Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 21-11-12, 02:01   #16
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Bmw 320d vs Opel Vectra c

BMW e destul de costisitor de intretinut, bucsaraia e consumabila in Romanica.
Eu am vrut sa o vand si m-am razgandit cand mi-am dat seama ca daca vreau sa o vand repede ar trebui sa o dau cu 5000, si este 2004, euro 4 , DSC 3, (esp).
Asa ca daca ai rabdare cred ca prinzi un 2003 -2004. Alta varianta ar fi un 318d care are acelasi motor (surub cu surub) dar are o turbina diferita si doar 118cp, un resoft usor si nu mai vezi diferenta fata de un 320d.
Dar daca iti iei sa nu ma injuri cand vei schimba bascule fata+bucsi (1200-1550ron) la fiecare 30-50kkm depinde de ce drumuri bati.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 24-11-12, 13:00   #17
silviu.o

Stage 5
 
silviu.o's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 559
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Competitor CNCA]
Default Re: Bmw 320d vs Opel Vectra c

Eu am un Bmw 320d, cel cu motor de 150 cp. E o masina care se simte in elementul ei pe autostrada, e confortabila, dar nu e o masina pe care sa o folosesti zi de zi. Nu e foarte fiabila, eu am si un golf V care nu e nici el culmea fiabilitatii, dar la care in afara de cateva chestii minore, nu am avut decat o singura problema majora in 60 k km, si am mai avut si un Fiat Punto la care in 130 K km nu sa dus nimic in afara de alternator, pe cand in 50 k km, BMW-ul sa stricat de vreo 3 ori . Eu nu am avut inca treaba cu bucse si suspensii, dar am circulat cu el mai mult in afara. In schimb e o masina distractiv de condus, consumul e mic, spatiul e generos, atat in habitaclu si in portbagaj, climatizarea e foarte reusita, scaunele confortabile, etc. Daca ai bani sa o intretii, nu vrei o masina cu care sa iesi dintre troiene iarna, ci doar sa mergi la drumuri lungi pe autostrada, unde e elementul ei, e masina perfecta
silviu.o is offline   Reply With Quote
Old 25-11-12, 01:01   #18
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Bmw 320d vs Opel Vectra c

Ce anume ti s-a stricat, daca nu e secret?
Mie chiar mi se pare fiabila, trenul de rulare nu e el de vina saracu ca sunt drumurile cum sunt iar daca iti da mana sa bagi piese mai scumpe tin mai mult dar bani/km tot cam acolo iesi.
Eu chiar inainte sa schimb telescoapele fata ma plangeam ca danseaza pe strada si nimeni nu ma intelegea, ziceau ca sta bine, doar un alt posesor de e46 mi-a zis ca-i cam varza, acum cu telescoape si alte bielete anti-ruliu, frane noi e din nou masina de care m-am indragostit.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 25-11-12, 04:27   #19
silviu.o

Stage 5
 
silviu.o's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 559
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Competitor CNCA]
Default Re: Bmw 320d vs Opel Vectra c

Nu e secret. Odata a fost turbina, si dupa aia injectoarele, cate 2 odata (bineinteles ca trebuia sale schimb pe toate 4, dar din lipsa de buget, am schimbat numai 2 prima oara).
silviu.o is offline   Reply With Quote
Old 25-11-12, 11:19   #20
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Bmw 320d vs Opel Vectra c

Quote:
Originally Posted by silviu.o View Post
Eu am un Bmw 320d, cel cu motor de 150 cp. E o masina care se simte in elementul ei pe autostrada, e confortabila, dar nu e o masina pe care sa o folosesti zi de zi. Nu e foarte fiabila, eu am si un golf V care nu e nici el culmea fiabilitatii, dar la care in afara de cateva chestii minore, nu am avut decat o singura problema majora in 60 k km, si am mai avut si un Fiat Punto la care in 130 K km nu sa dus nimic in afara de alternator, pe cand in 50 k km, BMW-ul sa stricat de vreo 3 ori . Eu nu am avut inca treaba cu bucse si suspensii, dar am circulat cu el mai mult in afara. In schimb e o masina distractiv de condus, consumul e mic, spatiul e generos, atat in habitaclu si in portbagaj, climatizarea e foarte reusita, scaunele confortabile, etc. Daca ai bani sa o intretii, nu vrei o masina cu care sa iesi dintre troiene iarna, ci doar sa mergi la drumuri lungi pe autostrada, unde e elementul ei, e masina perfecta
Tare, ai avut BMW-ul de nou? Nu de alta dar am avut si eu si cu destui km si nu am avut nicio problema de gen. Si nu inteleg cum vine asta "nu este o masina care sa o folosesti zi de zi" ))
__________________
Mazda MX5 ND 2.0 Revolution

BMW 535d(E60)- 2005

Nissan Pathfinder 2.5 dci - 2006 (Sold)
GTR is offline   Reply With Quote
Old 28-11-12, 20:10   #21
Tibylica

Stage 3
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 78
Default Re: Bmw 320d vs Opel Vectra c

Quote:
Originally Posted by silviu.o View Post
, dar nu e o masina pe care sa o folosesti zi de zi.
Tu esti exact ca ala care imediat pune eticheta de zici ceva, lauzi BMW gata crezi ca ii masina suprema si esti cocalar. Asa si tu, ti se strica si gata BMW ii varza pai atunci cum naibii de mie nu mi s-o-ntampla NIMIC cat am avut la fel si la altii? Daca ii asa prost?


Cat despre masina de zi cu zi ca aicea vreau saajung las o ma incolo, ca nu o fi nici vreun Lamborghini sa nu fie masina de zi cu zi hai sa nu exageram!
Quote:
Originally Posted by jemis90 View Post
--Ai mai mult de 8 clase "baietas" ? Nu ai varsta la profil ; poate ai ani cati am eu de scoala.
--Asa e, pun pariu ca ala din 2001 e superior si celor din 2012. Ce dracu doar e masina suprema.
Daca erau amandoua din 2001, (adica vectraB in loc de vectraC) balanta era inversata rau de tot.
Am destui ani is trecut de prima tinerete , deci nu ii problema ta oricum, problema ii ca iara te dai tu mare destept cum ca eu as crede ca BMWu ii masina suprema, masina suprema pe naiba nu spun asta ca nu-i, da' fata de Opel ii cu mult peste asa ca hai lasa-ma si am avut de toate pana la anii astia asa ca nu esti tu in masura sa vorbesti in momentu in care compari BMW cu Opel.

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
Nu-l bagati in seama pe Tybylyca, e pe aceeasi lungime de unda cu Frantz (Nissan Diesel Power ) daca nu cumva sunt unul si acelasi personaj....
Ce amuzant esti mor de ras! Oi fi taica su!

Last edited by Tibylica; 28-11-12 at 20:19.
Tibylica is offline   Reply With Quote
Old 22-12-12, 23:38   #22
Liviu_DLA

Stage 2
 
Liviu_DLA's Avatar
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 74
Member of:
[VW]
Default Re: Bmw 320d vs Opel Vectra c

salut ,baietii nu va mai certati ,hai sa il ajutam pe om sa ia decizia corecta.
Tu trebuie sa te gandesti de 50 de ori inainte sa te hotarasti ,
Bmw- e clar superior vectrei din toate punctele de vedere (inafara de spatiu in interior ,fiind mai mare la vectra),este mai frumos ,mai sportiv ,mai puternic etc
Opel -intretinere mai usoara ,piesele fiind ma iieftine decat cele de bmw ,an mai bun (daca e vb de bmw din 2001 )
trebuie sa fii constient ca bmw (2001) e mult mai vechi ca vectra ,si ca sigur are peste 200k km, si clar va necesita de o reparatie mult mai repede ca vectra ,acum depinde si cum arata masinile ,cum au fost intretinute ,verifica-le la ,,sange,, sa nu ai surprize dupaia ,numai bine
Liviu_DLA is offline   Reply With Quote
Old 23-12-12, 09:42   #23
cavaliere

Stage 5
 
cavaliere's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 475
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Bmw 320d vs Opel Vectra c

De exemplu mie nu-mi plac scaunele de la e46. Mi se pare meschine . Si ce nu imi place mai este si ambreiajul .
Oricum , daca s-ar merge dupa logica, e idioata comparatia. Un e 46 din 2001 sigur e o troaca , mai ales in Romania. Nu cred ca mai gasesti asa usor un e46, fie si 2004 care sa fie in mintile lui . Ca romanul vorba aia, merge cu el pana ii pica toate. Multi isi iau bemveu cu 5000 de europeni, dar apoi chitaie cand e nevoie de o bieleta, un pivot, o bucsa , un amortizor , un telescop. Si astea sunt cam consumabile la multe modele in aceasta minunata tarisoara.
Oricum e cam idioata comparatia , chiar si din punct de vedere al anilor de fabricatie. Luati-va nene masini pe care sa le puteti intretine. La ce bun sa iei o troaca veche ,la care riscul sa se strice ceva este foarte mare , si nu iti iei ceva clasa mai mica, marca non-premium, an de fabricatie mult mai recent..
cavaliere is offline   Reply With Quote
Old 23-12-12, 11:56   #24
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Bmw 320d vs Opel Vectra c

Eu mi-as alege modelul si dupa aia m-as uita mai mult la masina decat la an.
Eu de exemplu am vrut minim 2003 pentru ca s-au schimbat 2-3 chestii fata de pana aunci:
- cutie cu 6 trepte
- dsc (esp) generatia a 3-a care include si CBC (cornering breaking control)
- nu a fost un criteriu dar m-am bucurat ca turbina este cu actuator electric (acum nu mai sunt sigur ca ma bucur pentru ca am auzit ca sunt mai problematice dar pana acum a mea e ok)

Zic sa te uiti mai mult la masina decat la an pentru ca de ex masina mea ar fi fost o afacere mult mai buna acum decat acum un an pentru ca am bagat catre 1000 de euro in ea relativ recent. Culmea e ca acum un an as fi dat-o cu un pret mai mare pentru ca asa e piata ...

Daca e Opel nu insemna garantat ca v-a manca mai putini bani daor ca sansele sunt sa manace mai putin.

Despre fiabilitate la e46 as mai vrea sa adaug ceva, cand am fost ultima data sa imi reglez directia, nu s-a mai putut desface piulita de siguranta, mecanicul a incalzit-o dar too n-a putut si mi-a zis ca ar putea sa o desfaca daca o incinge mai tare, si am zis ca mai bine cumpar altele, pe alea le-a taiat cu flexul.
Am fost foarte uimit sa vad in ce stare buna se prezentau la aproape 9 ani, nici bieleta nici capul de bara nu aveau pic de joc. Pret = 2x300 ron (lemforder) +70 manopera
in schimb, asa cum am mai zis, bratele fata (~5-600ron buc) si bucsile lor (270 perechea) sunt consumabile , in 3 ani/50kkm am schimbat 2 perechi de bucsi si o ambele brate.

Nu am schimbat nimic pe spate, la un service (care e si dealer mercedes) am urcat-o si mi-a zis ca spatele e ok.

Nu tin partea e46-lui, dimpotriva, daca nu esti dispus sa bagi bani as recomanda sa te orientezi spre ceva mai mic si mai nou.
La banii si marimea asta, cele mai multe masini nu cred sa fie ieftin de intretinut, pentru ca ori e vorba de o marca premium, ori e vorba de un model mai scump, iar domnia se plateste.
Daca banii nu sunt o problema, E46 este o masina care merita, despre opel nu stiu nu ma pronunt, se stie ca piesele sunt relativ ieftine, dar nu stiu cat de des pica.

@Siliviu cred ca stii ca si pe un drum virajat este foarte placut de condus, daca nu , nu stii ce ai pierdut
De fapt cam pe orice drum inafara orasului imi place, asta a fost unul din motivele pentru care am vrut e46.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -