Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 08-05-13, 20:28   #91
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

GTR, eram ironic.

Acum la modul serios: JDV, vine un angajat/reprezentant al statului la tine de fiecare data cand pui fundul pe scaunul minunatei tale masini sa-ti puna centura? Te ameninta cineva cu bataia daca nu-ti pui centura? SAU o pui singur (daca o pui)? Sau centura e "alive" si de la sine putere se pune?

Daca o pui singur (centura) inseamna ca titlul topicului trebuia sa fie: Respectarea legii sau nerespectarea legii. ATAT si nimic mai mult. E o chestie de vointa: poti alege sa respecti legea tarii pe teritoriul careia locuiesti (nu te tine nimeni cu forta sa stii) sau sa nu o respecti (caz in care asuma-ti si consecintele).

Legea e un cumul de norme pentru buna functionare a statului respectiv (daca mi se permite a formula astfel) care include si reglementarile legate de centura de siguranta si de alte 1 milion de chestii. Te simti nedreptatit? Fugi tare in alta tara sau fa-ti propria tara cu propriile legi (sau fara legi treaba ta).
Laptiucu is offline  
Old 08-05-13, 20:50   #92
kidu2006

Stage 5
 
kidu2006's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,528
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

Bai JDV, eu cred ca tu ai facut pe al dracu prin Calarasi si te-ai umplut de amenzi ca ursu de ghinde daia esti asa frustrat si plictisit in casa!
Mai mult de 19 ani nu ai, esti un ghimizdoc care abia si-a luat carnetul si face valuri sa fie bagat in seama!
Iti repet, nu te OBLIGA nimeni sa traiesti in tara asta, du-te si traieste in padure ca acolo nu sunt legi!
Este cea mai cretina si retardata intrebare care poate sa vina de la un roman de rand: de ce sunt obligat sa port centura de siguranta?!
)))
P.S.: Iti las nr de tel sa te scap de amenzi sa nu mai fii asa inrait?
__________________
www.royal-amanet.ro
Amanet: Auto, Moto, Ambarcatiuni, Aur, Argint, Platina, Diamante, Electronice, GSM si alte obiecte de valoare
kidu2006 is offline  
Old 08-05-13, 21:34   #93
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

Quote:
Originally Posted by kidu2006 View Post
Bai JDV, eu cred ca tu ai facut pe al dracu prin Calarasi si te-ai umplut de amenzi ca ursu de ghinde daia esti asa frustrat si plictisit in casa!
Mai mult de 19 ani nu ai, esti un ghimizdoc care abia si-a luat carnetul si face valuri sa fie bagat in seama!
Iti repet, nu te OBLIGA nimeni sa traiesti in tara asta, du-te si traieste in padure ca acolo nu sunt legi!
Este cea mai cretina si retardata intrebare care poate sa vina de la un roman de rand: de ce sunt obligat sa port centura de siguranta?!
)))
P.S.: Iti las nr de tel sa te scap de amenzi sa nu mai fii asa inrait?
Pe langa faptul ca ai un comportament de "bou al baltii" mai faci si remarci ce nu isi au locul pe un astfel de forum.
Om de onoare nu esti ca doar ce spusesei acum 2 reply uri ca nu o sa mai postezi pe acest topic.
Si nu, nu am nici o amenda la activ desi am astfel de idei catalogate de tine "cretine si retardate".
Decat sa expui niste idei decente pro sau contra, preferi sa te complaci intr-o stare de nesimtire acuta ce, repet, nu isi are locul pe acest site.
Daca te deranjeaza atat de mult ideile mele si acest topic...de ce mai intri pe el si mai si postezi....hai sa ne gandim de 2 ori cine este cel care cauta atentie...
JDV is offline  
Old 08-05-13, 21:39   #94
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

Quote:
Originally Posted by Laptiucu View Post

Acum la modul serios: JDV, vine un angajat/reprezentant al statului la tine de fiecare data cand pui fundul pe scaunul minunatei tale masini sa-ti puna centura? Te ameninta cineva cu bataia daca nu-ti pui centura? SAU o pui singur (daca o pui)? Sau centura e "alive" si de la sine putere se pune?

Fugi tare in alta tara sau fa-ti propria tara cu propriile legi (sau fara legi treaba ta).
Da...daca nu imi pun centura sunt amentintat (nu sfatuit, nu indrumat, nu directioant) de catre lege...nu cu forta bruta ci cu una de oridin financiar.
Mi-as face o tara insa toate teritoriile sunt ocupate....daca sti tu un loc pe aceasta planeta...te rog sa ma indrumi catre el.
JDV is offline  
Old 08-05-13, 22:56   #95
run_forest

Stage 3
 
Join Date: May 2008
Posts: 138
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

Quote:
Originally Posted by JDV View Post
Da...daca nu imi pun centura sunt amentintat (nu sfatuit, nu indrumat, nu directioant) de catre lege...nu cu forta bruta ci cu una de oridin financiar.
Mi-as face o tara insa toate teritoriile sunt ocupate....daca sti tu un loc pe aceasta planeta...te rog sa ma indrumi catre el.
Bre JDV , legile sunt facute ca sa fie respectate. Asa ce ai vrea sa zica un hot.
"Daca fur o gaina sunt amenintat ( nu sfatuit , nu indrumat , nu directionat ) de catre lege...nu cu forta bruta ci cu una de ordin financiar si social"

1.Uite eu consider ca un sofer care circula fara sa poarte centura este un pericol pentru mine.Daca face accident si doamne fereste este proiectat peste mine si patesc eu ceva...
2. Eu ca si sofer ,de autobuz sa zicem , le spun pasagerilor sa-si puna centura cand plecam , daca doamne fereste trebuie sa fac o manevra pentru a evita un pericol si tampitul din spatele meu nu are centura pusa.Stii care e urmarea? Eu si daca evit pericolul/obstacolul intial , pierd controlul autobuzului si omor toti pasageri ca nu avut ala centura pusa...si isi pierde echilibrul si ma face pe mine sa-mi pierd echilibrul etc....
Cum tu vezi motivele pentru care legea nu ar trebui sa te oblige sa porti centura , la fel si noi vedem motivele pentru care legea ar trebui sa te oblige sa porti centura.
Daca sa respectam din bun simt nu mai stim , macar sa ne "oblige" legea.

Last edited by run_forest; 08-05-13 at 23:09.
run_forest is offline  
Old 09-05-13, 00:13   #96
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

@Run_forest
Asta asteptam...in sfarsit...niste contra argumente puse intr o maniera civilizata si coerenta.
Da...cu punctul 2 sunt de acord...este posibil sa se intample scenariul acesta chiar daca scaunul soferului este protejat in caz ca asa ceva se inampla...insa tu ca si sofer poti obliga pasagerii sa poarte centura...nu e nevoie sa intervina statul.
JDV is offline  
Old 09-05-13, 01:16   #97
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

Quote:
Originally Posted by Laptiucu View Post
GTR, eram ironic.
Scuze, am citit printre randuri. La asa subiect nici nu am rabdare sa citesc tot ))
GTR is offline  
Old 09-05-13, 07:01   #98
omaigadlol

Stage 3
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 138
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

Trebuie s-o porti deoarece te poti accidenta destul de usor si la viteze mici, la unele masini nu lucreaza airbagurile daca nu ai centura pusa.

Asa pisti frana la 40km/h si cheama lumea salvarea, tu ajungi la spital si tii ocupati niste medici care au alte treburi mai importante decat sa-l ingrijeasca pe boul baltii.

Daca mai mergi fara centura, baga-te si in cultul ala care refuza tratament medical modern.
omaigadlol is offline  
Old 09-05-13, 07:20   #99
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

Ce topic e asta?legea vs centura?i-ar trebui gasit un nume mai bun cum ar fi:
eu impotriva voastra
eu impotriva legii
de ce trebuie sa existe legea care te obliga sa porti centura
legea vs cei care nu gandesc outside the box(in afara cutiei)
teoria conspiratiei vs centura

Deci clar toti care sunt de acord cu faptul ca o lege care te obliga sa porti centura este binevenita(desi ei stiu clar ca centura salveaza vieti si o poarta) nu gandesc in afara cutiei la fel cum o fac cei care se vaita ca politia da amenzi si ca nu e normal sa existe o asa lege...

LDV eu te-as ruga sa rasfoiesti toate legile tarii sa vezi ca sunt altele care o fac pe asta cu centura sa fie fix pix...
__________________
Julaikos customs

Turbos make torque and torque makes fun!
julaikos is offline  
Old 09-05-13, 09:36   #100
kidu2006

Stage 5
 
kidu2006's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,528
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

Quote:
Originally Posted by JDV View Post
Pe langa faptul ca ai un comportament de "bou al baltii" mai faci si remarci ce nu isi au locul pe un astfel de forum.
Om de onoare nu esti ca doar ce spusesei acum 2 reply uri ca nu o sa mai postezi pe acest topic.
Si nu, nu am nici o amenda la activ desi am astfel de idei catalogate de tine "cretine si retardate".
Decat sa expui niste idei decente pro sau contra, preferi sa te complaci intr-o stare de nesimtire acuta ce, repet, nu isi are locul pe acest site.
Daca te deranjeaza atat de mult ideile mele si acest topic...de ce mai intri pe el si mai si postezi....hai sa ne gandim de 2 ori cine este cel care cauta atentie...
Bai ghemule, uita-te de cand am eu contul aici,de cand il ai tu,cate posturi am eu si cate ai tu! Du-te dreaq ca esti cu capu rau de tot si enervant si ai niste intrebari cretine,retardate si tampite!Cum pla mea poti sa intrebi in 2013 de ce esti obligat sa porti centura?????
Las-o dracu ba baiatule ca nu ai cum sa fii intreg la cap sa pui asemenea intrebari!
kidu2006 is offline  
Old 09-05-13, 12:07   #101
morghen

Stage 5
 
morghen's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,142
Member of:
[Moderators]
[Racing Syndicate]
[PORSCHE]
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

Va tot injurati aici si nu vedeti ce e important.
Daca esti "AF Foamea" si nu porti centura, faci un accident si ramai handicapat, tot statul iti plateste operatiile, statul in mizeria de spital romanesc, medicamentele si tot statul iti subvenctioneaza mai apoi abonamentul de tramvai cand nu mai esti capabil sa conduci nici macar jetul pisatului.
Deci statul se protejeaza pe sine pt plata ulterioara a unei bucati de carne miscatoare...si foarte bine face...ca si asa sunt puscariasii care ne mananca banii..mai tre sa fie si un procentaj major de ciungi care nu au purtat centura pe care cei sanatosi sa trebuiasca sa ii care in spate.
Statul, prin legea asta incearca sa mentina populatia in stare normala de functionare...sa fii sanatos ca sa poti plati impozit...ca parlamentarii sa fure si din ce a mai ramas, sa ti se intoarca tie sa-ti faca trotuar in fata blocului...si alte bunataturi dinastea.
Ma enerveaza la culme cei care vor sa traiasca intr-o societate si nu vor sa contribuie nici macar cu respectarea regulilor...
Nu suport mizeriile de oameni care refuza sa plateasca impozite si cauta metode sa fure statul...statul suntem noi.


Quote:
Originally Posted by morghen View Post
Daca nu porti centura si esti implicat intr-un accident NU MORI NEAPARAT.
Exista sanse foarte mari sa ramai fara dinti, fara maxilar, fara ochi, fara nas, exista sansa sa iesi de jumate pe geam si sa se rastoarne masina peste tine, sa iti taie o mana, sau sa te prinda sub masina si sa ramai un handicapat IN VIATA...hmm..
Sa nu mai vorbim de sansa sa fii aruncat din masina prin parbriz sau prin geamul lateral, vei fii scalpat instantaneu, sanse ca ramele geamurilor sa iti indeparteze carnea de pe fata sunt mari.

In plus, daca nu esti singur in masina si nu ai centura, cand se deformeaza masina sau se rostogoleste masina exista sansa sa lovesti cu corpul tau ceilalti pasageri si sa ii ranesti la fel cum am descris la punctul anterior sau le rupi coloana vertebrala, sau efectiv sa ii omori cu propria greutate...au fost si sunt multe cazuri in care unii si-au omorat familia sau si-au distrus familia si ei au "scapat" cu handicap pe viata.

De unde stiu astea si cum pot sa garantez ca ce spun este adevarat? lucrez in domeniul automotive safety, mai exact in proiectare centuri de siguranta.


Legea nu este decat o urmare a logicii...mai bine porti centura decat sa ramai handicapat si/sau sa distrugi/omori pe cineva care e in masina cu tine.

Ca si exemplu clar...in primul an cand mi-am luat carnetul, conduceam o Dacia 1310 si m-a lovit un audi din lateral dreapta, din cauza unghiului in care a intrat in coliziune impactul nu a fost foarte puternic. Cu toate astea, eu nu aveam centura si am fost aruncat de pe scaunul soferului pe scaunul pasagerului(eram singur in masina) si m-am lovit cu capul de rama si geamul din dreapta, evident dupa impact masina a continuat sa mearga, intrand pe contrasens.....de unde veneau alte masini.......deci...poarta centura ca se merita
morghen is offline  
Old 09-05-13, 12:29   #102
kidu2006

Stage 5
 
kidu2006's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,528
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

Nu te mai chinui ma nene si tu degeaba, or sa urmeze aceleasi postari lipsite de gandire si logica: de ce ma obliga legea cand eu sunt stapan pe viatza mea?!
Aceeasi intrebare idioata o sa se puna in continuare, voi nu vedeti ca asta e un copil nebun care intarata spiritele aici si face valuri mai rau ca la Mamaia!
Toata lumea ia explicat ca este o intrebare lipsita de logica, pana si copiii din clasele primare stiu lucrul asta, toata lumea stie ca legea e lege si punct!
Iti convine: o respecti si traiesti in societate ca tot restul lumii
Nu`ti convine: ia-ti zilele si PA sau exileaza-te singur in padure!
kidu2006 is offline  
Old 09-05-13, 13:22   #103
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

Quote:
Originally Posted by kidu2006 View Post
exileaza-te singur in padure!
Padurea este in proprietatea statului...macar atat sa te duca capul...

Conducerea se bazeaza pe astfel de personaje ca si tine...ce inghit orice rahat nu conteaza cat de maro si urat mirositor pentru ca nu au capacitatea de a pune la indoiala un alt creier la fel de uman ca si al tau.
Traiti intr o constanta frica si va complaceti in aceasta stare ce continua supunere.
Daca maine se aproba o lege prin care este ilegal sa traiesti mai mult de 30 de ani...o sa o respecti doar pentru ca "legea este lege si trebuie respectata" ?
NU am spus ca nu respect legea.....o respect insa nu o fac cu drag, deoarece in opinia mea nu este una dreapta....repet...asta nu inseamna ca nu o respect.
JDV is offline  
Old 09-05-13, 16:07   #104
morghen

Stage 5
 
morghen's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,142
Member of:
[Moderators]
[Racing Syndicate]
[PORSCHE]
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

Nu te gandi ca te conduce cineva ca te pune sa-ti pui centura...gandeste-te la beneficii si la ce pierzi daca iti pui centura...mai bine gandeste-te cum te conduc de exemplu facebook-ul si manelele sa nu citesti o carte, sa nu te educi si sa nu te cultivi...sa renunti la relatiile reale. Ce pierzi daca iti pui centura? Nu zic acuma ca esti un manelist incult..dar zic asa in general...gandeste-te cate alte chestii limiteaza oamenii si conduc oamenii intr-o directie rea...iar chestia cu centura nu iti face decat bine.

Ce ai zice daca intr-o zi s-ar da obligatoriu prin lege sa respiri?
morghen is offline  
Old 09-05-13, 17:13   #105
omaigadlol

Stage 3
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 138
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

JDV, te-ai mutat in camin pt liceu si vrei sa rastorni guvernul, dar nu esti capabil sa citesti atatea si atatea pagini in care iti explica lumea de ce e cum e?

Esti in stare sa raspunzi la ce a punctat oricare dintre noi, asa, cu cuvintele tale?
omaigadlol is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -