Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 24-12-12, 01:02   #1
Liviu_DLA

Stage 2
 
Liviu_DLA's Avatar
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 74
Member of:
[VW]
Default Alfa Romeo Giulietta vs Vw Golf 6

salut ,ce ziceti de aceasta compoaratie? ,eu zic ca alfa e mult mult mai frumoasa decat banalul golf 6 ,alfa e o masina cu pasiune ,este o masina in care nu vezi persoane trecute de varsta a2a in ea ,...golfu poate poate are un + la interior depinde de gusturi.
care va place mai mult ? eu, VOT ALFA
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	2011-Alfa-Romeo-Giulietta-side1.jpg
Views:	110
Size:	126.2 KB
ID:	2643064   Click image for larger version

Name:	Alfa_Romeo-Giulietta_2011_800x600_wallpaper_06.jpg
Views:	128
Size:	67.5 KB
ID:	2643065   Click image for larger version

Name:	Alfa_Romeo-Giulietta_2011_800x600_wallpaper_6a.jpg
Views:	193
Size:	94.0 KB
ID:	2643066  

Click image for larger version

Name:	Alfa-Romeo-Giulietta-00.jpg
Views:	108
Size:	43.4 KB
ID:	2643067   Click image for larger version

Name:	Volkswagen-Golf_2009_800x600_wallpaper_0b.jpg
Views:	79
Size:	55.0 KB
ID:	2643068   Click image for larger version

Name:	Volkswagen-Golf_2009_800x600_wallpaper_07.jpg
Views:	57
Size:	73.0 KB
ID:	2643069  

Click image for larger version

Name:	Volkswagen-Golf_2009_800x600_wallpaper_7f.jpg
Views:	127
Size:	86.9 KB
ID:	2643070   Click image for larger version

Name:	Volkswagen-Golf_2009_800x600_wallpaper_53.jpg
Views:	68
Size:	67.0 KB
ID:	2643071  
Liviu_DLA is offline   Reply With Quote
Old 24-12-12, 09:58   #2
cipi_SKG

Stage 5
 
cipi_SKG's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 320
Default Re: Alfa Romeo Giulietta vs Vw Golf 6

Alfa e mai speciala , mai pretentioasa. In scurt timp incepi sa o iubesti la fel ca pe o femeie
Golful e golf. " Un batran care tinde sa traiasca "
cipi_SKG is offline   Reply With Quote
Old 24-12-12, 10:14   #3
vali bva

Stage 5
 
vali bva's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 590
Default Re: Alfa Romeo Giulietta vs Vw Golf 6

pentru ALFA dpdv al designului.
dpdv tehnic nu stiu nimic desre alfa
vali bva is offline   Reply With Quote
Old 24-12-12, 14:17   #4
TR 69 CRS

Stage 4
 
TR 69 CRS's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 251
Default Re: Alfa Romeo Giulietta vs Vw Golf 6

Alfa as alege si eu
TR 69 CRS is offline   Reply With Quote
Old 24-12-12, 15:41   #5
Liviu_DLA

Stage 2
 
Liviu_DLA's Avatar
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 74
Member of:
[VW]
Default Re: Alfa Romeo Giulietta vs Vw Golf 6

alfa iti da emotii cand o vezii ,e o masina pe care nu o vezi la toate colturile ,golfu ceva sobru ,au cam aceleasi linii ,caroseria e aproape identica cu cea de G5 ,parerea mea ca golfu a cam luato la vale cu design-u . sa numai spunem de motoru acela la alfa de 1.8T QUADRIFOGLIO de 235 cp si 340 nm,
stiu ca nu este un criteriu dupa care ne alegem o masina ,dar pentru mine conteaza cat de cat uitati cum arata cheile....din punctul meu de vedere cheia de alfa e de-a dreptu superba ..salutare
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	gs.PNG
Views:	279
Size:	419.7 KB
ID:	2643316   Click image for larger version

Name:	cheie-vw-audi-seat-61de1135d6b10476a1-0-0-0-0-0.jpg
Views:	183
Size:	84.2 KB
ID:	2643317  

Last edited by Liviu_DLA; 24-12-12 at 15:49.
Liviu_DLA is offline   Reply With Quote
Old 24-12-12, 20:55   #6
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Alfa Romeo Giulietta vs Vw Golf 6

https://www.youtube.com/watch?v=1EXAEMicEh8
Cred ca aici gasesti tot ce vrei sa sti despre giulietta.
Sincer golful ar fi alegerea mai buna pe termen lung din puctul meu de vedere.
JDV is offline   Reply With Quote
Old 25-12-12, 21:56   #7
IULY-CLA

Stage 5
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 943
Default Re: Alfa Romeo Giulietta vs Vw Golf 6

Da Alfa Romeo e criminala cum arata chiar si 4C Competitione e super criminala, in schimb golful e mai clasic
IULY-CLA is offline   Reply With Quote
Old 26-12-12, 00:16   #8
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Alfa Romeo Giulietta vs Vw Golf 6

AR - GU - MEN - TE
Va rog frumos, reamintiti-va pe ce sectiune va aflati, si nu postati de-aiurea.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 26-12-12, 15:03   #9
silviu.o

Stage 5
 
silviu.o's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 559
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Competitor CNCA]
Default Re: Alfa Romeo Giulietta vs Vw Golf 6

Giulietta e o masina pe care o alegi cu inima. Italienii stiu sa faca masini frumose, sa faca un design cu pasiune si aceasta alfa e una dintre cele mai frumoase. Eu mi-am luat golf V, datorita faptului ca mi-a placut mult designul, dar daca as avea bani sa intretin o alfa, mi-as lua una fara sa ezit, chiar si numai pentru a mentine aceasta marca in viata si sa ne bucuram ochiul cu modele pe care o sa le mai scoata. Golf-ul nu e urat, dar e mult mai sobru cu desing mai invechit, probabil mult mai bun din punct de vedere mecanic, dar asta e, la masini e la fel ca la femei, cele mai frumoase castiga Votul meu merge la alfa
silviu.o is offline   Reply With Quote
Old 26-12-12, 15:46   #10
ekofresh

Stage 4
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 250
Default Re: Alfa Romeo Giulietta vs Vw Golf 6

Silviu, Golful V intra in comparatie cu 147fl, iar ca si costuri de intretinere as zice ca e ceva mai scump sau la acelasi pret cu 147fl, ma refer la revizii si piese de schimb.
Giulietta (si Mito) nu mai au nicio legatura cu vechile generatii 147/156/GT, nu au nici cu 159/Brera/Spider, sunt masini cu motorizari si concept diferit. Platforma este una de Fiat, daca nu vorbesc prostii e comuna cu Bravo si Delta, pe langa asta e desenata de Centro Stile Alfa Romeo, nici macar nu este desenata de un designer celebru, ca Giugiaro, de Silva, chiar si 145/146 au fost desenate de Chris Bangle.
Eu ca admirator al marcii nu vad cu ochi buni popularizarea asta, e o masina pentru toata lumea care nu mai transmite nimic, e un Fiat cu alta emblema, in rest se imparte tot. Masina nu e urata, doar ca ii lipseste acel ceva pe care il au alfele din generatiile anterioare.
Referitor la fiabilitate, nu cred ca mai e relevanta atata timp cat masina e un Fiat, iar Fiat in ultimul timp nu a mai facut greseli si ofera masini corecte pentru pretul platit.
Cat despre acest vs. as alege G6, doar pentru aspectul exterior si interior sa zicem, dar niciunele nu-mi sunt pe plac. Giulietta arata bine la exterior doar intr-o echipare scumpa sau QV, intr-o echipare de baza aspectul exterior nu mai este placut, masina fiind masiva cu roti mici ca dimensiuni.
ekofresh is offline   Reply With Quote
Old 27-12-12, 14:25   #11
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Alfa Romeo Giulietta vs Vw Golf 6

dintre cele doua aleg astra j

vw e intr-o criza acuta de facelifturi si monotonie, iar alfa desi e frumoasa are destule probleme. astra j mi se pare cea mai echilibrata, fiabila, motoare ok, design interior/ exterior super
__________________
Ford Focus ST170
steffan is offline   Reply With Quote
Old 27-12-12, 22:43   #12
ekofresh

Stage 4
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 250
Default Re: Alfa Romeo Giulietta vs Vw Golf 6

Quote:
Originally Posted by steffan View Post
iar alfa desi e frumoasa are destule probleme
iar acele probleme sunt urmatoarele :
1....
2....
3....
Sa faci niste afirmatii doar de dragul de a le face e usor, dar si niste detalii ar fi bune. In anul ce vine e in plan si schimbarea masinii actuale si Giulietta este una din variante, de aceea daca stii probleme tehnice aparute dupa lansare sau defectiuni specifice acestui model, posteaza-le te rog.
ekofresh is offline   Reply With Quote
Old 28-12-12, 02:36   #13
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Alfa Romeo Giulietta vs Vw Golf 6

in general la partea electrica apar probleme, calitatea generala a constructiei nu se ridica la cele mai mari standarde, mecanica este una destul de dificila, piese cam scumpe. partea nasoala este ca pe la alfa nu prea vezi o problema comuna la toate modelele ci fiecare are o boala aparte. motoarele fiat la fel nu sunt un etalon al fiabilitatii. nu prea vad prin topurile fiabilitatii masinile alfa romeo.

nu ma intelege gresit, ca design nu cred sa existe o alfa care sa nu imi placa, sunt superbe, insa cam atat.
steffan is offline   Reply With Quote
Old 28-12-12, 12:42   #14
ekofresh

Stage 4
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 250
Default Re: Alfa Romeo Giulietta vs Vw Golf 6

Ai spus niste generalitati valabile pentru toate marcile si niste probleme general valabile la toate masinile.
Ma asteptam sa imi spui ca are probleme de fabricatie, ca dupa 20k pica ambreiajul, check engine la motorul x din cauza y, turbina cu probleme la motorul x, probleme caseta de directie dupa ...km.
Asta cu probleme la partea electrica, scuza-ma, pana acum Fiat a mers pe Bosch si inca merge la unele modele, tot la fel se zicea, "Sunt proaste pe partea electrica". Acum pe Giulietta si Mito e Magneti Marelli, iar daca nu e MM e cu siguranta Bosch. Problemele electrice nu sunt probleme de luat in seama, parerea mea, ~90% din partea electrica a masinilor e produsa de Bosch. Daca la Alfa/Fiat/Lancia apare check engine sau alte erori sa fii sigur ca nu problemele astea nu vor rata alte masini ale altor marci. Btw, am vazut masini cu check engine frecvent si alte masini cu aceeasi motorizare, acelasi producator fara sa aiba vreodata erori in bord. Problemele electrice sunt pe masina si nu pe model/marca/producator.
Mecanica nu e cu nimic mai deosebita fata de orice alta masina, are toate piesele care sunt si pe alte masini, nu e facuta in cosmos sa fie mai speciala.
Calitatea nu mai este aceeasi ca la masinile din generatiile anterioare, chiar si piesele sunt de producatori mai slabi si asta pentru a veni cu un pret competitiv, ceea ce e bine pentru toata lumea pentru ca nu mai este o masina costisitoare ca 147/156 ci este una accesibila. Sunt masini fara pretentii care costa ca intretinere mai mult ca Giulietta.
De ce zici ca motoarele lor nu sunt bune, au Best new engine 2010/2011 la 1.4t si la 0.9t in 2005 Best performance diesel la 1.3 multijet, motor care e si pe Opel si Suzuki.
http://en.wikipedia.org/wiki/JTD_engine - masinile motorizate cu diesel Fiat. Motorul diesel Fiat nu e un etalon al fiabilitatii dar nici de lepadat nu e. Din pacate nu stiu mai nimic de cele turbo, au putere insa sunt destul de recente sa se poate vorbi de fiabilitate.
Masina e una ok, facuta pentru publicul larg, nu mai e Alfa care trage pana la 7000rot si de acolo sa intre pe rosu, acum e o caroserie frumoasa cu motor ce se gaseste si pe Fiat.
ekofresh is offline   Reply With Quote
Old 28-12-12, 14:52   #15
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Alfa Romeo Giulietta vs Vw Golf 6

tu vrei sa imi spui ca 1.3 multijet e asa bun? la cate turbine schimba, injectoare si alti senzori... ai vazut vreodata cum se schimba un senzor la o alfa? cata chinuiala pt nimic. repet, alfa si fiat nu se vad prin topurile de fiabilitate.

interioarele sunt parca nefinisate cum trebuie cu materiale ce cam lasa de dorit si se uzeaza destul de repede.

ce sa iti spun, succes cu alfa, e alegerea ta. si eu o sa imi iau o data o alfa insa o sa fac asta nu pt ca este o masina asa de buna si fiabila ci doar pt ca este o alfa
steffan is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -