Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 04-05-13, 17:52   #1
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Legea versus Centura de siguranta

De cand sunt in treaba cu masinile m am intrebat de ce legea ma OBLIGA sa merg cu centura pusa...doar este viata mea si fac ce vreau cu ea...in fine am dat uitarii intrebarea asta pana acum 2 zile cand am trecut razant pe langa o amenda deoarece nu aveam centura pusa...si iar imi pun intrebarea:
De ce sunt obligat sa merg cu centura pusa...repet..este viata mea si fac ce vreau cu ea...de ce sa imi spuna un nene cum sa stau legat de scaun....iar daca nu imi asigur siguranta proprie mai sunt si amendat.
Eu vad aceasta lege ca una din cele mai cretine existente in momentul de fata.
Stiu ca in anumite situatii, centura nu te lasa sa iesi prin parbriz eventual sa mori, dar poate ca nu vreau sa o port deoarece nu sunt ingrijorat pentru propria siguranta.
Nu cred ca pun in pericol circulatia daca eu nu port centura.
As vrea sa va aud parerile pro si contra poate o sa imi schimb parerea.

Last edited by JDV; 04-05-13 at 17:57.
JDV is offline  
Old 04-05-13, 18:15   #2
zpzpzpo

Stage 5
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 886
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

Legea e facuta de un om mult mai competent decat tine,dovada ca esti gigicontra la purtatul centurii.
Tu nu esti in stare sa ai grija de propria ta viata,asa ca vine altu si te obliga sa o porti.
Lamurit,Einstein ?
zpzpzpo is offline  
Old 04-05-13, 19:38   #3
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

Quote:
Originally Posted by zpzpzpo View Post
Legea e facuta de un om mult mai competent decat tine,dovada ca esti gigicontra la purtatul centurii.
Tu nu esti in stare sa ai grija de propria ta viata,asa ca vine altu si te obliga sa o porti.
Lamurit,Einstein ?
Cu alte cuvinte:
-o autoritate isi dovedeste competenta prin actiunile de refuz si respingere a ideilor sale de catre "public"
-ma obligi sa raman in viata
-automat la varsta de 20 de ani nu ai competenta de a iti purta de grija
-nu sunt in stare sa am grija de propria viata...poate am instructiuni pentru a respira
-altul stie ce e mai bine pentru propria-mi persoana
Eu stiam ca regimurile totalitariste nu mai sunt la moda...dar se pare ca au remas cativa adepti.
Ideea nu era ca centura nu are nici un rol in mentinerea vietii in caz de accident...ea salveaza vieti in foarte multe cazuri....ideea era....de ce sunt obligat sa o port?...de ce nu am dreptul de a alege?...legal vorbind.
Si mai usor cu ingamfarea...as vrea sa mentin aceast topic pe culmi civilizate...cat de cat
JDV is offline  
Old 04-05-13, 21:39   #4
zpzpzpo

Stage 5
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 886
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

Esti la acelasi nivel cu Gigi Becali,in consecinta nu cred ca mai are vreun rost sa mai postez.
Tu o stii pe a ta si vrei defapt ca toata lumea sa ti aduca argumente contra.

Last edited by zpzpzpo; 04-05-13 at 22:02.
zpzpzpo is offline  
Old 04-05-13, 22:37   #5
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

Statul ma obliga pe mine sa port centura in caz ca un Gheorghe Contra cum esti tu vrea sa se sinucida (pe motiv ca e viata ta, faci ce vreai cu ea) intrand cu masina-n mine. Pe aceeasi idee, cand mergi la medic si-ti scrie o reteta, el stie mai bine ca tine ce ai tu nevoie? De ce mai profeseaza? Te obliga sa-ti dea tratament sa te vindeci? Cand iti arde casa (sincer nu-ti doresc acest lucru ... exemplific doar!) pompierii de ce se baga? E proprietatea ta personala ... ce treaba au ei? Etc, etc.
Pe scurt: topicul asta e un caca mare.
Laptiucu is offline  
Old 04-05-13, 23:02   #6
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

Quote:
Originally Posted by Laptiucu View Post
Statul ma obliga pe mine sa port centura in caz ca un Gheorghe Contra cum esti tu vrea sa se sinucida (pe motiv ca e viata ta, faci ce vreai cu ea) intrand cu masina-n mine. Pe aceeasi idee, cand mergi la medic si-ti scrie o reteta, el stie mai bine ca tine ce ai tu nevoie? De ce mai profeseaza? Te obliga sa-ti dea tratament sa te vindeci? Cand iti arde casa (sincer nu-ti doresc acest lucru ... exemplific doar!) pompierii de ce se baga? E proprietatea ta personala ... ce treaba au ei? Etc, etc.
Pe scurt: topicul asta e un caca mare.
Ai ratat complet ideea mea initiala.
De ce toata lumea se uita la mine ca si cand as vrea sa ma sinucid intrand cu masina in alta persoana?
Nu sunt "gigi contra"...vreau doar sa primesc motive lucide si subiective.
Imi pare rau dar sa spui ca "statul stie mai bine de ce ai nevoie" in opinia mea pare afirmatia unui om ce a renuntat la propriul rationament.
Daca ma dau cu bicicleta fara cotiere si genuchiere asta inseamna ca sunt sinucigas?
Tocmai ce ai spus ca statul te obliga sa porti centura ca in caz ca eu un sinucigas ce sunt intru in tine...si sa ai macar o sansa sa scapi...pai tu nu poti gandi pt tine lucrul asta?...esti incapabil sa anticipezi un eventual accident?.
Ideea nu era...hai sa aruncam centura ca e inutila....ci...de ce sunt obligat sa o port?...
O port ca este o eventuala "salvatoare de vieti"....dar nu sunt atat de redus mintal incat sa imi spuna cineva ce sa fac cu ea....cu atat mai mult sa ma oblige.
Eu ma refer la CARACTERUL OBLIGATIV al obiectului si nu la CARACTERUL SAU DE SIGURANTA.
Va rog...incercati sa va concentrati comentariile pe idea principala si nu pe argumente fara valoare...si aprecieri pripite.
Nu am avut intentia de a jigni pe nimeni doar am exemplificat.
JDV is offline  
Old 04-05-13, 23:15   #7
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

Quote:
Originally Posted by zpzpzpo View Post
Esti la acelasi nivel cu Gigi Becali,in consecinta nu cred ca mai are vreun rost sa mai postez.
Tu o stii pe a ta si vrei defapt ca toata lumea sa ti aduca argumente contra.
Hai te rog sa ne mai uitam odata pe ce am scris eu si pe ce ai scris tu in acest topic...sa vedem care din noi aduce mai mult cu Becali...nu stiu de unde comparatia asta dar fie ca tine.
Eu incerc sa mentin discutia la un nivel extrem de jos al cunostintelor de cultura generala deoarece nu vreau sa intru in polemici aducand in discutie niste subiecte de care sunt convins ca nici nu ai auzit....si nu ma refer la subiecte gen "gigi becali" "gica contra" "oameni politici net superiori intelectual"...ci unele mult mai ample....totusi este un site dedicat auto....ma astept sa gasesc mai multe minti acaparate de realitatea tv si capatos ori kanal D decat unele acaparate de idei Carliniste capabile inteleaga miscarea de grup a maselor.
Deci hai sa nu il mai aducem in discutie pe Gigi Becali...ca desi are cultura unui cartof...a avut destula capacitate mentala incat sa ajunga unii din cei mai bogati romani....dar deviem muuuult prea mult de la subiect.

Last edited by JDV; 04-05-13 at 23:22.
JDV is offline  
Old 04-05-13, 23:27   #8
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

Quote:
Originally Posted by zpzpzpo View Post
Bine ma,in toate tarile civilizate este obligatoriu sa porti centura,numa in Romania care este la acelasi nivel cu orice tara din Africa,se trezeste unu sa comenteze ca lui nu ii place.
Mai du te ma n pwla mea de fraier,esti exact ca romanii aia care au inventat ei apa calda sau mersu pe jos.
Fa ti autostrada ta si circula acolo fara centura cat vrei,eventual si cu caruta.
Crede ma ca te bat la orice domeniu de cultura generala.
Serios prietene...tu ma compari pe mine cu gigi becali insa tu ai astfel de iesiri primitive?...presupun ca asta spune destul de multe lucruri despre tine. O seara buna
App...faza cu, cultura generala este extrem de comica.

Last edited by JDV; 04-05-13 at 23:29.
JDV is offline  
Old 04-05-13, 23:40   #9
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

Quote:
Originally Posted by zpzpzpo View Post
Pe retardati si handicapati mintali nu trebuie sa ii respecti,altfel te faci complice la existenta si afirmarea lor in societate.
In momentul in care pui o astfel de intrebare e clar unde te situezi tu.
Nu as fi postat pe topicul asta,dar ma plictisesc ingrozitor si am vrut sa mai fac putina polemica,sa te umilesc.
Cu ce m ai umilit tu respectabile?...cu replici de cea joasa speta?...cu idei conservatoare?...cu un grad al bunelor maniere mai jos decat economia Greciei (care este destul de jos)...cu ce m ai umilit?...
Te rog...sa nu mai facem offtopic...macar sa discutam pe subiect ca de cultura generala nici nu vreau sa ma mai leg deoarece nu am cu cine mentine un dialog cat de cat civilizat.
JDV is offline  
Old 04-05-13, 23:47   #10
Andreynyo

Stage 5
 
Andreynyo's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 592
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

Quote:
Originally Posted by zpzpzpo View Post
Pe retardati si handicapati mintali nu trebuie sa ii respecti,altfel te faci complice la existenta si afirmarea lor in societate.
In momentul in care pui o astfel de intrebare e clar unde te situezi tu.
Nu as fi postat pe topicul asta,dar ma plictisesc ingrozitor si am vrut sa mai fac putina polemica,sa te umilesc.
N-ai umilit pe nimeni, te-ai umilit singur.
Ia-o mai usor cu berea si vinul in noaptea asta.
Andreynyo is offline  
Old 05-05-13, 00:32   #11
bitnet

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 627
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

De cele mai multe ori purtarea centurii de siguranta te mentine in viata in cazul unui accident. Probabil ca asta sta la baza deciziei autoritatilor de a obliga prin lege purtarea ei. De ce sa murim ca prostii? Traim, consumam, platim impozite si taxe, suntem mai utili in viata decat morti, nu? Sunt si cazuri in care, purtand-o, esti ajutat sa mori. Personal, sunt inca in viata tocmai pt. ca intr-o anumita situatie nu am purtat-o.
__________________
www.powertechperformance.ro
CHIPTUNING, ANULARE DPF TEL: 0722 340 445
0766 658 781
bitnet is offline  
Old 05-05-13, 01:19   #12
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

Quote:
Originally Posted by bitnet View Post
De cele mai multe ori purtarea centurii de siguranta te mentine in viata in cazul unui accident. Probabil ca asta sta la baza deciziei autoritatilor de a obliga prin lege purtarea ei. De ce sa murim ca prostii? Traim, consumam, platim impozite si taxe, suntem mai utili in viata decat morti, nu? Sunt si cazuri in care, purtand-o, esti ajutat sa mori. Personal, sunt inca in viata tocmai pt. ca intr-o anumita situatie nu am purtat-o.
YOU FUCKING GENIUS!!!!!
In sfarsit cineva a inteles despre ce tot palavragesc eu aici.
Daca o sa castig vreodata la lotto o sa iti dau 50.000 de euro....ma jur.
In opinia mea asta sta la baza acestor legi ce te obliga sa traiesti: esti mai profitabil viu decat mort.
JDV is offline  
Old 05-05-13, 07:05   #13
khamsin

Stage 5
 
khamsin's Avatar
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 347
Member of:
[PORSCHE]
[Old School Cars]
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

acesta este un alt topic stupid si inutil.
khamsin is offline  
Old 05-05-13, 09:16   #14
valyd1971

Stage 3
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 107
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

Mai sunt si copii care citesc pe aici...
Toate argumentele pro si contra sunt utile si bine venite !
Asa ca nu vad acest topic ca fiind fara sens.
valyd1971 is offline  
Old 05-05-13, 09:26   #15
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

Trecand peste iesirile unora, de inteles pana la un punct, si marlania exagerata a unora (de neinteles pentru un om normal), sa vorbim putin despre treaba cu centura, si sa lasam restul deoparte, nu?
Pana acum vreo cativa ani de cate ori venea vorba de centura, treaba era clara si batuta in cuie: asa zice legea, asa e pe toata planeta, cine suntem noi sa credem ca ar fi altfel?
In 1999, un accident in care centura m-a scapat de o spitalizare serioasa (pe mine unul) iar pe sofer lipsa ei l-a tinut in analize, raze si tratamente o perioada buna, m-a facut fanul ei numarul 1, si nu credeam ca pot sa-mi pun problema in alt mod. Mai mult, aici pe versus, acum ceva vreme, am avut o cearta serioasa pe tema asta, m-am contrat si pe p.m.-uri o vreme, convins ca asa e.
Dupa alte ceva accidente vazute, aflate sau traite direct, din pacate, am inceput sa-mi pun si eu intrebari.
Cat de sigura e? in cate din cazuri e bine sa o ai? statistic vorbind, e ok sa porti centura, dar la ce tip de accidente? Soarta, ce ti-e scris in frunte ti-e pus, aia nu se cuantifica, si nu se trece in statistici. Cei care scapa, pentru ca n-au avut centura si au zburat prin geam, prelungind durata decelerarii la impact si scapand astfel cu viata NU sunt inscrisi in statistici. De niciun fel. Apoi... eu fac multi km cu motorul in fiecare sezon, mai multi decat fac unii pe masini intr-un an, si nu am purtat centura niciodata . Sunt viu, intreg si nevatamat, desi acum vreo 12 ani am avut un accident urat pe 2 roti, nici asta nu se poate cuantifica in statistici...
Nu spun eu ca-i bine sa nu porti centura, spun doar ca-i bine sa-ti pui problema si altfel, si sa te intrebi, pentru tine asa, daca intotdeauna trebuie sa gandesti cum ti se cere, cum ti se spune ca trebuie, sau ajuta, pentru tine asa, sa-ti mai scoti capul din rutina si sa vezi cum o fi si altfel? Macar teoretic...
aleks is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -