Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 06-05-13, 10:25   #31
khamsin

Stage 5
 
khamsin's Avatar
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 347
Member of:
[PORSCHE]
[Old School Cars]
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

Quote:
Originally Posted by JDV View Post
Mai...eu am spus cred ca cel putin 5 ori...nu dezbat problema eficientei centurii...ci caracterul ei obligativ impus de stat.
Sa spui ca este un lucru bun ca statul MA obliga sa port centura e ca si cum as spune..."Sunt incapabil sa i au masuri pentru a imi preveni moartea in caz de accident...in concluzie altcineva trebuie sa gandeasca pentru mine."
Ganditi putin din "afara cutiei" cum se spune.
Atat cat nu pun in pericol si nu reprezint o amenintare pentru trafic daca nu port centura nu inteleg de ce aceasta este obligatorie.
da ,in aceasta tara sunt foarte multi care nu gandesc si se cred superman.
de aceea va obliga statul sa purtati centura.
deci hai sa nu mai dezbatem acest subiect fara sens doar de dragul de a ne bate gura.
khamsin is offline  
Old 06-05-13, 11:47   #32
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

Quote:
Originally Posted by khamsin View Post
da ,in aceasta tara sunt foarte multi care nu gandesc si se cred superman.
de aceea va obliga statul sa purtati centura.
deci hai sa nu mai dezbatem acest subiect fara sens doar de dragul de a ne bate gura.
Se vede ca din aceasta afirmatie observi doar invelisul superficial al problemei si de etica nici nu se mai pune problema...
De cate ori as explica ca nu centura in sine este problema ci faptul ca sunt OBLIGAT sa o port, tot se gasesc "binevoitori" ca tine care sa se gandeasca la binele altora desi discutia nu priveste aceasta problema.
JDV is offline  
Old 06-05-13, 11:51   #33
kidu2006

Stage 5
 
kidu2006's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,528
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

Quote:
Originally Posted by JDV View Post
De cand sunt in treaba cu masinile m am intrebat de ce legea ma OBLIGA sa merg cu centura pusa...doar este viata mea si fac ce vreau cu ea...in fine am dat uitarii intrebarea asta pana acum 2 zile cand am trecut razant pe langa o amenda deoarece nu aveam centura pusa...si iar imi pun intrebarea:
De ce sunt obligat sa merg cu centura pusa...repet..este viata mea si fac ce vreau cu ea...de ce sa imi spuna un nene cum sa stau legat de scaun....iar daca nu imi asigur siguranta proprie mai sunt si amendat.
Eu vad aceasta lege ca una din cele mai cretine existente in momentul de fata.
Stiu ca in anumite situatii, centura nu te lasa sa iesi prin parbriz eventual sa mori, dar poate ca nu vreau sa o port deoarece nu sunt ingrijorat pentru propria siguranta.
Nu cred ca pun in pericol circulatia daca eu nu port centura.
As vrea sa va aud parerile pro si contra poate o sa imi schimb parerea.
Bate-ti un cui in cap si spune-ne cum te simti pe urma si nu uita sa spui in gura mare ca e viata ta!
Ai probleme grave tinere ... foarte grave, crede-ma!!!
Tu trebuie sa urmezi un tratament, nu stiu cum ti-ai luat carnetul sincer!
__________________
www.royal-amanet.ro
Amanet: Auto, Moto, Ambarcatiuni, Aur, Argint, Platina, Diamante, Electronice, GSM si alte obiecte de valoare
kidu2006 is offline  
Old 06-05-13, 11:59   #34
kidu2006

Stage 5
 
kidu2006's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,528
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

Bai amice, daca tot esti tanar si te macina niste intrebari la care un copil de 10 ani isi raspunde singur, de ce nu te stresezi mai bine sa gasesti locuri de munca pt amarati?! Sau altceva
Am impresia ca cei care pun astfel de intrebari ori sunt plictisiti tare ori sunt cretini!Fara sa jignesc pe nimeni!
Cum poti sa pui asemenea intrebare in 2013: auzi cica de ce ma obliga legea sa port centura?!
Bai nene esti cu juma de creier sau ce? E LEGE !!!! daia ii zice LEGE ca sa fie respectata!
De ce n-ai pus intrebarea asta: de ce sunt amendat daca ma urc pe stalp si amenint ca ma sinucid?!
Sunt 100% sigur ca la intrebarea care ai pus-o mai sus pentru intrebarea mea o sa stai sa te uiti la monitor ca pisica in calendar, apoi o sa cauti pe google pana ti se fac ochii in cap ca la melc si o sa scrii tot felul de tampenii!
Du-te si fa un dush rece rece rece si culca-te, te trezim noi
kidu2006 is offline  
Old 06-05-13, 13:15   #35
Giully4u

Stage 5
 
Giully4u's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 577
Member of:
[SEAT]
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

Quote:
Originally Posted by JDV View Post
."Sunt incapabil sa i au masuri pentru a imi preveni moartea in caz de accident...in concluzie altcineva trebuie sa gandeasca pentru mine."
Sunt curios cum poti tu sa anticipezi un accident.
Stii de cand pleci de acasa ca la jumatatea drumului o sa ii explodeze un cauciuc unui tir si o sa intre pe contrasens sa te faca zob?
Nu, tu o sa zici, "sunt decat 5km pana la destinatie, n-am nevoie de centura".

Eu unul port centura nu numai datorita legii, dar m-am obisnuit asa si imi place, si pe langa asta, pe drumuri virajate ma tine mai bine in scaun.
Giully4u is offline  
Old 06-05-13, 13:43   #36
kidu2006

Stage 5
 
kidu2006's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,528
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

Quote:
Originally Posted by Giully4u View Post
Sunt curios cum poti tu sa anticipezi un accident.
Stii de cand pleci de acasa ca la jumatatea drumului o sa ii explodeze un cauciuc unui tir si o sa intre pe contrasens sa te faca zob?
Nu, tu o sa zici, "sunt decat 5km pana la destinatie, n-am nevoie de centura".

Eu unul port centura nu numai datorita legii, dar m-am obisnuit asa si imi place, si pe langa asta, pe drumuri virajate ma tine mai bine in scaun.
Tu si majoritatea celor ca tine, nu va mai bateti capul cu toti inconstientii care nu ar trebui lasati liberi pe strada!
Asemenea persoane care se intreaba de ce ii obliga LEGEA sa respecte regulile ar trebui tinuti undeva departe!
kidu2006 is offline  
Old 06-05-13, 14:29   #37
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

Quote:
Originally Posted by JDV View Post
Mai...eu am spus cred ca cel putin 5 ori...nu dezbat problema eficientei centurii...ci caracterul ei obligativ impus de stat.
Sa spui ca este un lucru bun ca statul MA obliga sa port centura e ca si cum as spune..."Sunt incapabil sa i au masuri pentru a imi preveni moartea in caz de accident...in concluzie altcineva trebuie sa gandeasca pentru mine."
Ganditi putin din "afara cutiei" cum se spune.
Atat cat nu pun in pericol si nu reprezint o amenintare pentru trafic daca nu port centura nu inteleg de ce aceasta este obligatorie.
Ar trebui sa ne multumesti ca te bagam in seama.

Caracterul obligativ al legii referitor la purtarea centurii de siguranta este banal, pentru ca suntem in general ignoranti.

De ce se interzice prin lege consumul de droguri (ca doar tot de sanatatea mea este vorba), de ce sunt interzise prin lege anumite substante din alimentatie (cand puteau doar sa oblige afisarea lor cu tot cu efecte secundare si ramanea la alegerea noastra daca le cumparam sau nu), de ce exista norme de protectie a muncii (cascheta la constructori, etc.), etc..

Intrebarea ta este absolut stupida. Oamenii sunt in general ignoranti cu viata lor, nu fac miscare, unii mananca excesiv, sau amnanca numai prostii, sau nu mananca suficient, nu au grija de dantura, risca de multe ori complet aiurea si exemplele de gen sunt cu miile.

Aceasta este o masura foarte simpla care a salvat mii de vieti, deci eficienta. Foarte multi ne pune centura de siguranta ca sa nu ne luam amenda, nu pentru ca ne gandim la viata noastra, adica din IGNORANTA.

Si mai este o vorba desteapta, pe care nu stiu daca o sa o intelegi:
\
"Cand esti mort, nu stii ca esti mort.
E greu doar pentru ceilalti...
La fel si cand esti prost..." - Oana Pelea
__________________
Mazda MX5 ND 2.0 Revolution

BMW 535d(E60)- 2005

Nissan Pathfinder 2.5 dci - 2006 (Sold)
GTR is offline  
Old 06-05-13, 16:08   #38
ryoraul

Stage 4
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 285
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

Mai este o vorba viata este cativa ani dar moartea este definitiva.
ryoraul is offline  
Old 06-05-13, 16:18   #39
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

De ce draacu am crezut eu ca sa pun o intrebare ce necesita o "gandire la rece" asupra pozitiei omului in societate o sa aiba loc pe un site auto?...gresala mea.
Majoritatea raspund cu "inima" si nu cu creierul...la o intrebare ce nici macar nu am pus-o.
Toata lumea considera ca intrebarea mea a fost...."la ce e buna centura ca oricum nu o folosesc?"...pe cand eu am intrebat...."de ce sunt obligat sa o port?, ca doar am creier si stiu ca imi va salva viata in caz de accident".
Il rog pe aleks sa inchida acest topic deoarece in mod clar am gresit site ul.
JDV is offline  
Old 06-05-13, 17:50   #40
khamsin

Stage 5
 
khamsin's Avatar
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 347
Member of:
[PORSCHE]
[Old School Cars]
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

Quote:
Originally Posted by JDV View Post
De ce draacu am crezut eu ca sa pun o intrebare ce necesita o "gandire la rece" asupra pozitiei omului in societate o sa aiba loc pe un site auto?...gresala mea.
Majoritatea raspund cu "inima" si nu cu creierul...la o intrebare ce nici macar nu am pus-o.
Toata lumea considera ca intrebarea mea a fost...."la ce e buna centura ca oricum nu o folosesc?"...pe cand eu am intrebat...."de ce sunt obligat sa o port?, ca doar am creier si stiu ca imi va salva viata in caz de accident".
Il rog pe aleks sa inchida acest topic deoarece in mod clar am gresit site ul.
de data aceasta sunt deacord cu tine.
daca vrei sa meditezi sau sa filozofezi pe anumite teme cauta alt site. acesta se ocupa de masini,in caz ca nu ai observat pana acum, nu de filozofii inutile
khamsin is offline  
Old 06-05-13, 19:24   #41
kidu2006

Stage 5
 
kidu2006's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,528
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

Quote:
Originally Posted by JDV View Post
De ce draacu am crezut eu ca sa pun o intrebare ce necesita o "gandire la rece" asupra pozitiei omului in societate o sa aiba loc pe un site auto?...gresala mea.
Majoritatea raspund cu "inima" si nu cu creierul...la o intrebare ce nici macar nu am pus-o.
Toata lumea considera ca intrebarea mea a fost...."la ce e buna centura ca oricum nu o folosesc?"...pe cand eu am intrebat...."de ce sunt obligat sa o port?, ca doar am creier si stiu ca imi va salva viata in caz de accident".
Il rog pe aleks sa inchida acest topic deoarece in mod clar am gresit site ul.
Ai foarte mari probleme,faci pe al dracu cred
http://vl.politiaromana.ro/atentie_centura.html
Esti obligat prin lege sa porti centura ca sa ai mai multe sanse la supravieturile bai supermanu-le cu carnet in buzunar!
Asemenea specimene mai rar, las-o dreaq ba nene iti spun toti ce si cum da tu esti pe dunga ta si tot o tii intruna ca de ce esti obligat sa porti centura
Da du-te ba nene si lasa-ne in pace cu tampeniile tale de 2 lei ca n-ai cum sa gandesti asa, e impotriva credintei,vointei ce vrei tu sa gandesti in halul asta

Last edited by kidu2006; 06-05-13 at 19:28.
kidu2006 is offline  
Old 06-05-13, 19:34   #42
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

Si crezi ca folosind un limbaj vulgar si agresiv o sa te faci inteles mai bine...iti da o aura de superioritate...te simti mai barbat daca vorbesti ca un ghiolaban needucat?...usor ca nu am jignit pe nimeni.
Daca eu in postul anterior am spus urmatoarele: "Toata lumea considera ca intrebarea mea a fost...."la ce e buna centura ca oricum nu o folosesc?"...pe cand eu am intrebat...."de ce sunt obligat sa o port?, ca doar am creier si stiu ca imi va salva viata in caz de accident"...".........................tu cum poti sa revi cu acelasi argument cum ca "centura imi salveaza viata"...sunt foarte constient de acest lucru...nu am negat ba chiar am incurajat la purtarea ei....dar nu aceasta era ideea topicului.
Nu inteleg cum puteti sa ratati ideea principala deviind complet de la subiect.
JDV is offline  
Old 06-05-13, 19:39   #43
scrisit

Stage 5
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 560
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

1. Accident frontal fara centura. Zbori prin parbriz dar supravietuiesti.
Urmari: Coloana lovita, maini rupe si cap spart -> Incapabil de munca, handicapat.

2. Accident frontal cu centura. Centura te opreste, airbagul se declanseaza, supravietuiesti.
Urmati: Vanatai, te ustura ochii, julituri. -> Capabil de munca, intr-o saptmana iti revi.

In cazul 1 statul cheltuieste cu tine milioane pentru recuperarea ta, apoi cu pensia de handicapat. Stiu ca d-aia platesti taxe, dar, deh...
scrisit is offline  
Old 06-05-13, 20:12   #44
Tzzantaru

Stage 5
 
Tzzantaru's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 933
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

@JDV : Nu inteleg de ce te mai chinui cand vezi ca desi ai explicat ideea de "enspe" ori lumea tot o singura replica are de dat.
Asta e , nu toata lumea reuseste sa gandeasca peste un anumit punct , sa-si puna niste intrebari , doar asa de amoru' artei...nu vor sa gandeasca putin pentru ei , se complac sa gandeasca altii si ei doar sa urmeze.
Majoritatea sunt doar niste oi intre alte oi.

Cat despre intrebare in sine , nu cred ca exista vreun raspuns logic.
Doar ca s-a gandit cineva ca ar mai strange niste bani din amenda de centura...asa cum strang bani din amenda ca vb la telefon si alte stupizenii.

Si sa nu va aud cum sariti la gatu meu ca numa inconstientii vb la telefon sau ca poti produce accidente vorbind la telefon si ce altceva mai puteti inventa pe moment ca la fel de bine poti sa intrii pe contrasens mancand un sandwich sau cand bei cafeaua si pentru astea nu mai da nimeni amenda...
Sau cand ai o pitzi langa tine si stai cu ochii in sutienu ei....

Last edited by Tzzantaru; 06-05-13 at 20:15.
Tzzantaru is offline  
Old 06-05-13, 20:38   #45
DragosT
Suzuki Driver

Stage 5
 
DragosT's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,615
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[MACS]
[Suzuki]
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

Intr-un accident unde nu s-a depasit viteza legala si cauza a fost neatentia, sa zicem, cred ca centura te ajuta sa ramai in viata.

Poate nu inseamna mult pentru tine, dar daca vinovatul este celalalt sofer eu zic ca este o diferenta intre incadrarea la vatamare corporala sau omor din culpa. Daca tu esti vinovatul accidentului nepurtatul centurii este clar ca este una dintre cele mai mici probleme ale tale in ceea ce priveste sofatul si conduita.

Parerea mea este ca obligativitatea nu este facuta pentru ca tu trebuie sa traiesti pentru a plati taxe pentru ca purtatul centurii nu garanteaza supravietuirea 100%. Este doar o masura de preventie. Iti spun ca mai mare economie face statul daca mori inainte de pensie sau daca nu ai consuma banii asigurarilor de sanatate prin spitale.
DragosT is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -