Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Civic em2 1,7 sau Astra bertone 1,8?
civic em2 25 69.44%
astra bertone 11 30.56%
Voters: 36. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 13-04-13, 12:17   #1
heg3

Stage 3
 
heg3's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 108
Member of:
[Honda]
Default Astra Bertone VS Civic EM2

Salut! Ma intereseaza o comparatie intre Bertone 1,8i, 125 de cai si un Civic EM2 1,7Vtec (tot 125 de cai,daca nu ma insel). Sunt doua masini care au cateva aspecte comune. As vrea sa vad cateva +- pentru fiecare. Despre Opel am citit cateva pareri, dar sunt destul de impartite. Ma intereseaza in primul rand consumul si costurile de intretinere. Am decis sa imi schimb masina si nu vreau sa aleg doar cu inima(adica Honda) si apoi sa regret alegerea facuta.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	user69202_pic19560_1272256937.jpg
Views:	122
Size:	260.5 KB
ID:	2747677   Click image for larger version

Name:	images.jpg
Views:	181
Size:	10.0 KB
ID:	2747678  
heg3 is offline   Reply With Quote
Old 13-04-13, 13:39   #2
9000RPM

Stock
 
9000RPM's Avatar
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 8
Default Re: Astra Bertone VS Civic EM2

pai este relativ simplu.nu am nimic cu opel daca vrei o masina doar pt a te duce din punctul a in pct b,dar daca vrei ceva pasiune,feeling si exclusivitate mergi pe honda.tu stiu ca ai un eg3 acum,deci ai idee despre ce vorbesc.eu unul as alege honda.
9000RPM is offline   Reply With Quote
Old 13-04-13, 14:11   #3
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Astra Bertone VS Civic EM2

Quote:
Originally Posted by 9000RPM View Post
pai este relativ simplu.nu am nimic cu opel daca vrei o masina doar pt a te duce din punctul a in pct b,dar daca vrei ceva pasiune,feeling si exclusivitate mergi pe honda.tu stiu ca ai un eg3 acum,deci ai idee despre ce vorbesc.eu unul as alege honda.
Nu vorbim despre pasiune si feeling la motoare de sub 2l si 125cp. La categoria asta vorbim de fiabilitate, intretinere si consum.

@heg3: stii clar ca piese de Astra G sunt pe toate drumurile; gasesti piese noi de la diversi producatori incredibil de ieftine iar daca vrei costuri si mai scazute exista o groaza de Astra bune in parcuri de dezmembrari. Intretinerea n-o sa fie niciodata o problema la Astra G iar ca fiabilitate n-or fi ele masini "fara moarte" dar nici rele nu-s. Daca e sa ai parte de defecte, slabe sanse sa fie defecte costisitoare.

Dar daca-ti place Honda ia-ti Honda. In Opel n-ai sa gasesti asemanari cu japonezele si s-ar putea sa regreti mai mult ca n-ai ales masina care chiar iti place.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 13-04-13, 14:54   #4
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Astra Bertone VS Civic EM2

Honda...fiabilitate mai ridicata decat opelul...consum mai mic....si...mai iesi din peisaj putin....plus ca v-tec
JDV is offline   Reply With Quote
Old 13-04-13, 15:45   #5
rover_cabrio

Stage 5
 
rover_cabrio's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 6,899
Cool Re: Astra Bertone VS Civic EM2

mergi pe honda
rover_cabrio is offline   Reply With Quote
Old 13-04-13, 16:52   #6
heg3

Stage 3
 
heg3's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 108
Member of:
[Honda]
Default Re: Astra Bertone VS Civic EM2

@22VIN
S-ar putea sa nu am dreptate, dar am vazut pe un forum, un proprietar de bertone sustinea ca majoritatea pieselor de la Astra nu se potrivesc pe Astra Bertone. De asemenea, zicea ca cele pentru Bertone sunt semnificativ mai scumpe decat cele pentru Astra deoarece nu exista atat de multi producatori (stiti voi, chestii dinastea facute de firme no-name cu aprobarea opel ) pentru ele.
heg3 is offline   Reply With Quote
Old 13-04-13, 17:55   #7
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Astra Bertone VS Civic EM2

Quote:
Originally Posted by heg3 View Post
@22VIN
S-ar putea sa nu am dreptate, dar am vazut pe un forum, un proprietar de bertone sustinea ca majoritatea pieselor de la Astra nu se potrivesc pe Astra Bertone. De asemenea, zicea ca cele pentru Bertone sunt semnificativ mai scumpe decat cele pentru Astra deoarece nu exista atat de multi producatori (stiti voi, chestii dinastea facute de firme no-name cu aprobarea opel ) pentru ele.
Intr-adevar, exista piese diferite pentru Bertone dar am inteles ca nu multe. Majoritatea coincid.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 13-04-13, 20:22   #8
OPELISIMO

Stage 2
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 50
Default Re: Astra Bertone VS Civic EM2

Quote:
Originally Posted by JDV View Post
Honda...fiabilitate mai ridicata decat opelul...consum mai mic....si...mai iesi din peisaj putin....plus ca v-tec
este un v-tec totusi de 125, nu este spectaculos ca verii lui mai mari. nici bertonele de 125 nu este spectaculos.
OPELISIMO is offline   Reply With Quote
Old 13-04-13, 21:48   #9
zpzpzpo

Stage 5
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 886
Default Re: Astra Bertone VS Civic EM2

bertonele e foarte incet,asta stiu sigur.
e36 316i vs bertone 2.2 ,in primii 70-80 de metri era in spatele meu.
banuiesc ca 1,8 le se misca si mai infect.
zpzpzpo is offline   Reply With Quote
Old 13-04-13, 22:32   #10
heg3

Stage 3
 
heg3's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 108
Member of:
[Honda]
Default Re: Astra Bertone VS Civic EM2

Erau si pe alt forum cateva persoane care sustineau ca la Bertone nu se prea simt cei 125 de cai. Pacat ca nu e cineva pe aici care sa fi condus un Em2 si sa ne zica cum se misca, poate e aceiasi senzatie.
heg3 is offline   Reply With Quote
Old 14-04-13, 15:12   #11
jemis90
Opel Driver

Stage 5
 
jemis90's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 361
Member of:
[Opel]
Default Re: Astra Bertone VS Civic EM2

Quote:
Originally Posted by zpzpzpo View Post
bertonele e foarte incet,asta stiu sigur.
e36 316i vs bertone 2.2 ,in primii 70-80 de metri era in spatele meu.
banuiesc ca 1,8 le se misca si mai infect.
Poate mergea la consum si doar tu erai ala care dadea talpa.

Sincer nu am vazut Honda model ca in poza deca 2-3 pe strada. Deci in servis vor lucra aia pe bajbaite, daca nu au mai vazut asa ceva. Deja spus de 100 de ori Honda=fiabilitate...poate asa e, dar nici la opel nu ai de ce sa te plangi

Mie imi place mai mult opelul. Si poate o gasesti cu softop, iar la interior gusturile nu se discuta dar o culoare rosu, albastru sau gri sta mai frumos pe un coupe - la honda e urat.
__________________
Renault Megane2 Actual

Corsa b-sold / Rover 25-sold /Clio Mk1 sold
Family - /Logan 2005,Ibiza 2012,MCV 2013\
jemis90 is offline   Reply With Quote
Old 14-04-13, 15:29   #12
zpzpzpo

Stage 5
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 886
Default Re: Astra Bertone VS Civic EM2

iar au invadat fan boys topicurile.dc p### mea nu va baneaza nu inteleg !
opel in general e o masina de rahat care se bate doar la categoria low cost.
Daca nu ar fi fost facuta la nemti,era mai rau ca loganu nostru.
zpzpzpo is offline   Reply With Quote
Old 14-04-13, 18:35   #13
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Astra Bertone VS Civic EM2

Quote:
Originally Posted by zpzpzpo View Post
iar au invadat fan boys topicurile.dc p### mea nu va baneaza nu inteleg !
opel in general e o masina de rahat care se bate doar la categoria low cost.
Daca nu ar fi fost facuta la nemti,era mai rau ca loganu nostru.
Mestere, fii calm ca nu ti-a dat nimeni in cap

La fel cum tu te-ai saturat de opelisti si noi restul ne-am saturat de reisari cu pisici 316. Doar avem o tara plina de astfel de bulgarisme.

Asa ca:
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 14-04-13, 20:47   #14
heg3

Stage 3
 
heg3's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 108
Member of:
[Honda]
Default Re: Astra Bertone VS Civic EM2

@Jemis90 - in mare parte sunt de acord cu tine. Interiorul la Civic nu mi se pare nici mie foarte reusit(defapt toate Civic-urile dintre 92 si 2005 stau cam prost la capitolul asta), dar chiar astazi m-am uitat la un Bertone si nu pot spune ca m-a dat pe spate interiorul(cel putin bordul mi se pare cam invechit, adica nepotrivit pentru o masina de dupa 2000, parerea mea).
- la capitolul intretinere si piese si eu am o temere. La eg3-ul meu gasesc piese fara probleme, pentru ca sunt multi baieti pe aici pe forum care se ocupa cu dezmembrari, dar la Em2 nu mai e chiar asa simplu
-la partea cu soft-topul cred ca te-ai incurcat. Am nevoie de o masina pe care sa o folosesc zilnic si chiar nu mi se pare ok sa ma plimb iarna cu un cabrio cu prelata. Un hard top nu m-ar deranja, dar cred ca pretul sare cam sus si in plus nu e prioritate pentru mine.
heg3 is offline   Reply With Quote
Old 15-04-13, 10:34   #15
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Astra Bertone VS Civic EM2

civic-ul e frumos, dar foarte rar, si asta poate sa fie o problema foarte mare, plus ca are un interior cam spartan. eu zic sa mergi pe bertone
steffan is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -