Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Cu ce benzina alimentati?
95 70 70.71%
98 9 9.09%
100 21 21.21%
Multiple Choice Poll. Voters: 99. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 11-09-12, 14:27   #1
cruizer11
VW Driver


Stage 5
 
cruizer11's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 1,733
Member of:
[4Tuning International]
[Colectionar Machete]
[VW]
[MERCEDES]
[KIA]
[Competitor CNCA]
Default Benzina 95 vs 98 vs 100

Am inceput acest topic din pura curiozitate. Daca mai este pe undeva aceasta discutie va rog sa il stergeti.
Cu ce fel de benzina alimentati dumneavoastra?
Care sunt avantajele intre benzina cu cifra octanica de 95, 98 si 100? Care sunt dezavantajele? Nu ma refer la vesnica discutie "benzina de 100 trage cel mai tare", ci ma refer la alte avantaje si dezavantaje (cat consuma in plus una fata de alta fiind un exemplu si multe altele). Asa dar va invit la discutie si vot!
cruizer11 is offline   Reply With Quote
Old 11-09-12, 15:16   #2
darktemplar
Toyota Driver

Stage 4
 
darktemplar's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 217
Member of:
[Toyota]
Default Re: Benzina 95 vs 98 vs 100

nu exista nici un argument rational pentru a pune benzina cu cifra octanica mai mare decat cea recomandata de producator la o masina STOCK....singurul avantaj il va resimti benzinarul in buzunarul caruia se varsa niste bani in plus.
Romanul inca nu a invatat ca nu intotdeauna ce e in plus este si mai bine...e drept ca nici rau nu va face o benzina cu CO superioara insa cine spune ca trage mai bine masina se imbata cu apa rece; benzina are aceeasi putere calorica indiferent de ce CO are;
plusul pe care il obtin unele motoare folosind o benzina cu CO mai mare nu vine din benzina ci din posibilitatea unei compresii mai mari ori a unei presiuni superioare in turbo, din setari mai agresive ale avansului etc fara a se pune problema detonatiilor
__________________
Arguing on a forum is like runing on special olympics: even if you win, you're still retarded
darktemplar is offline   Reply With Quote
Old 11-09-12, 15:36   #3
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Benzina 95 vs 98 vs 100

Quote:
Originally Posted by darktemplar View Post
nu exista nici un argument rational pentru a pune benzina cu cifra octanica mai mare decat cea recomandata de producator la o masina STOCK....singurul avantaj il va resimti benzinarul in buzunarul caruia se varsa niste bani in plus.
Romanul inca nu a invatat ca nu intotdeauna ce e in plus este si mai bine...e drept ca nici rau nu va face o benzina cu CO superioara insa cine spune ca trage mai bine masina se imbata cu apa rece; benzina are aceeasi putere calorica indiferent de ce CO are;
plusul pe care il obtin unele motoare folosind o benzina cu CO mai mare nu vine din benzina ci din posibilitatea unei compresii mai mari ori a unei presiuni superioare in turbo, din setari mai agresive ale avansului etc fara a se pune problema detonatiilor
Punem fiecare 500 EUR jos si-ti arat diferenta de >7 km/h la viteza maxima (Honda Civic EG) intre benzina normala si cea FX de la Rompetrol. Este foarte adevarat ca nu toate masinile sesiseaaza la fel de bine diferenta, dar asta nu inseamna ca aceasta diferenta nu exista.

La motorina identic, doar ca intre cea din Romania si cea din Germania.
__________________
Mazda MX5 ND 2.0 Revolution

BMW 535d(E60)- 2005

Nissan Pathfinder 2.5 dci - 2006 (Sold)
GTR is offline   Reply With Quote
Old 11-09-12, 19:04   #4
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Benzina 95 vs 98 vs 100

Pun eu aia 500 euro jos. Cand si cum facem ?

LE - vezi ca pierzi banii, benzina efix la rompetrol este cea normala, adica aia cea mai ieftina de 95. Benzina "anormala" la ei este alto 101. Deci garantat intre benzina de 95 de rompetrol si benzina "normala" (oricare ar fi ea, tot de 95) nu are cum sa fie diferenta de 7 km/h la top speed. O sa iti trimit un cont sa imi depui banii .
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova

Last edited by _anaconda_; 11-09-12 at 19:10.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 11-09-12, 20:26   #5
RacerJunior

Stage 5
 
RacerJunior's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 376
Default Re: Benzina 95 vs 98 vs 100

Exista diferente.
Calibra are de exemplu un fel de chip undeva sub parbriz in partea soferului.
Cand il pui pe fata cu B e pentru benzina de 95. Ralantiul sta mai jos si urcarea in ture e putin mai greoaie.
Cand il pui pe fata cu A e pentru benzina de 98+. Ralantiul sta putin mai sus si urcarea in ture e mai rapida.
De mentionat: Daca il pui pe A cu benzina de 95, se ineaca.

Asta e valabil si pentru motoarele turbo si pentru cele aspirate.
RacerJunior is offline   Reply With Quote
Old 11-09-12, 20:49   #6
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Benzina 95 vs 98 vs 100

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Pun eu aia 500 euro jos. Cand si cum facem ?

LE - vezi ca pierzi banii, benzina efix la rompetrol este cea normala, adica aia cea mai ieftina de 95. Benzina "anormala" la ei este alto 101. Deci garantat intre benzina de 95 de rompetrol si benzina "normala" (oricare ar fi ea, tot de 95) nu are cum sa fie diferenta de 7 km/h la top speed. O sa iti trimit un cont sa imi depui banii .
))))
Corect, la Alto ma refeream. fac cinste!
GTR is offline   Reply With Quote
Old 12-09-12, 01:26   #7
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Benzina 95 vs 98 vs 100

depinde de masina! daca masina a fost construita sa fie "normala" de exemplu un golf sau o astra nu o sa fie deloc diferenta intre benzina de 95 si cea de 100. insa daca ai un golf gti sau o astra opc sau mai rau un evo 10 (adica exemple de masini sport) castigi cativa caluti si masina se misca mai bine
steffan is offline   Reply With Quote
Old 12-09-12, 07:27   #8
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Benzina 95 vs 98 vs 100

parca s-a si facut testul la o emisiune top gear sau altceva pe discovery
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 12-09-12, 11:10   #9
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Benzina 95 vs 98 vs 100

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
parca s-a si facut testul la o emisiune top gear sau altceva pe discovery
Si in Germania s-a facut un test acum vre-o 3 ani, a castigat Shell detasat, cu valori reale masurate. Au fost concurenti a caror benzina premium aditivata nu a adus nici un spor de performanta.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 12-09-12, 16:42   #10
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Benzina 95 vs 98 vs 100

O singura data am pus de 100, nu ca eram curios dar era seara, eram in alta localitate si singurul PECO de acolo avea doar de aia. A mers masina mult mai bine (e chestie pe care o tii minte dupa ani de zile) dar s-a terminat mult mai repede, cred ca a consumat cu vreo 25% mai mult.
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 12-09-12, 17:33   #11
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Default Re: Benzina 95 vs 98 vs 100

un 101 de la rompetrol cu 2 flacoane de aditiv bun eu zic ca se cunoaste.
TSC-Us is offline   Reply With Quote
Old 13-09-12, 23:39   #12
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Benzina 95 vs 98 vs 100

Principalul avantaj pe care il are benzina ultra super aditivata cu denumiri fantasmagorice este consumul. Sensibil mai mare, cu cat benzina este mai scumpa. Aditivii pusi in ele nu-s facuti nici sa curete motorul, nici sa scada poluarea, nici sa iti aduca zambetul pe buze. Sunt facute sa scada cantitatea de produs accizabil din totalul litrilor vanduti (conteaza, cand caluculezi in mii de tone vanzarile) si sa creasca direct consumul, adica volumul total de vanzari. Restul, pentru mine unul, e mai putin important, exceptand cazurile cand se cauta ultima farama de performanta stoarsa din atelajul cu care ne deplasam.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 14-09-12, 00:02   #13
Alejandro
Ford Driver

Stage 5
 
Alejandro's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,522
Member of:
[DACIA]
[FORD]
Default Re: Benzina 95 vs 98 vs 100

Benzina 95 - bag din cauza ca este CRIZA!
Am vazut diferenta intre 2 loturi de benzina declarata 95! Alimentat din Mol (Resita) si alimentat din Mol (confluenta dintre Austria si Ungaria) si s-a vazut diferenta de putere! Logic e daca iti pastrezi un stil calm de mers cand ai putere mai mare la aceeasi greutate consumul e usor mai redus! Eu niciodata nu pot sa conduc constant - daca la dus merg econom la intors trebuie sa recuperez (adica sa consum mai mult ) ) Bafta voua!
__________________
Yamaha FZR 600R biker
ex - Kawasaki biker
Prowd OWNER of a FORD FOCUS MK1 Turnier GHIA
ex-Logan Driver
Pedal to the metal!!!
Alejandro is offline   Reply With Quote
Old 17-10-12, 11:10   #14
Flow_Flexatu

Stage 5
 
Flow_Flexatu's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 543
Default Re: Benzina 95 vs 98 vs 100

Quote:
Originally Posted by RacerJunior View Post
Exista diferente.
Calibra are de exemplu un fel de chip undeva sub parbriz in partea soferului.
Cand il pui pe fata cu B e pentru benzina de 95. Ralantiul sta mai jos si urcarea in ture e putin mai greoaie.
Cand il pui pe fata cu A e pentru benzina de 98+. Ralantiul sta putin mai sus si urcarea in ture e mai rapida.
De mentionat: Daca il pui pe A cu benzina de 95, se ineaca.

Asta e valabil si pentru motoarele turbo si pentru cele aspirate.
confirm...cel putin eu am simtit diferenta ..mai ales la MaxxMotion 100 de la Omv.
Flow_Flexatu is offline   Reply With Quote
Old 22-10-12, 20:01   #15
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Benzina 95 vs 98 vs 100

Eu intr-o luna normala (fara drumuri catre mare/munte/alte destinatii) bag ~200l benzina (120-140 in una, 60-80 in cealalta, maxxmotion95). Daca as baga 100, as cheltui aproape 100ron in plus numai pe pretul benzinei; daca mai pun si diferenta de consum, suma creste.
Daca as sesiza cine stie ce diferenta in comportamentul masinii as zice ca merita sacrificati bani in plus. Dar diferenta e atat de mica (ma refer la masinile mele, evident, nu generalizez) incat nu-mi dau seama daca chiar exista sau e placebo.

Daca mi-as lua STI, i-as pune 100. La masini ordinare, cu mai putin de 150cp eu nu vad rostul.
22VIN is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -