Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 03-01-13, 15:47   #46
khamsin

Stage 5
 
khamsin's Avatar
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 347
Member of:
[PORSCHE]
[Old School Cars]
Default Re: Alfa Romeo Giulietta vs Vw Golf 6

Quote:
Originally Posted by steffan View Post
se intampla ca linea aia sa fie o masina din familie luata de noua. am dat-o caexemplu pt fiabilitatea generala si seriozitatea celor de la fiat, dar se pare ca cei care au ochelari de cal nu au de gand sa ii dea jos.
aberatii nefondate .
khamsin is offline   Reply With Quote
Old 03-01-13, 18:06   #47
Champion

Stage 5
 
Champion's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,513
Default Re: Alfa Romeo Giulietta vs Vw Golf 6

Quote:
Originally Posted by steffan View Post
se intampla ca linea aia sa fie o masina din familie luata de noua. am dat-o caexemplu pt fiabilitatea generala si seriozitatea celor de la fiat, dar se pare ca cei care au ochelari de cal nu au de gand sa ii dea jos.
Nu vreau sa jignesc cu ceva, insa atata timp cat ai luat ca exemplu un singur exemplar, dintr-un model anume, pentru a te referi la fiabilitatea unei marci, tu esti cel cu ochelari de cal.
__________________
dati-mi un ciocan sa-mi indrept comportamentul
If I'm going to Hell ... I'm going in an BMW
the joint makes me high, but BMW makes me fly
In a BMW, happiness isn't around the corner, happiness is in the corner.
Champion is offline   Reply With Quote
Old 03-01-13, 19:06   #48
john17

Stage 5
 
john17's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,988
Default Re: Alfa Romeo Giulietta vs Vw Golf 6

Problemele unui exemplar Fiat low cost made in Turkey sunt extrem de relevante pt calitatea Giuliettei, o masina total diferita atat ca si conceptie cat si ca pozitionare in gama grupuluii! Ni-ha-ha!
Macar daca ai fi zis de rulmentii de sarcina de la amortizoarele fata, acolo chiar consider ca are o problema Linea...
john17 is offline   Reply With Quote
Old 03-01-13, 21:38   #49
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Alfa Romeo Giulietta vs Vw Golf 6

Quote:
Originally Posted by steffan View Post
se intampla ca linea aia sa fie o masina din familie luata de noua. am dat-o caexemplu pt fiabilitatea generala si seriozitatea celor de la fiat
Mi-as fi dat cu tesla in locul tau ca am ales Fiat si nu ceva mai ieftin si fara pretentii dar la care nu ai asemenea probleme. Ma refer la Dacia
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 04-01-13, 01:34   #50
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Alfa Romeo Giulietta vs Vw Golf 6

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
Mi-as fi dat cu tesla in locul tau ca am ales Fiat si nu ceva mai ieftin si fara pretentii dar la care nu ai asemenea probleme. Ma refer la Dacia
pai am si un logan in familie, luat in 2006 si acum are 100 000 km. nu a fost menajat mai deloc, a fost folosit la mers la pescuit, prin hartoape, pe drumuri forestiere, ce-i drept limitari nu prea a vazut si pana acum nu s-au schimbat decat uleiuri, filtre (la fiecare 10 000km), distributia si capetele de bara si a mai avut probleme la o toba intermediara ca s-a dat cu ea intr-un damb cand se venea de pe balta (si lumea cam vesela). linea a fost aleasa ca era cu discount (a costat 9500E) si are ceva dotari (4 geamuri, clima, jante aliaj, abs, esp, oglinzi etc) plus un interior mai primitor fata de logan care nu are decat geamuri pe fata si AC (a fost luat mai mult de tavaleala). in familie mai am polo 1.4 tdi si opel astra toate luate de noi si le stiu istoricul la toate. cam asa eu m-am orientat catre ceva sh, ca masina noua nu mi se pare deloc rentabila.

revenind la topic, fanii infocati alfa sa-si arunce banii unde le dicteaza inima, noi ceilalti preferam sa-i cheltuim si cu capul dar si cu sufletul si cu asta am spus tot. cand o sa vad o alfa in topurile dekra sau adac sau altele pt fiabilitate atunci o sa pot sa spun ca au iesit din tunel.
__________________
Ford Focus ST170
steffan is offline   Reply With Quote
Old 04-01-13, 07:07   #51
khamsin

Stage 5
 
khamsin's Avatar
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 347
Member of:
[PORSCHE]
[Old School Cars]
Default Re: Alfa Romeo Giulietta vs Vw Golf 6

Quote:
Originally Posted by steffan View Post
pai am si un logan in familie, luat in 2006 si acum are 100 000 km. nu a fost menajat mai deloc, a fost folosit la mers la pescuit, prin hartoape, pe drumuri forestiere, ce-i drept limitari nu prea a vazut si pana acum nu s-au schimbat decat uleiuri, filtre (la fiecare 10 000km), distributia si capetele de bara si a mai avut probleme la o toba intermediara ca s-a dat cu ea intr-un damb cand se venea de pe balta (si lumea cam vesela). linea a fost aleasa ca era cu discount (a costat 9500E) si are ceva dotari (4 geamuri, clima, jante aliaj, abs, esp, oglinzi etc) plus un interior mai primitor fata de logan care nu are decat geamuri pe fata si AC (a fost luat mai mult de tavaleala). in familie mai am polo 1.4 tdi si opel astra toate luate de noi si le stiu istoricul la toate. cam asa eu m-am orientat catre ceva sh, ca masina noua nu mi se pare deloc rentabila.

revenind la topic, fanii infocati alfa sa-si arunce banii unde le dicteaza inima, noi ceilalti preferam sa-i cheltuim si cu capul dar si cu sufletul si cu asta am spus tot. cand o sa vad o alfa in topurile dekra sau adac sau altele pt fiabilitate atunci o sa pot sa spun ca au iesit din tunel.
imi pare rau dar nu cred ca esti demn de luat in calcul. experienta si cunostintele tale in domeniu auto sunt egale cu zero. se vede ca vorbesti doar din auzite.
am vazut ca esti "ford driver" stiai cumva ca alfa si ford au avut motoare comune ?

Last edited by khamsin; 04-01-13 at 07:09.
khamsin is offline   Reply With Quote
Old 04-01-13, 08:39   #52
Nemilosu


Stage 5
 
Nemilosu's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,919
Member of:
[DAEWOO]
[AUDI]
[4Tuning International]
[Fanatik MotorSport]
Default Re: Alfa Romeo Giulietta vs Vw Golf 6

Eu scriu acum din punct de vedere al mecanicului:
La alfa si italienesti in general este o durere maxima de cap sa faci orice reparatie, fata de golf care este ok.
Nu stiu cati cunosc faptul ca la 159 dai scutul jos de tot ca sa schimbi un rahat de filtru de ulei, situat in partea din spate a motorului si in o pozitie de *****.
Nu mai spun ce inseamna schimbare kit ambreiaj.
Toate bune.
__________________
Iadul era plin, asa ca .....................m-am intors , and is no replacement for displacement.
Go go go go
Audi =
Espero =
Nemilosu is offline   Reply With Quote
Old 04-01-13, 09:00   #53
ZAUBER

Stage 4
 
ZAUBER's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 255
Default Re: Alfa Romeo Giulietta vs Vw Golf 6

alfele astea mai noi parca sunt putin mai accesibile(3%) la schimbarea pieselor,reparatie decat cele vechi!
ZAUBER is offline   Reply With Quote
Old 04-01-13, 09:49   #54
john17

Stage 5
 
john17's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,988
Default Re: Alfa Romeo Giulietta vs Vw Golf 6

Quote:
Originally Posted by steffan View Post
pai am si un logan in familie, luat in 2006 si acum are 100 000 km. nu a fost menajat mai deloc, a fost folosit la mers la pescuit, prin hartoape, pe drumuri forestiere, ... se venea de pe balta (si lumea cam vesela)...
Concluzia: Masina e ca femeia, trebe sa-ti bagi p... in ea!
Da-i inainte cu "veselia" la volan si vei ajunge departe, numa' poate da al de sus si nu mai iei si pe altii nevinovati cu tine! Vad ca ai idei putine dar fixe, in afara ca are tot 4 roti nu vad alt punct comun intre Linea si Giulietta.
Ce sa zic, la accesibilitate mecanica nu stau grozav, dar in general e problema generala atunci cand motoare mari sunt asezate de-a latu'... Demult nu se mai proiecteaza masinile tinand cont de usurinta efectuarii interventiilor in service, exista totusi calculatii privind costul operatiilor de intretinere si schimb de piese de uzura, lumea civilizata se uita si la astea cand alege o masina.
Nu stiu de ce dar mi se pare totusi un pic fortata comparatia, Golf mi se pare ca l-ar avea concurent direct pe Bravo, Giulietta mi se pare nitel orientata spre alt segment. Oricum dpdv al solutiilor tehnice e extrem de interesanta, volume nu va face cu siguranta (in Ro cel putin), iar pe aici lumea isi da cu presupusul la greu fara sa aiba macar habar cu ce se mananca.
john17 is offline   Reply With Quote
Old 04-01-13, 12:37   #55
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Alfa Romeo Giulietta vs Vw Golf 6

am aratat situatii clare si de la masini pe care le cunosc foarte bine si eu tot vb din auzite, hmm tare ma retrag ca pe aici este plin de "experti", pt ca oricat de fanatic esti nu poti sa spui ca o alfa este mai fiabila decat un golf, dar niciodata
steffan is offline   Reply With Quote
Old 04-01-13, 13:12   #56
khamsin

Stage 5
 
khamsin's Avatar
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 347
Member of:
[PORSCHE]
[Old School Cars]
Default

mai bine.

am gasit o chestie interesanta
Attached Images
File Type: gif avatar18573_1.gif (4.1 KB, 33 views)

Last edited by aleks; 06-01-13 at 02:16.
khamsin is offline   Reply With Quote
Old 04-01-13, 13:23   #57
ekofresh

Stage 4
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 250
Default Re: Alfa Romeo Giulietta vs Vw Golf 6

Quote:
Originally Posted by Nemilosu View Post
Eu scriu acum din punct de vedere al mecanicului:
La alfa si italienesti in general este o durere maxima de cap sa faci orice reparatie, fata de golf care este ok.
Nu stiu cati cunosc faptul ca la 159 dai scutul jos de tot ca sa schimbi un rahat de filtru de ulei, situat in partea din spate a motorului si in o pozitie de *****.
Nu mai spun ce inseamna schimbare kit ambreiaj.
Toate bune.
Asta cu mecanicu' e iar epic.
Faptu' ca ai reparat doar Golf si asta stii mai bine si la asta te bagi nu inseamna ca masinile japoneze sunt o necunoscuta pentru alti mecanici.
Un mecanic bun e ala care repara orice masina fara sa se scarpine in cap. Cine se vaita ca se schimba greu, e complicat, durere maxima de cap, pai sa ma scuzati, dar nu e meserie.
Daca tu fugi de unele masini ca nu stii sa le repari sau ti-e sila ca nu ai intalnit si iti ia mult timp sa le duci la capat, concluzionezi ca sunt proaste sau prost facute?
ekofresh is offline   Reply With Quote
Old 04-01-13, 15:04   #58
john17

Stage 5
 
john17's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,988
Default Re: Alfa Romeo Giulietta vs Vw Golf 6

Quote:
Originally Posted by steffan View Post
oricat de fanatic esti nu poti sa spui ca o alfa este mai fiabila decat un golf, dar niciodata
!!!
Cine a zis ca e mi fiabila Alfa decat Golf??? Eu n-am scris si nici citit asa ceva aici. Si nici fanatic nu sunt, cu atat mai putin de Alfa, intamplator insa am ~8 ani experienta cu tot ce inseamna post vanzare la marcile din grupul Fiat, nu-i mai pun pe aia ~30 in domeniul auto... Ca nu e relevant cazul tau cu Linea e cu totul altceva
Never say never!
john17 is offline   Reply With Quote
Old 04-01-13, 16:35   #59
Nemilosu


Stage 5
 
Nemilosu's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,919
Member of:
[DAEWOO]
[AUDI]
[4Tuning International]
[Fanatik MotorSport]
Default Re: Alfa Romeo Giulietta vs Vw Golf 6

Quote:
Originally Posted by ekofresh View Post
Asta cu mecanicu' e iar epic.
Faptu' ca ai reparat doar Golf si asta stii mai bine si la asta te bagi nu inseamna ca masinile japoneze sunt o necunoscuta pentru alti mecanici.
Un mecanic bun e ala care repara orice masina fara sa se scarpine in cap. Cine se vaita ca se schimba greu, e complicat, durere maxima de cap, pai sa ma scuzati, dar nu e meserie.
Daca tu fugi de unele masini ca nu stii sa le repari sau ti-e sila ca nu ai intalnit si iti ia mult timp sa le duci la capat, concluzionezi ca sunt proaste sau prost facute?

Asa este romanul, stie tot.
Am reparat toate natiile de masini, am mai facut si unele de "reising", dar asta e alta discutie.
Intrebare : preferi sa stai o zi sa demontezi la o italianca ambreiajul si sa iei 500 ron sau sa faci 3 ambreiaje in acelasi timp la o nemtoaica (3x400 ron) ?
Si nu am spus ca sunt proaste, sau de unde ai tras tu concluzia ca nu as sti sa imi bag mainile in ele ?
Alta intrebare legata de Alfa 159 2000 benzina: stii cat dureaza sa dai jos un alternator ?
Toate bune.
Nemilosu is offline   Reply With Quote
Old 04-01-13, 18:11   #60
john17

Stage 5
 
john17's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,988
Default Re: Alfa Romeo Giulietta vs Vw Golf 6

Incearca un demaror de V6! Dar suntem pe campii, deja daca iei numa' 100 in plus la un ambreiaj cu chinuiala ma gandesc sa-ti aduc Mondeo al meu...
john17 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -