Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 25-02-13, 22:37   #16
RIcKO
BMW Driver

Stage 5
 
RIcKO's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 4,186
Member of:
[BMW]
Default Re: bmw e36 vs alfa romeo 156

Quote:
Originally Posted by devians View Post
Nu vreau sa ma repet, insa daca vrei o masina frumoasa, iti iei 156, daca vrei o masina mai ieftina de intretinut, dar care o vezi la fiecare colt de strada, la toti "wanna be jmeker" alegi E36. Acum vis`a`vis de faptul ca a avut un prieten o alfa care e pe dreapta, si inca unu care a luat-o din Italia cu 500 de euro si s-a stricat in tara... nu trebuie sa generalizam ca sunt si Mercedes S-klasse, impreuna cu multe masini 2012 care se culeg pe nu stiu unde cu platforma.. asadar se intampla. Nu posed nici una dintre marci, insa stiu impresia posesorilor de bmw care cred ca masina lor reprezinta suprematia in randul masinilor de orice an, clasa, putere..etc, deci parerile acestora o sa fie intotdeauna subiectiva.
Ma faci sa rad prietene,defapt ma distrezi bine de tot , auzi ca jmeker cu e36 apoi zici ca nu trebuie sa generalizam un lucru cand tu ai generalizat un alt lucru cu 4 cuvinte mai devreme ....))
__________________
BMW E36 Darth Vader ------>>>>> https://forum.4tuning.ro/643-masina-m...-by-ricko.html

RIcKO is offline   Reply With Quote
Old 26-02-13, 06:00   #17
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: bmw e36 vs alfa romeo 156

Quote:
Originally Posted by devians View Post
Nu vreau sa ma repet, insa daca vrei o masina frumoasa, iti iei 156, daca vrei o masina mai ieftina de intretinut, dar care o vezi la fiecare colt de strada, la toti "wanna be jmeker" alegi E36. Acum vis`a`vis de faptul ca a avut un prieten o alfa care e pe dreapta, si inca unu care a luat-o din Italia cu 500 de euro si s-a stricat in tara... nu trebuie sa generalizam ca sunt si Mercedes S-klasse, impreuna cu multe masini 2012 care se culeg pe nu stiu unde cu platforma.. asadar se intampla. Nu posed nici una dintre marci, insa stiu impresia posesorilor de bmw care cred ca masina lor reprezinta suprematia in randul masinilor de orice an, clasa, putere..etc, deci parerile acestora o sa fie intotdeauna subiectiva.
Daca vrei o masina frumoasa si la pamant cu fiabilitatea , da ca prostul banii pe 156 , daca vrei o masina fiabila pentru varsta ei , alege e36 ! piese usor de gasit si ieftine de noi !

Pana la urma , problema nu tine de marca /model etc , ci de posesori ca ori ca iti iei bmw , ori audi ori alfa romeo si abia iti permiti sa bagi gaz de 50 de ron [ ca sa nu mai zic de piese , gume etc ], mai bine cumparat-ti o bicicleta ! Cunosc destui terminati care isi cumpara masini , sufera ca domle am audi/bmw /etc si ei abia au 20 de ron in buzunar , baga 10 ron in rezervor si 10 pentru suc. pentru ei sunt masini cu care vor merge pana pica de tot ! de asta avem pe strada atata masini terminate de viata si sta sa le pice rotile/tabla /motoarele


Revenind la subiect : Nu conteaza ce iti iei , conteaza sa iti placa si cel mai important , sa fii in stare sa o INTRETII ! consumul la alfa 1.8ts si bmw 318is sunt cam aceleasi in conditiile in care motoarele sunt in mintile lor !
__________________
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
Old 26-02-13, 10:31   #18
300zxtt

Stage 5
 
300zxtt's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,952
Default Re: bmw e36 vs alfa romeo 156

Daca iti alegi o masina cu inima, atunci Alfa. Daca alegi cu mintea = BMW.....
300zxtt is offline   Reply With Quote
Old 26-02-13, 11:07   #19
devians

Stage 3
 
devians's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 113
Member of:
[Fiat]
Default Re: bmw e36 vs alfa romeo 156

Sunt curios cati dintre voi ati avut alfa romeo sa stiti ca sunt praf cu fiabilitatea.. sau doar este un vechi mit care nu mai este valabil. La fel se credea si despre FIAT, dar care insa nu mai este marca buboasa la care zilnic pica ceva.

Cum se simt ei.. proprietarii de bmw atacati si arunca cu noroi in mine..
__________________
Audi A4 1.9 AVF 2004
EX: Punto 1.9 JTD


Vand Balasturi Drosere Unitati Xenon OEM ( in anunturile mele )
devians is offline   Reply With Quote
Old 26-02-13, 11:14   #20
savu_florin93

Stock
 
Join Date: May 2011
Posts: 6
Smile Re: bmw e36 vs alfa romeo 156

va multumesc de sfaturi.....am discutat cu mai multi si am ajuns la concluzia ca un e 36 este mai "fiabil " si mai usor de intretinut(ca student vorbesc)......doar ca vroiam Alfa pt. cum arata si anul de fabricatie.....nu sunt genu' smecheras gata am luat carnetu si vreau BMW .....am ceva km in spate si am de profesionist asa ca nu sunt la inceput sa zic gata la primul girator sa ma invarta sa-l fac precum in Anglia....o pisica e mai veche si foarte comuna iar cum ziceti voi de 2.5 nu am bani de irosit pe impozit si asigurare...iar 2.0 am citit si recitit forumul si am ajuns la concluzia ca are un consum asemanator cu 318is plus un cuplu la turatii mici superior....nu am mers decat cu un 316i care nu m a incantat decat la stabilitate,deci nu stiu cum se comporta 320 .....acum urmeaza sa gasesc ceva pe gustul meu... o zi buna
savu_florin93 is offline   Reply With Quote
Old 26-02-13, 11:15   #21
rover_cabrio

Stage 5
 
rover_cabrio's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 6,899
Default Re: bmw e36 vs alfa romeo 156

alege E36 prietene fara probleme !!! piese ieftine si masina foarte fiabila !

alfa are mari probleme cu articulatia este lesinata scartaie ..ai multe brate in partea de jos ,,,sus ..e belea mare cu ele ! iti spun din propia experienta !!!
__________________

anvelope IARNA import Germania Elvetia 13"-22" tel: 0768 885511 , 0762 333322
rover_cabrio is offline   Reply With Quote
Old 26-02-13, 16:36   #22
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: bmw e36 vs alfa romeo 156

Quote:
Originally Posted by 300zxtt View Post
Daca iti alegi o masina cu inima, atunci Alfa. Daca alegi cu mintea = BMW.....
Asta e descrierea corecta !

Quote:
Originally Posted by devians View Post
Sunt curios cati dintre voi ati avut alfa romeo sa stiti ca sunt praf cu fiabilitatea.. sau doar este un vechi mit care nu mai este valabil. La fel se credea si despre FIAT, dar care insa nu mai este marca buboasa la care zilnic pica ceva.

Cum se simt ei.. proprietarii de bmw atacati si arunca cu noroi in mine..
Eu am avut asa ceva ! Nu am avut probleme cu ea , dar alfa nu este facuta pentru strazile noastre ! Ca si suspensie pe cat de buna e ca dinamica , pe atat de complicata e la desfacut comparativ cu alte marci ! Probleme cu electrica pe ea si la articulatii ! Asta o omoara ! ca si design imi place mult [ mai ales varianta facelift ] , dar e una din cauzele pentru care m am ferit de ea + ca piesele de alfa sunt mai maricele in comparatie cu un e36 ! Da ai dreptate , masinile italiene produse pana in 2005 aprox au o reputatie destul de prosta in privinta fiabilitatii ! abia dupa 2007-2008 au inceput sa arate lumii ca pot face si ei masini frumoase si fiabile ! Mitul a picat odata cu lansarea lui 159 , cand italienii au inceput colaborarea cu germanii !
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
Old 26-02-13, 17:41   #23
ionutz_ng

Stage 1
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 19
Default Re: bmw e36 vs alfa romeo 156

Quote:
Originally Posted by RIcKO View Post
De unde ai scos consumul ala egal la toate variantele de motoare in 6 pistoane ?)),
De aici : http://http://www.autoevolution.com/...-e36-1991.html

...sau orice site cu date tehnice ai gasi pe net.Nu spun ca fiecare masina consuma ca in datele tehnice dar daca un 318is va consuma mai mult decat e dat la carte atunci si 320i va fi la fel,discrepanta la consum intre ele va ramane oricum.

Consumul mediu pt 4 pistoane indiferent ca e 316i sau 318is este 7,8-8%.
Consumul mediu pt 6 pistoane indiferent ca este 320i sau 328i este 9-9,2%.

De asta nu gasesc deloc atractiv sa iei cel mai mic motor in 6,vei avea consum aprox ca de 328i si demaraj ca de 318is.(318is fiind mai usor)

Ca fapt demn de evidentiat 318i 143cp e46 face-lift are tot 2l la fel ca si 320i (e46 pre face-lift),doar ca difera substantial consumul,acesta fiind in medie 7,2 % pt 318i si de 8,9% pt 320i. Cuplul este chiar mai mare pe 318i L4 (200Nm fata de 190Nm pe 320i L6),iar cei 7cp pe care 320i (150cp) ii are in plus sunt cu siguranta anulati de masa mai mare a masinii data de blocul motor in 6 mai greu.
Sa nu mai vb si de alte dezavantaje ale unui motor in 6 pistoane de doar 2 litri cum ar fi incalzirea mai grea iarna din cauza volumului mai mare a blocului motor comparativ cu un L4.
In concluzie eu iti recomand cu caldura 318is L4,ca fiind cea mai buna alegere dpdv al motorizarii.

Last edited by ionutz_ng; 26-02-13 at 17:44.
ionutz_ng is offline   Reply With Quote
Old 26-02-13, 19:34   #24
RIcKO
BMW Driver

Stage 5
 
RIcKO's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 4,186
Member of:
[BMW]
Default Re: bmw e36 vs alfa romeo 156

Cred ca cei care am postat aici am postat din experienta proprie , nu te poti lua dupa ce scrie in carte , consumul nu e acelasi la 2.0 ca la 2.8 nici macar pe aproape , o pot confirma foarte multi posesori de 2.5 si 2.8 de pe forum
RIcKO is offline   Reply With Quote
Old 26-02-13, 21:09   #25
ionutz_ng

Stage 1
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 19
Default Re: bmw e36 vs alfa romeo 156

Quote:
Originally Posted by RIcKO View Post
Cred ca cei care am postat aici am postat din experienta proprie , nu te poti lua dupa ce scrie in carte , consumul nu e acelasi la 2.0 ca la 2.8 nici macar pe aproape , o pot confirma foarte multi posesori de 2.5 si 2.8 de pe forum
Din experienta mea stiu asa :

-6 pistoane fie 2litri fie 3,5l consuma cam 14-16% (Bucuesti)/ 8-9% afara
-8 pistoane fie 3,0 (tot bmw ca astia sunt cu motoare mici cu multe pistoane),fie 5,5 l va consuma cam 16-17-18-19%(Bucuresti)/9-10% afara
-4 pistoane fie 1,6 fie 2,3l consuma vreo 11-13%(Bucuresti)/6-7 afara.
Diferentele apar cand compari 2 masini de mase f diferite.Un peugeot 206 de ex fie si 2.0 va consuma putin pt ca are cam 1 tona.Dar fie ca e 2.0 fie 1,4 cam tot vreo 9-10% in Bucuresti va consuma.

Cele mai bune exemple ca sa te convingi sunt doua :
- compara consumul din experienta lor a posesorilor de :
- 318i e46 face lift 143 cp 2 litri cu 320i -ul de 2 litri 150cp si tot 2 litri.
-mercedes sau audi 2,4 v6 cu 3.0 sau 3.2 v6. (consuma cam la fel de mult,adik 14-16 in Bucuresti si vreo 8-9 afara).
ionutz_ng is offline   Reply With Quote
Old 26-02-13, 23:37   #26
Evil Yuri

Stage 5
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 869
Default Re: bmw e36 vs alfa romeo 156

e36 320 - consum extraurban = 7.5
e36 328 - consum extraurban = 7.5-7.6, mers linistit, insa cu traversat munti, localitati etc, deci un traseu variat prin tara.
Evil Yuri is offline   Reply With Quote
Old 27-02-13, 14:27   #27
ionutz_ng

Stage 1
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 19
Default Re: bmw e36 vs alfa romeo 156

Quote:
Originally Posted by Evil Yuri View Post
e36 320 - consum extraurban = 7.5
e36 328 - consum extraurban = 7.5-7.6, mers linistit, insa cu traversat munti, localitati etc, deci un traseu variat prin tara.
e36 318is consum extraurban = 6-6.5 %.
Mai intervine si treaba cu gazul.Daca te bate gandul sa ii pui gpl te costa vreo 500e pt 4 cyl si vreo 1000e pt orice 6 cyl indiferent ca e 2l sau 3.5l.

In plus,informatiile de pe forumuri trebuie privite de la inceput cu un grad ridicat de suspiciune cauzata de subiectivismul posesorilor de masini pt propriile lor bijuterii.Ale lor intotdeuna vor consuma cel mai putin vor trage cel mai tare si vor fi cele mai fiabile si devreme acasa dintre toate.Oamenii in general sunt subiectivi dar forumurile auto parca ii strang pe cei mai cei dintre toti.

Last edited by ionutz_ng; 27-02-13 at 14:33.
ionutz_ng is offline   Reply With Quote
Old 28-02-13, 07:45   #28
300zxtt

Stage 5
 
300zxtt's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,952
Default Re: bmw e36 vs alfa romeo 156

Quote:
Originally Posted by Evil Yuri View Post
e36 320 - consum extraurban = 7.5
e36 328 - consum extraurban = 7.5-7.6, mers linistit, insa cu traversat munti, localitati etc, deci un traseu variat prin tara.
Apropos de diferenta de consum intre motare mari versus motoare mici pe aceasi caroserie...adica 520i vs 528i E39. La mers ok , adica drum lung si traversat orase ( Constanta- Arad ) amandoua au scos un consum aproape identic, 520i a avut un consum cu foarte putin mai redus, iar la intoarcere, presati fiind de timp si s-a trecut la un regim sportiv, 520i a consumat ceva mai mult decat 528i-ul, chiar daca ultimul era si automat.







Quote:
Originally Posted by ionutz_ng View Post
In plus,informatiile de pe forumuri trebuie privite de la inceput cu un grad ridicat de suspiciune cauzata de subiectivismul posesorilor de masini pt propriile lor bijuterii.Ale lor intotdeuna vor consuma cel mai putin vor trage cel mai tare si vor fi cele mai fiabile si devreme acasa dintre toate.Oamenii in general sunt subiectivi dar forumurile auto parca ii strang pe cei mai cei dintre toti.

Daca as putea sa-ti dau LIKE ca pe facebook, cred ca ti-as da 100 )))

Foarte mare adevar ai scis mai sus.... )))
300zxtt is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -