Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Dmv. ce alegeti ?
ATE 38 71.70%
TRW 8 15.09%
Textar 5 9.43%
ABS 2 3.77%
Voters: 53. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 15-03-13, 21:18   #1
vnool

 
vnool's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 287
Member of:
[4Tuning International]
Post Pareri Placute Frana / Discuri Frana !!!

Tu ce ai pe masina ta?! ...

Last edited by vnool; 15-03-13 at 21:22.
vnool is offline   Reply With Quote
Old 16-03-13, 09:02   #2
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Pareri Placute Frana / Discuri Frana !!!

Mai sunt si alte marci precum Ferodo, Pagid, Febi, Brembo. Insa pe forumuri se zice ca Textar, ATE si Pagid sunt cele mai bune
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 16-03-13, 11:51   #3
vnool

 
vnool's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 287
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Pareri Placute Frana / Discuri Frana !!!

Eu personal ma gindesc zilele astea sa cumpar placute frana si discurile la toate 4 roti.. si nustiu sincer ce sa aleg ca sa am o franare buna si sa nu scartaie si chestiile auzite despre discurile ovale dupa X km.. ATE Textar , dar care e mai bun ? |))
__________________
vnool is offline   Reply With Quote
Old 16-03-13, 20:58   #4
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Pareri Placute Frana / Discuri Frana !!!

Sunt cam la fel. Nici ATE nu mai sunt ce au fost si nici Textar nu mai stralucesc, dar sunt bune amandoua. In cazul in care nu o alergi, poti sa te orientezi si catre Delphi.

Daca ai discuri stoc sa nu-ti iei placute sport, ca distrugi discurile si nici invers.
__________________
Mazda MX5 ND 2.0 Revolution

BMW 535d(E60)- 2005

Nissan Pathfinder 2.5 dci - 2006 (Sold)
GTR is offline   Reply With Quote
Old 17-03-13, 07:38   #5
silviu.o

Stage 5
 
silviu.o's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 559
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Competitor CNCA]
Default Re: Pareri Placute Frana / Discuri Frana !!!

Trebuiau inclusi Ferodo si Brembo in poll. Acesti producatori fac cele mai bune discuri si placute de frana la ora actuala dupa parerea mea.
silviu.o is offline   Reply With Quote
Old 17-03-13, 11:12   #6
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Pareri Placute Frana / Discuri Frana !!!

Si sunt si mai ieftine la acelasi model fata de concurenta.
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 17-03-13, 13:17   #7
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Pareri Placute Frana / Discuri Frana !!!

Quote:
Originally Posted by silviu.o View Post
Trebuiau inclusi Ferodo si Brembo in poll. Acesti producatori fac cele mai bune discuri si placute de frana la ora actuala dupa parerea mea.
Ferodo si Brembo produc niste placute foarte proaste "stock replacement".

Daca vorbim de placute de performanta, da sunt foarte buni, Brembo probabil ca sunt cei mai buni, dar placutele de frana sport nu merg decat cu discuri echivalente, nu stoc.

Pentru upgrade-ul sistemulu de franare mai sunt si alte branduri foarte bune, EBC, Nissin, Wilwood, etc.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 17-03-13, 16:09   #8
p_vio46

Stage 5
 
p_vio46's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,680
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
[RENAULT]
Default Re: Pareri Placute Frana / Discuri Frana !!!

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Ferodo si Brembo produc niste placute foarte proaste "stock replacement".

Daca vorbim de placute de performanta, da sunt foarte buni, Brembo probabil ca sunt cei mai buni, dar placutele de frana sport nu merg decat cu discuri echivalente, nu stoc.

Pentru upgrade-ul sistemulu de franare mai sunt si alte branduri foarte bune, EBC, Nissin, Wilwood, etc.
Acest rapuns e foarte bun, ai mare dreptate pe parte de stock replacement referitor la Ferodo so Brembo. Nu cred că le poate pune cineva la indoiala calitatea placutelor upgrade sport care sunt foarte bune atat gama Brembo cat si Ferodo, dar daca pui pe un disc stock plăcute upgrade, le cam faci varză(ori le papa foarte repede ori le ovalizeaza), pentru discuri stock mai degrabă ATE , Textar, Pagid, cam in ordinea asta(personal pe masina am ATE, am avut Ferodo DS 2500-foarte bune ce-i drept insa au făcut praf si discurile stock), daca nu mergi tare se poate opta si pentru Delphi sau EBC. Cel mai bun echilibru la raportul calitate franare/uzura discurilor (din punctul meu de vedere ) ATE.
p_vio46 is offline   Reply With Quote
Old 17-03-13, 19:02   #9
silviu.o

Stage 5
 
silviu.o's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 559
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Competitor CNCA]
Default Re: Pareri Placute Frana / Discuri Frana !!!

E adevarat ca placutele facute de brembo sau ferodo papa discul, am patit si eu, probabil sunt gandite pentru alte discuri decat cele standard. In schimb in combinatia disc placuta de la aceasi firma cred ca sunt cei mai buni, cel putin la un pret convenabil.
silviu.o is offline   Reply With Quote
Old 17-03-13, 22:10   #10
john17

Stage 5
 
john17's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,988
Default Re: Pareri Placute Frana / Discuri Frana !!!

In primul rand eu nu am auzit de ABS ca marca! Exista in schimb una ieftina, ABE...
DS2500 de la Ferodo sunt din gama Racing, ce-i drept omologate si pt utilizarea pe drumurile publice. Rezista mai bine la utilizare intensiva si temperaturi inalte, e normal insa sa uzeze discurile avand coeficient de frecare mai mare.
On topic: Ferodo nu m-a dezamagit decat la moto (am avut discuri si placute fata/spate luate "pachet", pe fata insa discul era de inox si nu mi-a placut deloc cum tinea frana, cu pasager cel putin trageam cu toata mana de maneta si se oprea mai cu masura...), pt auto am vandut destule, utilizez si eu si nu ma plang. In schimb de Textar se vaita lumea ca scartaie. Ate iarasi sunt OK, as zice printre producatorii aftermarket de top (si prima echipare la marci de prestigiu), pe vremuri am fost multumit si de Mintex dar nu prea se mai gasesc.
john17 is offline   Reply With Quote
Old 17-03-13, 22:25   #11
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Pareri Placute Frana / Discuri Frana !!!

John, cam pe unde se situeaza Mintex? Stiu ca sunt made in Anglia. Eu de voie de nevoie a trebuit sa iau odata niste saboti, mi s-a parut marca dubioasa atunci dar adevarul este ca nu stiam nimic despre ei.
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 18-03-13, 09:57   #12
john17

Stage 5
 
john17's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,988
Default Re: Pareri Placute Frana / Discuri Frana !!!

Sunt 8-10 ani de cand am mers cu Mintex, tin minte sigur ca am pus pe 2 masini de-ale mele, iar la una am inlocuit cu ele Textar. Mi s-au parut mai rezistente la utilizare intensiva - pe vremea aia alergam cat ma tineau balamalele pe drumuri publice, mai ales pe trasee de munte unde se franeaza la greu iar masinile nu erau de ultima generatie, franele fiind nitel subdimensionate. Nu incercati acasa! A, am avut Mintex si pe Manta de curse la inceputul lui 2008 cand mergeam pe roti la etape, am pus apoi Ferodo DS2500 si mare diferenta n-au facut, drept ca la coasta se alearga doar la deal si franele nu sunt atat de solicitate.
Cele de mai sus sunt pareri personale care pot fi, fara indoiala, subiective.

Last edited by john17; 18-03-13 at 10:00.
john17 is offline   Reply With Quote
Old 28-03-13, 11:20   #13
teen.ager

Stage 5
 
teen.ager's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,219
Member of:
[Opel]
Default Re: Pareri Placute Frana / Discuri Frana !!!

Eu am primit o oferta foarte buna pentru o linie completa Brembo, adica si discuri si placute pe fata, masina e o Astra G Caravan, nici asa sa nu ma bag?!
__________________

'01 Opel Astra G Caravan, DOHC 1.6 16v 101hp (Z16XE)
teen.ager is offline   Reply With Quote
Old 28-03-13, 11:45   #14
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Pareri Placute Frana / Discuri Frana !!!

Quote:
Originally Posted by teen.ager View Post
Eu am primit o oferta foarte buna pentru o linie completa Brembo, adica si discuri si placute pe fata, masina e o Astra G Caravan, nici asa sa nu ma bag?!
Nu, Brembo stock sunt slabe.

Eu unul prefer ATE, asta am si pe masina si sunt multumit. E drept, ca stock replacement au preturi mai mari ca marea majoritate dar daca si la frane ne zgarcim...
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 10-04-13, 20:14   #15
vnool

 
vnool's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 287
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Pareri Placute Frana / Discuri Frana !!!

Ce pareri aveti si despre Otto Zimmermann ? .. sau tot is mai bune ATE ?!
vnool is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -