Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 22-02-13, 08:42   #1
savu_florin93

Stock
 
Join Date: May 2011
Posts: 6
Default bmw e36 vs alfa romeo 156

Salut! as dori sa achizitionez una din cele 2 masini si sunt indecis ....ca motorizare la bmw as merge pe 2.0i vanos 6 in linie iar la alfa nu prea stiu ce sa aleg ca am auzit numai laude la toate motorizarile(benzina vorbesc) mai putin la partea de suspensie....care din cele doua ar fi mai fiabile,o pozitie mai buna la volan....si de ce nu,care tine mai bine cu casa(consum)? va multumesc
savu_florin93 is offline   Reply With Quote
Old 22-02-13, 11:35   #2
Arthuter

Stage 2
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 41
Default Re: bmw e36 vs alfa romeo 156

Quote:
Originally Posted by savu_florin93 View Post
Salut! as dori sa achizitionez una din cele 2 masini si sunt indecis ....ca motorizare la bmw as merge pe 2.0i vanos 6 in linie iar la alfa nu prea stiu ce sa aleg ca am auzit numai laude la toate motorizarile(benzina vorbesc) mai putin la partea de suspensie....care din cele doua ar fi mai fiabile,o pozitie mai buna la volan....si de ce nu,care tine mai bine cu casa(consum)? va multumesc
Bmw clar....am un prieten cu alfa si e groaznica,suspensasaraie,bucsaraie foarte slaba,moturul destul de pretentios...
Arthuter is offline   Reply With Quote
Old 23-02-13, 21:30   #3
ionutz_ng

Stage 1
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 19
Default Re: bmw e36 vs alfa romeo 156

Quote:
Originally Posted by savu_florin93 View Post
Salut! as dori sa achizitionez una din cele 2 masini si sunt indecis ....ca motorizare la bmw as merge pe 2.0i vanos 6 in linie iar la alfa nu prea stiu ce sa aleg ca am auzit numai laude la toate motorizarile(benzina vorbesc) mai putin la partea de suspensie....care din cele doua ar fi mai fiabile,o pozitie mai buna la volan....si de ce nu,care tine mai bine cu casa(consum)? va multumesc
De ce ai alege de la bmw motorul de 2.0? Toate motoarele in 6 pistoane consuma la fel de mult.Deci de ce ai alege sa ai doar 150cp cand ai putea opta pt 325i sau 328i cu acelasi consum dar cu 192cp?Sau macar un 318is care la 140cp iti ofera aproape aceeasi performante cu 320i fiind mai usoara dar macar ai consum mic de 4 pistoane.
Cat despre alegerea intre cele 2 masini fara suparare,ai 19 ani,deci pisica e36 scrie pe tine.Care este optiunea tuturor pustilor imediat dupa ce dau de carnet?Bmw seria 3,in cor,cu putere si all the way! In functie de buget e36 sau e46!Ce sa ne mai prostim atat?!?

Last edited by ionutz_ng; 23-02-13 at 21:37.
ionutz_ng is offline   Reply With Quote
Old 23-02-13, 21:43   #4
RIcKO
BMW Driver

Stage 5
 
RIcKO's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 4,186
Member of:
[BMW]
Default Re: bmw e36 vs alfa romeo 156

Quote:
Originally Posted by ionutz_ng View Post
De ce ai alege de la bmw motorul de 2.0? Toate motoarele in 6 pistoane consuma la fel de mult.Deci de ce ai alege sa ai doar 150cp cand ai putea opta pt 325i sau 328i cu acelasi consum dar cu 192cp?Sau macar un 318is care la 140cp iti ofera aproape aceeasi performante cu 320i fiind mai usoara dar macar ai consum mic de 4 pistoane.
Cat despre alegerea intre cele 2 masini fara suparare,ai 19 ani,deci pisica e36 scrie pe tine.Care este optiunea tuturor pustilor imediat dupa ce dau de carnet?Bmw seria 3,in cor,cu putere si all the way! In functie de buget e36 sau e46!Ce sa ne mai prostim atat?!?
De unde ai scos consumul ala egal la toate variantele de motoare in 6 pistoane ?)), poate omul nu vrea sa plateasca taxe de 2,5 sau 2,8 impozitele si asigurarile sunt destul de mari

Ca sa fiu on , si eu as alege e36 , daca ar fi sa aleg numai un motiv acela ar fi pretul pieselor , acum cativa ani am avut in familie o alfa 156 , a trebuit schimbat rulmentul pe original , filetul fiind pe invers , o gramada de bani ( e vorba de acum 10 ani ,poate mai bine ) poate intre timp s-au mai schimbat treburile , la interior eu unu zic ca un recaro e36 e peste ce are alfa 156 , bordul la alfa e destul de rudimentar ( se stie , designul italian)
__________________
BMW E36 Darth Vader ------>>>>> https://forum.4tuning.ro/643-masina-m...-by-ricko.html


Last edited by RIcKO; 23-02-13 at 21:46.
RIcKO is offline   Reply With Quote
Old 25-02-13, 11:32   #5
raduku

Stage 5
 
raduku's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 384
Default Re: bmw e36 vs alfa romeo 156

Quote:
Originally Posted by RIcKO View Post
bordul la alfa e destul de rudimentar ( se stie , designul italian)
Sper ca glumesti!Cel putin la interior 156 este cu mult mai frumoasa decat un E36.
Strict la subiect,E 36 nu pentru valentele sportive cat pentru multitudinea de piese de schimb si mecanici.Neaparat coupe-ul care e foarte frumos si echilibrat dpdv al designului.Daca doresti sa iesi din marea masa,156 pentru design atat interior cat si exterior.Alfa pierde la capitolul suspensii si mecanici.
Daca as fi in locul tau,156 rosu all day!
__________________
Proud Suzuki owner.
Future owner of Lancia Delta-Meravigliosa Creatura.
raduku is offline   Reply With Quote
Old 25-02-13, 12:44   #6
devians

Stage 3
 
devians's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 113
Member of:
[Fiat]
Default Re: bmw e36 vs alfa romeo 156

Alfa Romeo fara discutie pentru aspect atat interior cat si exterior, personalitate, etc... si Bmw pentru multitudinea de piese din dezmembrari. La consumi, ambele o sa-ti ia cu galeata, asadar nu e un criteriu.
Dar nu e prea ok daca precum spunea un coleg mai sus.. ai doar 19 ani masina de minim 140-150 de cai.. si tractiune spate. Eu la 19 ani ma dadeam cu 75-80 de cai.. si erau suficienti
__________________
Audi A4 1.9 AVF 2004
EX: Punto 1.9 JTD


Vand Balasturi Drosere Unitati Xenon OEM ( in anunturile mele )
devians is offline   Reply With Quote
Old 25-02-13, 12:47   #7
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: bmw e36 vs alfa romeo 156

Quote:
Originally Posted by raduku View Post
Sper ca glumesti!Cel putin la interior 156 este cu mult mai frumoasa decat un E36.
Strict la subiect,E 36 nu pentru valentele sportive cat pentru multitudinea de piese de schimb si mecanici.Neaparat coupe-ul care e foarte frumos si echilibrat dpdv al designului.Daca doresti sa iesi din marea masa,156 pentru design atat interior cat si exterior.Alfa pierde la capitolul suspensii si mecanici.
Daca as fi in locul tau,156 rosu all day!
Alfa Romeo nu pierde la suspensii si nici la mecanici, pierde ENORM la fiabilitate, unde ca la toate Alfa, e praf.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 25-02-13, 15:00   #8
RIcKO
BMW Driver

Stage 5
 
RIcKO's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 4,186
Member of:
[BMW]
Default Re: bmw e36 vs alfa romeo 156

Raduku cred ca nu ai vazut decat coji de bord de e36 , nu zic asta din cauza ca am e36 , dar am avut ocazia sa folosesc si alfa 156 ,
RIcKO is offline   Reply With Quote
Old 25-02-13, 19:17   #9
alex156

Stage 2
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 47
Default Re: bmw e36 vs alfa romeo 156

Quote:
Originally Posted by RIcKO View Post
Raduku cred ca nu ai vazut decat coji de bord de e36 , nu zic asta din cauza ca am e36 , dar am avut ocazia sa folosesc si alfa 156 ,
Alfa romeo ar fi dupa mine masina care as lua din comparatia asta.Probleme la alfe?Electrica la ele se mai arde cate un bec..eu nu am avut probleme cu ale mele am avut 2 156 2.0tspark si 3.2v6 gta.In rest nu ai treaba cu ele mai ales la motor gram de ulei nu mananca merg de rup nu mor in turatii inalte dupa 5500 rpm mai te baga putin in scaun la motorul de 2.0 simti mai putin lucrul acesta la 3.2 sau 2.5 v6 o simti din plin.Nici e36 nu e tanc doar ca e mai comun ieftin la piese+ca ai o gama larga in dezmebrari de e36!Daca tot vrei alfa,parerea mea este sa iti ei v6!Ai sa imi multumesti dupa)
alex156 is offline   Reply With Quote
Old 25-02-13, 19:50   #10
Arthuter

Stage 2
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 41
Default Re: bmw e36 vs alfa romeo 156

Quote:
Originally Posted by alex156 View Post
Alfa romeo ar fi dupa mine masina care as lua din comparatia asta.Probleme la alfe?Electrica la ele se mai arde cate un bec..eu nu am avut probleme cu ale mele am avut 2 156 2.0tspark si 3.2v6 gta.In rest nu ai treaba cu ele mai ales la motor gram de ulei nu mananca merg de rup nu mor in turatii inalte dupa 5500 rpm mai te baga putin in scaun la motorul de 2.0 simti mai putin lucrul acesta la 3.2 sau 2.5 v6 o simti din plin.Nici e36 nu e tanc doar ca e mai comun ieftin la piese+ca ai o gama larga in dezmebrari de e36!Daca tot vrei alfa,parerea mea este sa iti ei v6!Ai sa imi multumesti dupa)
nu sunt impotriva alfei,un prieten are tsoark2.0 tras pe dreapta,probleme motor,iar al amic de al meu,a venit cu ea din italia,in tara i sa terminat benzina a bagat de la ROMPETROL si gata,acolo a ramas cu ea,intectoare,una alta,in fine,acum fiecare are parerile lui si omul isi ia ce si place
Arthuter is offline   Reply With Quote
Old 25-02-13, 20:21   #11
alex156

Stage 2
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 47
Default Re: bmw e36 vs alfa romeo 156

Quote:
Originally Posted by Arthuter View Post
nu sunt impotriva alfei,un prieten are tsoark2.0 tras pe dreapta,probleme motor,iar al amic de al meu,a venit cu ea din italia,in tara i sa terminat benzina a bagat de la ROMPETROL si gata,acolo a ramas cu ea,intectoare,una alta,in fine,acum fiecare are parerile lui si omul isi ia ce si place
Nu ma intelege gresit nu zic ca alfa romeo este meca masinilor,perfectiunea auto,sau alte chestii de genu.Nu venerez marca alfa romeo dar imi place ca masina si orice alta masina care merita a fi apreciata indiferent de marca cai lexus bmw toyota mercedes s.a.m.d.!!Stai linistit ca am vazut si eu bmw care aveau pistoanele in porbagaj sau tacanea motorul lor de la o posta>Norocul posesorilor de bmw ma numar si eu printe voi este ca sunt o gramada de masini in dezmembrari!!
alex156 is offline   Reply With Quote
Old 25-02-13, 20:23   #12
Arthuter

Stage 2
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 41
Default Re: bmw e36 vs alfa romeo 156

Quote:
Originally Posted by alex156 View Post
Nu ma intelege gresit nu zic ca alfa romeo este meca masinilor,perfectiunea auto,sau alte chestii de genu.Nu venerez marca alfa romeo dar imi place ca masina si orice alta masina care merita a fi apreciata indiferent de marca cai lexus bmw toyota mercedes s.a.m.d.!!Stai linistit ca am vazut si eu bmw care aveau pistoanele in porbagaj sau tacanea motorul lor de la o posta>Norocul posesorilor de bmw ma numar si eu printe voi este ca sunt o gramada de masini in dezmembrari!!
Si mie imi place alfa si sunt posesor de bmw,viitor posesor de grand cherokee
Arthuter is offline   Reply With Quote
Old 25-02-13, 21:52   #13
jemis90
Opel Driver

Stage 5
 
jemis90's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 361
Member of:
[Opel]
Default Re: bmw e36 vs alfa romeo 156

Alfa 156 cu tapiserie din piele rosie, scaune "sport.." ( sau neagra daca nu gasesti...) . Eventual varianta cu mocheta/catifea bej daca preferi.
Mie sincer imi plac cele 3 ceasuri de pe consola, si bordul foarte mult. In schimb la e36 am vazut multe rau cu o gaura patrata pe mijlocul consolei...

Probabil e36 e mai fiabil, dar depinde si cine are grija de masina. Eu nu am avut nici alfa nici bmw asa ca nu bag mana in foc pentru nici una.

Eu m-am linistit cu vorbe de astea - "e rea... nu e buna".
Am un rover si ghici ce? - merge "brici", toarce motorul de parca ar avea 30 mii km.
Am avut si un opel corsa...Singura problema - Bujii neschimbate. Dupa ce le-am schimbat, a intinerit 10 ani.
__________________
Renault Megane2 Actual

Corsa b-sold / Rover 25-sold /Clio Mk1 sold
Family - /Logan 2005,Ibiza 2012,MCV 2013\
jemis90 is offline   Reply With Quote
Old 25-02-13, 22:13   #14
devians

Stage 3
 
devians's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 113
Member of:
[Fiat]
Default Re: bmw e36 vs alfa romeo 156

Nu vreau sa ma repet, insa daca vrei o masina frumoasa, iti iei 156, daca vrei o masina mai ieftina de intretinut, dar care o vezi la fiecare colt de strada, la toti "wanna be jmeker" alegi E36. Acum vis`a`vis de faptul ca a avut un prieten o alfa care e pe dreapta, si inca unu care a luat-o din Italia cu 500 de euro si s-a stricat in tara... nu trebuie sa generalizam ca sunt si Mercedes S-klasse, impreuna cu multe masini 2012 care se culeg pe nu stiu unde cu platforma.. asadar se intampla. Nu posed nici una dintre marci, insa stiu impresia posesorilor de bmw care cred ca masina lor reprezinta suprematia in randul masinilor de orice an, clasa, putere..etc, deci parerile acestora o sa fie intotdeauna subiectiva.
devians is offline   Reply With Quote
Old 25-02-13, 23:29   #15
florineluspr

Stage 5
 
florineluspr's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 2,198
Member of:
[Competitor CNCA]
[BMW]
Default Re: bmw e36 vs alfa romeo 156

Ia-ti frate un 320 cu motor tip M52, in mintile lui, interior recaro si ceva dotari si n-ai nici un stres.Am prieteni cu alfa si chiar nu recomand decat masini noi, sau cu maxim 10 ani vechime.E36-le e altceva.Ai multe optiuni apoi.O poti face cum vrei tu, iar la capitolul piese si suspensie gasesti noi si ieftine! Numai un set de jante pentru alfa te costa mai mult si nici nu gasesti ceva frumos.Adica e alegerea ta dar mie alfa nu-mi place!
florineluspr is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -