Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 15-02-13, 14:45   #1
Franco86

Stock
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 1
Default Opel Astra vs Golf 4 vs Opel Agila

Salutare,acuma fac scoala de sofer,si ma gandesc ca ce fel de masina sa-mi iau
nu sunt bogatan,sunt un simplu muncitor asa ca nu vreau,nu permit masina cu fite.
bugetul am cam 3000-4000 de euro
in niciun caz nu vreau logan
important ar fi sa nu costa prea mult taxele pentru ea si nici intretinerea ei.

de asta am gandit la urmatoarele
golf 4 de 1,6 sau de 1,4
opel agila de 1,2
opel astra 1,6

golful mi-ar place,cum se zice VW e mai de masina ca opelul
e mai populara ca celelalte doua
dar e mai scump intretinerea,piesele etc.

opel astra e acelasi categorie cu golful daca stiu bine,dar intretinerea costa mai putin ca la golf

iar de opel agila ce sa zic?arata ca un frigider,nu e o masina cu design frumos,dar cum am citit aici-acolo,consuma putin,intretinerea nu e scumpa ca si comparatie cu VW.
cea ce-mi place e masina mica dar totusi pe interior e destul de spatioasa,in comparatie cu alte masini de 1,2 cum ar fi opel corsa,VW polo,sau ford fiesta

ar mai fi avantaj la opeluri ca de exemplu la 3-4000 de euro pot sa iau un golf de 10-12 ani
in schimb la opeluri la pretul asta pot sa iau una mai tanara pe la 7-8 ani

care varianta ar fi mai buna?

astept pareri sugestii

Last edited by Franco86; 15-02-13 at 15:03.
Franco86 is offline   Reply With Quote
Old 16-02-13, 23:26   #2
silviu.o

Stage 5
 
silviu.o's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 559
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Competitor CNCA]
Default Re: Opel Astra vs Golf 4 vs Opel Agila

Astra si Golf-ul sunt masini fiabile si foarte populare in Romania. Intretinerea e cam la fel poate cu diferente de cateva lei intre una si alta, iar la ambele gasesti o gramada de piese second hand. Sunt n topice aici despre tinuta de drum, interior, consum numai sa cauti un pic. Eu zic sa o iei pe ceea care iti place mai mult, si cel mai important sa gasesti o masina in stare buna.
silviu.o is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -