Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 04-03-07, 18:17   #1
criss_cars
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
criss_cars's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 892
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[FORD]
[Echipa de sprijin]
Default Honda vs Toyota vs Mazda vs Nissan

Care japoneza credeti k domina piata europeana??
criss_cars is offline  
Old 05-03-07, 17:21   #2
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Honda vs Toyota vs Mazda vs Nissan

d.p.d.v. al vanzarilor Toyota!

d.p.d.v. al fiabilitatii si costurilor de intretinere Mazda si Toyota

d.p.d.v. al designului Mazda si Honda

d.p.d.v al imaginii sportive: Mazda (3 MPS, 6 MPS, RX, Honda (Civic Type R, S2000), Nissan (350 Z)
UNLORD is offline  
Old 05-03-07, 17:28   #3
criss_cars
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
criss_cars's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 892
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[FORD]
[Echipa de sprijin]
Default Re: Honda vs Toyota vs Mazda vs Nissan

Din astea 4 tu ce marca si ce model ai alege?? Oricum consider k numai Honda si Mazda au ramas japoneze pure k toyota si nissan si-au indreptat productia spre Europa
criss_cars is offline  
Old 05-03-07, 17:47   #4
pimp_lex


Stage 5
 
pimp_lex's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,212
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Honda vs Toyota vs Mazda vs Nissan

Honda fabrica in anglia de o gramada de timp

Mazda are multe piese Ford in unele din masinile sale.....

Subaru cred care e cea mai "pur japoneza" dintre ele.......
pimp_lex is offline  
Old 05-03-07, 17:47   #5
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Honda vs Toyota vs Mazda vs Nissan

Dintre Mazda 3 MPS (260 hp) sau Honda Type R (200 hp) Am citit si bune si rele despre amandoua! Dintre rele la MPS ar fi ca nu ai feeling de hot hatch chiar daca e f. performanta si despre type R ca nu are suspensie indepententa pe spate si cam tzopaie la denivelari! Cred ca inclin totusi spre MPS ca e mai puternica si mai stabila!
UNLORD is offline  
Old 05-03-07, 17:49   #6
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Honda vs Toyota vs Mazda vs Nissan

Quote:
Originally Posted by pimp_lex View Post
Honda fabrica in anglia de o gramada de timp

Mazda are multe piese Ford in unele din masinile sale.....

Subaru cred care e cea mai "pur japoneza" dintre ele.......
Cred ca si Mitsubishi sunt de luat in calcul la sportivitate! insa problema la Mitsubishi dar mai ales la Subaru e ca le cam lipseste designul!
UNLORD is offline  
Old 05-03-07, 18:13   #7
criss_cars
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
criss_cars's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 892
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[FORD]
[Echipa de sprijin]
Default Re: Honda vs Toyota vs Mazda vs Nissan

Nu stiam k Honda produce in Anglia stiam doar de Toyota. In orice caz si eu tot spre mazda parca m-as fii orientat. Iar in ceea ce priveste desingul la Mitshubishi nu sunt deloc de acord cu tine deoarece Evo arata extraordinar si Coltul CC e facu de Pinafarina dak nu ma insel si ultimele modele de jeepuri cum ar fii Outlander si Pajero arata foarte bine. La design as zice k sufera mult mai mult toyota dupa parerea mea.
criss_cars is offline  
Old 06-03-07, 01:48   #8
Eagleee

Stage 5
 
Eagleee's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 640
Default Re: Honda vs Toyota vs Mazda vs Nissan

Quote:
Originally Posted by pimp_lex View Post
Honda fabrica in anglia de o gramada de timp...
un lucru sa nu uitam, din anglia sa inceput tot motospoartul, acolo au resedinta cele mai bune firme de tuning.

Eu asi alege Honda s2000...cred ca ceea mai buna dintre tot ce este facut pe acolo(motor super, trac spate, mica, 2 pers...), ca si fun, sa un sti-evo(problema cu astea 2 este ca niciodata nu o sa alergi ca nebunul cu 4 la bord, daca faci asa...ingroapate singur)... si de asta nu are sens scaunele din spate=greutate mai mere, lungime mai mare, fiabilitate mai mica...sau numia show off ??? atuncea ia ceva M sau AMG...
Eagleee is offline  
Old 06-03-07, 13:32   #9
pharaon

Stage 4
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 182
Default Re: Honda vs Toyota vs Mazda vs Nissan

Eu as merge pe mazda 6 MPS, am vazut una in oras si arata demential! Plus ca e 4x4 si se apropie de sti/evo la performante!
pharaon is offline  
Old 06-03-07, 13:43   #10
criss_cars
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
criss_cars's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 892
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[FORD]
[Echipa de sprijin]
Default Re: Honda vs Toyota vs Mazda vs Nissan

Sincer nu pt spune k nu e mai bun un amg sau un M da parca nici una din ele nu se compara cu designul si modul in care se conduce o japoneza. Eu unu sunt mort dupa RX8 si 350Z nu as alege altceva (poate decat un CLS amg) da bmw in nici un caz cat de M ar fii ele. m6 arata chiar ciudat m5 e o limuzina cu prea multi cai iar m3 e model vechi (poate cel nou cand va aparea). Si oricum nu se compara la design cu rx8 si 350z
criss_cars is offline  
Old 14-03-07, 19:22   #11
RazvanC4

Stage 2
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 42
Default Re: Honda vs Toyota vs Mazda vs Nissan

Quote:
Originally Posted by Eagleee View Post
un lucru sa nu uitam, din anglia sa inceput tot motospoartul, acolo au resedinta cele mai bune firme de tuning.

Eu asi alege Honda s2000...cred ca ceea mai buna dintre tot ce este facut pe acolo(motor super, trac spate, mica, 2 pers...), ca si fun, sa un sti-evo(problema cu astea 2 este ca niciodata nu o sa alergi ca nebunul cu 4 la bord, daca faci asa...ingroapate singur)... si de asta nu are sens scaunele din spate=greutate mai mere, lungime mai mare, fiabilitate mai mica...sau numia show off ??? atuncea ia ceva M sau AMG...
Cred ca 350z e mai performant decat s2000 (motor super, trac spate, mica, 2 pers...) si are si peste 300 de cai! Si designul e f. misto!
RazvanC4 is offline  
Old 14-03-07, 19:36   #12
Eagleee

Stage 5
 
Eagleee's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 640
Default Re: Honda vs Toyota vs Mazda vs Nissan

Quote:
Originally Posted by RazvanC4 View Post
Cred ca 350z e mai performant decat s2000 (motor super, trac spate, mica, 2 pers...) si are si peste 300 de cai! Si designul e f. misto!

S2000 face 0-100 in 6.2s
350Z face 0-100 in 6.0s
Cred ca nu prea poti face diferenta...inca o chestie, honda prinde viata la peste 4000rot/min si merge pana la 10000rot/min si... in schimb nissanul moare peste ~7000...si ceva subiectiv, interirul liu 350z este cam ieftin...nu imi place interiorul, si din afara cred ca este mai sporiva...ma rog, oricum astea sun cam ultimele criterii...
Eagleee is offline  
Old 14-03-07, 20:11   #13
criss_cars
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
criss_cars's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 892
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[FORD]
[Echipa de sprijin]
Default Re: Honda vs Toyota vs Mazda vs Nissan

Mai vin si eu acum si scpun k Mazda RX8 arata cel mai bine dintre ele, de tehnologie nu mai vb din un motor rotativ de 1300cm scoate 231cp plus k e mazda . Parerea mea nu trebuie inpartasita da consider de designul de la RX8 e mai mult decat frumos
criss_cars is offline  
Old 14-03-07, 20:19   #14
Eagleee

Stage 5
 
Eagleee's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 640
Default Re: Honda vs Toyota vs Mazda vs Nissan

Un no undiciu, motorul e de 2.6 litrii :Pevident ca asta difera la o tara la alte.
Din pacate nici una nu este dotat cu puteri exagerate si de asta nu pot concura cu cele europene...
Este jalnic ca o berlina japoneza sa fie mia rapide sacat un coupe...probabil dupa parerea
Eagleee is offline  
Old 14-03-07, 20:48   #15
criss_cars
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
criss_cars's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 892
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[FORD]
[Echipa de sprijin]
Default Re: Honda vs Toyota vs Mazda vs Nissan

iTI SPUN EU K EXISTA SI UN MOTOR ROTATIV DE 1,3 CARE DEZVOLTA CEASI PUTERE DE 231 CP. NU INTELEG CE VREI SA SPUI CU SEDANUL SI COUPEUL?
criss_cars is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -