Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 04-01-13, 20:06   #61
Nemilosu


Stage 5
 
Nemilosu's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,919
Member of:
[DAEWOO]
[AUDI]
[4Tuning International]
[Fanatik MotorSport]
Default Re: Alfa Romeo Giulietta vs Vw Golf 6

De demaror uitasem. Insa de un timp muncesc in IT , ghici de ce marci de masini ma lovesc.

Last edited by Nemilosu; 04-01-13 at 20:09.
Nemilosu is offline   Reply With Quote
Old 05-01-13, 13:36   #62
silviu.o

Stage 5
 
silviu.o's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 559
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Competitor CNCA]
Default Re: Alfa Romeo Giulietta vs Vw Golf 6

Si la golf-uri cam dai scutul jos daca e sa schimbi uleiul Adevarul e ca sunt anumite buguri la fiaturi si alfa care le fac neatractive pentru mecanici. Una e pozitia alternatorului care la majoritatea modelelor e neatractiva, are suruburi greu accesibile, trebuie sa dizloci motorul, sa demontezi planetara sau esapamentul ca sa il poti scoate. Spre exemplu la un punto cu motor de 1.2, o masina foarte fiabila, si nu zic aiurea am avut doua si au fost foarte fiabile, e o adevarata chirurgie pe creier ca sa demontez alternatorul. Suburul de sus e intr-o pozitie unde e greu de ajuns la el, spatiu la fire e extrem de strampt, iar ca sa scoti alternatorul trebuie fie sa demontezi esapamentul sau planetara fi sa slabesti tampoanele la motor si sa il misti pe asta, ceea ce eu consider a fi o greseala extrem de mare de fabricatie la un motor asa mic ca 1.2, la care alternatorul e putea plasa in alta parte foarte usor.
silviu.o is offline   Reply With Quote
Old 05-01-13, 14:46   #63
khamsin

Stage 5
 
khamsin's Avatar
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 347
Member of:
[PORSCHE]
[Old School Cars]
Default Re: Alfa Romeo Giulietta vs Vw Golf 6

din experienta mea pot spune ca nu mai exista nici o masina la care sa poti spune ca totul se demonteaza usor. fiecare are ceva care sa-ti dea batai de cap. trebuie sa justifice si reprezentantele,cumva, pretul exagerat la manopera.
iar in privinta fiabilitatii este la fel. singurul lucru care face diferenta este tinuta de drum care eu zic ca este foarte importanta iar aici alfa nu prea are ce discuta cu cele facute de vag.
khamsin is offline   Reply With Quote
Old 05-01-13, 22:05   #64
raduku

Stage 5
 
raduku's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 384
Default Re: Alfa Romeo Giulietta vs Vw Golf 6

Quote:
Originally Posted by khamsin View Post
singurul lucru care face diferenta este tinuta de drum care eu zic ca este foarte importanta iar aici alfa nu prea are ce discuta cu cele facute de vag.
Ai dreptate,cel putin ALfa 159 e la ani lumina de Vw.
https://www.youtube.com/watch?v=zON4bWsl2Ek
raduku is offline   Reply With Quote
Old 05-01-13, 22:41   #65
ekofresh

Stage 4
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 250
Default Re: Alfa Romeo Giulietta vs Vw Golf 6

Quote:
Originally Posted by Nemilosu View Post
Asa este romanul, stie tot.
Intrebare : preferi sa stai o zi sa demontezi la o italianca ambreiajul si sa iei 500 ron sau sa faci 3 ambreiaje in acelasi timp la o nemtoaica (3x400 ron) ?
Ar fi bine sa stie tot si as fi bucuros.
Nu stiu cum faci tu dar eu tot timpul am fugit de mecanici care iau pentru un ambreiaj mai mult in functie de marca masinii si mai ales care intreaba "la ce masina?". Ca de, daca e Polo, ieftinache, nu are bani, daca e Cadillac sa-l ciugulesc putin ca are si nici nu stie.
Ideea e ca am intalnit cativa mecanici care cer la fel la o reparatie sau la un schimb indiferent de marca si masina si nu isi pun mana in cap, nu se scarpina, nu fumeaza 15 tigari, nu vorbesc la telelefon in timpul reparatiei si multe altele. Si da, si ei prefera sa faca ce e mai usor si nu in functie de masini ci revizii si distributii, putina munca si bine platita, nu comenteaza ca e Fiat, Ford sau Toyota, tot suruburile alea le dau jos.
Ti-am zis, majoritatea mecanicilor la noi s-au invatat cu un tip de auto si aia fac pentru ca il stiu, cum dau de greu se scarpina si cap si mai cheama pe cineva pe langa ei si se uita de parca nu ar fi vazut motoare.
Mecanicu' bun e ala care nu comenteaza nici la K9K, nici C25XE, desface si face, spune dinainte la ce sa se astepte clientul. Asa ca stai c-o fi si n-o mai fi si la final e altceva...e plin.

Gata suficient off-topic, acum ca lucrezi in Italia, cate Giulietta ai reparat si ce problema comuna au? Acelasi lucru valabil si la G6.
ekofresh is offline   Reply With Quote
Old 05-01-13, 23:01   #66
khamsin

Stage 5
 
khamsin's Avatar
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 347
Member of:
[PORSCHE]
[Old School Cars]
Default Re: Alfa Romeo Giulietta vs Vw Golf 6

Quote:
Originally Posted by ekofresh View Post
Ar fi bine sa stie tot si as fi bucuros.
Nu stiu cum faci tu dar eu tot timpul am fugit de mecanici care iau pentru un ambreiaj mai mult in functie de marca masinii si mai ales care intreaba "la ce masina?". Ca de, daca e Polo, ieftinache, nu are bani, daca e Cadillac sa-l ciugulesc putin ca are si nici nu stie.
Ideea e ca am intalnit cativa mecanici care cer la fel la o reparatie sau la un schimb indiferent de marca si masina si nu isi pun mana in cap, nu se scarpina, nu fumeaza 15 tigari, nu vorbesc la telelefon in timpul reparatiei si multe altele. Si da, si ei prefera sa faca ce e mai usor si nu in functie de masini ci revizii si distributii, putina munca si bine platita, nu comenteaza ca e Fiat, Ford sau Toyota, tot suruburile alea le dau jos.
Ti-am zis, majoritatea mecanicilor la noi s-au invatat cu un tip de auto si aia fac pentru ca il stiu, cum dau de greu se scarpina si cap si mai cheama pe cineva pe langa ei si se uita de parca nu ar fi vazut motoare.
Mecanicu' bun e ala care nu comenteaza nici la K9K, nici C25XE, desface si face, spune dinainte la ce sa se astepte clientul. Asa ca stai c-o fi si n-o mai fi si la final e altceva...e plin.

Gata suficient off-topic, acum ca lucrezi in Italia, cate Giulietta ai reparat si ce problema comuna au? Acelasi lucru valabil si la G6.
da, ai perfecta dreptate .
din pacate 90 % sunt asa .zilele trecute un " mecanic" de genul acesta incerca sa-mi explice ( ne stiind ca avem acelasi domeniu de activitate) cat de greu si riscant este sa schimbi niste bujii incandescente la un anumit tip de motor ca se pot rupe si bla,blauri din acestea el defapt nu prea avea habar dar si incerca sa-l stoarca de bani pe client.
khamsin is offline   Reply With Quote
Old 06-01-13, 01:12   #67
Nemilosu


Stage 5
 
Nemilosu's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,919
Member of:
[DAEWOO]
[AUDI]
[4Tuning International]
[Fanatik MotorSport]
Default Re: Alfa Romeo Giulietta vs Vw Golf 6

Quote:
Originally Posted by ekofresh View Post
Ar fi bine sa stie tot si as fi bucuros.
Nu stiu cum faci tu dar eu tot timpul am fugit de mecanici care iau pentru un ambreiaj mai mult in functie de marca masinii si mai ales care intreaba "la ce masina?". Ca de, daca e Polo, ieftinache, nu are bani, daca e Cadillac sa-l ciugulesc putin ca are si nici nu stie.
Ideea e ca am intalnit cativa mecanici care cer la fel la o reparatie sau la un schimb indiferent de marca si masina si nu isi pun mana in cap, nu se scarpina, nu fumeaza 15 tigari, nu vorbesc la telelefon in timpul reparatiei si multe altele. Si da, si ei prefera sa faca ce e mai usor si nu in functie de masini ci revizii si distributii, putina munca si bine platita, nu comenteaza ca e Fiat, Ford sau Toyota, tot suruburile alea le dau jos.
Ti-am zis, majoritatea mecanicilor la noi s-au invatat cu un tip de auto si aia fac pentru ca il stiu, cum dau de greu se scarpina si cap si mai cheama pe cineva pe langa ei si se uita de parca nu ar fi vazut motoare.
Mecanicu' bun e ala care nu comenteaza nici la K9K, nici C25XE, desface si face, spune dinainte la ce sa se astepte clientul. Asa ca stai c-o fi si n-o mai fi si la final e altceva...e plin.

Gata suficient off-topic, acum ca lucrezi in Italia, cate Giulietta ai reparat si ce problema comuna au? Acelasi lucru valabil si la G6.


La asa post, ma abtin sa mai raspund.
Imi cer scuze ca m-am bagat in seama cu dv, eu o sa imi vad de drum.
Si alta data te rog citeste ce scrie cineva, nu printre randuri sau sa debitam pe langa subiect.
Toate bune.
__________________
Iadul era plin, asa ca .....................m-am intors , and is no replacement for displacement.
Go go go go
Audi =
Espero =
Nemilosu is offline   Reply With Quote
Old 06-01-13, 02:22   #68
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Alfa Romeo Giulietta vs Vw Golf 6

Quote:
Originally Posted by JDV View Post
Eram ironic, spuneam doar ca trebuie mai multe detalii pentru a face un versus complet.
Nu tu trebuia sa te motivezi suplimentar.
Intelesese toata lumea ironia, nu-i vina ta ca altii nu binevoiesc sa-ti citeasca postarea, sa-ti acorde atat respect incat sa se uite CU ATENTIE la ce-ai scris inainte sa te atace.
Sper ca a fost doar o neatentie din partea lui, iar daca intr-adevar n-a inteles o propozitie asa de simpla, sigur nu e locul lui in disputele de pe sectiune.

Last edited by aleks; 06-01-13 at 02:26.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 06-01-13, 02:44   #69
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Alfa Romeo Giulietta vs Vw Golf 6

@ekofresh: foarte greu sa gasesti mecanic care sa stie totul despre orice masina scoasa in lumea asta. cam d'asta sunt mecanicii specializati pe anumite marci, pt ca desi ideea de baza este cam aceeasi, producatorii vin cu solutii tehnice diferite, si decat sa pierzi timp aiurea pana dai de cap sau mai rau sa gresesti ceva, mai bine te axezi pe ceva care iti place si esti 100% sigur ca iti multumesti clientul ca sa revina si a 2-a oara
__________________
Ford Focus ST170
steffan is offline   Reply With Quote
Old 06-01-13, 11:33   #70
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Alfa Romeo Giulietta vs Vw Golf 6

Asa cum spunea cineva pe aici pe forum, la noi 75% dintre mecanici sunt montatori/demontatori. Mecanici sunt aia cu scoala si cursuri de specializare si chiar si dintre ei multi sunt asa de batuti in cap incat nu pot pricepe nimic. Mecanici erau pe vremea comunismului dar din pacate multi dintre ei au imbatranit si i-a depasit tehnologia si puterea de a pricepe. Ucenicii si demontatorii din service-uri de cartier nu sunt mecanici decat in mica masura adica pasionatii.
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 06-01-13, 12:32   #71
nicholas

Stage 4
 
nicholas's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 291
Default Re: Alfa Romeo Giulietta vs Vw Golf 6

Sincer sa fiu nu-mi place absolut deloc cum arata Alfa Romeo Giulietta.
nicholas is offline   Reply With Quote
Old 07-01-13, 21:31   #72
Mallus
Seat Driver

Stage 5
 
Mallus's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,172
Member of:
[SEAT]
Default Re: Alfa Romeo Giulietta vs Vw Golf 6

Eu cred ca inafara de design si o senzatie oarecum mai placuta la condus golful conduce detasat.
Asa ca fiecare sa isi dea cu parerea este usor,dar realitate este una:
Masinile nemtesti sunt mai fiabile si isi pastreaza valoarea mai bine in timp.
__________________
Piese auto second-hand la preturi Moldovenesti de mici !!
www.iasi-dezmembrari.ro
Ym:iasidezmembrari
E-mail:piese@iasi-dezmembrari.ro
Tel:0754 856 189
Mallus is offline   Reply With Quote
Old 07-01-13, 23:22   #73
khamsin

Stage 5
 
khamsin's Avatar
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 347
Member of:
[PORSCHE]
[Old School Cars]
Default Re: Alfa Romeo Giulietta vs Vw Golf 6

Quote:
Originally Posted by Mallus View Post
Eu cred ca inafara de design si o senzatie oarecum mai placuta la condus golful conduce detasat.
Asa ca fiecare sa isi dea cu parerea este usor,dar realitate este una:
Masinile nemtesti sunt mai fiabile si isi pastreaza valoarea mai bine in timp.
nu este vorba de "o senzatie oarecum mai placuta la condus" este vorba de stabilitate pe viraje ( directie, suspensii, raportul de mase, etc.). exact cea ce lipseste grupului VAG.
iar in privinta fiabilitatii sa nu uitam ca nemtii nu mai fac de mult masini fiabile mai ales cei de la VAG nici macar de valoare in timp nu este vorba pentru ca niciodata un VW nu va valora mai mult decat o alfa unul dintre factorii importanti fiind tocmai designul
khamsin is offline   Reply With Quote
Old 07-01-13, 23:43   #74
Mallus
Seat Driver

Stage 5
 
Mallus's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,172
Member of:
[SEAT]
Default Re: Alfa Romeo Giulietta vs Vw Golf 6

Quote:
Originally Posted by khamsin View Post
nu este vorba de "o senzatie oarecum mai placuta la condus" este vorba de stabilitate pe viraje ( directie, suspensii, raportul de mase, etc.). exact cea ce lipseste grupului VAG.
iar in privinta fiabilitatii sa nu uitam ca nemtii nu mai fac de mult masini fiabile mai ales cei de la VAG nici macar de valoare in timp nu este vorba pentru ca niciodata un VW nu va valora mai mult decat o alfa unul dintre factorii importanti fiind tocmai designul
Nu inseamna ca daca o masina este mai rigida este neaparat un avantaj.Sa tinem cont ca nu este o masina sport ci o masina folosita zilnic.Daca vrei stabilitate cred ca poti lua un GTI sau un R32 si atunci rezolvi problema.
Legat de valoare in timp ma indoiesc ca o alfa o sa-si pastreze vreodata ca o masina neamteasca valoarea.Daca te uiti pe siturile cu vanzari auto si compari preturile pentru masini din aceasi clasa si acelasi an cred ca o sa imi dai dreptate.
Salut
Mallus is offline   Reply With Quote
Old 08-01-13, 00:49   #75
khamsin

Stage 5
 
khamsin's Avatar
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 347
Member of:
[PORSCHE]
[Old School Cars]
Default Re: Alfa Romeo Giulietta vs Vw Golf 6

Quote:
Originally Posted by Mallus View Post
Nu inseamna ca daca o masina este mai rigida este neaparat un avantaj.Sa tinem cont ca nu este o masina sport ci o masina folosita zilnic.Daca vrei stabilitate cred ca poti lua un GTI sau un R32 si atunci rezolvi problema.
Legat de valoare in timp ma indoiesc ca o alfa o sa-si pastreze vreodata ca o masina neamteasca valoarea.Daca te uiti pe siturile cu vanzari auto si compari preturile pentru masini din aceasi clasa si acelasi an cred ca o sa imi dai dreptate.
Salut
nu am spus rigida am spus stabila. o masina rigida nu este intotdeauna si stabila.
khamsin is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -