Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 29-12-12, 20:19   #31
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Alfa Romeo Giulietta vs Vw Golf 6

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
Asa e, pierde foarte mult din valoare in timp, si sigur cu banii pe o Alfa second nu-si cumpara nimeni un Golf nou. Treaba de logica elementara....
Totusi, faptul ca-mi raspunzi cu o noua contra, deschizand un nou subiect pe alta tema, in loc sa-ti sustii parerea expusa prima data, cu argumente logice, nu te transforma intr-un maestru al conversatiei, ci intr-un partener de discutii obositor, care cauta drept singur scop cearta, pentru a-si asigura o falsa idee de "victorie".
Nu asta-i scopul discutiilor aici, si sper ca intelegi ce-am scris, exact asa cum am scris.
faptul ca un posesor de alfa nu isi cumpara dupa un golf, in absenta unui studiu, este doar o presupunere, nu?
astfel si multe pareri de aici sunt tot niste presupuneri unele dupa pozele de pe net si altele din clisee copiate de pe forumuri, eu in schimb imi sustin golful pentru ca stiu exact despre ce este vorba fara sa spun din poze ca alfa este foarte vesela sau precoce si astept cu interes sa vad posesori de alfa, ideal chiar de giulietta, care sa vina si sa isi sustina deschis in acelasi mod masina preferata, sa spuna de ce cred ei ca este mai buna si nu unii care fara sa detina sau sa conduca nici o masina dintre astea sa afirme total gratuit ca golful este fara nici un feeling.
va asigur eu ca orice masina iti ofera un feeling, de la rabla ruginita de 500 euro pana la cea de un milion de euro, atat ca este unul total diferit, in functie si de ce vede fiecare la masina aia.
contrar unor pareri gresite nici nu vreau sa contrez pe cineva, nici sa fiu un maestru al discutiei si cu atat mai putin sa urmaresc o victorie futila.
vad zilnic pe strazi atatea golfuri si atat de putine alfa incat realitatea vorbeste oricum de la sine, altfel ar insemna ca sunt multi fani de alfa care se plimba cu golfuri ceea ce ar fi trist.
ca sa fiu si on topic alfa giulietta desi este atat de laudata pe partea de design interior, in exterior are niste faruri destul de banale, cu 3 leduri oblice si portierele spate cu un design care pare ca rupe masina in doua, pare de departe un coupe frumos si de aproape, tragedie, 4 doors.

iar stopurile cu acel 6 parca isi arata singure nota masinii.
in concluzie, ca sa nu castig, daca iei din giulietta micile artificii tehnice de design interior si motorul fiat al acestei masini nu mai ramai cu mare lucru.
__________________
VW - Das Auto - Golf - H.H. The black beast.
Are you GTI enough?

Smile or die sofer premiat
Stiu ca sunt rau, dar excelez in asta, deci sunt bun
Atentie la motociclisti in trafic.Pot sa dea peste voi.
فولكس فاجن هي أروع سيارة
ondin is offline   Reply With Quote
Old 29-12-12, 22:50   #32
b01uxd

Stage 5
 
b01uxd's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,524
Member of:
[Oltcit]
[SEAT]
[Unknown Racers]
Default Re: Alfa Romeo Giulietta vs Vw Golf 6

Quote:
Originally Posted by ondin View Post
chiar nici un fel de feeling? dar ce va face direct la volan anestezie generala?
Orice ai zice nu poti sa imi schimbi parerea, pana si Renault e o firma mai buna, macar aia nu se prefac ca fac masini, toata lumea stie ca aia fac gunoaie, in schimb vw face gunoaie sub acoperire iar daca parerea mea nu te satisface poti sa nu o citesti
__________________

B01UXD-Oltcit 1.3 air cooled boxer engine runin' on nitro
B02UXD-Seat Leon 1m (EX) 1.6 16v gone but not forgotten
B02UXD - Honda Civic EJ6 Black Widow b18T
B03UXD-AlfaRomeo 147 (EX) bella donna
B03UXD-Honda Civic EG3 (EX) Red Rocket b20 VTEC
B03UXD-AlfaRomeo Giulietta 2.0 JTDM Snow White
B100UXD-Dacia Logan 2 Prestige DCI daily mule
B101UXD-Oltcit Club 11 RM New old school
B102UXD-Seat Leon Cupra R 1m (EX) Red Pig
B103UXD-Seat Leon Cupra 1p Stage 2+ White Comet
b01uxd is offline   Reply With Quote
Old 30-12-12, 02:20   #33
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Alfa Romeo Giulietta vs Vw Golf 6

@ ekofresh: ba da, ma duc cu el la serviciu si il folosesc zilnic. rar se intampla sa fac sub 50 km pe zi doar in bucuresti. ce-i drept ma gandesc sa iau o a 2-a masina de dat in toate gardurile cu ea.
__________________
Ford Focus ST170
steffan is offline   Reply With Quote
Old 02-01-13, 15:42   #34
silviu.o

Stage 5
 
silviu.o's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 559
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Competitor CNCA]
Default Re: Alfa Romeo Giulietta vs Vw Golf 6

E pacat ca toate topicurile de versus in loc sa fie un loc de dezbateri constructive si sa ajute pe cineva interesat sa cumpere unul din cele doua modele sa se decida ajung un loc in care apar replici de genul "compania X face gunoaie", fara nici un argument aduc pentru asa ceva. Oricum un versus obiectiv intre cele doua modele e chiar pe 4 tuning https://www.4tuning.ro/versus/duel-in...f-vi-6780.html, si se poate citi, sau un versus interesant cu mai multe masini https://www.youtube.com/watch?v=tOKT5MgYBzY.

Last edited by silviu.o; 02-01-13 at 15:54.
silviu.o is offline   Reply With Quote
Old 02-01-13, 17:26   #35
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Alfa Romeo Giulietta vs Vw Golf 6

Daca e sa vorbim de PERFORMANTA trebuie sa specifici clar ce motorizare, ce model, mai multe chestii.
Ca pot sa zic de golf 1.9 ca bate alfa 1.4
Mai multe detalii trebuiesc pt un versus
JDV is offline   Reply With Quote
Old 02-01-13, 17:41   #36
ekofresh

Stage 4
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 250
Default Re: Alfa Romeo Giulietta vs Vw Golf 6

Quote:
Originally Posted by JDV View Post
Daca e sa vorbim de PERFORMANTA trebuie sa specifici clar ce motorizare, ce model, mai multe chestii.
Ca pot sa zic de golf 1.9 ca bate alfa 1.4
Mai multe detalii trebuiesc pt un versus
Tare si asta, 1.9 bate 1.4. Wtf!!! La ce, sunt doua motorizari complet diferite, una pe benzina si una pe motorina.
ekofresh is offline   Reply With Quote
Old 02-01-13, 22:41   #37
john17

Stage 5
 
john17's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,988
Default Re: Alfa Romeo Giulietta vs Vw Golf 6

Giulietta NU are platforma de Bravo! E alta branza-n alta traista.
Motoarele Fiat nu mai sunt cele de Uno, Regatta etc., sunt chiar OK.
1.3 a avut probleme cu turbinele la inceput, cand erau produse de... TRW! Injectoare?! Nu sunt punct nevralgic ca la alte masini.
Documentati-va, Giulietta are niste solutii tehnice interesante (ex caseta de directie dual pinion), are suspensie spate multilink etc.
john17 is offline   Reply With Quote
Old 03-01-13, 01:12   #38
Liviu_DLA

Stage 2
 
Liviu_DLA's Avatar
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 74
Member of:
[VW]
Default Re: Alfa Romeo Giulietta vs Vw Golf 6

Quote:
Originally Posted by ekofresh View Post
de ce e corecta?
eu nu am auzit alti posesori de alte marci cum am auzit de la cei cu VW de ambreiaje picate prematur, probleme de turbina si de injectoare (injectoare la dci dupa ce ieseau din garantie, asta da). Nu am auzit de la amici cu Honda, Bmw, Alfa, Opel, de ambreiaje cazute sau injectoare de schimbat. In schimb cunosc ceva persoane cu masini din grupul Vag si au avut probleme comune specifice marcilor din grup. Ceea ce mie ca un posibil cumparator imi lasa semne de intrebare.
Din pacate fiecare isi lauda ce are in ograda, daca are VW e cea mai tare, exemplu e @Ondin, toata lumea stie ca in Golf nu e nicio senzatie, dar el lauda masina cu inversunare. Nici nu ma astept sa spuna daca a avut vreo problema, pun pariu ca in afara de motorina si ulei nu a mai bagat nimic in masina. Cele mai mari cheltuieli ale unui Golf sunt bradutii de la oglinda.
De obicei cine isi cumpara Astra, Golf, Megane, le cumpara pentru folosinta zilnica, sa-i salveze din cheltuieli, mi-e greu sa cred ca tu care ai ST l-ai luat sa te duci la serviciu, la fel si ala cu 147 2.0 ts sau cu 325. Unele masini nu se cumpara pentru familie, sunt alese sa ofere ceva, un sentiment putin diferit.
Masina corecta din clasa asta pt mine e Opelul Astra, mi se pare echilibrata raportata la achizitie vs. costuri de intretinere. Iar aici nu ma refer doar la J ci si la G si H care au pastrat acelasi trend dar cu imbunatatiri de la o generatie la alta.
In comparatia asta G6 si Giulietta am zis, G6 pentru ca stii ce iei si in schimb e mai misto ca toate Golfurile de pana acum. As fi ales fara doar si poate Giulietta, dar fiind pe platforma Bravo si motorizari Fiat nu o mai face Alfa Romeo, ci un Fiat carosat. Am vazut si clipul cu Buhnici, testul cu Giulietta, din pacate orice habarnist nu stie de Alfa decat ca arata bine la exterior si cam atat. Mai spune Buhnici ca ce se aude la Giulietta QV e simfonie pentru el, muzica pe roti, wtf!!! coa' asta nu a auzit nici macar un 2.0twin spark sau un 2.5v6 si zice 1.75turbo e simfonie, pai boxeru' de la 145 ce pana mea mai e?
Devalorizarea este valabila pentru toate masinile, e un Megane RS pe autovit 7200 din 2007, astra h se vinde la preturi de nimic, la fel megane, valabil si pt gti. Un alt aspect de luat in considerare e si numarul de masini, 200 de Alfa Romeo scoase la vanzare si peste 4000 de VW.
salut,nu te supara,tu nu ai inteles bine mai uitate odata,el spune ca nu este o opera simfonica dar suna decent, si chiar suna frumos parerea mea ,din 1.8T 235 cai e ceva ...
Liviu_DLA is offline   Reply With Quote
Old 03-01-13, 01:26   #39
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Alfa Romeo Giulietta vs Vw Golf 6

Quote:
Originally Posted by ekofresh View Post
Tare si asta, 1.9 bate 1.4. Wtf!!! La ce, sunt doua motorizari complet diferite, una pe benzina si una pe motorina.
Eram ironic, spuneam doar ca trebuie mai multe detalii pentru a face un versus complet.
JDV is offline   Reply With Quote
Old 03-01-13, 03:18   #40
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Alfa Romeo Giulietta vs Vw Golf 6

Quote:
Originally Posted by john17 View Post
Giulietta NU are platforma de Bravo! E alta branza-n alta traista.
Motoarele Fiat nu mai sunt cele de Uno, Regatta etc., sunt chiar OK.
1.3 a avut probleme cu turbinele la inceput, cand erau produse de... TRW! Injectoare?! Nu sunt punct nevralgic ca la alte masini.
Documentati-va, Giulietta are niste solutii tehnice interesante (ex caseta de directie dual pinion), are suspensie spate multilink etc.
sa nu cumva sa ai probleme cu caseta aia de directie ca ai pus-o, ca tot este ea asa de interesanta . repet, nu vad pe nicaieri giulietta ca fiind laudata pt fiabilitate si nici motoarele fiat, sau solutiile lor tehnice. de exemplu, cum iti suna ca la o linea cu doar 6000 km sa-i bata rolele de la cureaua de accesorii? sau sa ii scoata cd doar cand are el chef sau geamul electric de pe dreapta sa faca figuri cand vrei sa il inchizi? peste astea ca sa mai ai garantie iti mai cer si 550 lei pt un schimb de ulei, filtru de aer si filtru de ulei.
steffan is offline   Reply With Quote
Old 03-01-13, 09:05   #41
john17

Stage 5
 
john17's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,988
Default Re: Alfa Romeo Giulietta vs Vw Golf 6

Ce treaba are Linea aici?! Nu ca m-ai fi convins cu povestea cu rolele, ai dat niste exemple scoase nu stiu de unde pe post de argumente. Unde ai vrea sa fie laudata Giulietta? Cate unitati circula in Ro, ce vechime au ca sa poti trage concluzii? Si mai ales cati posesori o ard pe 4t?
Eu am postat doar pt ca am vz ca se vorbeste pe langa, abstract, fara sa se stie lucruri elementare sau macar caracteristici ale masinilor. Zi si de motoarele Multiair ca "nu e bune", se duce axul cu came de admisie
john17 is offline   Reply With Quote
Old 03-01-13, 10:31   #42
cavaliere

Stage 5
 
cavaliere's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 475
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Alfa Romeo Giulietta vs Vw Golf 6

Asta cu Linea e ca si cum as zice ca stiu eu un A-klass la care nu merge geamul din dreapta si scartaie cureaua accesorii, deci S-ul e o rabla scumpa si proasta . Mai faceti versus-uri din astea ca e amuzant sa citesti ineptii si comparatii absurde, mai ales venind de la majoritatea care nu a condus nici pe pc macar unul din modelele respective.
Cat despre fiabilitate, pe aici am vazut ca se practica "am un vecin/nepot/cumatru" care are X masina in care a bagat jdemii de euro in 2 ani. Deci X model e jeg, mizerie, praf etc. In conditiile in care multi nu au o chiftea in burta si isi iau troace sh cu miliarde de km. Asadar, esantion irelevant.

Si in ultima instanta, pe 4 tuning, am observat ca exista o aberatie psihica printre posesorii de Vag si Bmw. Nu ca nu ar fi masini bune sau foarte bune, dar aici e ceva de gen-ul marca suprema, restul gunoaie.
cavaliere is offline   Reply With Quote
Old 03-01-13, 10:48   #43
khamsin

Stage 5
 
khamsin's Avatar
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 347
Member of:
[PORSCHE]
[Old School Cars]
Default

cam tot ce se spune despre alfa sunt doar mituri,mai ales de la 159 pana in prezent. la fel sunt mituri si ceea ce se spune despre fiabilitatea masinilor germane care nu mai exceleaza in aceasta privinta de pe la jumatatea anilor '90.
daca vreti fiabilitate cautati-o la masinile japoneze.
in schimb ceea ce ma impresionat la alfa este tinuta de drum si directia f. precisa si scurta spre deosebire de masinile facute de VAG care mai au de lucru in aceasta privinta.

ca sa nu credeti ca sunt subiectiv ,va tasez un test facut chiar de nemti
https://www.youtube.com/watch?v=zON4bWsl2Ek

Last edited by aleks; 06-01-13 at 02:33.
khamsin is offline   Reply With Quote
Old 03-01-13, 13:29   #44
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Alfa Romeo Giulietta vs Vw Golf 6

se intampla ca linea aia sa fie o masina din familie luata de noua. am dat-o caexemplu pt fiabilitatea generala si seriozitatea celor de la fiat, dar se pare ca cei care au ochelari de cal nu au de gand sa ii dea jos.
steffan is offline   Reply With Quote
Old 03-01-13, 13:50   #45
ekofresh

Stage 4
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 250
Default Re: Alfa Romeo Giulietta vs Vw Golf 6

Quote:
Originally Posted by john17 View Post
Giulietta NU are platforma de Bravo! E alta branza-n alta traista.
Corect, greseala si confuzia mea. Am zis ca C platform este aceeasi cu Compact platform.
http://en.wikipedia.org/wiki/Fiat_Compact_platform
ekofresh is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -