Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 28-12-12, 15:05   #16
jemis90
Opel Driver

Stage 5
 
jemis90's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 361
Member of:
[Opel]
Default Re: Alfa Romeo Giulietta vs Vw Golf 6

Quote:
Originally Posted by steffan View Post
interioarele sunt parca nefinisate cum trebuie cu materiale ce cam lasa de dorit si se uzeaza destul de repede.
Cred ca glumesti....
Am fost in reprezentanta (Torino) cu cineva cand si-a dat comanda de un 159, fix cand a aparut, si am avut ocazia sa "pipai" pana la ultimul element.

Am gasit piele intoarsa/ alcantara (in functie de optiunea clientului) si in locuri unde alti producatori pun cel mai ieftin plastic posibil.
__________________
Renault Megane2 Actual

Corsa b-sold / Rover 25-sold /Clio Mk1 sold
Family - /Logan 2005,Ibiza 2012,MCV 2013\
jemis90 is offline   Reply With Quote
Old 28-12-12, 15:28   #17
alex156

Stage 2
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 47
Default Re: Alfa Romeo Giulietta vs Vw Golf 6

Quote:
Originally Posted by jemis90 View Post
Cred ca glumesti....
Am fost in reprezentanta (Torino) cu cineva cand si-a dat comanda de un 159, fix cand a aparut, si am avut ocazia sa "pipai" pana la ultimul element.

Am gasit piele intoarsa/ alcantara (in functie de optiunea clientului) si in locuri unde alti producatori pun cel mai ieftin plastic posibil.
Steffan Eu am avut 2 alfe amandoua 156 una de 2.0 t spark si a-doua 3.2 gta.Acuma am un 740i si nu se compara la finisaje sau la calitatea pielii chiar si cum stai in scaune bmw cu alfa.Ink ceva nu mai zi ca au probleme la motor italienii dute pe la dezmembrari si intreaba ce fac baietii cu motoarele le vand la fier vechi pt ca nu cumpara lumea pe cand la restu??
alex156 is offline   Reply With Quote
Old 28-12-12, 16:36   #18
ekofresh

Stage 4
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 250
Default Re: Alfa Romeo Giulietta vs Vw Golf 6

Quote:
Originally Posted by steffan View Post
tu vrei sa imi spui ca 1.3 multijet e asa bun? la cate turbine schimba, injectoare si alti senzori... ai vazut vreodata cum se schimba un senzor la o alfa? cata chinuiala pt nimic. repet, alfa si fiat nu se vad prin topurile de fiabilitate.
Intamplator varul meu are Astra H cu 1.3 diesel, cumparata sh la 40k, acum are ~110k si mai am un amic cu Grande Punto cu km pana-n 100k. Ghice ce, nu au schimbat turbina si nici injectoare, foarte multumiti de motorizare.
Schimbarea unui senzor nu tine de masina, tine de cat se bun sau prost e mecanicu', daca cel pe care l-ai vazut tu s-a chinuit cu un senzor ar trebuie sa isi schimbe meseria. Nu poti fi mecanic si sa te incurce schimbarea unui senzor, e ca si cum un profesor se incurca la o ecuatie cu o necunoscuta.
Daca mecanicul e prost, normal ca si masina e din cosmos pentru el. Daca Alfa Romeo sau Fiat sunt complicate, la masinile frantuzesti cum mai e, unde nu se potrivesc piese noi de la an la an de fabricatie?

Oricum o dam in offtopic, pana acum nimeni nu a zis nimic concret de Giulietta si fiabilitatea ei, nici de G6.
Alex156 comparatia dintre 156 cu seria 7 e deplasata, 156 avea concurent e36/e46.
ekofresh is offline   Reply With Quote
Old 28-12-12, 18:03   #19
alex156

Stage 2
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 47
Default Re: Alfa Romeo Giulietta vs Vw Golf 6

Quote:
Originally Posted by ekofresh View Post
Intamplator varul meu are Astra H cu 1.3 diesel, cumparata sh la 40k, acum are ~110k si mai am un amic cu Grande Punto cu km pana-n 100k. Ghice ce, nu au schimbat turbina si nici injectoare, foarte multumiti de motorizare.
Schimbarea unui senzor nu tine de masina, tine de cat se bun sau prost e mecanicu', daca cel pe care l-ai vazut tu s-a chinuit cu un senzor ar trebuie sa isi schimbe meseria. Nu poti fi mecanic si sa te incurce schimbarea unui senzor, e ca si cum un profesor se incurca la o ecuatie cu o necunoscuta.
Daca mecanicul e prost, normal ca si masina e din cosmos pentru el. Daca Alfa Romeo sau Fiat sunt complicate, la masinile frantuzesti cum mai e, unde nu se potrivesc piese noi de la an la an de fabricatie?

Oricum o dam in offtopic, pana acum nimeni nu a zis nimic concret de Giulietta si fiabilitatea ei, nici de G6.
Alex156 comparatia dintre 156 cu seria 7 e deplasata, 156 avea concurent e36/e46.

Eu stiu unde e clasata ea cu e46 dar eu mi-am zis parerea doar si parerea mea este ca stateam mai bine in alfa romeo decat in seria 7.
alex156 is offline   Reply With Quote
Old 28-12-12, 19:20   #20
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Alfa Romeo Giulietta vs Vw Golf 6

intre Alfa si Golf mereu va castiga golful pentru ca ofera mult mai mult si toti cei care conduc un golf stiu despre ce vorbesc. ca si pret giulietta este mult mai scumpa chiar si decat versiunea highline a golfului 7 care are acum sistem de franare automata, detector de oboseala, sistemul de recuperare a energiei pierdute la franare, frana de stationare electronica, lane assist, etc. si toate astea intre 15442 si 17856 euro pe cand giulietta costa de la 20 400 in sus si nu cred ca ofera aceste sisteme, ofera doar un design putin diferit. si golful poate sa apara oricand cu un design futurist, total diferit, insa nimeni de la vw nu vrea sa riste si sa schimbe o reteta de succes astfel ca o masina care se vinde bine incerci sa o modifici cu o tenta moderna cat mai putin posibil, fara radicalisme, efortul maxim fiind pus pe diferentele tehnice mult superioare intre un model si urmatorul. corect cred eu ca este sa comparam alfa giulietta cu golf 7.
golful il alegi mereu cu mintea, este sinonim cu calitatea, siguranta si fiabilitatea, chiar daca este foarte conservator pana la plictiseala, dar isi pastreaza oriunde in lume foarte bine valoarea economica in timp, pe cand alfa o alegi doar din ochi, impulsiv, este frumoasa si eleganta pe moment, dar dupa ceva timp de la cumparare vei vrea sigur sa o schimbi cu un golf.
__________________
VW - Das Auto - Golf - H.H. The black beast.
Are you GTI enough?

Smile or die sofer premiat
Stiu ca sunt rau, dar excelez in asta, deci sunt bun
Atentie la motociclisti in trafic.Pot sa dea peste voi.
فولكس فاجن هي أروع سيارة
ondin is offline   Reply With Quote
Old 28-12-12, 20:34   #21
ekofresh

Stage 4
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 250
Default Re: Alfa Romeo Giulietta vs Vw Golf 6

Preturile pentru G7 sunt pentru motorizarea de 1.4 sau de 1.2?
Comparatia se face pe motorizari si pe dotarile oferite de echipare, nu doar iei cel mai mic pret si le compari sau iei cea mai slaba echipare de la ambele si vezi care e mai ieftina, poate una ofera mai mult si de aceea si un pret mai mare. Oricum, Alfa nu are cum sa fie mai ieftina, ar fi si culmea, sa iti iei o masina mai bine facuta la interior, mai bine desenata decat una care merge pe aceeasi reteta si pe aceleasi materiale de la o generatie la alta.
Golful nu are treaba cu calitatea, asta o ceri de la Audi A3 in comparatia asta. Golful e o masina si atat, e pentru toti si toate gusturile, nu are nimic special si nimic care sa te atraga. E o masina pe care nu o alegi cu mintea ci cu buzunarul, o masina pe care o crezi econoama si ieftin de intretinut dar care in realitate nu ofera nimic in plus fata de Focus, Astra, 3, Giulietta, Bravo, Megane si toata gama de hatch-uri.

Asta cu dupa Alfa vrei Golf e tare, ma intreb daca si aia cu Alfele v6 isi doresc Golf. Parerea mea, e aproape imposibil sa decazi si sa treci la Golf, cu siguranta vrei Audi, Bmw, Mercedes da' nu VW, asta doar daca portofelul nu poate "alegi cu mintea".
ekofresh is offline   Reply With Quote
Old 28-12-12, 20:55   #22
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Alfa Romeo Giulietta vs Vw Golf 6

Quote:
Originally Posted by ekofresh View Post

Asta cu dupa Alfa vrei Golf e tare, ma intreb daca si aia cu Alfele v6 isi doresc Golf. Parerea mea, e aproape imposibil sa decazi si sa treci la Golf, cu siguranta vrei Audi, Bmw, Mercedes da' nu VW, asta doar daca portofelul nu poate "alegi cu mintea".
aia cu alfele v6 isi cumpara gti sau gtd, depinde si de buzunar.

si pentru fanii you tube :


https://www.youtube.com/watch?v=o74HScFJ2Ms

https://www.youtube.com/watch?v=Zp9KTRbTMx4

Last edited by ondin; 28-12-12 at 20:59.
ondin is offline   Reply With Quote
Old 28-12-12, 22:03   #23
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Alfa Romeo Giulietta vs Vw Golf 6

Nu cunosc pe nimeni sa aibe Alfa si sa vrea Golf dupa aia serios...
Tipul de om care cumpara Alfa n-o sa aleaga niciodata cea mai plictisitoare masina din clasa ei...

Last edited by aleks; 28-12-12 at 22:07.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 29-12-12, 00:31   #24
b01uxd

Stage 5
 
b01uxd's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,524
Member of:
[Oltcit]
[SEAT]
[Unknown Racers]
Default Re: Alfa Romeo Giulietta vs Vw Golf 6

Alfa all the way. Am avut 147 si am Leon 1 (platforma golf4), desi nu am condus nici Giulietta nici Golf 6 deja am o parere formata despre Alfa Romeo si despre VW. VW face masini anoste si cu aspect batranicios care nu ofera nici un feeling in timpul condusului .
__________________

B01UXD-Oltcit 1.3 air cooled boxer engine runin' on nitro
B02UXD-Seat Leon 1m (EX) 1.6 16v gone but not forgotten
B02UXD - Honda Civic EJ6 Black Widow b18T
B03UXD-AlfaRomeo 147 (EX) bella donna
B03UXD-Honda Civic EG3 (EX) Red Rocket b20 VTEC
B03UXD-AlfaRomeo Giulietta 2.0 JTDM Snow White
B100UXD-Dacia Logan 2 Prestige DCI daily mule
B101UXD-Oltcit Club 11 RM New old school
B102UXD-Seat Leon Cupra R 1m (EX) Red Pig
B103UXD-Seat Leon Cupra 1p Stage 2+ White Comet
b01uxd is offline   Reply With Quote
Old 29-12-12, 01:27   #25
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Alfa Romeo Giulietta vs Vw Golf 6

alfa v6 --> golf r32 (sau la golf 6 r line)

cum au spus si ceilalti golful este o simpla masina batraneasca, plictisitoare fara sa iti ofere un sentiment placut cand o conduci, insa este corecta.

revin, eu aleg astra j. din toata clasa pe ea o vad lider detasat.

fiecare sa isi ia ce masina vrea si in care se simte cel mai bine, dar sa accepte si realitatea. vreau sa vad un top al fiabilitatii in care apare si alfa si atunci le pot da dreptate, pana atunci nu sunt decat niste pasionati fanatici. va mai puteti da seama despre o masina de cat e de buna si din pretul ei de revanzare
__________________
Ford Focus ST170
steffan is offline   Reply With Quote
Old 29-12-12, 09:14   #26
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Alfa Romeo Giulietta vs Vw Golf 6

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
Nu cunosc pe nimeni sa aibe Alfa si sa vrea Golf dupa aia serios...
Tipul de om care cumpara Alfa n-o sa aleaga niciodata cea mai plictisitoare masina din clasa ei...
cred si eu ca dupa ce vand alfa nu mai au cum din banii aia sa cumpere golful.
ondin is offline   Reply With Quote
Old 29-12-12, 09:16   #27
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Alfa Romeo Giulietta vs Vw Golf 6

Quote:
Originally Posted by b01uxd View Post
VW face masini anoste si cu aspect batranicios care nu ofera nici un feeling in timpul condusului .
chiar nici un fel de feeling? dar ce va face direct la volan anestezie generala?
ondin is offline   Reply With Quote
Old 29-12-12, 13:58   #28
ekofresh

Stage 4
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 250
Default Re: Alfa Romeo Giulietta vs Vw Golf 6

Quote:
Originally Posted by steffan View Post
cum au spus si ceilalti golful este o simpla masina batraneasca, plictisitoare fara sa iti ofere un sentiment placut cand o conduci, insa este corecta.
de ce e corecta?
eu nu am auzit alti posesori de alte marci cum am auzit de la cei cu VW de ambreiaje picate prematur, probleme de turbina si de injectoare (injectoare la dci dupa ce ieseau din garantie, asta da). Nu am auzit de la amici cu Honda, Bmw, Alfa, Opel, de ambreiaje cazute sau injectoare de schimbat. In schimb cunosc ceva persoane cu masini din grupul Vag si au avut probleme comune specifice marcilor din grup. Ceea ce mie ca un posibil cumparator imi lasa semne de intrebare.
Din pacate fiecare isi lauda ce are in ograda, daca are VW e cea mai tare, exemplu e @Ondin, toata lumea stie ca in Golf nu e nicio senzatie, dar el lauda masina cu inversunare. Nici nu ma astept sa spuna daca a avut vreo problema, pun pariu ca in afara de motorina si ulei nu a mai bagat nimic in masina. Cele mai mari cheltuieli ale unui Golf sunt bradutii de la oglinda.
De obicei cine isi cumpara Astra, Golf, Megane, le cumpara pentru folosinta zilnica, sa-i salveze din cheltuieli, mi-e greu sa cred ca tu care ai ST l-ai luat sa te duci la serviciu, la fel si ala cu 147 2.0 ts sau cu 325. Unele masini nu se cumpara pentru familie, sunt alese sa ofere ceva, un sentiment putin diferit.
Masina corecta din clasa asta pt mine e Opelul Astra, mi se pare echilibrata raportata la achizitie vs. costuri de intretinere. Iar aici nu ma refer doar la J ci si la G si H care au pastrat acelasi trend dar cu imbunatatiri de la o generatie la alta.
In comparatia asta G6 si Giulietta am zis, G6 pentru ca stii ce iei si in schimb e mai misto ca toate Golfurile de pana acum. As fi ales fara doar si poate Giulietta, dar fiind pe platforma Bravo si motorizari Fiat nu o mai face Alfa Romeo, ci un Fiat carosat. Am vazut si clipul cu Buhnici, testul cu Giulietta, din pacate orice habarnist nu stie de Alfa decat ca arata bine la exterior si cam atat. Mai spune Buhnici ca ce se aude la Giulietta QV e simfonie pentru el, muzica pe roti, wtf!!! coa' asta nu a auzit nici macar un 2.0twin spark sau un 2.5v6 si zice 1.75turbo e simfonie, pai boxeru' de la 145 ce pana mea mai e?
Devalorizarea este valabila pentru toate masinile, e un Megane RS pe autovit 7200 din 2007, astra h se vinde la preturi de nimic, la fel megane, valabil si pt gti. Un alt aspect de luat in considerare e si numarul de masini, 200 de Alfa Romeo scoase la vanzare si peste 4000 de VW.
ekofresh is offline   Reply With Quote
Old 29-12-12, 15:07   #29
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Alfa Romeo Giulietta vs Vw Golf 6

Quote:
Originally Posted by ekofresh View Post
de ce e corecta?

Din pacate fiecare isi lauda ce are in ograda, daca are VW e cea mai tare, exemplu e @Ondin, toata lumea stie ca in Golf nu e nicio senzatie, dar el lauda masina cu inversunare. Nici nu ma astept sa spuna daca a avut vreo problema, pun pariu ca in afara de motorina si ulei nu a mai bagat nimic in masina. Cele mai mari cheltuieli ale unui Golf sunt bradutii de la oglinda.
nu stiu altii ce probleme au cu golful, probabil foarte mari , insa eu am schimbat pana acum la masina pentru ca trebuia un senzor de apa, un rulment spate, bateria si valva egr, iar din placere am schimbat anvelopele, jantele, lichidul din cutia de viteze, lichidul de frana, discurile si placutele de frana atat fata cat si spate, farurile, stopurile, o bujie incandescenta, cd playerul, suspensia, distributia si lichidul de racire. si pana ajung la un milion de km cu el o sa le tot schimb pe astea.
acum daca unii spun ca si astra e mai buna ca golful e cam sf acest topic.
ondin is offline   Reply With Quote
Old 29-12-12, 16:02   #30
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Alfa Romeo Giulietta vs Vw Golf 6

Quote:
Originally Posted by ondin View Post
cred si eu ca dupa ce vand alfa nu mai au cum din banii aia sa cumpere golful.
Asa e, pierde foarte mult din valoare in timp, si sigur cu banii pe o Alfa second nu-si cumpara nimeni un Golf nou. Treaba de logica elementara....
Totusi, faptul ca-mi raspunzi cu o noua contra, deschizand un nou subiect pe alta tema, in loc sa-ti sustii parerea expusa prima data, cu argumente logice, nu te transforma intr-un maestru al conversatiei, ci intr-un partener de discutii obositor, care cauta drept singur scop cearta, pentru a-si asigura o falsa idee de "victorie".
Nu asta-i scopul discutiilor aici, si sper ca intelegi ce-am scris, exact asa cum am scris.
aleks is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -