletele neavand RCA.
Deranjeaza pe cineva ca 70% din masinile care circula pe drumurile noastre nu au farurile reglate corect sau cei care folosesc xenon la faruri fara lupa ? Sunt convins ca da, se pot intampla accidente din cauza asta. Dar nu inteleg de ce deranjeaza pe x sau y daca cineva nu poarta centura. Magarul moare de drum lung si prostul de grija altuia.
Prefer masurile care duc la evitarea accidentelor, condusul preventiv, folosirea fazei scurte indiferent de perioada zilei si de locul unde se circula.
Libertatea in democratie este definita ca dreptul de a face orice vrei, fara a deranja sau a ingradi drepturile celorlati. Poti sa aculti muzica la maxim la casti daca vrei, ii problema ta, nu intereseaza pe nimeni daca o sa ai probleme cu auzul. La fel si cu purtarea centurii sau a castii de protectie, ii problema fiecaruia daca o poarta sau nu. Nepurtarea castii de catre motociclisti o consider un gest iresponsabil dar la fel ca si nefolosirea centurii nu cauzeaza nimanui o problema, decat celui care a ales sa riste.

La noi s-a introdus relativ relent obligativitatea purtarii centurii de siguranta. Credeti ca mor mai putin oameni in accidente de la intrarea in vigoare a legii ? Poate are cineva statistici in acest sens, o comparatie intre diversi ani.
Este interzisa cumpararea de cofeina din farmacie, s-au interzis produse de slabit care contin cofeina pentru ca au fost cazuri de infarct in caz de abuz, dar nimeni nu te opreste sa bei 10 cafele si sa faci infarct. Iarba este interzisa dar sunt tari in care etnobotanicele sunt legale chiar daca sunt mult mai daunatoare. Milioane de oameni mor din cauza fumatului dar nimeni nu il interzice si foarte tarziu s-au luat masuri de protejare a nefumatorilor.
Legi absurde si aberante exista dintotdeauna, americanii fiind fruntasi aici, nu cred ca este nevoie sa dau exemple.

Un banc :
Un instructor auto, la locul accidentului discutand despre importanta purtarii centurii de siguranta cu elevii sai :
- Uitati-va la acest om care nu a purtat centura: cap rupt, matze pe parbriz, ochi in pomi, fara maini... In schimb, uitati-va la cel care a purtat centura, ce bine arata ... parca-i viu !!!




kidu2006 se pare ca tu esti masochist si iti chinui aia 2 neuroni si asa foarte obositi. Ai promis ca nu mai postezi, asa-i si tot nu scapam de tine si de expresiile tale bisnitar de 2 lei.
Poate ne spui si noua daca tu respecti legea cu atata sfintenie ce ai facut de ti-au suspendat permisul 3 luni. Orice ai fi facut, este clar, acea contraventie este mult mai grava decat lipsa centurii asa ca nu mai fa aici pe lupul moralist.
Si chiar nu ne impresioneaza limbajul tau agresiv, in schimb am fi impresionati daca ai reusi sa vi cu una sau doua opinii pertinente la ce s-a discutat aici.
manta_xe is offline  
Old 09-05-13, 18:38   #108
morghen

Stage 5
 
morghen's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,142
Member of:
[Moderators]
[Racing Syndicate]
[PORSCHE]
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

Centurile nu sunt doar o curea ca la daciile 1300. Au in ele sisteme de absortie a socului si sisteme de preventie a miscarii utilizatorului(pretensionare).
O centura moderna are posibilitatea de a absorbi pana la 5kN(valoarea depinde ce a ales producatorul respectiv de autovehicole) si deci corpul decelereaza mai lin, fortele care se rasfrang asupra organelor interne sunt mult mai mici si poti sa scapi fara probleme si la viteze mai mari.
Centurile, impreuna cu airbag-urile alcatuiesc un sistem complex de protectie in cazul situatiilor de coliziune


Eu nu vorbesc de statistici ci de testele de laborator pe care le vad facute.
Mai e o chestie...statistic vorbind...din tot timpul petrecut in masina...cat la suta mergi cu viteze asa mari incat centura sa fie irelevanta?

Deces si rani grave se produc si la viteze mici...nu poti sa anulezi importanta unui sistem de protectie cum e centura de siguranta doar prin afirmatia ca la peste 200 la ora oricum nu mai conteaza. Si chiar si atunci conteaza...nu de alta dar sa te poata recunoaste familia sa nu stai necunoscut in morga cu saptamanile

Inca un exemplu: am ajuns imediat dupa producerea unui accident frontal intre o duba Ford Tranzit si un alt autovehicul. Cel din Duba avea centura si pt ca a purtat centura, cand s-a comprimat botul masinii peste picioarele lui, centura l-a tinut si nu a fost azvarlit afara...daca ar fi fost aruncat afara, metalul din fata lui ii taia picioarele si murea pe loc. Asa a scapat cu doua fracturi.

Din pacate mintea nu ne duce prea departe...si lipsa de informatie ne afunda in prostie mai mult...si mai adanc...vorba cuiva...selectie naturala...si daca unii aleg sa gandeasca intr-un mod gresit...sa te bucuri cand ei mor si ii vezi la stirile de la ora 5 sau nu?
morghen is offline  
Old 09-05-13, 18:39   #109
kidu2006

Stage 5
 
kidu2006's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,528
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

Manta: _|_ pt tine
JDV: _|_ si pt tine
Bateti campii in continuare, au revoir!
kidu2006 is offline  
Old 09-05-13, 18:57   #110
manta_xe

Stage 3
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 147
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

Vai kidu2006, esti jalnic, doar atat ai reusit sa produci ? Idei nu ai, sa injuri nu poti, de ce mai postezi ? ...
Poate ne spui totusi de ce ai ramas fara carnet.
manta_xe is offline  
Old 09-05-13, 19:14   #111
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

Quote:
Originally Posted by manta_xe View Post
Vai kidu2006, esti jalnic, doar atat ai reusit sa produci ? Idei nu ai, sa injuri nu poti, de ce mai postezi ? ...
Poate ne spui totusi de ce ai ramas fara carnet.
Presupun ca din cauza ca purta centura in mod excesiv
JDV is offline  
Old 09-05-13, 19:22   #112
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

Quote:
Originally Posted by omaigadlol View Post
JDV, te-ai mutat in camin pt liceu si vrei sa rastorni guvernul, dar nu esti capabil sa citesti atatea si atatea pagini in care iti explica lumea de ce e cum e?

Esti in stare sa raspunzi la ce a punctat oricare dintre noi, asa, cu cuvintele tale?
Esti tu sigur ca m am mutat in camin pentru liceu?...
Pai pana sa devina cel mai temut om din Europa, Hitler vindea picturi turistilor la un colt de strada ca sa poata sa isi permita o paine....si dupa 10 ani ce a ajuns?...cel mai influent lider politic din Europa...propabil ai pe cineva din familie care a ajuns sa cunoasca regimul acestuia. (dau un exemplu pentru situatia expusa de tine cu privire la persoana mea...nu impartasesc ideile sale si nu ma identific cu acest personaj istoric).
Eu sunt in stare sa raspund la orice intrebare mi se adreseaza....dar tu esti in stare sa intelegi intrebarea mea initiala?....din cate spui mai sus observ ca nu....
Si hai sa nu vorbim de educatie, carti citite sau cultura generala...tu nu ma cunosti..eu nu te cunosc....asa ca hai sa lasam aceste aprecieri de 2 bani in afara forumului.
JDV is offline  
Old 09-05-13, 20:31   #113
morghen

Stage 5
 
morghen's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,142
Member of:
[Moderators]
[Racing Syndicate]
[PORSCHE]
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

Quote:
Originally Posted by JDV View Post
Si hai sa nu vorbim de educatie, carti citite sau cultura generala...tu nu ma cunosti..eu nu te cunosc....asa ca hai sa lasam aceste aprecieri de 2 bani in afara forumului.
2 bani? te simti instarit?
Hai totusi sa vorbim de educatie si cultura, uite ca din vasta ta cultura lipsesc argumentele care sustin de ce o centura de siguranta exista si de ce trebuie purtata. E la mintea cocosului ca vei folosi ceva care te ajuta...ca statul in acelasi timp impune prin lege folosirea centurii...e ca si cum statul te obliga sa mananci...

Uite fir-ar al dracu de inapoiati si prosti gramada de nemti ca toti poarta centura..bai omule prosti ca cei din vest nu mai exista..toti poarta centurile...incredibil...sa vina la romani sa ii invatam noi cum se face...ca e prosti toti acolo..si noi e brilianti aici....cristoase omoara-ne odata

In cazul in care in ciuda tuturor beneficiilor aduse de acest sistem tu alegi sa nu il folosesti...se indica ceva despre starea ta psihica...adica e ca si cand te duci in razboi fara casca....adica...esti cam sinucigas...si sincer..nimeni nu vrea un sinucigas la volan pt ca asa cum consideri ca propria ta sanatate si viata nu e importanta asa poti sa consideri ca si a celor din jur nu e importanta...moment in care restul participantilor la societate te vor consuma de viu..sau inchide undeva. ok mr hitler?

Sfatul meu e sa te conformezi...pt binele si beneficiul tau, al familiei tale..si al socieatii noastre de educati si elevati ce suntem...
morghen is offline  
Old 09-05-13, 21:19   #114
Tzzantaru

Stage 5
 
Tzzantaru's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 933
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

Quote:
Originally Posted by morghen View Post
Hai totusi sa vorbim de educatie si cultura, uite ca din vasta ta cultura lipsesc argumentele care sustin de ce o centura de siguranta exista si de ce trebuie purtata.
Faceti ce faceti dar tot pe a voastra o tineti.Tot n-ati inteles IDEEA.
Nu a intrebat nimeni "de ce exista centura si de ce trebuie purtata".
Intrebarea a fost , de ce plm platim amenda pt nepurtarea ei??

Atributiile politiei s-au indreptat tot mai mult in ultima vreme de la a preveni la a cheli de bani pe muritoru de rand.
Il vezi pe unu fara centura?Opreste-l si da-i un capac si atentioneaza-l sa-si lege centura aia de gat....Nuuuu , iti sare politaiu din boscheti in fata , "HAA te-am prins fraere , baga 150lei amenda".

Si stati voi linistit , cu sau fara amenda cine se gandeste la siguranta lui o sa poarte centura aia iar aia care nu vor sub nici o forma sa o poarte nu o sa o poarte nici in ruptu' capului.
Cati n-am vazut fara centura si la cel mai mic indiciu de politie o trageau repede peste umar...cum treceau de echipaj o si dadeau la o parte.

Nu vad utilitatea amenzii...REPET , nu vad utilitatea AMENZII (a nu se confunda cu centura).

Cam asta a fost ideea topicului
Tzzantaru is offline  
Old 09-05-13, 21:50   #115
morghen

Stage 5
 
morghen's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,142
Member of:
[Moderators]
[Racing Syndicate]
[PORSCHE]
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

Utilitatea amenzii e sa te motiveze mai mult sa o porti..pt ca sunt unii ca si cel care a deschis topicul care au inteles gresit conceptul de siguranta...si au nevoie de un pic de motivatie in plus ca sa poarte centura....ca deh..nu mis curios de viata si sanatatea mea(e ale mele si fac ce vreau cu ele..nu?)...da port centura ca e 150 de lei amenda..si desi de viata si sanatate nu-mi pasa..de 150 de lei imi pasa...

e ok asa?



Quote:
Originally Posted by Tzzantaru View Post
Faceti ce faceti dar tot pe a voastra o tineti.Tot n-ati inteles IDEEA.
Nu a intrebat nimeni "de ce exista centura si de ce trebuie purtata".
Intrebarea a fost , de ce plm platim amenda pt nepurtarea ei??

Atributiile politiei s-au indreptat tot mai mult in ultima vreme de la a preveni la a cheli de bani pe muritoru de rand.
Il vezi pe unu fara centura?Opreste-l si da-i un capac si atentioneaza-l sa-si lege centura aia de gat....Nuuuu , iti sare politaiu din boscheti in fata , "HAA te-am prins fraere , baga 150lei amenda".

Si stati voi linistit , cu sau fara amenda cine se gandeste la siguranta lui o sa poarte centura aia iar aia care nu vor sub nici o forma sa o poarte nu o sa o poarte nici in ruptu' capului.
Cati n-am vazut fara centura si la cel mai mic indiciu de politie o trageau repede peste umar...cum treceau de echipaj o si dadeau la o parte.

Nu vad utilitatea amenzii...REPET , nu vad utilitatea AMENZII (a nu se confunda cu centura).

Cam asta a fost ideea topicului
morghen is offline  
Old 09-05-13, 21:58   #116
kidu2006

Stage 5
 
kidu2006's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,528
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

JDV istetule din cotet daca tot pui intrebari asa cretine raspunde si tu la o intrebare ca tot tipi in gura mare ca raspunzi la orice intrebare!
* De ce nu am respecta legile si sa le comentam in situatia in care noi nu am invatat asa de mult incat sa ajungem acolo unde se gandesc legile sau se voteaza?!
* De ce sa nu respect aceasta lege care spune ca centura este obligatorie chiar daca eu stiu ca este viata mea si pot sa merg si fara centura?!

Hai raspunde la intrebarile astea sa vad si eu si restul cam ce ai in cap si chiar o sa dau uitarii posturile tale!
kidu2006 is offline  
Old 09-05-13, 22:21   #117
Tzzantaru

Stage 5
 
Tzzantaru's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 933
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

Quote:
Originally Posted by morghen View Post
Utilitatea amenzii e sa te motiveze mai mult sa o porti........da port centura ca e 150 de lei amenda..si desi de viata si sanatate nu-mi pasa..de 150 de lei imi pasa...

e ok asa?
Crezi tu ca asta e motivu' pt care poarta lumea centura?
Cati dintre pustanii astia teribilisti care mai au si ceva "masina sub cur" ai auzit sa zica "bah , eu port centura frate ca e 150 lei amenda" ...Exact zero

Repet , cine o poarta , o poarta din alte motive si ar purta-o indiferent daca s-ar da sau nu amenda.De partea cealalta a baricadei aia care nu vor s-o poarte , n-o poarta nici in ruptu' capului.
Tzzantaru is offline  
Old 09-05-13, 22:54   #118
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

Quote:
Originally Posted by kidu2006 View Post
* De ce nu am respecta legile si sa le comentam in situatia in care noi nu am invatat asa de mult incat sa ajungem acolo unde se gandesc legile sau se voteaza?!
* De ce sa nu respect aceasta lege care spune ca centura este obligatorie chiar daca eu stiu ca este viata mea si pot sa merg si fara centura?!
Ambele intrebari sunt formulate dea`m p*ulea..a mi se scuza expresia. Te rog sa le reformulezi...si te rog sa faci si uz de virgule....apoi iti raspund la intrebari cu cea mai mare placere.
Probabil suna mult mai bine in capul tau decat in realitate....dar totusi...astept sa le reformulezi sa inteleg care este intrebarea.
Totusi la prima vedere cred ca vrei sa spui ca...:
*daca sunt prost si nu ajung presedinte sau parlamentar...ce rost mai are sa gandesc cand altul o poate face pentru mine...
*Intrebarea 2 chiar nu are nici o noima
Astept traducerea/reformularea
JDV is offline  
Old 09-05-13, 23:32   #119
run_forest

Stage 3
 
Join Date: May 2008
Posts: 138
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

Quote:
Originally Posted by JDV View Post
Ambele intrebari sunt formulate dea`m p*ulea..a mi se scuza expresia. Te rog sa le reformulezi...si te rog sa faci si uz de virgule....apoi iti raspund la intrebari cu cea mai mare placere.
Probabil suna mult mai bine in capul tau decat in realitate....dar totusi...astept sa le reformulezi sa inteleg care este intrebarea.
Totusi la prima vedere cred ca vrei sa spui ca...:
*daca sunt prost si nu ajung presedinte sau parlamentar...ce rost mai are sa gandesc cand altul o poate face pentru mine...
*Intrebarea 2 chiar nu are nici o noima
Astept traducerea/reformularea
Repet ( probabil pentru ultima oara ) : societatea se bazeaza pe legi.
Fiecare facand ce vrea cu viata si propietatea lui s-ar crea un haos....conceptul de bine si rau poate varia de la caz la caz.
Trebuie sa fie ceva general valabil si nu particular .
Adica :
De ce ii intereseaza pe ei daca am alte dimensiuni decat cele trecute in talon?
De ce trebuie sa am trusa pe prim ajutor in masina?De ce sunt obligat sa acord primul ajutor?
De ce e nevoita politia sa intervina cand cineva ameninta ca se sinucide?
In societate nu poate fii ca la autoservire , fiecare sa isi aleaga ce ii convine ( in cazul asta ce legi iti convin tie ).
Tu cand ai facut scoala de soferi , ai stiut ce drepturi ai , dar si ce obligatii ai.De ce nu contesta nimeni drepturile doar obligatiile?De ce cand ni se da ceva , consideram ca meritam si cand ni se cere ceva consideram ca "ne sunt ingradite drepturile"?
run_forest is offline  
Old 09-05-13, 23:33   #120
Spark
Suzuki Driver

Stage 5
 
Spark's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,139
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Rally]
[Suzuki]
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

JDV are pur si simplu a pus o intrebare care nu prea a fost inteleasa corect. Si el a repetat ca nu purtarea centurii e problema ci obligativitatea impusa de stat/lege in a o purta.
Pare ca e o fire curioasa si care pune intrebari in general. Asa se acumuleaza cunostinta, punand intrebari. Daca vreti sa ii raspunde omului intr-o maniera cat se paote de normala o puteti face, daca nu exista si varianta de ignore, parerea mea.

Revenind la subiectul topicului. Cum s-a mai spus si in posturile pregedente legile sunt facute pentru beneficiul comunitatii nu neaparat a individului (teoretic). Adica statul "iti vrea binele" (fie pentru interesele sale materiale si nu numai, fie nu).
Nu toata lumea are acelasi nivel de inteligenta/responsabilitate. La fel cum se spunea si inainte, in general oamenii sunt destul de ignoranti. La o varsta mai frageda in special dupa obtinerea permisului nu constientizezi toate situatiile care pot aparea in trafic. Acestea vin odata cu varsta si experienta si schimbarea preocuparilor (chiar spre conservarea integritatii corporale). Daca statul nu iti "impune" sa ai grija de propria persoana poate nu ajungi la maturizare (nu maturitate ci maturizare).

O alta situatie care paote aparea este urmatoarea. Statul incearca sa aiba grija de toata lumea (iar teoretic). Si el incearca sa ma protezeze pe mine, de tine care vrei sa nu porti centura si de aia ti-o impune.
Cum ati mai discutat intr-un accident frontal daca nu ai centura poti scapa pentru ca esti proiectat si decelerarea se face intr-un timp mai lung, deci ai sanse mai mari sa scapi (poate). Dar daca esti proiectat chiar in mine atunci da, imi afectezi mie integritatea corporala si chiar sansele la viata si nu am ales eu asta pentru ca eu am purtat centura si tu nu.
Un alt exemplu de a ma proteza de tine ar fi un alt accident banal (exemplu si mai valabil la discutia : casca pe motor). Tu alegi sa nu porti centura eu o port. Centura poate face diferenta dintre un accident cu victima sau unul doar cu pagube materiale. Chiar daca prin absurd ar fi vina mea, eu chiar nu vreau sa te am pe constiinta, sa imi pierd vremea prin tribunale poate sa fiu inchis ca te-am omorat pentru ca tu ai ales sa nu porti centura si soarta a facut sa se intample acel accident (cum spuneam, fie din vina mea sau nu).
Iar e un caz in care prin nepurtarea centurii tu imi afectezi mie viata, cel care aleg sa o port.

Erau doar exemple pentru a ilustra de ce este impusa si nu ramane la latitudinea ta sa o faci sau nu. Desi cum spuneam poate unii sunt mai ignoranti si nu stiu exact beneficiile centurii de siguranta. Cum spuneam nu toata lumea e la fel. respectul fata de celelate persoane poate nu le vine im mod natural de aceea uneori trebuie impus. (civilizare cu forta)

Sper ca s-a inteles ceva din ce am vrut sa spun pentru ca e deja o ora destul de tarzie.

O seara placuta.
Spark is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -