Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 07-05-13, 15:59   #61
ryoraul

Stage 4
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 285
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

Atunci de ce s-a mai inventat trecerea de pietoni daca u ai discernamant si stii cand sa ii dai prioritate pitonului, daca vrei ii dai daca nu nu. Asa si cu centura.
ryoraul is offline  
Old 07-05-13, 16:31   #62
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Sa construim un caz banal:

Vorbim de un tata care are un fiu pe care-l creste si iubeste, dar este mai prost sau mai nebun, mai teribilist, ignorant, etc. si nu prea il asculta. Degeaba ii spuine tatal "fiule, sa-ti pui centura de siguranta) ca el considera in prostia lui ca ce rost are centura de siguranta, este incomoda, urata, ingradeste putin miscarea, etc.. Si uita asa fiul sau ignorant are un mare accident si moare. Atunci un tata se gandeste de 1 miliard de ori ca centura de sigurata poate i-ar fi salvat viata.


(asta are 2 insemnatati pentru tine)

Deci daca tu mori, poate tie sau noua nu ne pasa, dar parintilor tai DA. Si uita asa s-au gandit niste oameni sa dea o lege buna, corecta si logica (pentru unii), iar logica ar fi urmatoarea:

Daca tu nu a grija de viata ta, incercam sa avem noi. Asta ar trebui sa se intample in mai multe domenii si cu mai multe masuri legislative, dar multe masuri sunt mai complicate, mai greu de reglementat si/sau ignorate de legiuitori.
Deci cu alte cuvinte mie mi se neaga dreptul de a decide ce este bine sau rau pentru mine si trebuie sa fiu fortat sa accept ideile altora in materie de siguranta.
Si eu din cate stiam legea obligatoriu trebuie sa fie impartiala in absolut orice caz....iar o lege bazata pe sentimentele parintilor mei fata de accidentul meu nu mi se pare chiar impartiala.
Am mai spus si o repet....centura salveaza vieti...dar nu ma obliga sa o port...obliga fabricantul sa o monteze...iar folosirea acesteia sa ramana decizia soferului.
JDV is offline  
Old 07-05-13, 16:36   #63
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

Quote:
Originally Posted by ryoraul View Post
Atunci de ce s-a mai inventat trecerea de pietoni daca u ai discernamant si stii cand sa ii dai prioritate pitonului, daca vrei ii dai daca nu nu. Asa si cu centura.
Pentru a se evita ambuteiajele, pentru ca au un caracter predictiv...adica sti ca trebuie sa fi mai atent deoarece un pieton poate solicita oricand prioritate si sa nu intru pe trecere cu 180....pentru a exista o organizare....sunt multe motive...
JDV is offline  
Old 07-05-13, 19:02   #64
run_forest

Stage 3
 
Join Date: May 2008
Posts: 138
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

Quote:
Originally Posted by JDV View Post
Deci cu alte cuvinte mie mi se neaga dreptul de a decide ce este bine sau rau pentru mine si trebuie sa fiu fortat sa accept ideile altora in materie de siguranta. ( 1 )
Si eu din cate stiam legea obligatoriu trebuie sa fie impartiala in absolut orice caz....iar o lege bazata pe sentimentele parintilor mei fata de accidentul meu nu mi se pare chiar impartiala. ( 2 )
Am mai spus si o repet....centura salveaza vieti...dar nu ma obliga sa o port...obliga fabricantul sa o monteze...iar folosirea acesteia sa ramana decizia soferului. ( 3 )

1. De ce sunt eu obligat sa ma opresc la culoarea rosie a semaforului?
De ce sunt eu obligat sa circul in anglia pe stanga si in romania pe dreapta?
2. Impartiala da , dar tu vrei sa fie "impartiala in favoarea ta"
3. Pai folosirea acesteia ramane decizia ta. Amenda pentru nepurtarea acesteia ramane decizia politistului.
Legile sunt facute in favoarea cetatenilor , nu in favoarea cetateanului.
run_forest is offline  
Old 07-05-13, 19:19   #65
kidu2006

Stage 5
 
kidu2006's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,528
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

Quote:
Originally Posted by run_forest View Post
1. De ce sunt eu obligat sa ma opresc la culoarea rosie a semaforului?
De ce sunt eu obligat sa circul in anglia pe stanga si in romania pe dreapta?
2. Impartiala da , dar tu vrei sa fie "impartiala in favoarea ta"
3. Pai folosirea acesteia ramane decizia ta. Amenda pentru nepurtarea acesteia ramane decizia politistului.
Legile sunt facute in favoarea cetatenilor , nu in favoarea cetateanului.
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!
kidu2006 is offline  
Old 07-05-13, 20:55   #66
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

Quote:
Originally Posted by run_forest View Post
1. De ce sunt eu obligat sa ma opresc la culoarea rosie a semaforului?
De ce sunt eu obligat sa circul in anglia pe stanga si in romania pe dreapta?
2. Impartiala da , dar tu vrei sa fie "impartiala in favoarea ta"
3. Pai folosirea acesteia ramane decizia ta. Amenda pentru nepurtarea acesteia ramane decizia politistului.
Legile sunt facute in favoarea cetatenilor , nu in favoarea cetateanului.
1.a. Adaptez din al tau punct 3 "Pai oprirea la semafor ramane decizia ta...amenda pentru incalcarea acesteia ramane decizia politistului."
1.b. Circulatia se face pe stanga sau pe dreapta...insa acest lucru este simetric pentru ambele tari.
2. Daca stai sa gandesti fraza ce am scris cu un post mai sus o sa realizezi ca nu era vorba de faptul ca vreau sau nu sa fie "impartiala in favoarea mea" ci impartiala fata de sentimente umane. Deci ai dat quote la acea fraza dar raspunsul tau nu are legatura cu ea.
3. Realizezi ca eu am explicat de cel putin 5 ori ca nu o sa incalc legea chiar daca am aceste idei insa tu tot insisti pe acest lucru nu?...ca sa nu mai zic ca nu ai oferit macar un (1, unu) contra argument asupra ideilor mele ci repeti lucruri puerile ce nu fac decat spam si un topic mai lung.
Tu mi ai spus ca nu e bine sa fac aia, aia , aia si aia...fara argumente solide.
Data viitoare va rog...luati fiecare idee in parte apoi incercati sa aduceti argumente cat de cat la subiect nu intrebari fara sens.
JDV is offline  
Old 07-05-13, 21:13   #67
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

Domnilor problema cea mai mare care il deranjeaza pe JDV este faptul ca statul vrea sa il tina in viata ca pe un soarece de laborator,pe un scenariu bazat pe teoria conspiratiei in care fiecare cetanean e o oaie de muls si de asta nu doreste el sa fie obligat sa poarte centura,ca i se pare ca asa e tinut in viata fortat,si practic altcineva ii decide lui soarta in bine(adica i se vrea binele ,ca sa nu moara lipit de parbriz) doar pentru a avea inca un platitor la stat,iar el nu doreste sa simta ca traieste doar pentru a servi statul prin contributiile dansului.Eu cam asta inteleg din tot ce a raspuns pana acum,fiindca stie si el clar ca centura salveaza vieti,legea este lege si trebuie respectata...
__________________
Julaikos customs

Turbos make torque and torque makes fun!
julaikos is offline  
Old 07-05-13, 21:23   #68
run_forest

Stage 3
 
Join Date: May 2008
Posts: 138
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

Quote:
Originally Posted by JDV View Post
1.a. Adaptez din al tau punct 3 "Pai oprirea la semafor ramane decizia ta...amenda pentru incalcarea acesteia ramane decizia politistului."
1.b. Circulatia se face pe stanga sau pe dreapta...insa acest lucru este simetric pentru ambele tari.
2. Daca stai sa gandesti fraza ce am scris cu un post mai sus o sa realizezi ca nu era vorba de faptul ca vreau sau nu sa fie "impartiala in favoarea mea" ci impartiala fata de sentimente umane. Deci ai dat quote la acea fraza dar raspunsul tau nu are legatura cu ea.
3. Realizezi ca eu am explicat de cel putin 5 ori ca nu o sa incalc legea chiar daca am aceste idei insa tu tot insisti pe acest lucru nu?...ca sa nu mai zic ca nu ai oferit macar un (1, unu) contra argument asupra ideilor mele ci repeti lucruri puerile ce nu fac decat spam si un topic mai lung.
Tu mi ai spus ca nu e bine sa fac aia, aia , aia si aia...fara argumente solide.
Data viitoare va rog...luati fiecare idee in parte apoi incercati sa aduceti argumente cat de cat la subiect nu intrebari fara sens.
Pai da dar tu esti cel care se intreaba " de ce sunt obligat sa port centura" ; "de ce mi se impune in acest caz sa port centura ,in cel zis de mine sa opresc la culoarea rosie a semaforului. Deci nu eu ci tu trebuie sa argumentezi intrebarea : De ce "e bine" sa nu porti centura de siguranta.
In mare ti-a explicat GTR . Pentru ca oameni sunt in general ignoranti....si au senzatia aia de miserupism...
P.S
Quote:
Originally Posted by jdv
Deci cu alte cuvinte mie mi se neaga dreptul de a decide ce este bine sau rau pentru mine si trebuie sa fiu fortat sa accept ideile altora in materie de siguranta.
Tu privesti lucrurile din perspectiva : individul ala , tipa aia , nenea ala.
Noi sau mai bine zis eu privesc lucrurile din perspectiva : societatea aia , grupul ala...etc si primeaza nevoile grupului nu ale individului.
Nu toata lumea intelege : de ce e bine sa ai cauciucuri de iarna
Aderenta mai buna implicit franare mai buna implicit directie mai buna ....etc implicit siguranta ta ...implicit a mea/noastra ca si grup.....ei vor stii decat ca "asa spune legea" sau "n-ai cauciuc de iarna?Amenda date draq'"
Poate pe tine nu te intereseaza de ce e bine sa ai triunghi reflectorizant/veste in masina si stii decat ca "asa spune legea".
Nu ma intelege gresit , si eu imi pun intrebari de genul asta , dar nu legat de lucruri evidente...

Last edited by run_forest; 07-05-13 at 21:31.
run_forest is offline  
Old 07-05-13, 22:11   #69
manta_xe

Stage 3
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 147
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

Ce topic reusit ai facut ! Spun asta pentru ca scoate la suprafata exact structura societatii : elitele care chiar pot sa gandeasca (sub 15%) , mediocrii si submediocrii. Vorba aia "multi da prosti".
Ca de obicei, aceia care nu inteleg nimic zbiara mai tare, aia cu vederea ingusta nu concep alte pareri decat ale lor, cei care chiar isi folosesc creierul te inteleg indiferent daca sunt de acord cu tine sau nu. Ma intreb cati din cei ce sunt asa vehementi in legatura cu purtatul centurii o si poarta, eu in trafic vad ff foarte putina lume cu centura, s-or fi strans toti pe topicul asta.
Este limpede de ce masele sunt asa usor de manipulat cand citesti cateva raspunsuri din acest topic. Crede si nu cerceta ! Toate legile sunt perfecte pentru ca sunt legi, nu ? Dar nu ne uitam de cine sunt date aceste legi, cine sunt parlamentarii geniali care le concep, ce motiv sta in spatele lor. Ce este ingrijorator este caracterul tot mai restrictiv al legilor. Dar pe oi nu le deranjeaza asta, lor le place sa fie dirijate si sa fie scutite sa gandeasca.
Nici eu nu cred ca statului ii pasa de mine si de aceea ma obliga sa port centura. Daca ii pasa de cetateni le facea autostrazi sa nu moara zeci de mii de oameni in accidente frontale, asigura un sistem sanitar decent in care oamenii nu mor de la o mana rupta si multe altele.
Referitor la utilitatea centurii nu sunt deloc convins de utilitatea ei, pentru locurile din fata, in schimb o consider necesara pentru pasagerii din spate, in scopul protejarii celor din fata. Ganditi-va ca cazurile in care oamenii si-au rupt gatul sau au fost decapitati din cauza socului provocat de impact, cati nu au ars in masini sau cati nu au fost striviti. Din pacate nu se discuta aproape deloc de cum trebuie sa stai intr-o masina, pozitia mainilor, a picioarelor, de ce trebuie sa faci pentru a amortiza socul in cazul in care vezi ca un impact este iminent.
manta_xe is offline  
Old 07-05-13, 22:46   #70
!41!
Banned

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,397
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[Honda]
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

Voiam sa scriu ceva dar nu am nimic relevant de scris. Treaba e relativa. Acum multi ani frate-meu care nu purta centura si statea in spate a scapat cu viata intr-o masina rupta in 3 bucati . Taica-meu la fel a fost proiectat in afara fara sa fi avut centura si volanul a trecut prin scaun! La ce le folosea centura?!Acum ma bucur sa i vad acasa! Am mai fost si eu in masini in care centura ma salvat de un cap spart sau macar am economisit un parbriz . Port centura intotdeuna dar in unele situatii nefericite probabil ar fi mai bine sa nu o am.
...Am mai auzit pareri intre oameni cum ca "adevaratii smecheri" nu poarta centura aia care nu o poarta de smecheri probabil au femei care ii tin in lesa si macar in masina vor sa se simta liberi

Last edited by !41!; 07-05-13 at 22:58.
!41! is offline  
Old 07-05-13, 23:00   #71
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

@manta_xe
In calitate de creator al acetui topic daca spuneam lucrurile ce le ai spus tu (care sunt 100% adevarate) incepea lumea sa ma injure ca la usa cortului...oricum unele gorile au mai sarit gardul pe acest topic.
Multumesc ca ai spus acest adevar in locul meu.

Deci cum as incerca sa o intorc voi tot la acelasi raspuns va opriti...."e obligatorie deoarece iti salveaza viata."
Aveam de gand sa scriu cel putin 30 de randuri in care sa reiau aceleasi intrebari si argumente...dar imi dau seama ca degeaba scriu....ca oile oricum nu inteleg si accepta ce vine de la "cioban" (conducerea politica) fara sa se gandeasca.
Bai frate...macar de aveam 6 7 useri care sa inteleaga drracu macar intrebarea centrala...din 15 20 cati ati postat...abea 3-4 au inteles despre ce e vorba....lucrul asta nu ma face decat sa imi intareasca si sa imi demonstreze ideile despre controlul prin supunere oarba a maselor.
Respect voua celor care ati reusit sa va ridicati capul din pamant si sa priviti in jur...nu multi reusesc sa o faca....exemple sunt mult in posturile de mai sus.
JDV is offline  
Old 07-05-13, 23:07   #72
run_forest

Stage 3
 
Join Date: May 2008
Posts: 138
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

Quote:
Originally Posted by manta_xe View Post
Ce topic reusit ai facut ! Spun asta pentru ca scoate la suprafata exact structura societatii : elitele care chiar pot sa gandeasca (sub 15%) , mediocrii si submediocrii. Vorba aia "multi da prosti".
Ca de obicei, aceia care nu inteleg nimic zbiara mai tare, aia cu vederea ingusta nu concep alte pareri decat ale lor, cei care chiar isi folosesc creierul te inteleg indiferent daca sunt de acord cu tine sau nu. Ma intreb cati din cei ce sunt asa vehementi in legatura cu purtatul centurii o si poarta, eu in trafic vad ff foarte putina lume cu centura, s-or fi strans toti pe topicul asta.
Este limpede de ce masele sunt asa usor de manipulat cand citesti cateva raspunsuri din acest topic. Crede si nu cerceta ! Toate legile sunt perfecte pentru ca sunt legi, nu ? Dar nu ne uitam de cine sunt date aceste legi, cine sunt parlamentarii geniali care le concep, ce motiv sta in spatele lor. Ce este ingrijorator este caracterul tot mai restrictiv al legilor. Dar pe oi nu le deranjeaza asta, lor le place sa fie dirijate si sa fie scutite sa gandeasca.
Nici eu nu cred ca statului ii pasa de mine si de aceea ma obliga sa port centura. Daca ii pasa de cetateni le facea autostrazi sa nu moara zeci de mii de oameni in accidente frontale, asigura un sistem sanitar decent in care oamenii nu mor de la o mana rupta si multe altele.
Referitor la utilitatea centurii nu sunt deloc convins de utilitatea ei, pentru locurile din fata, in schimb o consider necesara pentru pasagerii din spate, in scopul protejarii celor din fata. Ganditi-va ca cazurile in care oamenii si-au rupt gatul sau au fost decapitati din cauza socului provocat de impact, cati nu au ars in masini sau cati nu au fost striviti. Din pacate nu se discuta aproape deloc de cum trebuie sa stai intr-o masina, pozitia mainilor, a picioarelor, de ce trebuie sa faci pentru a amortiza socul in cazul in care vezi ca un impact este iminent.
Pai nu este doar in romania valabila treaba asta. Adica si nemtii/italieni/francezi dar si romani sunt obligati sa poarte centura. Si nu-mi spune ca prima categorie nu au autostrazi sau sistem sanitar decent ca te minti singur...
Pe mine unul nu ma intereseaza exceptiile : gen 1/100 scapa cu viata fiindca nu purta centura.Ma intereseaza lucrurile dovedite , si cum dovezile arata ca in majoritatea ( si nu ma refer la 50+1 % ) cazurilor centura face diferenta intre viata si moarte...de ce vorbim de anumite cazuri cand au scapat ca nu au purtat centura?Voi chiar credeti ca asa este motivul pentru care au scapat?Doar pentru simplul fapt ca nu au purtat centura?
Sau cei care lucreaza pe santier si sunt obligati sa poarte casca de protectie ?Doar isi risca propia lor viata nepurtand casca , nu?
run_forest is offline  
Old 08-05-13, 00:15   #73
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

Quote:
Originally Posted by manta_xe View Post
Ce topic reusit ai facut ! Spun asta pentru ca scoate la suprafata exact structura societatii : elitele care chiar pot sa gandeasca (sub 15%) , mediocrii si submediocrii. Vorba aia "multi da prosti".
Ca de obicei, aceia care nu inteleg nimic zbiara mai tare, aia cu vederea ingusta nu concep alte pareri decat ale lor, cei care chiar isi folosesc creierul te inteleg indiferent daca sunt de acord cu tine sau nu.
Ai perfecta dreptate, asa vedem si noi elite ca tine si JDV care vorba ta, pot sa gandeasca sub 15%.

In general orice decizie ia un om (si nu vorbim numai de legi) este luata corect cand se pun in balanta avantajele beneficile vs dezavantaje, pagubele, riscul, etc..

In cazul de fata putem enumera asa:

Avantaje/beneficii:
- procentaj foarte mare in salvarea vietilor (mai ales de cand masinile au devenit mult mai bine gandite si mai sigure, nu vorbim de junghiuri)
- evitarea leziunilor, loviturilor, ranirilor la impact mai mic

Dezavantaje:
- putin incomoda, pana te obisnuiesti cu ea
- pierzi 5 secunde sa o pui sau sa o scoti
- poate sifona putin camasa/bluza (cand este cazul)
- design

Deci daca punem in balanta avantajele si dezavantajele, procentul in favoarea avantajellor este covarsitor ca importanta fata de niste mofturi, basini, figuri, comoditate, etc..

Deci decizia de a da o lege in acest sens are logica si importanta, este o lege corecta si utila.

Iar mintea voastra ingusta (este o constatare, nu o parere), a ta si a savantului care a creat topicul asta cretin nu poate sa gandeasca singura logica descrisa mai sus, trebuie explicata ca la copii mici.

Te mai apuci si mai si aberezi cu parlamentarii, politicienii, etc. intr-un caz care de data asta chiar este corect si are logica, referitor la o lege care exista cam in toata lumea, nu numai in tara noastra.

"Greu la deal cu boii mici."
.
P.S.

Eu pe voi doi chiar va sfatuiesc sa NU purtati centura, poate cine stie, deveniti niste exemple pentru utilitatea centurii de siguranta.
__________________
Mazda MX5 ND 2.0 Revolution

BMW 535d(E60)- 2005

Nissan Pathfinder 2.5 dci - 2006 (Sold)
GTR is offline  
Old 08-05-13, 00:26   #74
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

Quote:
Originally Posted by JDV View Post
Deci cu alte cuvinte mie mi se neaga dreptul de a decide ce este bine sau rau pentru mine si trebuie sa fiu fortat sa accept ideile altora in materie de siguranta.
Si eu din cate stiam legea obligatoriu trebuie sa fie impartiala in absolut orice caz....iar o lege bazata pe sentimentele parintilor mei fata de accidentul meu nu mi se pare chiar impartiala.
Am mai spus si o repet....centura salveaza vieti...dar nu ma obliga sa o port...obliga fabricantul sa o monteze...iar folosirea acesteia sa ramana decizia soferului.
Eu cred ca daca NU existau legi logice de gen ti se taia de mult dreptul de a respira, dar de, norocul tau este ca te apara legea.

Nu sunt ideile unora, nu sunt sondaje, sunt statistici reale, logice si demonstrate.

Sunt curios sa vad unde te-ai legat de legile cretine din tara asta, unde le-ai combatut si comentat, ca la combatut legi normale, logice si universal valabile esti foarte bun, doar ca nu ai argumente logice.

In definitiv te rugam noi, NU purta centura de siguranta, ca nu ti-o pune nimeni cu forta.

Si poate ne pui si noua in balanta avantajele si dezavantajele acestei legi, ca sa vedem cat de logica sau ilogica este.

Te invitam sa-ti injectezi si niste heroina in vene, ca nu o sa te opreasca pe tine o lege stupida care-ti ingradeste libertatea.
.
GTR is offline  
Old 08-05-13, 11:44   #75
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

@GTR
Daca vrei iti las un pm cu numarul meu de telefon sa iti explic verbal poate asa intelegi cat de cat ca ce imi zici tu mie aici nu are legatura cu ce am afirmat eu.
Tu in ce ai scris pana acum nu ai facut decat sa sustii faptul ca toti soferii inclusiv tu sunt inapti de a isi asigura singuri protectia...statul obligand la purtarea centurii doar ca se simte responsabil pentru noi.
Spre exemplu:..daca de maine se dizolva aceasta lege, si centura nu mai este obligatorie...tu o sa o mai porti sau nu?
Caz A: Daca o porti in continuare la orice deplasare inseamna ca nu ai avut nevoie de lege in prima instanta.
Caz B: Daca nu o porti nu demostrezi decat faptul ca esti incapabil de a intui un eventual accident in care ai putea fi implicat...centura eventual salvandu-ti viata.
Concluzie: daca esti inapt sa conduci un autovehicul in siguranta si consideri ca trebuie sa iti dea altul "mura`n gura" de ce mai ai permis?
Astept sa revi cu argumente sa imi combati logica de "sinucigas retardat cu apucaturi eventual sataniste, ce vrea decat sa deranjeze ordinea ce ne a fost impusa cu forta"....cum ma consideri tu cel mai probabil
JDV is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -