Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 06-05-13, 19:42   #46
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

Quote:
Originally Posted by DragosT View Post
Iti spun ca mai mare economie face statul daca mori inainte de pensie sau daca nu ai consuma banii asigurarilor de sanatate prin spitale.
Speranta de viata dupa ce iesi la pensie cat este...15..20...hai 30 in cazuri speciale...dar eu platesc la stat de la 18 ani pana mor...asa ca...tot scoate bani dp urma mea si la pensie.
JDV is offline  
Old 06-05-13, 20:05   #47
DragosT
Suzuki Driver

Stage 5
 
DragosT's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,615
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[MACS]
[Suzuki]
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

Contributia TA pentru fondul de pensie aferenta salariului tau este de in jur de 10,5%, pe care o achiti tu ca angajat iar 20,8% este achitat de catre angajator.
Punctul de pensie in 2013 este de 762 lei.

Daca tu zici ca 10,5% din salariul tau brut, pe 40 de ani de munca, iti acopera o pensie de cel putin 762 lei/luna timp de 20 de ani, esti un caz fericit.

Te asigur ca un pensionar normal, nu beneficiar de pensii speciale, consuma mult mai mult decat contribuie, motiv pentru care fondurile pensiilor de stat sunt in degringolada in toata lumea si se incearca trecerea spre fondurile private.

Iti poti cauta alta cauza pentru care statul "te lucreaza" pe la spate si te vrea viu, ca asta cu taxele...
DragosT is offline  
Old 06-05-13, 20:29   #48
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

Quote:
Originally Posted by DragosT View Post
Contributia TA pentru fondul de pensie aferenta salariului tau este de in jur de 10,5%, pe care o achiti tu ca angajat iar 20,8% este achitat de catre angajator.
Punctul de pensie in 2013 este de 762 lei.

Daca tu zici ca 10,5% din salariul tau brut, pe 40 de ani de munca, iti acopera o pensie de cel putin 762 lei/luna timp de 20 de ani, esti un caz fericit.

Te asigur ca un pensionar normal, nu beneficiar de pensii speciale, consuma mult mai mult decat contribuie, motiv pentru care fondurile pensiilor de stat sunt in degringolada in toata lumea si se incearca trecerea spre fondurile private.

Iti poti cauta alta cauza pentru care statul "te lucreaza" pe la spate si te vrea viu, ca asta cu taxele...
Pai tu dupa ce iesi la pensie nu mai cumperi nimic..nu mananci...nu ai nevoie de medicamente...de curent electric...de gaze...de apa...de intretinere...de haine...de vacante...de benzina...nu platesti impozit la casa, la masina, la teren, etc?
Statul castiga de pe urma ta pana in momentul in care mori..chiar si apoi ca tot iti trebuie loc de veci (ironic loc de veci ca si ala e cu chirie)...
Toate astea costa bani..si o parte din banii aia tot se duc la stat.
JDV is offline  
Old 06-05-13, 20:47   #49
DragosT
Suzuki Driver

Stage 5
 
DragosT's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,615
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[MACS]
[Suzuki]
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

La fel de bine poti sa mergi in alta tara si sa cumperi de acolo. Sau sa te calugaresti. Consumul tau nu intra la bugetul de stat. Taxele de pe urma consumului tau da. Restul e profit al privatilor.

Ca sa consideri insa ca o atitudine globala inceputa in anii 70 prin Australia este menita a te tine pe tine in viata ca sa poti alimenta... pana la urma tot nevoile tale (gen scoala, sistem de sanatate, politie, armata etc. - astea sunt alimentate numai din orice mai putin contributiile si taxele platite de angajati) mi se pare tras de par.

Daca s-ar dori cresterea masei de consumatori s-ar incuraja natalitatea, s-ar perfectiona serviciile medicale, s-ar face autostrazi, nu s-ar impune purtatul centurii de siguranta...

Eu continui sa cred ca motivul oferit de tine este de domeniul fantasticului pentru ca nu este sustinut de realitate. Asta e parerea mea si atat.
DragosT is offline  
Old 06-05-13, 21:14   #50
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

Quote:
Originally Posted by DragosT View Post
Asta e parerea mea si atat.
Desi nu sunt de acord cu ea o respect in totalitate.
Eu cred ca puterea statului vine din micile detalii pe care noi le scapam.
Oricat de mult ai merge pe firul consumului-profitului o sa ajungi la un moment dat tot la stat...indiferent de unde ai scos banii o parte din ei sunt ai statului si nu ai tai.
Multumesc de raspunsurile calculate si ca nu ai reactionat ca si gorila din posturile anterioare.
JDV is offline  
Old 06-05-13, 21:55   #51
kidu2006

Stage 5
 
kidu2006's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,528
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

De ce esti obligat sa porti centura de siguranta in conditia in care e viata ta si faci ce vrei cu ea!?
De fiecare data cand recitesc aceasta tampita intrebare mi se ridica sangele in cap in mare forta!
In primul rand asta este o lege, o lege creata de mai multe creiere la un loc! De ce aceste multe creiere au facut o asa lege? Au stat ei intr-o dupa-amiaza calduroasa de vara si s-au gandit ca aceasta centura care are prenumele DE SIGURANTA iti poate salva viata, chiar daca tu tii sau nu la ea chiar daca tu esti constient sau nu!
Inca o data, nu stiu cum sa-ti mai explic in alt fel ca sa intelegi ca traiesti intr-un stat democratic unde LEGILE ar trebui respectate! Daca nu iti convine poti sa traiesti in padure!
Intrebarea ta nu are nicio noima, si observ ca sunt cativa care te incurajeaza dar nu faci decat sa rada lumea de tine. Nu conteaza sub ce forma pui intrebarea asta pentru ca pur si simplu este o intrebare foarte cretina si idioata!
Intrebarea ta defapt este: de ce trebuie sa ma supun legii si nu de ce sunt obligat sa port centura!
__________________
www.royal-amanet.ro
Amanet: Auto, Moto, Ambarcatiuni, Aur, Argint, Platina, Diamante, Electronice, GSM si alte obiecte de valoare
kidu2006 is offline  
Old 06-05-13, 22:53   #52
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

Quote:
Originally Posted by kidu2006 View Post
In primul rand asta este o lege, o lege creata de mai multe creiere la un loc! De ce aceste multe creiere au facut o asa lege? Au stat ei intr-o dupa-amiaza calduroasa de vara si s-au gandit ca aceasta centura care are prenumele DE SIGURANTA iti poate salva viata, chiar daca tu tii sau nu la ea chiar daca tu esti constient sau nu!
Pai fi atent la urmatoarea faza si te rog sa imi gasesti o rezolvare:
Este ilegal sa merg fara centura deoarece cineva a considerat ca vrea sa imi salveze viata chiar daca eu nu vreau ca acel cineva sa aiba legatura cu siguranta mea.....o alta lege spune ca este ilegal sa te sinucizi....cu alte cuvinte, in mod legal nu ai control asupra propriei vieti.
Ti se pare in regula aceasta situatie?


Quote:
Originally Posted by kidu2006 View Post
Intrebarea ta defapt este: de ce trebuie sa ma supun legii si nu de ce sunt obligat sa port centura!
Am incercat....am incercat sa abordez subiectul din 5 directii diferite incat sa pricepi....m am lasat pagubas...nu am cum sa o mai sucesc incat sa intelegi si tu...si nu a fost greu sa inteleg de ce ai probleme in a pricepe ideea centrala dupa ce am citit posturile tale pe acest topic, care nu pot fi catalogate decat marlanesti si necioplite.
Daca tu esti de acord cu toate legile inseamna ca traiesti intr o lume feerica...o adevarata utopie.
Problema e ca mai sunt oameni ce privesc imaginea dintr un plan indepartat...si ajung sa vada o panorama de idei, actiuni si reactii diversificate ce se bat cap in cap la un moment dat.
Eu as propune neutralitatea (((neutralitatea nu inseamna eliminare ci faptul ca nu mai are caracter obligativ))) centurii de siguranta...atat timp cat nu pun pe altul in pericol daca nu o port si mai ales atat timp cat NU MI S-A CERUT PAREREA despre acest lucru, nu pot sa o consider o lege dreapta....asta nu inseamna ca nu o respect.
JDV is offline  
Old 07-05-13, 05:22   #53
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

Quote:
Originally Posted by JDV View Post
...si mai ales atat timp cat NU MI S-A CERUT PAREREA despre acest lucru, nu pot sa o consider o lege dreapta....asta nu inseamna ca nu o respect.
Pai daca nu ti s-a cerut parerea ,inseamna ca acea lege trebuie schimbata,si toti cetatenii tarii care implinesc 18 ani trebuiesc intrebati daca pentru ei este ok sa existe acea lege nu?sau cum sa procedeze statul,ca facem o petitie si pentru asta si sunt sigur ca se mai gasesc persoane care sa-ti impartaseasca parerea,adica sa nu li se para o lege dreapta,dar sa o respecte.
__________________
Julaikos customs

Turbos make torque and torque makes fun!
julaikos is offline  
Old 07-05-13, 09:18   #54
78KLM

Stage 5
 
78KLM's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 350
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

In urma cu vreo 10 ani, nu exista obligativitatea purtarii centurii de siguranta in oras ci doar in afara localitatii, ce s-a schimbat in tot acest timp ? cum au gandit-o ? ce legi fizice s-au schimbat ? SAU au ramas iarasi fara bani la buget si au inceput sa ne ``hinghereasca``pentru binele nostru...

este doar o constatare nu doresc sa intru in polemica cu nimeni
78KLM is offline  
Old 07-05-13, 09:19   #55
shadowro

Stage 5
 
shadowro's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 3,456
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

@ JDV : referitor la cei care nu inteleg ce vrei tu de la lume cu acest topic ... ignorance is bliss
shadowro is offline  
Old 07-05-13, 09:25   #56
kidu2006

Stage 5
 
kidu2006's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,528
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

Acele persoane care au crezut ca este mult mai bine pentru siguranta ta si a celorlalti participanti la trafic, sa poarte centura de siguranta au gandit-o nu pentru un om care nu gandeste ci pentru toti. Faptul ca tu nu vrei sa porti centura respectiv sa nu te supui legilor in vigoare asta nu inseamna ca cineva iti controleaza viatza!Sunt niste aspecte care vad ca tu chiar nu le pricepi in orice fel ti le-as explica!
Nu stiu daca este ilegal sa te sinucizi, nu m-am gandit la asa ceva pana acum!Dar daca este ilegal sa faci lucrul acesta, la fel, pentru ca prin idiotenia ta de ati lua viata poti pune in pericol si pe altii, sau poti sa le cauzezi diverse traume!
Desi cred ca TENTATIVA de sinucidere POATE este ilegala, fapta in sine deja savarsita nu stiu cum ar putea fi pedepsita(eventual sa te invie si sa te incarcereze)
Deci citeste si tu cuvant cu cuvant si ma rog la Dumnezeu sa intelegi odata ce am scris eu si ceilalti aici!
kidu2006 is offline  
Old 07-05-13, 11:30   #57
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

Quote:
Originally Posted by julaikos View Post
Pai daca nu ti s-a cerut parerea ,inseamna ca acea lege trebuie schimbata,si toti cetatenii tarii care implinesc 18 ani trebuiesc intrebati daca pentru ei este ok sa existe acea lege nu?sau cum sa procedeze statul,ca facem o petitie si pentru asta si sunt sigur ca se mai gasesc persoane care sa-ti impartaseasca parerea,adica sa nu li se para o lege dreapta,dar sa o respecte.
Ma si miram unde este sarcasmul de nu a aparut pana acum....
Din moment ce spun ca nu sunt de acord cu legea dar o respect ca nu am incotro....de ce mai dai quote....sa raspunzi la ce...la intrebarea caruia i am oferit deja raspunsul?...

Quote:
Originally Posted by kidu2006 View Post
Imi pare rau ca nu ti sa cerut parerea, vad ca arogantii astia care gandesc tot felul de legi pentru toti cretinii de rand sunt catalogati CINSTIT. Succes!
Atunci tu de ce mai votezi prietene....de ce mai ai o parere....de ce nu esti de acord cu politicianul x-ulescu.....daca tot ii ridici in slavi asa de mult (ca sa nu zic pupi in curr) si crezi ca orice lege o aproba este sfanta si dreapta.
Eu cred ca la protestul din iarna lumea a iesit defapt pentru faptul ca se plictiseau in casa...sau acel om ce a sarit de la etajul parlamentului in timp ce se autoincendiase...probabil din lipsa de ocupatie a facut acest lucru...
JDV is offline  
Old 07-05-13, 12:14   #58
kidu2006

Stage 5
 
kidu2006's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,528
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

Hai ma lasa-ma k n-ai treaba cu viatza esti PA, serios vb .. nu`ti mai raspund ca vad ca bati campii mai rau
kidu2006 is offline  
Old 07-05-13, 12:21   #59
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

Quote:
Originally Posted by kidu2006 View Post
Hai ma lasa-ma k n-ai treaba cu viatza esti PA, serios vb .. nu`ti mai raspund ca vad ca bati campii mai rau
Sper sa fi om de cuvant si sa nu mai raspunzi.
JDV is offline  
Old 07-05-13, 14:51   #60
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

Quote:
Originally Posted by JDV View Post
Am incercat....am incercat sa abordez subiectul din 5 directii diferite incat sa pricepi....m am lasat pagubas...
Pai problema este ca tu nu prea intelegi, nu noi.

Legile in principiu au o logica, daca in unele cazuri nu o gasim, in cazul de fata este banala, si foarte buna.

Ignoranta (conform dex): Faptul de a ignora
IGNORÁ vb. a neglija, a nesocoti, a omite.

Sa construim un caz banal:

Vorbim de un tata care are un fiu pe care-l creste si iubeste, dar este mai prost sau mai nebun, mai teribilist, ignorant, etc. si nu prea il asculta. Degeaba ii spuine tatal "fiule, sa-ti pui centura de siguranta) ca el considera in prostia lui ca ce rost are centura de siguranta, este incomoda, urata, ingradeste putin miscarea, etc.. Si uita asa fiul sau ignorant are un mare accident si moare. Atunci un tata se gandeste de 1 miliard de ori ca centura de sigurata poate i-ar fi salvat viata.

Si uite asa, cum e si vorba pe care o repet:
"Cand esti mort, nu stii ca esti mort.
E greu doar pentru ceilalti...
La fel si cand esti prost..."

(asta are 2 insemnatati pentru tine)

Deci daca tu mori, poate tie sau noua nu ne pasa, dar parintilor tai DA. Si uita asa s-au gandit niste oameni sa dea o lege buna, corecta si logica (pentru unii), iar logica ar fi urmatoarea:

Daca tu nu a grija de viata ta, incercam sa avem noi. Asta ar trebui sa se intample in mai multe domenii si cu mai multe masuri legislative, dar multe masuri sunt mai complicate, mai greu de reglementat si/sau ignorate de legiuitori.

De fapt cam asta este rolul legilor, sa te fereasca pe tine de relele altora si chiar si de relele tale! Ca nu se intampla asta asa cum are trebui, este alta poveste, dar in cazul de fata este exact ce trebuie.

Pe de alta parte ilegalitatea sinuciderii (in SUA parca) are si ea o logica simpla:
Foarte multe sinucideri au fost cu ajutor - sfat, pastile/substante, incurajare, etc.. Cat timp nu era ilegala, cei care au contribuit la asta nu puteau fi trasi la raspundere, prin declararea ei ca fiind ilegala vor fi raspunzatori penal si cei ce au ajutat la o asemenea fapta iresponsabila.
__________________
Mazda MX5 ND 2.0 Revolution

BMW 535d(E60)- 2005

Nissan Pathfinder 2.5 dci - 2006 (Sold)
GTR is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -